Jak się liczy wiek psa? Ile żyją psy?

Wiele osób zastanawia się, ile żyją psy. Z pozoru może wydawać się to proste, jednak wcale do takich nie należy. Należy również pamiętać, że wiek ludzki nie ma nic wspólnego z wiekiem psa. Dopiero po przeliczeniu dowiemy się, ile naprawdę żyje nasz ukochany zwierzak.

Ciężko przewidzieć, ile będzie żył nasz ukochany psiak. Warto jednak pamiętać, że ważna jest nie tylko rasa i wielkość, ale także odpowiednie warunki utrzymania i profilaktyka. Psie lata na ludzkie możemy przeliczyć orientacyjnie. Nie istnieje jednak jeden dobry przelicznik jak przeliczać psie lata. Jak liczyć wiek psa?

 

Jak obliczyć wiek psa? Tabela

Osoby zastanawiające się, jak się liczy psie lata powinny skorzystać ze specjalnej tabeli, która zawiera potrzebne wartości. Tabela pokazuje, jak orientacyjnie liczy się psie lata na ludzkie:

wiek psa tabela

Należy zaznaczyć, że inaczej liczy się wiek psa małego, średniego oraz dużego. Sprawdź ile lat zwykle żyją najpopularniejsze rasy psów. Przelicznik lat psa pokazuje, że duże psy starzeją się kilka razy szybciej. Jest to wynikiem wielu różnych czynników.

Jak się liczy lata psa? Na początkowym etapie życia nie ma większej różnicy. Dopiero później widać, jak przebiega starzenie dużych ras. Przelicznik psich lat jest relatywnie dokładny, jednak nie może on być naszym wyznacznikiem. Średnio wartość to 1 rok ludzki jest równy 7 lat psich, jednak przy średnich rasach przelicznik spada do 6, a najmniejszych do 5.

Od czego zależy jak długo będzie żył pies?

Na długość życia naszego psiaka ma wpływ wiele czynników. Zobacz co ma wpływ na to ile będzie żył Twój psiak:

  1. Pochodzenie – sprawdzone hodowle nie tylko dają nam pewność, co do czystości rasy naszego towarzysza, ale i dają nam obraz na to jak długo żyli dziadkowie i rodzice naszego psiaka. Dzięki temu możemy przewidzieć jak długo prawdopodobnie będzie żył nasz towarzysz.
  2. Stan zdrowia – choroby przewlekłe oraz przebyte ciężkie infekcje, a także nieodpowiednie żywienie, brak ruchu czy nieodpowiednie warunki bytowe znacząco wpływają na długość życia naszego psiaka
  3. Rasa – potencjalna długość życia psa zależy też od rasy, znając ją jesteśmy w stanie dowiedzieć się ile przeciętnie żyją takie psiaki
  4. Wielkość – jak już wiemy, niestety psy dużych ras żyją zwykle krócej, niż pieski raz małych
  5. Czynniki genetyczne – prawdopodobieństwo, że nasz psiak będzie żył długo idzie w bezpośredniej linii po tym jak długo jego rodzice cieszyli się dobrym zdrowiem

Jakie są etapy życia psa?

Pies roczny może być na porównywalnym etapie co ludzki nastolatek. Zakończył lub jest w trakcie osiągania swojego maksymalnego rozwoju fizycznego, umysłowego i płciowego. Warto pamiętać, że u psów dużych ras ten okres może trwać nawet do drugiego roku życia psiaka. Psi nastolatek na tym etapie powoli zaczyna budować swoja muskulaturę, a jeśli jego przeznaczeniem jest uprawianie psich sportów bądź praca z człowiekiem – to idealny czas by zacząć poważniejsze ćwiczenia.

Dwuletni pies jest już dorosłym i dojrzałym stworzeniem, można go spokojnie porównać do ludzkiego 20-kilku latka. Psiak już jest dojrzały nie tylko fizycznie ale i umysłowo, jednak wciąż jest młody i pełny sił. To złoty wiek psa i najlepszy czas na przezywanie niesamowitych przygód z właścicielem.

Pies paroletni zaczyna się powoli starzeć. Mówi się, że po 7-8 roku życia, w zależności od rasy – pies zaczyna wchodzić w okres stawania się psim seniorem. To odpowiedni czas by dużo lepiej zadbać o swojego przyjaciela by mógł cieszyć się zdrowiem jak najdłużej.

Jeśli chcemy by nasz psiak długo cieszył się dobrym zdrowiem powinniśmy zadbać o:

  • Dobrej jakości pożywienie
  • Odpowiednią i dostosowaną aktywność fizyczną
  • Okresowe badania kontrolne
  • Profilaktykę przeciw chorobom (suplementacja, szczepienia, odrobaczanie)

Jak się liczy wiek psa, gdy nie wiemy ile ma lat? Najlepiej skorzystać z wsparcia specjalisty. Weterynarz potrafi ocenić wiek zwierzęcia na podstawie stanu jego zdrowia. Każdy, kto nie wie jak liczyć wiek psa powinien poprosić o pomoc kogoś z doświadczeniem. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko pomyłki. Dodatkowym plusem jest fakt, że łatwiej będzie nam ocenić rzeczywisty stan naszego zwierzaka. Jest to szczególnie istotne podczas diagnozowania chorób charakterystycznych dla konkretnego etapu życia.

Jak się liczy psie lata poprzez stan zębów?

jak liczyć wiek psa

Psi wiek możemy spróbować rozpoznać po stanie uzębienia. Oczywiście wymaga to policzenia zębów u naszego czworonoga. Psy dorosłe posiadają 42 zęby. W szczęce znajduje się ich 20, a w żuchwie 22. Szczeniaki posiadają 28 zębów – 14 w szczęce oraz 14 w żuchwie. W okresie 5-7 miesiąca następuje wymiana zębów z mlecznych na stałe.

Lata psie ocenimy nie tylko poprzez policzenie zębów. Należy również zwrócić uwagę na to, czy są one zdrowe, a także jaki mają kolor. Jeśli są one jasne i bez większych ubytków, to najprawdopodobniej do czynienie mamy z młodym psem. Również ilość kamienia nazębnego może nam sugerować w jakim wieku jest psiak. Niestety, ten stan zależny jest od wielu czynników takich jak predyspozycja danego osobnika do odkładania się kamienia, dieta czy czyszczenie zębów przez właściciela. Niezależnie jednak od wieku, należy pamiętać o prawidłowym dbaniu o zęby i koniecznej profilaktyce. Zawsze warto kontrolować stan uzębienia psiaka by w razie potrzeby móc zareagować odpowiednio wcześnie.

Wraz z wiekiem stan uzębienia pogarsza się, szczególnie jeśli zwierzak nie był odpowiednio pielęgnowany. Zęby mogą przecierać się, a na ich powierzchni zaczynają być widoczne ubytki. Mogą one również nieznacznie zmienić swój kształt. Trzeba jednak podkreślić, że jest to metoda orientacyjna. W ten sposób nie określimy dokładnego wieku psa. Trzeba również wziąć pod uwagę, że na stan zębów bezpośrednio wpływają spożywane pokarmy. Twarde produkty przedwcześnie niszczą zęby. Z rozwagą należy podejść do psów znalezionych na ulicy – nie znamy ich perypetii, a więc nie możemy powiedzieć, z czego wynika zły stan zębów.

Jak długo żył psi rekordzista?

Obecnie zaszczytne miejsce najdłużej żyjącego (i udokumentowanego) psiaka zajmuje Bluey rasy Australian Cattle Dog, który urodził się w 1910 roku i przeżył 29 lat. Jego urodziny datowane są na 7 czerwca 1910 a odejście 14 listopada 1939. Na ten moment pojawiają się doniesienia o pieskach, które prawdopodobnie żyły dłużej niż wspomniany Bluey, jednak żadne z tych doniesień nie ma potrzebnej dokumentacji, by zastąpić go na pierwszym miejscu.

Kiedy pies się starzeje?

Odpowiadając na pytanie, ile lat żyją psy należy uświadomić sobie, że starzeją się one o wiele szybciej niż człowiek. Nie należy więc porównywać wieku zwierzaka z własnym wiekiem, gdyż jest to nieproporcjonalne. Jednoroczny pies znajduje się na mniej więcej tym samym etapie co 12-13 letnie dziecko. Warto wspomnieć, że zwierzę w tym wieku jest już aktywne seksualnie. Kolejny rok życia to około 4-8 lat życia ludzkiego. Wszystkie następne lata to mniej więcej 5 lat. Lata psa liczy się więc zupełnie inaczej.

Psy dużej rasy starzeją się zwykle już w wieku 8 lat. W przypadku ras olbrzymich dzieje się to już rok wcześniej. Wiek psa a człowieka nie jest ze sobą bezpośrednio powiązany, o czym dobrze jest pamiętać. Średnie rasy uznawane są za stare w wieku 10 lat, a małe w wieku 11 lat.

Jak powszechnie wiadomo duże psy żyją krócej. Zwykle jest to 12-15 lat. Gorzej jest w przypadku ras olbrzymich, które żyją zazwyczaj maksymalnie 10 lat. Najdłużej żyją psy ras małych i średnich – mogą one osiągnąć wiek nawet 20 lat. Przeliczając wiek psi na ludzki dowiemy się, ile naprawdę żyją zwierzaki.

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Ciąża urojona u psa – skąd się bierze, objawy i ile trwa?
Odrobaczanie psa – co ile odrobaczać psa i jak często odrobaczać psa?
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Czy psy się pocą?
Dlaczego pies je trawę? Dowiedz się czemu psy jedzą trawę!
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?
Jak nauczyć psa aportować? Zasady których należy się trzymać
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *