Manchester terrier – wygląd i opis rasy

Wybór psa zawsze stanowi ogromne wyzwanie. Jako potencjalny właściciel czworonoga musisz zdawać sobie sprawę, że jest to wielka odpowiedzialność oraz decyzja na długie lata. Niezależnie od rasy na którą się zdecydujesz musisz wiedzieć, że pojawienie się nowego członka rodziny może wywrócić Twój świat do góry nogami, co zmusi Cię do zmiany niektórych swoich nawyków. Niepodważalną zaletą psów rasowych jest to, że kupując psa danej rasy możesz przypuszczać jaki będzie to pies. Każda rasa ma swoje indywidualne cechy charakteru, co ułatwia podjęcie decyzji i wybór psa, który idealnie dopasuje się do naszych potrzeb. Niemniej, każdy pies jest inny i ile psów tyle jest osobowości. Dlatego musisz być gotów na to, że Twój pies może charakterem i osobowością różnić się od opisanego wzorca. Mając to na uwadze, zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie przedstawię charakterystykę rasy Manchester terrier.

 

Manchester terrier- wygląd i opis rasy

  • Wysokość w kłębie- pies: 41 cm, suka: 38 cm
  • Masa ciała- 6-10 kg
  • Sierść- jednowarstwowa, gładka, krótka i lśniąca; maść: czarna, czarna podpalana, błękitna, błękitna podpalana
  • Długość życia- 14-16 lat

Manchester terrier – charakterystyka

Jeśli szukasz psa dla całej rodziny, aktywnego i bystrego, Manchester terrier może spełnić Twoje oczekiwania. Jest to z jednej strony pies niezwykle czuły i wrażliwy a z drugiej bystry i bardzo chętny do zabawy. Jest to pies średniej wielkości, jednak aby mieszkać w bloku, potrzebuje codziennie odpowiedniej ilości ruchu.Kupując szczenię tej rasy warto rozpocząć szkolenie jak najwcześniej.  Dawniej rasa przeznaczona była do polowania na szczury, stąd jego silny instynkt łowiecki. Jest to pies średnio podatny na szkolenie, jednak z odpowiednim podejściem, dzięki swojej inteligencji bardzo szybko się uczy. Nie są odporne na chłód z uwagi na swoją jednowarstwową i krótką sierść, nie mogą zatem być utrzymywane na zewnątrz, a zimą przydatne w ich przypadku jest ubranko.

Manchester terrier – wzorzec rasy

Jest to pies o eleganckim i atletycznym wyglądzie. Ma krótki tułów oraz długie, proste kończyny. Jego sylwetka jest zwarta, żebra wysklepione. Głowa ma kształt trójkątny, jest długa i prosta. Kufa zwęża się ku nosowi. Oczy są nieco skośne, ciemne. Uszy małe, w kształcie litery ”V” osadzone wysoko na głowie i zwisające nad oczami. Ogon grubszy przy nasadzie, średniej długości, zwęża się ku końcowi. Sierść zawsze gładka, lśniąca, jednowarstwowa zazwyczaj czarna podpalana. Niedopuszczalne są elementy białego koloru.

Manchester terrier – charakter

Manchester terrier jest psem mądrym, czujnym i zrównoważonym. Jest doskonałym członkiem rodziny, uwielbia otoczenie bliskich mu osób. Potrzebuje wiele uwagi i odpowiedniego szkolenia, gdyż jak każdy terrier bywa uparty. Od innych terrierów odróżnia go jego łagodna postawa względem innych zwierząt - z wyjątkiem gryzoni - co uwarunkowane jest pierwotnym zastosowaniem psów tej rasy. Jest to pies bardzo aktywny i dla jego zdrowia fizycznego oraz psychicznego niezbędna jest codzienna dawka ruchu oraz możliwość swobodnego wybiegania przynajmniej pół godziny dziennie. Jako inteligentne i niezależne psy stanowią wyzwanie, jednak dobrze nadają się na pierwszego psa. Są oddane i wierne swojej rodzinie, dlatego cierpią gdy zmuszone są zostawać same w domu. Pod warunkiem, że wszystkie ich potrzeby behawioralne są spełnione, są to psy wesołe i skore do zabawy, doskonałe na długie piesze wycieczki i wszelkie rodzinne aktywności.

Manchester terrier – długość życia

Manchester terriery cieszą się dobrym zdrowiem a ich średnia długość życia wynosi 15 lat. W przeciwieństwie do psów ras olbrzymich, pies tej rasy pozostanie w swojej rodzinie długie lata. Należy jednak pamiętać o regularnych szczepieniach oraz wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii, minimum raz w roku.

Manchester terrier – zdrowie

Mimo bardzo dobrego zdrowia Manchester terrierów, istnieją predyspozycje rasowe do niektórych chorób. Manchester terrier może cierpieć na padaczkę, niedoczynność tarczycy, alergie pokarmowe oraz środowiskowe, martwicę głowy i szyjki kości udowej, jaskrę, zwichnięcie soczewki oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Aby jak najwcześniej zdiagnozować daną jednostkę chorobową i wdrożyć leczenie, ważne są profilaktyczne wizyty u lekarza weterynarii na których zwierzak będzie przebadany kompleksowo klinicznie oraz np.będzie pobrana krew do badania.

Manchester terrier – pielęgnacja

Manchester terrier – pielęgnacja

Z uwagi na to, że sierść Manchester terrierów jest jednowarstwowa i gładka, pielęgnacja przedstawicieli tej rasy jest niezwykle prosta. Psy te linieją sezonowo, dwa razy do roku. W tym czasie dobrym rozwiązaniem będzie usuwanie martwych włosów za pomocą gumowej rękawicy lub szczotki przeznaczonej do tego typu sierści. Kąpiele zalecane są w miarę potrzeby, w szamponach dedykowanych dla psów. Jak każdy pies, Manchester terrier wymaga regularnej kontroli uzębienia i ewentualnej sanacji jamy ustnej u lekarza weterynarii. Aby spowolnić narastanie kamienia nazębnego, można skorzystać z dostępnych na rynku preparatów dodawanych do wody lub nakładanych bezpośrednio na zęby w postaci żelu. Bardzo korzystne jest również mycie zębów, co najmniej kilka razy w tygodniu, jednak wymaga to wczesnego przyzwyczajania psa do tej czynności.

Manchester terrier – żywienie

Żywienie manchester terriera powinno być indywidualnie dopasowane do jego potrzeb. Psy aktywne potrzebują wysokokalorycznych posiłków bogatych w białko. Psy o różnych chorobach np. układu pokarmowego, wydalniczego lub endokrynnego, wymagają dopasowania karm weterynaryjnych, które będą przeznaczone dla zwierząt o konkretnych potrzebach. Szczenięta powinny być żywione karmą przeznaczoną dla młodych osobników, a dzienna dawka powinna być rozłożona na 3-4 posiłki dziennie. Wraz z wiekiem liczbę posiłków można zmniejszyć, jednak najlepiej gdy będą to 2-3 posiłki dziennie. Należy pamiętać, żeby zmienić karmę na taką, która przeznaczona jest dla starszych psów, gdyż karma szczenięca znacząco różni się od karm bytowych dla dorosłych zwierząt.

Manchester terrier – szkolenie i wychowanie

Manchester terriery wymagają dobrego szkolenia, gdyż z natury bywają niezależne i uparte. Warto zasięgnąc pomocy behawiorysty lub udać się do ośrodka szkolenia psów, gdzie nowi właściciele będą mogli nauczyć się zasad postępowania z psem. Inteligencja oraz spryt tych zwierząt sprawia, że proces szkolenia jest bardzo satysfakcjonujący. Odpowiednie podejście, polegające na nagradzaniu za prawidłowe zachowania, pomoże nam nawiązać więź z pupilem oraz zmotywuje go do współpracy. Dodatkowo, szkolenia są wspaniałą okazją do socjalizacji z innymi psami oraz spożytkowania nadmiaru energii u naszego czworonoga. Ważne jest, aby nie karać zwierzęcia podczas szkoleń, gdy nie wykonuje poleceń. Działając w ten sposób, zniechęcimy pupila do wspólnych treningów, które zamiast dobrej zabawy będą dla niego przykrym obowiązkiem.

Manchester terrier – szczeniaki i hodowla

Kupując szczenię Manchester terriera, musimy wybrać odpowiednią hodowlę. Nie decyduj się na zakup psa za kilkaset złotych. Zwierzęta w tej cenie sprzedawane są z pseudohodowli, czyli hodowli psów niezarejestrowanych w FCI. Nagminne w takich miejscach jest nieodpowiednie traktowanie zwierząt oraz nastawienie na zysk, dlatego nie należy wspierać tego typu hodowców. Zwróć uwagę na warunki, w których przebywają szczenięta, czy są czyste i dobrze odżywione czy matka jest zdrowa i spokojna. W trakcie rozmowy z hodowcą, zwróć uwagę na to, czy chętnie odpowiada na Twoje pytania odnośnie szczepień, rodziców, rodzeństwa itp. Jeśli widzisz, że wykręca się od odpowiedzi np. odnośnie pochodzenia szczeniąt oraz stanu zdrowia rodziców, zachowaj czujność.

Manchester terrier – cena

Cena za szczenię Manchester terriera to ok. 2000-4000 zł. Jest to wysoka kwota, jednak płacimy hodowcy za szczenię, któremu zapewniono odpowiednią opiekę medyczną oraz zadbano o zdrowie matki podczas okresu ciąży a potem karmienia. Jest to kluczowy moment, gdyż kupując zdrowe szczenie od zdrowych rodziców z uczciwej hodowli, możesz uniknąć wielu problemów zdrowotnych pupila w przyszłości. Należy zdawać sobie sprawę, że wydatek na szczenię to wierzchołek góry lodowej, a koszty utrzymania psa bywają wysokie. Warto o tym pamiętać decydując się na zakup szczeniaka.

Manchester terrier – historia rasy, ciekawostki

Manchester terrier to rasa zarejestrowana w 1873 roku w Kennel Club, jako czarny podpalany terrier. Jednak psy tej rasy istniały prawdopodobnie już w XVI wieku. Ich pierwotne zastosowanie to tępienie szczurów, więc cieszyły się one ogromną popularnością. W czasach świetności, ceniono je bardzo, gdyż problem gryzoni w magazynach żywności i budynkach mieszkalnych był ogromny. Z czasem skrzyżowano czarne podpalane terriery z whippetami, stąd obecnie ich sylwetka jest smuklejsza w porównaniu do przodków.

Manchester terrier – dla kogo?

Podsumowując, Manchester terrier to pies zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących właścicieli psów. Doskonale odnajduje się w życiu rodzinnym, jednak nie jest typowym kanapowcem. Uwielbia towarzystwo oraz dużo ruchu. Właściciel Manchester terriera musi być aktywny oraz dysponować sporą ilością czasu, gdyż pies ten źle znosi samotność. Odpowiednio zadbany i wyszkolony, pies tej rasy jest doskonałym, zrównoważonym i oddanym przyjacielem na długie lata.

Ranking najlepszych karm dla psów
- sprawdź już teraz!

To może Cię zainteresować:

Surowe jajko dla psa czy gotowane? Czy pies może jeść jajka?
Bernardyn – wszystko co musisz wiedzieć!
Czipowanie psa – na czym polega?
Dandie Dinmont Terrier – dumny terrier w ciele jamnika
Hawańczyk – czy pasuje do Ciebie?
Greyhound – szybki, zwinny i kochany
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *