American staffordshire terrier – wrażliwy siłacz

Poznajmy amstaffa, czyli wszystkim znanego krótkowłosego psa-mięśniaka. Jego muskulatura i potężna szczęka jest widoczna już z daleka. Postura tego psiaka mylona jest często z agresją jednak jest to krzywdzący stereotyp, gdyż wiele zależy od wychowania i szkolenia właściciela. Rasa ta jest bardzo wrażliwa i słynnie z miłości do dzieci, którymi potrafi cudownie się zaopiekować.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

American staffordshire terrier - wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 43 - 48 cm
  • Sierść: krótka i przylegająca, twarda oraz lśniąca
  • Długość życia: 12-16 lat
  • Waga: 25-35 kg

American staffordshire terrier – wzorzec rasy

Według wzoru FCI ta rasa zakwalifikowana jest do grupy III (terriery), sekcji 3 (terriery w typie bull). Nie podlega próbom pracy. Istnieją różne wersje pochodzenia rasy. Jedna z nich mówi o tym, że rasa wywodzi się od staffordshire bull terrierów używanych do krwawych walk psów w XIX-wiecznej Anglii. Podczas emigracji w połowie XIX wieku psy znalazły się w USA, gdzie wyhodowano większą i silniejszą odmianę. Ostatecznie kraj patronacki i kraj pochodzenia uznaje się Stany Zjednoczone. American staffordshire terrier z rodowodem posiada następujące cechy:

  • Głowa średniej długości a czaszka szeroka. Wyraźnie widoczne mięśnie policzkowe.
  • Uszy niecięte, krótkie
  • Oczy ciemne, głęboko osadzone, szeroko rozstawione.
  • Silnie zarysowana szczęka
  • Wargi zwarte
  • Trufla nosa czarna.
  • Brak podgardla
  • Szerokie, ukośnie osadzone łopatki.
  • Ogon krótki w proporcji do rozmiarów psa, nisko osadzony. Nigdy cięty.

American staffordshire terrier – charakter

Ta rasa wyjątkowo silnie przywiązuje się do swoich właścicieli. Mimo swojej przeszłości jest bardzo lojalna oraz zrównoważony w kontakcie z ludźmi, których kocha. Co więcej amstaffy są wyjątkowo inteligentne i potrzebują bodźców zarówno fizycznych jak i psychicznych by w pełni je usatysfakcjonować. Psy tej rasy mają tendencję do dominacji więc od szczeniaka należy im wskazać hierarchię funkcjonującej w rodzinie. Może mieć skłonność do bójek z innymi psami, dlatego równie ważna jest wczesna socjalizacja i uczenie przyjaznych kontaktów z innymi przedstawicielami jego gatunku. Z uwagi na ich dużą wrażliwość psi-rodzic powinien stosować wobec tych psiaków łagodne metody szkolenia.

American staffordshire terrier – długość życia

American staffordshire terrier – długość życia

Ta rasa cieszy się solidnym zdrowiem. Ich średnia długość życia to około 10-13 lat.

American staffordshire terrier – zdrowie

American staffordshire terrier jest psem na ogół zdrowym i silnym jednak istnieją pewne schorzenia mogące dotknąć tą rasę. Ze względu na ich masę i energię mają tendencję do kontuzji stawów i ścięgien. Czasem zdarzają się również dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Psy te mogą mieć też problemy z sercem co objawia się niepokojącym kaszlem lub szybkim męczeniem się przy wysiłku fizycznym. Niektóre psy przejawiają tendencję do alergii (pokarmowych, środowiskowych oraz mieszanych. Z uwagi na to należy szczególnie pilnować diety naszego amstaffa oraz zapobiegać jego przekarmianiu. Duża ilość białego umaszczenia na głowie amstaffa może wskazywać na jego tendencję do głuchoty.

Najczęstsze choroby genetyczne dotykające te psiaki to:

  • kamica pęcherza moczowego,
  • ataksja móżdżkowa – zwyrodnienie kory mózgu,
  • niedoczynność tarczycy,
  • dwurzędowość rzęs,
  • zaćma,
  • choroby serca: zwężenie zastawki tętnicy płucnej
  • głuchota,
  • rak żołądka

American staffordshire terrier – pielęgnacja

American staffordshire terrier nie jest wymagający pod względem pielęgnacji. Jego krótka sierść bez podszerstka potrzebuje wyczesania raz w tygodniu w celu pozbycia się martwego włosa. By utrzymać lśniącą sierść amstaffa warto kąpać go w specjalistycznych psich szamponach nawilżających włos. Oczywiście należy regularnie obcinać pazurki psiakowi by nie zawijały się i nie powodowały ran na łapach. Systematyczne czyszczenie zębów jest następnym bardzo ważnym punktem w dbaniu o amstaffa. Szczotkowanie zębów specjalną szczoteczką i pastą pomoże zapobiec osiadaniu się kamienia nazębnego.

American staffordshire terrier – żywienie

Żywienie amstaffa jest niezwykle ważne by zapewnić mu doskonałą kondycję fizyczną. Psy tej rasy są bardzo energiczne i silne, dlatego będą potrzebować pokarmu z dużą ilością białka zwierzęcego. Psiakowi można podawać karmę suchą, mokrą lub dietę BARF. Pamiętajmy o wrażliwych stawach naszego czworonoga i ich skłonności do uszkodzeń – karma, którą podajemy powinna być najwyższej jakości. Porcje posiłków dostosowujemy indywidualnie do każdego zwierzaka oraz podajemy je systematycznie. Amstaffy mają tendencję do przybierania na wadze, dlatego istotne jest by ich nie przekarmiać oraz wliczać smaczki w kaloryczność posiłków.

American staffordshire terrier – szkolenie i wychowanie

American staffordshire terrier będzie potrzebował konsekwentnego, ale kochającego opiekuna. Ta rasa ma pewną tendencję do dominacji, dlatego ważne jest by właściciel od początku pokazał kto gra pierwsze skrzypce w tej relacji. Nigdy nie podnosimy głosu ani ręki na amstaffa – zranione agresywnym zachowaniem mogą zrewanżować się tym samym. Przedstawiciele tej rasy uchodzą za psy łatwo nawiązujące kontakt ze swoim psim-rodzicem. Lubią się im także przypodobać, dlatego często stosują wobec właściciela szereg słodkich min by ich udobruchać. Opiekun powinien serdecznie nagradzać dobre zachowania pupila, ale również zwracać uwagę na próby wymuszenia czegoś przez amstaffa. Doskonałym narzędziem do szkolenia będą wszelkiego rodzaju zabawy typu agility, flyball czy trening obedience.

American staffordshire terrier – szczeniaki i hodowla

Zauroczyła cię ta rasa i chciałbyś zaadoptować psiaka tej rasy? Przede wszystkim wybierz hodowlę gwarantującą czystość rasy oraz właściwą socjalizację. Hodowla wybrana przez ciebie musi należeć do Związku Kynologicznego w Polsce zrzeszającą hodowców psów rasowych. Przed przygarnięciem szczeniaka odwiedź hodowców by pozyskać wszelkie informacje o dotychczasowym wychowaniu oraz zdrowiu ich podopiecznych. Troskliwy hodowca będzie również miał pytania do ciebie w kwestii warunków jakie możesz zapewnić przyszłemu pupilowi. Wystrzegaj się pseudohodowli, których ceny za szczeniaki mogą wydawać się bardzo atrakcyjne. Takie miejsca nie spełniają wymogów rozrodu zwierząt oraz nie dbają o kwestię nosicielstwa chorób genetycznych.

American staffordshire terrier – cena

Ciekawi cię, ile kosztuje szczeniak rasy american staffordshire terrier? Cena waha się między 4 000 – 5 000 zł. Ten koszt może różnić się w zależności od renomy hodowli. Uwaga – wydawanie psa bez rodowodu jest niezgodne z prawem!

Jeśli ta cena jest dla ciebie zbyt wysoka oraz nie zależy ci na posiadaniu szczeniaka rozejrzyj się po okolicznych schroniskach dla psów. Czeka tam wiele zwierząt, które marzą by podarować im kochający dom.

American staffordshire terrier – historia rasy

Tak jak wspominaliśmy przodkami american staffordshire terrier były wyhodowane w Anglii średniej wielkości terriery. Używane były do popularnych wówczas walk z bykami a później do krwawych walk psów. Mimo, że w Wielkiej Brytanii wydano oficjalny zakaz organizowania takiego rodzaju rozrywek one wciąż miały miejsce w ubogich dzielnicach. Na początku lat 30-tych XIX wieku American Kennel Club zarejestrował nazwę rasy staffordshire terrier, ale w latach 70-tych zmieniono ją na american staffordshire terrier. Do Polski ta rasa zawitała w latach 90 XX wieku i szybko okryła się niesławą agresywnych psich zabójców. Często zaczęto krzyżować je z pitbullami i zmuszać je ponownie do walk psów, na których rasa głęboko ucierpiała psychicznie i fizycznie. Stały się agresywne i nieufne do ludzi. Na szczęście hodowcy wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli dbać o czystość ras zakładając prawdziwe hodowle tych psów. Zaczęto dokładać starań by psy stały się z powrotem łagodne i zrównoważone. Obecnie coraz więcej osób uważa, że psy tej rasy to inteligentne i wesołe stworzenia nieskore do walk i agresji.

American staffordshire terrier – dla kogo?

American staffordshire terrier będzie świetnym psem dla właściciela kochającego aktywnie spędzać czas. Chętnie będzie towarzyszył opiekunowi podczas wycieczki rowerowej lub biegów w parku. Z uwagi na jego niespożytą energię raczej odradzamy trzymanie przedstawicieli tej rasy w małym mieszkaniu – chyba, że właściciel zapewni mu dużą ilość ruchu. Psy tej rasy nie polecamy dla początkującego właściciela z uwagi na silny charakter psa. Do jego wychowania potrzebna jest konsekwencja oraz pewność siebie, gdyż późniejsze błędy wychowawcze mogą mieć przykre i niebezpieczne konsekwencje. Polecany jest dla rodzin z dziećmi, gdyż amstaff będzie przeszczęśliwy w kontakcie z nimi. W stosunku do najmłodszych jest bardzo łagodny i przyjacielski. Raczej odradzamy adopcję amstaffa osobom spędzającym długie godziny poza domem lub osobom starszym.

To może Cię zainteresować:

Niemiecki terier myśliwski – Deutscher Jagdterrier
Algi dla psa – dawkowanie i zastosowanie
Chart afrykański czyli Azawakh lub pies Tuaregów
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – wygląd i opis rasy
Kołnierz ochronny dla psa – kiedy warto po niego sięgnąć?
Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *