Przewóz psa samolotem – pies na pokładzie samolotu

Przewóz psa samolotem może okazać się nie lada wyzwaniem. Wiadomym jest, że pierwszy lot to spore przeżycie zarówno dla zwierzaka, jak i właściciela. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby odpowiednio się do niego przygotować. Należy mieć świadomość, że wspólny lot nie należy do najłatwiejszych. Może on stanowić źródło ogromnego stresu dla czworonożnego przyjaciela. Poniższe wskazówki z pewnością okażą się sporym wsparciem, szczególnie dla osób nieposiadających doświadczenia. Oczywiście warto uwzględnić, że każdy zwierzak jest inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Należy również dodać, że nie wszystkie linie lotnicze umożliwiają przewóz czworonogów!

 

W jaki sposób przewożony jest pies samolotem?

Niektórym wydaje się, że pies w samochodzie jest narażony na olbrzymie emocje. W porównaniu z samolotem podróż w aucie to pikuś. To, gdzie zostanie umieszczony pupil zależy od regulaminu wybranej linii lotniczej - właśnie dlatego należy go dokładnie przeanalizować. Nie należy podejmować pochopnej decyzji o rezerwacji biletów. Zwierzak w samolocie może zostać umieszczony w:

  • Kabinie bagażowej - oczywiście pies zostanie kompleksowo zabezpieczony przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Nie trzeba obawiać się o jego bezpieczeństwo. Transporter z pewnością nie zostanie wrzucony pomiędzy walizki. W samolocie znajduje się wydzielona przestrzeń do przewozu zwierząt.
  • Samolocie transportowym - oznacza to, że zwierzak będzie znajdował się w osobnym samolocie. Dla niejednego właściciela jest to niedopuszczalna sytuacja, jednak może okazać się, że nie ma większego wyboru. Podróż za granicę jest sporym przedsięwzięciem logistycznym. Nie wszędzie akceptowane są zwierzęta, przez co może okazać się, że nie mamy do dyspozycji zbyt wielu linii lotniczych.
  • Pokładzie samolotu - jest to opcja, która zapewnia najwyższy poziom komfortu zarówno dla zwierzaka, jak i właściciela. Warto jednak pamiętać, że z opisywanego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie posiadacze psów małych ras. Przez cały lot czworonóg musi znajdować się w transporterze. Może okazać się to dla niego męczące, szczególnie jeśli podróż trwa kilka lub kilkanaście godzin.
  • Kabinie pasażerskiej - w tym przypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie, które potwierdza, że zwierzak potrzebuje wsparcia emocjonalnego. Tylko wtedy będzie on mógł znajdować się w kabinie pasażerskiej, a więc nie zostanie rozdzielony z właścicielem. Oczywiście nie wszystkie linie lotnicze dają taką możliwość. Pies może podróżować w kabinie również w sytuacji, gdy jest on opiekunek człowieka np. osoby niepełnosprawnej. Wymagane jest jednak posiadanie stosownego zaświadczenia.

Czy wielkość psa ma znaczenie?

transport psa samolotem

Transport psa samolotem bardzo często jest uzależniony od wielkości czworonoga. Nie należy jednak zapominać o tym, że każda linia lotnicza posiada własny regulamin. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wiadomym jest, że właściciele psów ras małych oraz miniaturowych mają ułatwione zadanie. Zupełnie inaczej postępuje się w przypadku czworonogów ras olbrzymich. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zamknięcie ich w transporterze jest fizycznie niemożliwe. Trudno wyobrazić sobie przenoszenie zwierzęcia, które waży kilkadziesiąt kilogramów.

Spora ilość linii lotniczych dopuszcza przewód transportera o maksymalnym wymiarze 45 x 30 x 20 cm. Zmieści się w nim wyłącznie nieduży pies. Ponadto, konstrukcja powinna być wykonana z relatywnie miękkich materiałów. Nie może ona stanowić żadnego zagrożenia w samolocie. Liczy się również dno, które nie może przepuszczać wilgoci. Istotne jest to, aby zwierze nie zabrudziło przestrzeni, w której będzie się znajdować. Nie każdy transporter będzie mógł zostać wniesiony na pokład, co może okazać się niemiłym zaskoczeniem. Wiadomym jest, że odpowiedzialny właściciel nie zdecyduje się na pozostawienie swojego zwierzaka na lotnisku. Brak możliwości wejścia do samolotu oznacza ogromne straty finansowe. Z tego względu należy poszukać niezbędnych informacji na stronie danej linii lotniczej lub skontaktować się z jej obsługą.

Należy także wspomnieć o limicie wagi, który zwykle wynosi 6, 8, czy też 10 kg. Pies musi więc być dość mały, a zarazem lekki. W dużej mierze wynika to z faktu, że większe psy czują się niekomfortowo w zbyt ciasnym transporterze. Trzeba dodać, że problem może pojawić się również podczas przewodu psa niebezpiecznej rasy. Tanie linie lotnicze najczęściej nie zezwalają na transport zwierząt. Nieco inaczej jest w przypadku wyższej klasy usługodawców, jednak tutaj również mogą pojawić się pewne przeszkody. Nie do wszystkich krajów możliwe jest zabranie ze sobą pupila, co stanowi ogromne utrudnienie. Cena za bilet dla czworonoga jest dość wysoka. Koszt zaczyna się od 50 dolarów w jedną stronę, jednak może on wynosić nawet kilkaset dolarów!

Podróż psa w przestrzeni bagażowej

podróż psa samolotem

Pies na pokładzie samolotu to relatywnie rzadkie zjawisko. Najczęściej jest on umieszczany w przestrzeni bagażowej. Nie jest jednak prawdą, że transporter zostanie umieszczony między walizkami. Będzie on znajdował się w specjalnie wydzielonej przestrzeni. Należy podkreślić, że spełnia ona aktualnie obowiązujące normy oraz standardy, a więc lot nie będzie obciążeniem dla zwierzęcia. Po pierwsze panuje tam optymalna temperatura. Nie można również wspomnieć o wysokiej zawartości tlenu w powietrzu. Nie trzeba obawiać się, że czworonóg "nie będzie miał czym oddychać". Ponadto, przestrzeń do przewozu zwierząt jest profesjonalnie wygłuszona, co chroni przed uciążliwymi hałasami.

Podróż z psem samolotem nie zawsze jest rozsądnym posunięciem. Pierwszym krokiem jest konsultacja z weterynarzem, który oceni, czy jest to w pełni bezpieczne dla zdrowia zwierzaka. Niska odporność na stres, cukrzyca, choroby serca - wszystko to może sprawić, że nasz pupil nie przeżyje długiego lotu. Oczywiście lista przeciwwskazań jest o wiele dłuższa. Niezbędne jest indywidualne podejście dla każdego czworonoga. Być może konieczne będzie podanie mu leku uspokajającego. Wiadomym jest, że musi on zostać przepisany przez specjalistę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

W przypadku lotów z przesiadką należy sprawdzić, jak długo będzie trwała przerwa. Mogłoby się wydawać, że im krócej, tym lepiej. Nic bardziej mylnego! Długi czas oczekiwania pomiędzy jednym, a drugim lotem daje szansę na odebranie zwierzaka. Jest to czas na to, aby nieco go uspokoić, zadbać o jego podstawowe potrzeby, a także podać kolejną dawkę leków na uspokojenie. Zbyt długa rozłąka z właścicielem może sprawić, że pies będzie czuł dezorientację i lęk. Krótkie przesiadki oznaczają również szybkie, a zarazem głośne rozładowywanie oraz załadowywanie bagaży. Dla psa może być to źródłem ogromnego strachu. Dostatecznie długa przerwa sprawi, że będziemy mogli zabrać go w tym czasie na spacer.

O czym pamiętać przed podróżą samolotem z psem?

pies w samolocie

Wiesz już, czy pies może lecieć samolotem. Znaczenie ma również rezerwacja biletu dla czworonoga. Bardzo ważne jest to, aby podane przez nas informacje były zgodne z rzeczywistością. Nie zapominajmy, że zwierzak również przechodzi kontrolę przed wejściem na pokład. Należy podać informacje dotyczące m.in. rasy, wielkości psa, rozmiarze transportera, właścicielach. Zostaną one dokładnie zweryfikowane, a więc nie należy wprowadzać błędnych danych tylko po to, aby umożliwić sobie zabookowanie biletu.

Pies powinien zjeść ostatni posiłek na cztery godziny przed wylotem. Lot z pełnym żołądkiem może skutkować problemami trawiennymi. Pod żadnym pozorem nie należy chować smaczków do transportera! W ten sposób jedynie zaszkodzimy zwierzakowi. Kolejną kwestią jest to, aby czworonóg był zmęczony fizycznie. Najlepiej zabrać go na długi spacer lub pobawić się z nim. Dzięki temu znaczną część lotu będzie mógł przespać. Niezwykle istotne jest to, aby zabrać ze sobą dokumenty. Bez nich niemożliwe jest odbycie podróży samolotem, a więc lepiej nie ryzykować. Podczas lotu możemy zapytać obsługę, czy pupil znajduje się w bezpiecznym miejscu, a warunki jego podróży są zgodne z obowiązującymi normami.

To może Cię zainteresować:

Pekińczyk – popularny pies niewielkich rozmiarów
Dysplazja u psa – objawy i leczenie
Boerboel – opis i charakterystyka rasy
Zabawy węchowe dla psa – czyli jak dobrze spędzić czas z czworonogiem
Algi dla psa – dawkowanie i zastosowanie
Bloodhound – pies patrona myśliwych
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *