Boerboel – opis i charakterystyka rasy

Jeżeli poszukujesz psa, który będzie oddanym i lojalnym stróżem, boerboel jest rasą idealną dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że jest to zwierzę wymagające doświadczenia w wychowaniu i prawidłowego szkolenia od okresu szczenięcego, w przeciwnym razie w przyszłości może sprawiać kłopoty.

Charakterystyka

Inteligencja

Aktywność

Łatwość szkolenia

Relacje z dziećmi

Relacje z kotami

Agresywność

Zdrowotność

Koszty utrzymania

 

Wygląd i opis rasy:

  • Rozmiar: duży (wysokość w kłębie ok. 60-65 cm), masa ciała: 70-80 kg
  • Sierść: krótkowłosy, umaszczenie: żółte, płowe, czerwone, pręgowane.
  • Długość życia: 10-12 lat

Boerboel - wzorzec rasy

Boerboely to duże i silne psy o rozwiniętym umięśnieniu i masywnym kośćcu. Ich klatka piersiowa zalicza się do szerokich i długich, grzbiet zazwyczaj jest prosty, a ogon długi, prosty i dość wysoko osadzony, co wpływa na dostojny wygląd psa. Pysk należy do dużych i kanciastych, lecz proporcjonalnych w odniesieniu do pozostałej części tułowia. Ich trójkątne, mocno osadzone uszy zwisają na policzki, a oczy okrągłe oczy w brązowych odcieniach rozstawione są szeroko. Sierść psów boerboel jest opisywana jako krótka, lecz gęsta i gładko przylegająca do ciała. Umaszczenie najbardziej oczekiwane w hodowli to płowe, żółte lub rude (czerwone) w różnych odcieniach i pręgowane. Nie są pożądane białe znaczenia na łapach i klatce piersiowej, ale dopuszczalne.  Organizacja SABT (South African Boerboel Association) uznaje umaszczenie czarne i błękitne umaszczenie, nie jest jednak ona uznawana przez FCI, a więc takie zwierzęta nie kwalifikują się do wystaw.

Boerboel - charakter

Psy rasy boerboel znane są ze swojego spokojnego, zrównoważonego charakteru. Ze względu na silnie rozwinięty instynkt obronny i potężną budowę ciała sprawdzają się jako wierni stróżowie dobytku, niezwykle lojalne i oddane swojej rodzinie. Najlepiej odnajdują się w domu z ogrodem, po którego terenie mogą swobodnie biegać. Nie są to psy generujące dużą ilość hałasu, ich szczekanie jest donośne, ale pojawia się zazwyczaj tylko w uzasadnionych przypadkach. Boerboely należą do zwierząt inteligentnych, dzięki czemu bardzo szybko i chętnie się uczą.  Jeśli przeprowadzamy socjalizację prawidłowo od szczenięcia ich nastawienie do dzieci i reszty domowników jest przyjazne i sprawdzą się w roli rodzinnego pupila. Warto pamiętać o jego sporych rozmiarach i nadzorować zabawy z dziećmi. Decydując się na zakup mastifa afrykańskiego, pamiętajmy, że jest to rasa wymagająca codziennej aktywności, ruchu na świeżym powietrzu i dynamicznych zabaw, w trakcie których spożytkują nadmiar energii. Przy nienależytym spełnieniu tych potrzeb możemy liczyć się ze zdewastowanym mieszkaniem, pogryzionymi meblami i narastającą frustracją.

 Boerboel - długość życia

Średnia długość życia teriera szacowana jest na 10-12 lat.

Boerboel - zdrowie

Boerboely to psy dość odporne na warunki atmosferyczne, zawsze chętne do spacerów, niezależnie od pogody. Są to zwierzęta cieszące się dobrym zdrowiem, lecz jak każda rasa bywają predysponowane do poszczególnych schorzeń. Najczęściej notowane są przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, z tych względów warto rozsądnie dozować im posiłki i nie przekarmiać, aby zapobiegać otyłości. Należy także unikać fizycznych aktywności tuż przed i po jedzeniu, ponieważ mastify afrykańskie narażone są na rozszerzenie i skręt żołądka. Pojawia się u nich także zespół wrodzonych wad odcinka szyjnego kręgosłupa – syndrom Wobblera. W celu odciążenia stawów i kręgosłupa, warto zainwestować w komfortowe ortopedyczne legowisko, a miski na wodę i pokarm ustawić na wysokości pyska. Suki boerboela są predysponowane do wypadania pochwy, dlatego szczególnie te użytkowane w rozrodzie powinny regularnie,profilaktycznie odwiedzać gabinet lekarza weterynarii.

Boerboel - pielęgnacja

Pielęgnacja boerboeli należy do nieskomplikowanych. Ich krótka i gęsta sierść w czasie wymiany, linieje w sposób umiarkowany. Psy te należy szczotkować średnio raz w tygodniu, w zależności od sezonu przy pomocy np. gumowej rękawicy. Kąpiele wykonujmy tylko w wypadku znacznego zabrudzenia zwierzęcia. Do regularnych zabiegów powinno należeć przemywanie oczu, ponieważ u psów tej rasy powieki potrafią się podwijać, a stała pielęgnacja pomoże zapobiegać infekcjom. Nie zapominajmy także o pielęgnacji zębów specjalną szczoteczką, co pozwoli na uniknięcie rozwoju kamienia nazębnego. Niezbędne są regularne kontrole stomatologiczne, w trakcie których weterynarz oceni stan jamy ustnej zwierzęcia i w odpowiednim czasie wprowadzi właściwe leczenie. Jeśli nasz pupil nie ściera samodzielnie pazurów, możemy przycinać je specjalnymi cążkami albo skorzystać z pomocy specjalisty.

Boerboel - żywienie

Boerboel to potężne zwierzę, o dużym apetycie, zadowoli się wszelkimi rodzajami karmy. W celu pokrycia zapotrzebowania psa na składniki odżywcze, podawajmy mu pokarm wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowany, dwa razy dziennie, aby zminimalizować ryzyko skrętu żołądka. Duży rozmiar zwierząt naraża je na problemy ze stawami, dlatego dbajmy o ich formę i nie zapewniajmy im stałego dostępu do pożywienia, a smakołyki wykorzystujmy w szkoleniu jako motywację. Pamiętajmy o tym, aby nasz pupil miał jednak stały dostęp do wody.

Boerboel - szkolenie i wychowanie

Proces szkolenia boerboela zaczyna się w dniu przekroczenia przez niego progu domu i wymaga nieustannej konsekwencji. Są to psy inteligentne, dlatego odpowiednio przeprowadzony trening zaowocuje szybkimi efektami w postaci świetnego kompana. Warto mieć na uwadze ich niezależność i fakt, że niekoniecznie są dobrymi partnerami dla osób niedoświadczonych. Tresura powinna skupiać się na budowie pozytywnych relacji i wzajemnego zaufania. W niewłaściwych rękach boerboel potrafi stać się skłonny do agresji. Ich nieustanny apetyt może okazać się pomocnym narzędziem w trakcie ćwiczeń.

Boerboel - szczeniaki i hodowla

Podejmując decyzję o zakupie psa z hodowli, uprzednio zweryfikujmy jej legalność, sprawdźmy warunki, w jakich żyją szczenięta i stan zdrowia matki. W przypadku, gdy hodowca sprzeciwia się pokazaniu pozostałych szczeniąt i otoczenia, w jakim urodził się pies, powinniśmy podejść do takiej hodowli z pewną dozą niepewności. Jeśli szczenię pochodzi z legalnej hodowli, otrzymamy metrykę, niezbędną do sporządzenia rodowodu. Jeżeli w przyszłości planujemy wystawianie naszego psa na wystawach FCI, sprawdźmy organizację, w której zarejestrowany jest szczeniak, ponieważ FCI nie honoruje rejestracji w instytucjach takich jak SABT, jednak dopuszcza je do wystaw, ale bez praw do championatu. W Polsce hodowle psów rasy boerboel nie cieszą się dużą popularnością, zatem jeżeli marzymy o zakupie psa tej rasy, zazwyczaj powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Miejmy na uwadze, że wysoka cena wynika z ogromnego wkładu hodowców w możliwie najlepszą opiekę, dlatego warto zainwestować odpowiednie środki finansowe i cieszyć się szczęśliwym, zdrowym kompanem, a także czystym sumieniem. Jeśli pies rasy boerboel jest naszym marzeniem, ale nie możemy pozwolić sobie na zakup ze sprawdzonej hodowli, warto rozważyć adopcję i podarować kochający dom poszukującemu miłości psiakowi.

Boerboel - cena

Szczeniaki psów rasy boerboel z rodowodem kupimy za około 1300 euro, czyli 4-5 tysięcy złotych. Warto zainwestować fundusze i zakupić psa ze sprawdzonej hodowli, aby w przyszłości uniknąć problemów zdrowotnych.

Boerboel - historia rasy, ciekawostki:

Rasa ta wywodzi się z RPA. Została stworzona przez holenderskich osadnicy, którzy sprowadzili tam nieistniejącego obecnie molosa, brabanckiego bullenbeissera. Następnie rasę tę krzyżowano z różnymi dogami, m. in. z buldogiem angielskim oraz rasami afrykańskimi.

  • nazwę boerboel tłumaczy się jako „pies farmerski” lub „pies farmerów”;
  • szczekanie mastifów południowoafrykańskich czasami przypomina ryk lwa;
  • boerboel bywa określany jako mastif afrykański, południowoafrykański lub buldog Burów;
  • Boerboel znajduje się na liście ras niebezpiecznych m.in. we Francji. Jago posiadanie wymaga zgody odpowiednich władz
  • Boerboelom obcinano ogony, na szczęście obecnie praktyka ta jest zakazana

Boerboel - dla kogo?

Boerboel, jako rasa stworzona do ochrony stad oraz gospodarstw, wymaga doświadczonego, wyszkolonego właściciela. Nie jest to odpowiednie zwierzę dla osób rozpoczynających swoją karierę psiarzy. Psy tej rasy z natury raczej nie są agresywne, a ich charakter opisuje się jako stabilny, jednak należy pamiętać, że wszelkie błędy w treningu mogą okazać się trudne do korekcji, przeradzając się w przyszłe problemy z wychowaniem.

To może Cię zainteresować:

Jak wybrać karmę weterynaryjną dla psa?
Bieganie z psem – jak zacząć? Poradnik dla początkujących
Dlaczego pies nie chce jeść? Dowiedz się co to oznacza
Coton de Tulear – wierny towarzysz o niezwykłej historii
Bulterier miniaturowy – wymagający pies dla silnego charakteru
Jaką miskę dla psa wybrać?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *