Staffordshire Bull Terrier – pies morderca czy ulubieniec rodziny?

Psy rasy Staffordshire Bull Terrier dzięki swojej silne i szybkości wykorzystywane były w niechlubnym sporcie walk psów. Pielęgnowano w nich wtedy agresję, co przyczyniło się do utrwalenia wizerunku Staffika jako nieobliczalnego i niebezpiecznego. W obecnych czasach w większości krajów zakazano walk psów, a Staffiki trafiły na rodzinne salony i stały się najlepszymi pupilami. Okazało się wtedy, że mają w sobie ogromne pokłady miłości do człowieka i stanowią wspaniałe psy do towarzystwa.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Staffordshire Bull Terier – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 40 cm
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 13 lat
  • Waga: do 17 kg

Wzorzec rasy SBT

Staffiki to psy bardzo dobrze umięśnione i już na pierwszy rzut oka widać, że cechują się ogromną siłą i zwinnością. Jest to zdecydowanie energiczny zwierzak, co wpływa na to, że jest wyjątkowym towarzyszem do różnych aktywności. Przez swoją atlentyczną budowę sprawiają wrażenie groźnych i nieustraszonych. W klasyfikacji FCI ta rasa psów należy do sekcji terierów typu bull. Typowy wygląd przedstawiciela rasy Staffordshire Bull Terrier to:

  • Krótka, głęboka głowa z szeroką czaszką
  • Wydatne mięśnie policzkowe
  • Wyraźny stop
  • Krótka kufa
  • Duży, czarny nos
  • Okrągłe oczy średniej wielkości, ciemnego koloru, skierowane na wprost
  • Ciemne brzegi powiek
  • Średniej wielkości uszy o kształcie płatka róży lub półstojące
  • Zwarte wargi
  • Krótka, mocna szyja o prostej linii, stopniowo rozszerzająca się ku łopatkom
  • Proste, szeroko rozstawione kończyny o mocnym kośćcu
  • Niskie stawy skokowe
  • Głęboka, otwarta klatka piersiowa
  • Dobrze wysklepione żebra
  • Dobrze umięśniony tułów o prostej linii
  • Średniej długości, nisko osadzony ogon kształtu rączki do pompy

Staffiki cechują się krótkim, błyszczącym włosiem, które gładko przylega do skóry, co sprawia, że należą one do psów krótkowłosych.  Wiosną i jesienią, czyli w okresie linienia właściciele nie znajdują tak dużo sierści, co może być ogromną zaletą dla wielu osób.  Najbardziej pożądane kolory umaszczenia tych czworonogów to: czerwona, płowa, biała, czarna, błękitna oraz łaciata. Umaszczenie czarne podpalane lub wątrobiane nie powinno występować – wzorzec rasy w USA dyskwalifikuje takie psy.

Jaki charakter ma ten pies?

Staffiki zyskały ogromną popularność dzięki swojej niezłomnej odwadze i wytrwałości. Wbrew swojemu groźnemu wyglądowi, są to psy niesamowicie inteligentne i bardzo przyjaźnie nastawione do człowieka, ale posiadają swój własny, wyjątkowy temperament. Dzięki swoim łagodnym usposobieniu i lojalności idealnie sprawdzają się jako psy rodzinne. Staffordshire bull terrier to pies, który wykazuje się dużą cierpliwością i opiekuńczością wobec dzieci. Czworonogów tej rasy mimo wszystko należy zawsze kontrolować przy zabawie z najmłodszymi członkami rodziny. Teriery w typie bull uwielbiają wspólnie bawić się i spędzać czas z człowiekiem. Źle znoszą samotność, a pozostawione na dłuższy czas bez opieki mogą zdziczeć. Staffordshire bull terrier to rasa mająca umiarkowaną potrzebę aktywności fizycznej, a jako średniej wielkości psy dobrze sprawdzą się zarówno w małym mieszkaniu jak i domu na wsi. Dzięki odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym będą dobrze dogadywać się z innymi zwierzętami.

Ile będzie żył pies tej rasy?

Średnia długość życia przedstawicieli rasy stafford bull wynosi około 13 lat. Wiek ten uzależniony jest przede wszystkim od predyspozycji osobniczej danego psa i od jego podatności na różne choroby. Odpowiedzialny właściciel także ma ogromny wpływ na długość i komfort życia swojego psa, poprzez zapewnienie mu zdrowia i dobrostanu. Dzięki odpowiedniemu żywieniu, dostosowanemu do potrzeb psa oraz spełnianiu podstawowych potrzeb w postaci codziennych spacerów i stymulacji umysłowej, a także stałej opiece weterynaryjnej właściciel jest w stanie znacząco przedłużyć życie swojego Staffika. Niezbędne jest planowane szczepienie psa przeciwko groźnym chorobom zakaźnym oraz regularne odrobaczenia. Choć staffik to z reguły zdrowy pies, wskazane jest także wykonywanie co najmniej raz w roku podstawowych badań krwi, a także okresowych badań obrazowych w postaci np. echa serca. Należy także zadbać o zabezpieczenie psa przeciwko pasożytom zewnętrznym jak pchły i kleszcze. Kleszcze przenoszą różne śmiertelne choroby, jak np. babeszjoza, która powoduje anemię i ostre uszkodzenie nerek. W obecnym klimacie kleszcze stanowią zagrożenie cały rok. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów w postaci tabletek, kropelek czy obroży. Życie przedstawicieli rasy staffordshire bull z reguły jest naprawdę dobre i długie. 

Staffordshire Bull Terrier – zdrowie

Psiaki te cieszą się zazwyczaj dobrym zdrowiem, a długość życia przedstawicieli rasy staffordshire jest naprawdę okazała. Należy jednak pamiętać, że wszystkie choroby zaczynają się z początku niewinnie. Nie należy ignorować nawet wczesnych objawów w postaci niechęci do jedzenia czy spacerów, osowiałości czy pobieraniu większej ilości wody. Każdy niepokojący objaw i zmiana w zachowaniu psa to dobry pretekst do wizyty u lekarza weterynarii! Istnieje kilka chorób dziedzicznych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które pojawiają się u SBT:

  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – wada dziedziczna prowadząca do zapalenia stawów, a w konsekwencji choroby zwyrodnieniowej. Według badań może ona dotyczyć nawet 17% psów rasy SBT.
  • Zaćma młodzieńcza – degeneracyjna choroba oczu prowadząca do utraty wzroku.
  • Kwasica L2-HGA – choroba objawiająca się atakami drgawkowymi, niezbornością, otępieniem i drżeniami. Dostępny jest test genetyczny wykrywający tę wadę.
  • Zwichnięcie rzepki – wrodzona wiotkość więzadeł rzepki prowadząca do jej zwichnięcia. Objawia się w postaci kulawizny i prowadzi do choroby zwyrodnieniowej.

Jakiej pielęgnacji wymaga ten pies?

Staffordshire bull terrier może mieszkać w domu i na dworze, jednak należy mieć na uwadze to, że ma on króciutką sierść. Dzięki sierści pozbawionej podszerstka Staffiki są bardzo łatwe w pielęgnacji. Wskazane jest wyczesywanie psa raz w tygodniu szczotką, aby pozbyć się wypadniętych włosów. Szczotka nie może posiadać ostrych igieł, aby nie ranić delikatnej skóry zwierzęcia. Po każdym zabiegu należy usunąć włosy ze szczotki, a także dokładnie ją umyć. Częste kąpiele u psów rasy SBT są niewskazane. Usuwają one naturalną mikroflorę skóry, która chroni ją przed zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zamiast częstych kąpieli wskazane jest regularne przecieranie sierści wilgotną szmatką, co w zupełności wystarczy do usunięcia drobnych zabrudzeń. Jeśli jednak zajdzie potrzeba wykąpania psa – należy do tego celu użyć ciepłej wody i specjalnego, hipoalergicznego szamponu dla psów. Preparat warto wetrzeć w skórę, a następnie staffordshire bull terriera należy dokładnie spłukać. Resztki szamponu mogą podrażniać skórę i powodować reakcje alergiczne.

Szczotkowanie zębów to profilaktyczny zabieg pielęgnacyjny, który niezbędny jest do zachowania zdrowia jamy ustnej. Należy szczotkować zęby Staffika co najmniej 2 razy w tygodniu, używając do tego szczoteczki z miękkim włosiem i specjalnej pasty do zębów. Ludzkie pasty są toksyczne dla zwierząt i pod żadnym pozorem nie można ich stosować. Szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną, która wywołuje stany zapalne i powoduje tworzenie się kamienia nazębnego. Dzięki regularnej profilaktyce twój Staffik będzie mógł cieszyć się zdrowymi, białymi zębami i świeżym oddechem. Regularnie należy kontrolować także długość pazurów psa. Zazwyczaj ścierają się one samoistnie podczas spacerów, ale niekiedy zdarza się potrzeba ich ręcznego obcięcia. W tym celu należy użyć specjalnych cążek dla zwierząt i uciąć pazur na granicy warstwy rogowej i ukrwionego rdzenia. Naruszenie rdzenia spowoduje ból i niewielkie krwawienie. Ważna jest także odpowiednia higiena uszu psa.

Gdy rasy staffordshire bull terrier przejawiają wyjątkowe zachowania takie jak trzepanie głową, czy drapanie uszu zdarza się, że z uszu sączy się gęsta, brzydko pachnąca wydzielina, która powoduje znaczny świąd. Jest to objaw świadczący o toczącym się w kanale słuchowym stanie zapalnym. Niezbędna będzie wtedy wizyta u lekarza weterynarii, który po oczyszczeniu kanału słuchowego zaaplikuje do ucha odpowiedni środek przeciwko drobnoustrojom powodującym stan zapalny. Staffordshire bull terrier zachowuje się całkiem normalnie po skończonym leczeniu, a przynajmniej powienien. 

Staffordshire Bull Terrier – żywienie

Podstawą żywienia Staffików powinno być karmienie psa odpowiednio zbilansowaną karmą, która będzie zaspokajała ich potrzeby żywieniowe. Kaloryczność posiłków powinna być dostosowana przez opiekuna do masy i aktywności fizycznej danego osobnika – psy bardziej aktywne będą potrzebowały większej ilości kalorii w diecie. Zbyt niska wartość energetyczna będzie skutkowała szybką utratą masy mięśniowej, a w konsekwencji niedożywieniu – jest to groźny stan, który znacząco wpływa na zdrowie zwierzęcia. Staffordshire bull terrier jest psem u którego zbyt duża dawka kalorii w diecie będzie skutkowała nadwagą i rozwojem otyłości, która negatywnie wpływa m.in. na układ krwionośny czy szkieletowy. Na rynku dostępnych jest dużo gotowych karm dobrej jakości, które są odpowiednio zbilansowane. Istnieje też możliwość przygotowywania psu własnoręcznie posiłków w domu, np. dieta BARF, ale polecamy ją tylko osobom, które naprawdę się na tym znają lub skorzystały z opinii dietetyka weterynaryjnego. Z uwagi na skłonność SBT do dysplazji stawów, wskazane jest dodawanie do karmy preparatów wapniowo-witaminowych wspomagających pracę stawów i opóźniających wystąpienie objawów choroby. Pamiętajmy, że niewłaściwe żywienie może zmienić sylwetkę staffordshire bull teriera, dlatego warto zwracać uwagę co je nasz pupil. 

Szkolenie i wychowanie- kluczowe od samego początku 

Staffordshire bull terrier to wulkan energii!  Szkolenie staffordshire bull terriera jest bardzo ważne. Z uwagi na swoją ogromną siłę, nieułożony psiak może być bardzo trudny w opanowaniu przez właściciela. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby już od wieku szczenięcego rozpocząć dostosowane do wieku psa szkolenie posłuszeństwa. Wiedzę na temat tej rasy oraz sposobami pracy z nią należy zdobywać na wielu płaszczyznach. W treningu należy opierać się przede wszystkim na różnorodności, ponieważ nuda szybko zniechęci psa do zabawy. Należy także wystrzegać się krzyku, a tym bardzie przemocy fizycznej podczas szkolenia – najlepiej sprawdzi się wzmocnienie pozytywne w postaci nagradzania psa smakołykiem za dobrze wykonane zadanie. Kluczem do udanego szkolenia jest konsekwencja i cierpliwość. Odpowiednio wcześnie należy także socjalizować szczenię z innymi zwierzętami, co zapobiegnie wystąpieniu problemów behawioralnych w przyszłości. W tym celu należy także zabierać psa w jak największą różnorodną ilość miejsc, aby mogło przyzwyczaić się m.in. do dźwięków ruchu ulicznego czy zapachu lasu.
Staffordshire Bull Terrier – szczeniaki i hodowla

Szczenięta Staffika wymagają szczególnej uwagi! W tym wieku psy nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu odpornościowego, co czyni je o wiele bardziej podatnymi na zachorowanie na bardzo groźne choroby zakaźne. Dlatego bardzo ważne jest, aby do momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień unikać kontaktu szczenięcia z innymi, potencjalnie chorymi psami, a także ich odchodami. Niektóre groźne wirusy, jak np. parwowiroza, właściciel może przynieść do domu także na swoich butach, dlatego wskazane jest trzymanie butów w szafce lub innym miejscu, do którego szczenię nie będzie w stanie dosięgnąć. Parwowiroza to potencjalnie śmiertelna choroba objawiająca się intensywnymi wymiotami i krwistą biegunką. Taki stan szybko powoduje odwodnienie, które prowadzi do znacznego osłabienia a nawet śmierci szczeniaczka. Nawet mimo szybkiej reakcji właściciela i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, choroba może zakończyć się tragicznie. Czas zmiany domu jest dla maluchów staffordshire bull terriera jest bardzo stresujący. Oddzielenie od mamy i rodzeństwa, a także od znanego środowiska do zupełnie nowych, obcych mu jeszcze ludzi może spowodować przejściowy spadek odporności. W ciągu kilku pierwszych dni szczenięcia w nowym domu należy wykazać się szczególną wyrozumiałością i otoczyć go dużą dawką miłości. To normalne, że większość dnia szczenię będzie spało i nie należy wymagać od niego w tym czasie ogromnej ilości energii na zabawę. Po kilku dniach na aklimatyzację w nowym domu wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii, który dokładnie zbada szczenię i ułoży dla niego plan szczepień i niezbędne odrobaczenia, dzięki którym młody Staffik wyrośnie na dumnego i odważnego dorosłego psa.

Staffordshire Bull Terrier – cena

Cena za szczeniaka Staffika z certyfikowanej hodowli zrzeszonej w FCI wynosi od 3000 do 4500 złotych. Średnia cena zakupu pieska zależy między innymi od renomy hodowli, a także od potencjału wystawowego psa. Im większe będą osiągnięcia konkursowe rodziców szczenięcia, tym wyższa będzie jego cena. Szczenię z hodowli powinno posiadać metrykę urodzenia oraz książeczkę zdrowia potwierdzającą pierwsze szczepienia i odrobaczenie. Zakup szczenięcia po okazyjnej cenie z pseudohodowli wiązać się może z obciążeniem groźnymi wadami genetycznymi. Hodowle zrzeszone w FCI dokładają wszelkich starań, aby ulepszać rasę i krzyżować ze sobą tylko zdrowie osobniki. Hodowcy z pseudohodowli nie muszą przestrzegać powyższych zasad, a nierzadko zdarza się, że zwierzęta utrzymywane w takim miejscu są zaniedbane, zarobaczone i nieodpowiednio zaszczepione. Dlatego przed podjęciem decyzji i kupnie zorientuj się jaka jest cena szczeniaka i czy coś się za nią kryje. 

Historia rasy Staffordshire bull terrier

  • Pierwsze psy rasy SBT powstały ze skojarzenia mastifów i buldogów, dzięki czemu są to psy z ogromną siłą fizyczną. Następnie do krzyżówki genetycznej dołączono także manchester teriery i wymarłe już English white teriery, co uczyniło rasę szybszą, mniejszą i nieustępliwą.
  • Początkowo psy rasy SBT hodowane były do szczucia byków i niedźwiedzi. W późniejszym czasie brały udział w walkach psów, a także pełniły rolę psów obronnych, skąd wziął się ich przydomek „nanny dogs”.
  • Nazwa Staffordshire nie pochodzi wcale od angielskiego hrabstwa, a on tawerny, w której powstał pierwszy wzorzec rasy.
  • W XX wieku kennel club zaakceptował rasę.

Dla kogo ta rasa będzie odpowiednia?

Staffiki uznawane są w Polsce za rasę agresywną. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o pozwolenie na posiadanie psa tej rasy zobowiązana jest między innymi do przejścia testów psychologicznych i przedstawienia planu szkoleniowego swojego przyszłego podopiecznego. Właścicielem Staffika musi być osoba o silnym charakterze i doświadczeniu w posiadaniu psów, dzięki czemu będzie potrafiła zapanować i odpowiednio wyszkolić tego inteligentnego psa. Staffiki ponadto nie posiadają szczególnych wymagań mieszkaniowych. Cechują się dobrym nastawieniem do dzieci, a dzięki odpowiedniej socjalizacji także do innych zwierząt.

Czy Pit bull, Staffordshire bull terrier oraz american staffordshire terrier to ta sama rasa?

Nie! Te rasy są bardzo często mylone ze sobą, a tak naprawdę są zupełnie różne. 

  1. Pit bull terrier : „Pit bull” to ogólna kategoria, która obejmuje kilka ras, takich jak American Pit Bull Terrier i Staffordshire Bull Terrier. Nie jest to jednak oficjalna rasa uznana przez organizacje kynologiczne.
  2. Staffordshire Bull Terrier: Jest to odrębna rasa psów, uznana przez różne organizacje kynologiczne, takie jak American Kennel Club (AKC) i The Kennel Club (UK). Są one pochodzenia brytyjskiego. Bull terriera wykorzystywano pierwotnie do walk psów, ale obecnie są bardziej znane jako przyjazne psy towarzyszące.
  3. American Staffordshire Terrier: został wyhodowany w Stanach Zjednoczonych i jest uznany przez AKC jako odrębna rasa. Psy te mają podobne pochodzenie do Pit Bull Terriera, ale zostały wyhodowane bardziej jako psy rodzinne i towarzyszące.
5/5 - (11 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

American staffordshire terrier – wrażliwy siłacz
Terier walijski – łowca gryzoni czy przyjaciel rodziny?
Sznaucer średni – czy pasuje do Twojej rodziny?
Springer spaniel walijski – pies myśliwski i przyjaciel rodziny 
Springer spaniel angielski – idealny pies dla aktywnej rodziny
Tornjak – znakomity stróż i przyjaciel rodziny
Flat coated retriever – kompan myśliwych czy przyjaciel rodziny?
Nowofundland – czy pasuje do Twojej rodziny?
West Highland White Terrier – charakterystyka i opis rasy
Yorkshire terrier – czyli co powinieneś wiedzieć o Yorku?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (11 głos/ów)

Autor

Jestem lekarką weterynarii, która od wielu lat interesuje się poszerzaniem swojej wiedzy na temat ras psów i kotów oraz ich predyspozycji do wielu schorzeń wynikających z hodowli. Temat żywienia zwierząt jest nieodłącznym elementem mojej codziennej pracy. Prywatnie jestem właścicielką królika Dextera oraz owczarka szwajcarskiego o imieniu Brego.

Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *