Burak dla psa

Każdy właściciel psiego czworonoga wie, że dieta psa znacznie różni się od tej ludzkiej. Chcąc nie chcąc, każdemu opiekunowi zdarzy się przemycić jakiś kąsek pod stołem swojemu pupilowi. Większość z nich jest kompletnie nieszkodliwa (choć ich spożycie niekoniecznie niesie ze sobą korzyści prozdrowotne). Inne przekąski mogą być jednak trujące i absolutnie zabrania się częstowania nimi swojego psa. Czy psy mogą jeść buraka? Czy burak dla szczeniaka jest dobrym pomysłem?

 

Burak - właściwości

Burak to roślina, której uprawa sięga swoją historią już VIII wieku p.n.e. Początki jego hodowli kontynuowane były przez mieszkańców starożytnego Babilonu, Grecji oraz Rzymu. Obecnie, burak jest szeroko wykorzystywanym warzywem w sektorze spożywczym, jako roślina pastewna oraz używana do produkcji cukru. Wyróżniamy również kilka odmian buraków- pastewne, cukrowe oraz ćwikłowe.

Buraki uchodzą za rośliny o wielu wartościach zdrowotnych, wykorzystywanych szeroko w medycynie ludzkiej. Zawierają on swoiste dla siebie barwniki o nazwie betalain (występują one także w szpinaku i kilku innych produktach spożywczych), które odpowiadają za zwalczanie wolnych rodników, działają antynowotworowo, niwelują procesy zapalne oraz opóźniają starzenie się organizmu. Dodatkowo, ułatwiają one dostarczanie tlenu do wszystkich komórek organizmu, co doprowadza do lepszego funkcjonowania układu krwionośnego oraz wytwarzania przez niego erytrocytów. To z kolei prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia anemii. Regularnie spożywanie buraków ogranicza również rozwój procesu zwapniania naczyń krwionośnych.

Dodatkowo, omawiane warzywo zawiera dużą objętość kwasu foliowego, co jest szczególne ważne dla prawidłowego rozwoju płodu. Ponadto, kwas foliowy reguluje poziom homocysteiny w organizmie, co z kolei pozytywnie wpływa na stan serca. Spożywanie buraków pomaga także obniżyć cholesterol.

Burak – inne właściwości

Pomimo szerokiej gamy zalet, które posiadają buraki, należy pamiętać o ich innej właściwości, jaki jest wysoki indeks glikemiczny. Duży poziom cukru w burakach jest o tyle istotny, że powinny na niego uważać zwłaszcza osoby cierpiące na zaburzenia produkcji insuliny w organizmie, a więc pacjenci chorujący na cukrzycę.

Jednocześnie, buraki to warzywo niskokaloryczne (100 gramów tego produktu dostarcza organizmowi zaledwie 33 kilokalorie). Zawierają one ponadto takie substancje odżywcze, jak witamina C, A, E, K oraz B6, niacyna, ryboflawina, tiamina, wapń, żelazo, potas, sód, cynk, fosfor i magnez. Świetnie sprawdzają się w sytuacjach obniżonej odporności organizmu i łagodzą przebieg infekcji wirusowych.

Jednakże, jak mają się powyżej wymienione właściwości do psiej diety? Czy pies trawi buraka i może go spożywać? Czy burak może zaszkodzić zwierzęciu? A jeżeli nie- w jakiej formie powinno się podawać buraka swojemu czworonogowi? Surowej, gotowanej a może pieczonej?

Czy burak jest szkodliwy dla psa?

Odpowiedź na pytanie- “czy burak jest trujący dla psa”, brzmi- jak zwykle- “to zależy”. Z jednej strony, omawiane warzywo nie posiada w sobie żadnych składników, które wykazywałyby się w stosunku do psiego organizmu jakąkolwiek toksycznością. Mówiąc więcej, są one źródłem wielu witamin oraz składników mineralnych, a ich regularne spożycie może pozytywnie przyczynić się do funkcjonowania psiego organizmu. Ponadto, burak dostarcza organizmowi sporo błonnika i energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania.

Jednocześnie, warzywo to zawiera również niemałą ilość kwasu szczawiowego, który może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu moczowego zwierzęcia, zwłaszcza jeżeli wykazuje on predyspozycję do wytrącania kamieni szczawianowo-wapniowych. Wykazano również, że spożywanie buraków przez psa w zbyt dużych ilościach może prowadzić do zmniejszonego przyswajania wapnia oraz żelaza, a także powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci biegunek.

Czy psy mogą buraka?

Podsumowując, pies może spożywać buraki, ale nie powinien to być bazowy element ich diety. Ponadto, buraki powinny być podawane zwierzęciu jedynie w ograniczonych ilościach, nie za często i z umiarem. Nadmierne spożycie tego produktu może prowadzić do określonych problemów zdrowotnych, między innymi schorzeń układu moczowego oraz niedoboru wapnia i żelaza.

Biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko wystąpienia biegunek po spożyciu buraków, można również wywnioskować, że burak dla szczeniaka nie jest dobrym pomysłem. Młode zwierzęta są bowiem obdarzone znacznie delikatniejszym i bardziej wrażliwym żołądkiem niż starsze osobniki, dlatego zaburzenia przewodu pokarmowego mogą rozwinąć się u nich o wiele łatwiej i szybciej.

Czy pies może jeść surowe buraki?

Czy pies może jeść gotowane buraki, a może powinien spożywać je wyłącznie w formie surowej? Czy mogą to być buraki z dodatkami? W jakiej formie buraki są najlepiej trawione przez psi układ pokarmowy?

Przede wszystkim, należy zaznaczyć, iż forma podawanych buraków nie ma dużego znaczenia. O wiele ważniejsze jest, aby dany produkt nie zawierał żadnych dodatkowych składników, a więc sosów, konserwantów, ulepszaczy smaku czy innych produktów dodanych do buraków. Należy unikać również przypraw, które w niektórych przypadkach mogą okazać się dla psa nawet trujące- tak jak w przypadku czosnku, czy cebuli.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że niektóre psy mogą wykazywać wrodzoną nietolerancję lub alergię pokarmową względem określonych produktów- buraki nie są tutaj wyjątkiem. Taka alergia może manifestować się na wiele różnych sposobów, najczęściej jednak są to zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wzdęcia, wymioty, biegunki) oraz silny świąd. To ostatnie prowadzi zwykle do intensywnego wydrapywana się psa oraz wygryzania sobie sierści, ocierania o ściany lub inne przeszkody oraz wylizywania różnych części ciała. Możemy również zaobserwować nawracające zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego oraz częste zatykanie gruczołów około odbytowych. W takiej sytuacji, należy bezwzględnie wykluczyć buraki z diety psa i nie próbować wprowadzać ich na nowo lub przemycać ukradkiem w postaci pojedynczych kąsków.

To może Cię zainteresować:

Szwedzki lapphund – pies pilnujący stada reniferów
Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?
Shiba inu – mały pies z wielkim sercem
Nowofundland – czy pasuje do Twojej rodziny?
Bedlington terrier – łagodna owieczka czy nieustraszony łowca?
Wymiana zębów u psa – wszystko co powinieneś wiedzieć
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *