Springer spaniel walijski – pies myśliwski i przyjaciel rodziny 

Ten uroczy wulkan energii, o przyjaznym usposobieniu, to idealny kompan aktywnej rodziny. Jego ciekawość, chęć nauki i oddanie idealnie sprawdzą się zarówno podczas polowania, jak i w różnych sportach. Springer spaniel walijski to członek domowego stada, który w szczególności uwielbia dzieci, okazując im dużo czułości i cierpliwości podczas codziennych harców.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

 

Springer spaniel walijski - wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 43-48 cm
  • Sierść gęsta i gładka
  • Długość życia 12-15 lat
  • Waga 16-25 kg
Charakterystyka:
  • Aktywność: 4/5
  • Chęć do zabawy: 4/5
  • Inteligencja: 5/5
  • Łatwość szkolenia: 4/5
  • Terytorialność: 2/5
  • Linienie: 3/5
  • Kontakt z innymi psami: 4/5
  • Kontakt z kotami: 4/5
  • Kontakt z dziećmi: 5/5

Springer spaniel walijski - wzorzec rasy

Springer spaniel walijski według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) kwalifikuje się do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, w sekcji płochaczy, typ wyżłowaty. Rasa podlega próbom pracy. Jak wygląda springer spaniel walijski? Psy opisywanej rasy są średniej wielkości, o masywnej, prostokątnej sylwetce. Samce osiągają w kłębie 46-48 cm i ważą do 25 kg, samice natomiast mierzą  43-46 cm i osiągają do 20 kg. Walijczyki mają silnie umięśniony tułów, głęboką klatkę piersiową, prostą linię grzbietu i poziomy ogon. Głowa jest długa, szpiczasta ze zwisającymi uszami. Oczy ciemnobrązowe z widoczną trzecią powieką. Sierść walijczyków jest gęsta i gładka, z krótkim podszerstkiem chroniącym przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Włos powinien być prosty i jedwabisty, nigdy szorstki lub falowany. Wzorzec dopuszcza tylko jeden rodzaj umaszczenia: białe z czerwono brązowymi wstawkami, nos może być brązowy lub czarny.

Springer spaniel walijski - charakter

Walijczyki zostały wyhodowane w celach myśliwskich. Dlatego z założenia ich charakter jest żywiołowy, ale zarazem są to osobniki posłuszne i wierne. Wraz z czasem, kiedy myślistwo przestało być sposobem na życie, a stało się hobby, springery zaczęto hodować jako psy rodzinne, do towarzystwa. Opisywana rasa mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Są to psy bardzo czułe i uwielbiają bawić się z dziećmi, okazując im dużo cierpliwości. Każdego członka rodziny traktują jak stado. Są bardzo wyrozumiałe i dbają o swoich towarzyszy. W stosunku do obcych, springery potrafią być nieśmiałe. Zdecydowanie nie jest to rasa w typie obrońcy, jednak w razie niebezpieczeństwa potrafią sygnalizować szczekaniem. W stosunku do innych zwierząt psy te są przyjazne i nie wykazują objawów dominacji. Walijczyki podążają za swoimi właścicielami krok w krok, jednak nie jest to cecha pożądana i należy przyzwyczajać psa od małego do tymczasowej nieobecności domowników, w celu zapobiegania występowaniu lęku separacyjnego. To nie oznacza jednak, że psa trzeba traktować oschle, nie jest to zdecydowania rasa do kojca i wielogodzinnej samotności.

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

Springer spaniel walijski - długość życia

Długość życia Springer Spaniela walijskiego waha się między 12 - 15 lat. Jednak jest to cecha osobniczo zmienna i zależy od warunków, jakie zapewnia mu właściciel. Jeżeli chcesz, aby twój towarzysz cieszył się długowiecznością, zwróć uwagę na:
  • Renomę i jakość wybranej hodowli
  • Regularne szczepienia i odrobaczenia
  • Odpowiednie warunki utrzymania, dawkę ruchu i pielęgnację
  • Kontrolne wizyty u weterynarza
  • Prawidłowo zbilansowaną dietę
  • Badania krwi i moczu u osobników starszych

Springer spaniel walijski - zdrowie

Walijczyki charakteryzują się długowiecznością i zdrowiem. Bardzo rzadko występują u nich choroby dziedziczne. Największym problemem mogą okazać się jednak uszy. Ze względu na ich słabą wentylację, stosunkowo często dochodzi do stanów zapalnych o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Aby zapobiegać tym zdarzeniom, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Springery są bardzo podatne na udary. Podczas cieplejszych dni, koniecznie musimy zapewnić naszym czworonogom zacienione miejsce do odpoczynku i stały dostęp do chłodnej wody. W tym okresie unikamy także spacerów w szczytowych godzinach. Do innych jednostek chorobowych, które mogą występować u Spanieli (ale zdarza się to bardzo rzadko), należą:
  • Nużliwość mięśni
  • Choroby powiek i oczu
  • Kardiomiopatie rozstrzeniowe
  • Niewydolność zwieracza cewki moczowej
  • Przerost pochwy
  • Alergie pokarmowe
  • Niewydolność tarczycy

Springer spaniel walijski - pielęgnacja

Podstawą w pielęgnacji Springer spanieli walijskich jest odpowiednie obchodzenie się z ich sierścią. Pies musi być regularnie szczotkowany, co najmniej dwa razy w tygodniu. Czynność tą wykonujemy już od 7 tygodnia życia, używając szczotki włosianej. Szczególną staranność należy zachować między 6 - 11 miesiącem życia, kiedy to następuje całkowita wymiana okrywy szczenięcej, w dorosłą. W tym okresie, sierść ma tendencję do filcowania się i plątania. Po wymianie okrywy przechodzimy na szczotkę drucianą i dodatkowo używamy pudlówki do wyczesywania podszerstka. Kąpiele Spanieli wykonujemy raz w miesiącu. Zwracając uwagę, żeby odpowiednio rozczesać sierść przed jego zamoczeniem. Do tej czynności używamy odpowiednich szamponów, przeznaczonych dla psów długowłosych. Na koniec można nałożyć odżywkę, która ułatwi późniejsze rozczesywanie. Bez względu na to, czy pies jest wystawowy, czy też nie, konieczne jest jego trymowanie. Zabiegi zaczynamy od 6 - 9 miesiąca życia i wykonujemy raz na trzy miesiące. Można wykonywać tę czynność samemu, ale znacznie łatwiej jest znaleźć odpowiedniego psiego fryzjera, który nas wyręczy. Zwłaszcza jeśli Walijczyk jest wystawowy, koniecznie jest jego obcinanie w odpowiednim wzorcu.

Springer spaniel walijski - żywienie

Springer spaniel walijski ma bardzo wrażliwy żołądek, dlatego proces karmienia powinien być wykonywany o stałych porach dnia, najlepiej dwa razy dziennie. Doskonale sprawdzi się karma hypoalergiczna dla psa z wrażliwym żołądkiem. Jeżeli masz czas i wiedzę, możesz samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego sierściucha, stosując dietę BARF. Jej głównym założeniem jest karmienie zwierzęcia, w sposób jak najbardziej zbliżony do diety ich przodków. Używając do tego surowego mięsa i produktów odzwierzęcych. Bez względu na to, czy postawisz na komercyjne karmy, czy zajmiesz się tym samodzielnie, trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiedniej ilości, w zależności od aktywności twojego sierściucha, jego wieku, masy ciała i stanu zdrowia. Ważne jest także przestrzeganie przerw między posiłkami, a aktywnościami sportowymi, zwłąszcza u ras z nadmierna wrażliwością przewodu pokarmowego. Dlatego zawsze karmimy psa po spacerze, nigdy przed wyjściem.

Springer spaniel walijski - szkolenie i wychowanie

Springer spaniel walijski - szkolenie i wychowanie Springer spaniel walijski to rasa bardzo inteligentna i szybko się uczy. Jednak ze względu na swój myśliwski charakter, wymaga konsekwentności i dokładności w szkoleniu. Dlatego konieczny jest przewodnik, który ustali hierarchię rodzinną i pokaże szczeniakowi, czego się od niego wymaga. W przeciwnym razie pies będzie rządził w stadzie. Psy opisywanej rasy są bardzo oddane swoim właścicielom, dlatego szkolenie przebiega sprawnie. Jednak walijczyki są stosunkowo wrażliwe, dlatego trzeba traktować je łagodnie, doceniać i chwalić. Krzyki, odosobnienie, nerwowa atmosfera mogą zaburzyć psychikę szczeniaka. Jeżeli nie jesteś gotowy na samodzielne wychowanie takiego charakteru, powinieneś skorzystać z pomocy wykwalifikowanych behawiorystów, którzy pomogą Ci dotrzeć do tego sierściucha. Walijczyki z łatwością dostosowują się do trybu życia swoich właścicieli. Pomimo ich łowieckiej natury, nie wymagają godzin spędzonych w lesie. Każda forma aktywności jest dla nich atrakcyjna. Zarówno wyprawa do lasu, jazda na rowerze, dłuższy spacer, czy zabawa na ogródku, będą wystarczające do zaspokojenia potrzeb tego czworonoga. Jednak to co springery uwielbiają najbardziej, to zdecydowanie pływanie.

Springer spaniel walijski - szczeniaki i hodowla

Ze względu na małą popularność opisywanej rasy w Polsce, możesz mieć problem z szybkim kupnem szczeniaka. Mimo wszystko, upewnij się że wybrana hodowla jest odpowiednim miejscem. Sprawdź jej przynależność do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) oraz renomę na podstawie poprzednich miotów. Bądź pewien, że właściciel stawia dobro swoich podopiecznych, ponad walory zarobkowe. Mała popularność Walijczyków sprawia, że czas oczekiwania na maluszka jest bardzo długi. Rozwiązaniem tej sytuacji jest nawiązanie kontaktu z  hodowlą w Wielkiej Brytanii, gdzie rasa cieszy się największą popularnością.  Jeżeli jesteś zainteresowany sprowadzeniem szczeniaka z zagranicy, musisz zapoznać się ze wszystkimi aktualnymi wymogami prawnymi, związanymi ze szczepieniem, odrobaczeniem oraz dokumentami, jakie musi posiadać maluszek, zanim przekroczy granicę innego kraju.

Springer spaniel walijski - cena

Ile kosztuje hodowlany szczeniak Springer spaniela walijskiego? Cena waha się od 5000 do 7000 złotych. Jest to ogromna kwota, wynikająca z małej popularności danej rasy i niewielkiej liczby hodowli. Dodatkowo czas oczekiwania na szczeniaka może wynosić nawet kilkanaście miesięcy. Jeżeli nie chcesz wydawać tak kosmicznej kwoty, możesz poszukać organizacji, która zajmuje się szukaniem rodzin zastępczych. W zamian za miłość i opiekę, dostaniesz pieska za darmo. Dodatkowo pamiętaj, że wokół nas jest mnóstwo schronisk, gdzie wiele psów czeka do adopcji. Nie daj się jednak skusić promocyjnym cenom z pseudohodowli, gdzie zazwyczaj psy sprzedawane są bez rodowodu, co jest czynem nielegalnym. Dodatkowo tego rodzaju przedsiębiorstwa, zazwyczaj nie dbają o prawidłową socjalizację i opiekę nad miotem. Koszt utrzymania dorosłego psa wynosi około 300 - 400 złotych, w zależności od sposobu karmienia, jego stanu zdrowia i pielęgnacji.

Springer spaniel walijski - historia rasy, ciekawostki

Przez bardzo długi okres czasu panował chaos w systematyce spanieli. W jednym miocie rodziły się szczenięta różnej wielkości. Małe przydzielano do cocker spanieli, średnie do field spanieli, a największe do springer spanieli. Dopiero w późniejszym czasie ich podział został uporządkowany pod względem wyglądu i umiejętności łowieckich. Najstarsze pisma świadczące o istnieniu Springer spanieli pochodzą z końca XIII wieku. Rasa była kilkukrotnie wymieniana w dziełach słynnych twórców tamtejszych czasów. Drzewo genealogiczne spanieli walijskich nie jest do końca znane. Niektórzy przypuszczają, że wywodzą się one od clumber spaniela i springer spaniela angielskiego, inni zaś twierdzą że do powstania rasy przyczynił się wyżeł burboński. Dopiero w 1901 roku oficjalnie uznano, że springer spaniel walijski i angielski to dwie odrębne rasy. W 1912 roku zatwierdzono wzorzec rasy walijczyka i nazwano go welsh springer spaniel. W Polsce, za czasów II wojny światowej, hodowlą walijczyków zajmowała się księżna Izabela Radziwiłłowa. Niestety zatargi doprowadziły do upadku hodowli. Następną suczkę sprowadzono na nasze tereny dopiero w latach 80. XX wieku Obecnie najwięcej przedstawicieli walijczyków znajduje się w Anglii oraz w Holandii, Niemczech, Francji, Danii, Belgii, Czechach, Słowacji i we Włoszech.
  • Aktualnie w Polsce funkcjonują cztery hodowle walijczyków: Adea, Sedda, Umbra Amabilli oraz Ynys Afallon
  • Springer spaniel walijski i angielski zostały wykorzystane do wyhodowania nowej rasy - sprocker spaniel

Springer spaniel walijski - dla kogo?

Springer spaniel to pies wszechstronny. Może pełnić rolę zarówno przyjaciela rodziny, jak i towarzyszyć właścicielowi podczas polowania. Jest jednak pewna zasada, pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu. A w przypadku opisywanej rasy, zwykły spacer może nie wystarczyć. Dodatkowo każda czynność powinna być urozmaicona ciekawymi zabawami, szukaniem, aportowaniem. Walijczyk nie może się nudzić. Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednio dużo uwagi, powinieneś poszukać rasy mniej wymagającej. ZALETY:
  • Szybko się uczy
  • Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami
  • Troskliwy w stosunku do dzieci
  • Oddany pies rodzinny
WADY:
  • Wymagająca pielęgnacja
  • Nie lubi samotności
  • Potrzebuje więcej ruchu

Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!

Zobacz ranking

To może Cię zainteresować:

Fiński lapphund – stróż reniferów 
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Gryfonik brukselski – co warto wiedzieć?
Lagotto Romagnolo – dobry pływak i tropiciel trufli
Tresura owczarka niemieckiego – jak wytresować owczarka niemieckiego?
Bolończyk – puchaty przyjaciel
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *