Chart rosyjski borzoj –  arystokratyczny włochacz 

Chart rosyjskie jest urodzonym myśliwym, który łączy w sobie cechy zarówno łowieckie, jak i towarzyskie. Jest to rasa uwielbiająca wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe i ceni sobie bliski kontakt z rodziną. Jego szlachetna prezencja skupi na sobie uwagę niejednego miłośnika psów. Jednak decydując się na borzoj, należy mieć na uwadze, że pod tą arystokratyczną sylwetką i toną włosa, kryje się prawdziwy uparciuch.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakt z kotami

Kontakt z dziećmi

 

Chart rosyjski borzoj – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 65-85 cm
  • Sierść: cienka i długa
  • Długość życia: 7-10 lat
  • Waga: 35-48 kg

Chart rosyjski borzoj – wzorzec rasy

Według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) Chart rosyjski zaliczany jest do grupy chartów, w sekcji chartów długowłosych i półdługowłosych. Rasa podlega próbom pracy.

Jak wygląda Chart rosyjski? Borzoj jest psem o arystokratycznym wyglądzie i bardzo wysokiej budowie. Samce mierzą do 85 cm i ważą do 48 kg. Samice osiągają w kłębie 78 cm i 40 kg wagi, jednak suki są zazwyczaj dłuższe od płci przeciwnej. Głowa jest wąska i długa, z dużym, czarnym nosek, migdałowatymi, ciemnymi oczami i nożycowym zgryzem. Uszy są małe, ostro zakończone, końcami skierowanymi do tyłu. Szyja Charta rosyjskiego jest bardzo długa. Tułów harmonijnie zbudowany i wysoki, z bardzo dobrze wykształconymi mięśniami i mocnym, lecz nie masywny kośćcem. Klatka piersiowa owalna i głęboka, a kończyny długie z zajęczymi łapami. Ogon szablasty, cienki i długi, opadający ku dołowi.

Skóra Charta rosyjskiego jest elastyczna i cienka, dobrze przylegająca. Sierść borzoj jest długa i jedwabista, tworząca luźne pierścienie lub zwarte loczki. Na głowie, udach i wewnętrznej stronie kończyn włos jest bardzo krótki i przylegający, natomiast długi i falisty na szyi i grzbiecie. Na spodzie ogona formują się pióra, a na spodzie klatki piersiowej i brzucha, frędzle. Charty występują w kilku umaszczeniach, które mogą być jednolite lub łaciate, z podpaleniami:

  • Biały
  • Płowy, płowoszary, płowo-srebrzysty
  • Jasno rudy z szarym
  • Rude z czarną maską
  • Żółto-szare
  • Czerwone
  • Czarne

Chart rosyjski borzoj – charakter

Charty rosyjskie są osobnikami niezależnymi, jednak niezwykle czułymi w stosunku do swoich właścicieli. Borzoj tworzy silną więź ze swoją rodziną. Jednak sierściuch nie przepada za natarczywością, więc może czuć się niekomfortowo w gronie dzieci. W kontakcie z obcymi, rasa jest zdystansowana i czujna, chociaż z reguły nie wykazuje agresji. Chart w głębi duszy jest psem bardzo delikatnym i wrażliwym.

Borzoj z natury jest psem myśliwskim, więc popełnienie błędów w socjalizacji, czy wychowaniu psa może okazać się wysoce problematyczne. Chart dobrze dogaduje się z innymi psami i kotami, jednak jego silny instynkt łowiecki może dominować, a przez to niektóre zabawy wykroczą poza sferę komfortu drugiego zwierzęcia.

Chart rosyjski jest cichy i rzadko szczeka, więc zdecydowanie nie nadaje się na domowego stróża. Czworonóg bardziej preferuje wspólne zabawy z rodziną i uwielbia aktywności na świeżym powietrzu, zwłaszcza zabawy węchowe. Borzoj jest bardzo inteligentny i spostrzegawczy, co wykorzystuje w życiu codziennym. Sierściuch pomimo zrównoważonego charakteru, potrafi być porywczy, dlatego jego tresura powinna być konsekwentna i prowadzona z cierpliwością.

Chart rosyjski borzoj – długość życia

Długość życia Charta rosyjskiego wynosi od 7 do 10 lat. Jak każda duża rasa, nie jest to pies długowieczny. Fakt ten wynika z szybszego rozwoju komórek organizmu, co w konsekwencji przyczynia się także do ich szybszego starzenia się. Jeżeli chcesz, aby twój sierściuch żył jak najdłużej, zwróć uwagę na:

  • Jakość i renomę wybranej hodowli
  • Dietę zbilansowaną do potrzeb twojego czworonoga pod względem wieku, stanu zdrowia, aktywności
  • Regularne wizyty u weterynarza
  • Badanie krwi i moczu
  • Specjalistyczną opiekę osobników starszych lub schorowanych
  • Poprawną pielęgnację i odpowiednią dawkę ruchu

Chart rosyjski borzoj – zdrowie

Chart rosyjski jest rasą zdrową. Jednak jak wszystkie duże czworonogi, borzoj może cierpieć na dysplazję stawów łokciowych i biodrowych. Schorzenie polega na niedopasowaniu elementów stawowych, co objawami się problemami z aparatem ruchu i spadkiem aktywności fizycznej.

Charty mogą cierpieć także na arytmię i kardiomiopatię. Są to najczęstsze przyczyny śmierci starszych osobników. Dlatego tak ważną kwestię stanowią regularne wizyty u weterynarza i badanie swojego czworonoga. U starszych borzojów może dochodzić do zaniku siatkówki, jednak zjawisko całkowitej ślepoty występuje stosunkowo rzadko.

Podobnie jak u innych ras psów z głębokimi klatkami piersiowymi, Charty rosyjskie mogą cierpieć na skręt żołądka. Jest to niebezpieczny i potencjalnie śmiertelny stan, spowodowany najczęściej zbyt krótkim odstępem czasu pomiędzy posiłkiem, a aktywnością ruchową.

Chart rosyjski borzoj – pielęgnacja

Pielęgnacja Charta rosyjskiego jest wymagająca. Sierściuch potrzebuje regularnego szczotkowania, które zapobiega kołtunieniu i filcowaniu sierści. Długość włosa wpływa na zbieranie różnych skarbów podczas spacerów, dlatego po powrocie do domu, konieczne jest ręczne oczyszczenie psa. Do szczotkowania używamy drucianej szczotki i odżywki w sprayu, ponieważ psów długowłosych nigdy nie rozczesujemy na suchu.

Kąpiele borzoj ograniczamy do minimum, używając specjalistycznych szamponów. Po kąpieli konieczne jest dokładne osuszenie psa ręcznikiem i rozczesanie włosa. Znacznie łatwiejszym i szybszym sposobem codziennego odświeżania psa, jest przetarcie jego grzbietu i łap wilgotną szmatką.

Musimy także pamiętać o podstawowych elementach higienicznych, do których należy obcinanie pazurków, czyszczenie uszu oraz mycie zębów. Charty rosyjskie wyprowadzamy w szerokich, wygodnych obrożach, na mocnej i długiej smyczy.

Chart rosyjski borzoj – żywienie

Charty rosyjskie należą do grupy ras dużych, charateryzujących się szybkim wzrostem. Jednak jego filigranowa budowa nie przypomina innych ogromnych czworonogów. Dlatego karmienie młodego borzoj karmą dla dużych szczeniąt nie jest wskazane. Znakiem rozpoznawczym rasy, jest jej szczupłość i dostojność, dlatego nie powinniśmy przekarmiać szczeniaka, czy dorosłego psa.

Jeżeli rasa nie bierze regularnego udziału w polowaniach lub coursingach, to Chart rosyjski nie musi być karmiony dietą wysokokaloryczną. Posiłki powinny być serwowane 2 razy dziennie, a po nich co najmniej 30 minutowy odpoczynek przed kolejnymi harcami. Jest to istotne, ze względu na predyspozycje rasy do skrętu żołądka.

Na rynku występuje szereg karm komercyjnych, suchych lub mokrych. Jeżeli nie jesteś pewien, który produkt wybrać, skonsultuj się ze swoim weterynarzem. Możesz także samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego psa. W tym przypadku idealna może się okazać dieta BARF, czyli karmienie charta w sposób jak najbardziej zbliżony do jego dzikich przodków.

Chart rosyjski borzoj – szkolenie i wychowanie

Chart rosyjski borzoj - szkolenie i wychowanie

Chart rosyjski jest rasą bardzo inteligentną, jednak niezależną i upartą. Z tego względu szkolenie nie zawsze przebiega łatwo i przyjemnie. Jeżeli pies nie jest wystarczająco zmotywowany do współpracy, to bardzo szybko znudzi się wykonywaniem podstawowych, bezcelowych poleceń. Dlatego w szkoleniu główna rolę odgrywają psie smaczki i cierpliwość.

Socjalizacja borzoj powinna się rozpocząć najszybciej, jak to możliwe. Ich wcześniej rozpoczniemy pracę z psem, poznawaniem nowych ludzi, otoczeniem, innymi zwierzętami, tym łatwiej będzie współpracować z czworonogiem podczas nowych sytuacji w przyszłości.

Wychowanie powinno przebiegać w miłej atmosferze, a właściciel Charta rosyjskiego musi wykazać się ogromną cierpliwością i konsekwentnością. Tylko w taki sposób, jesteśmy w stanie poradzić sobie z borzoj i nie dać sobie wejść na głowę.

Chart rosyjski borzoj – szczeniaki i hodowla

Obecnie Chart rosyjski cieszy się mała popularnością, choć w wielu krajach nadal można znaleźć oddanych miłośników rasy. Profesjonalna hodowla powinna przykładać wagę nie tylko do zachowania cech wyglądu i charakteru, ale także do utrzymywania zdrowia psów tej rasy. Dlatego do rozrodu wybierane są osobniki najzdrowsze, nie obciążone genetycznie i przebadane.

Podczas poszukiwania idealnej hodowli chartów, pomocne mogą okazać się kynologiczne organizacje międzynarodowe, które prowadzą listy kontrolowanych, zrzeszonych hodowli krajowych. Upewnij się, że hodowlany szczeniak posiada papiery rodowodowe oznaczone logiem FCI. Sprzedawanie psa bez rodowodu jest nielegalne i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Chart rosyjski borzoj – cena

Ile kosztuje szczeniak borzoj? Cena Charta rosyjskiego waha się między 4000 – 8000 złotych. Jest to naprawdę duża kwota, a jej rozpiętość zależy od renomy hodowli i osiągnięć wystawowych rodziców, płci, umaszczenia i wieku. Koszty utrzymania borzoj wynoszą około 200 – 300 złotych, w zależności od pielęgnacji, sposobu karmienia, wieku, stanu zdrowia i ogólnego utrzymania psa.

Jeżeli nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty na pieska, możesz poszukać organizacji zajmującej się szukaniem rodzin zastępczych do adopcji. Należy także pamiętać o schroniskach, gdzie tysiące psów czekają za nowym domem. W zamian za opiekę i miłość, możesz przygarnąć sierściucha całkowicie za darmo.

Chart rosyjski borzoj – historia rasy, ciekawostki

Historia charta rosyjskiego rozpoczyna się w XV wieku, kiedy to Mongołowie najechali na Rosję. Wówczas rosyjscy myśliwi używali psów loshaja, które potrafiły zabić jelenia, a nawet łosia. Najeźdźcy przywieźli ze sobą charty koutsi, pochodzenia arabskiego. W wyniku krzyżówki dwóch powyższych ras, powstał borzoj.

W XVI i XVII wieku genetykę rosyjskiej rasy wzbogaciła krew polskich chartów. Sława borzoj rozpowszechniła się poza granice Imperium Rosyjskiego. Niedługo później rasę skojarzono z chartem z Kurlandii – klock, dzięki czemu ich potomkowie nie posiadali brody, a sierść była długa i delikatna. W taki sposób powstała odmiana charta rosyjskiego, nazywana gustopsovajo. Na przełomie lat rasę mieszano z greyhudem, później z chartem górskim i krymskim.

Największa sława chartów rosyjskiej przypadła na XVIII i XIX wiek, kiedy ogromna popularnością cieszyło się polowanie na zwierzynę z dużą liczbą psów gończych i koni. Pierwszy kongres miłośników borzoj odbył się w 1874 roku. Natomiast pierwszy wzorzec rasy charta rosyjskiego powstał w 1888 roku, dzięki Moskiewskiemu Towarzystwu Łowieckiemu, którego autorem był N.P. Jermołow.

Na początku XX wieku, w swojej prywatnej rezydencji, Mikołaj Romanow prowadził hodowlę charta rosyjskiego. Od tamtego momentu, w carskiej Rosji, prowadzono testy użytkowości borzojów, w postaci polowania. Po rewolucji w 1917 roku, popularność polowań z udziałem chartów znacznie zmalała. A w latach 40. XX wieku zaobserwowano utratę jednolitości cech tej rasy. Borzoj został uznany przez FCI w 1956 roku.

  • Charty rosyjskie borzoj można zobaczyć w modlitewniku Wielkiego Księcia Wasyla III, ojca Iwana Groźnego
  • Na początku XX wieku, charta rosyjskiego nie można było kupić, rasę można było otrzymać tylko od cara
  • Charty (wszystkie odmiany) są szeroko rozpowszechnione w Polsce, jednak ich posiadanie podlega ścisłej kontroli i wymaga specjalnego zezwolenia

Chart rosyjski borzoj – dla kogo?

Chart rosyjski jest idealną rasą dla osób spędzających wolny czas na świeżym powietrzu, najlepiej zdala od miejskiego zgiełku. Borzoj potrzebuje dużej dawki ruchu i różnorodnych zajęć, ale jednocześnie czułości i zainteresowania ze strony rodziny. Właściciel charta musi być wrażliwy, empatyczny i cierpliwy. Rasa może okazać się problematyczna dla osób niedoświadczonych i zdecydowanie nie nada się dla zapracowanych ludzi.

ZALETY:

  • Bardzo czuły towarzysz rodziny
  • Zrównoważony charakter
  • Cichy
  • Wrażliwy i delikatny

WADY:

  • Może czuć się niekomfortowo w gronie natarczywych dzieci
  • Wymaga dużej dawki ruchu
  • Potrzebuje konsekwentnego wychowania
  • Wykazuje silny instynkt łowiecki i może polować na mniejsze psy lub koty
  • Mało popularna i droga rasa
5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Seter irlandzki czerwono-biały – czy ten arystokratyczny pies jest idealnym wyborem dla Ciebie?
Kot rosyjski niebieski – charakterystyka i opis rasy
Rosyjski toy – to wcale nie zabawka!
Chart arabski – dostojny sloughi
Chart węgierski – sportowy pies oddany rodzinie
Chart afrykański czyli Azawakh lub pies Tuaregów
Chart perski (saluki) – szlachetny pies pustyni
Pies faraona – chart z bogatą historią
Chart polski – nasz psia duma narodowa
Chart afgański – zdystansowany szlachcic czy wrażliwy olbrzym?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *