Kot rosyjski niebieski – charakterystyka i opis rasy

Kot rosyjski niebieski to nie tylko piękny futrzak o wyjątkowym, przykuwającym uwagę wyglądzie. Cechuje się on również ogromną wrażliwością, czułością oraz przywiązaniem do swojego właściciela. Cieszy się także dobrym zdrowiem oraz znaczną długowiecznością. Aż ciężko uwierzyć, że wszystkie te cechy nie są wynikiem ingerencji człowieka, a rasa na drodze naturalnej ewolucji oraz selekcji. Dowiedz się więcej na temat kota rosyjskiego niebieskiego- ile kosztuje, ile żyje i dla kogo będzie on idealnym czworonogiem.

 

Kot rosyjski niebieski – wygląd

Omawiana rasa należy do III kategorii klasyfikacji FIFe (Federation Internationale Feline), a więc do kotów krótkowłosych oraz somalijskich. Kot rosyjski niebieski jest zwierzęciem średnich rozmiarów, przy czym samice są oczywiście mniejsze od samców.

Kot rosyjski niebieski (często mylony z kotem brytyjskim niebieskim, mimo iż rasy te znacznie się od siebie różnią) to smukły, szczupły przedstawiciel rodziny kotowatych. Cechuje się zgrabną sylwetką o widocznie zaznaczonym umięśnieniu. Posiada długi ogon, nogi i szyję, niewielkich rozmiarów głowę obdarzoną charakterystycznym, ostrym podbródkiem oraz duże, owalne oczy. Odznacza się także dużymi w stosunku do reszty ciała stopami. Uszy opisywanego zwierzęcia, mimo swojej szerokiej podstawy cechują się spiczastymi czubkami. Nos kota rosyjskiego niebieskiego jest prosty, a czoło- płaskie. Według wzorca rasy, dopuszcza się niebieskoszare umaszczenie sierści zwierzęcia oraz zieloną barwę tęczówek jego oczu, pozbawioną żółtej obwódki. Waga przedstawicieli tej rasy waha się z reguły w przedziale od 3,5 do 6 kilogramów.

Futro kotów rosyjskich niebieskich, jest gęste, obdarzone podszerstkiem o długości odpowiadającej włosowi okrywowemu. Cechuje się charakterystycznym, srebrzystym kolorem, który nadaje mu zróżnicowanie barwy włosa- u podstawy jest on szary, na końcu zaś bezbarwny. Owłosienie przedstawiciela wspomnianej rasy jest bardzo gęste. Jak już wspomniano, maść sierści może mieć odcień od szarego do niebieskiego, być jednolita lub oscylować między dwoma wymienionymi kolorami. Niedopuszczalna jest jednak obecność wszelkich wzorków, plamek czy innych znamion kolorystycznych.

Koty rosyjskie niebieskie cechują się nie tylko szczupłą i harmonijną ciała, ale również pełnym gracji krokiem oraz sposobem poruszania. Po mieszkaniu przemieszczają się praktycznie bezszelestnie, są pełne elegancji oraz delikatności.

Kot rosyjski niebieski – charakter

Przedstawiciele opisywanej rasy są nadzwyczaj wrażliwymi, uczuciowymi zwierzętami. Niezwykle mocno przywiązują się do człowieka, w stosunku do którego wykazują się wybitnie przyjacielskim nastawieniem. Niemniej, cechuje je pewna nieśmiałość oraz ostrożność w stosunku do obcych. Są to  również koty delikatne, łatwo je przestraszyć i zranić ich uczucia. Przez swoją wrodzoną wrażliwość oraz kruchą naturę, kot rosyjski niebieski jest bardzo podatny na rozwinięcie wszelakich zaburzeń psychosomatycznych, w tym objawów kociej depresji.

Koty te są również bardzo inteligentne i ciekawskie świata. Kochają wszelkie zakamarki, kąty, miejsca do wspinaczki oraz chętnie towarzyszą swojemu opiekunowi przy załatwianiu rozmaitych spraw domowych. Uwielbiają zabawę, zwłaszcza opierającą się na elementach gonitwy oraz polowania. Kochają ruch, wspinaczkę oraz skakanie po meblach- przy tym, nie wykazują żadnych tendencji niszczycielskich. Są one również niezwykle inteligentne oraz bystre, stosunkowo łatwo można nauczyć je takich aktywności, jak aportowanie, podawanie łapy czy chodzenie na smyczy. Dosyć dobrze znoszą także wszelkie podróże oraz poruszanie się na szelkach.

Kot rosyjski niebieski – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści kota rosyjskiego niebieskiego nie jest zbyt skomplikowana, wymaga jednak regularnego wyczesywania z uwagi na dużą obfitość owłosienia zwierząt tej rasy. Nieuzasadniona kąpiel kota nie jest wskazana, choć w niektórych przypadkach wykonuje się ją na zlecenie lekarza weterynarii. Warto systematycznie obcinać pazury swojego pupila (zwłaszcza w przypadku, kiedy nie ściera on ich samodzielne w wystarczającym stopniu). Konieczne są także okresowe wizyty profilaktyczne u lekarza weterynarii, odrobaczanie zwierzęcia, kontrola stanu jego jamy ustnej oraz uzębienia, a także wykonywanie rekomendowanych badań krwi, kału oraz moczu kota. Niezbędne są również zalecane szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym (panleukopenii, kociemu katarowi czy kociej białaczce) oraz obowiązkowe na terenie województwa mazowieckiego szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Bardzo ważnym aspektem codziennej opieki nad kotem rosyjskim niebieskim jest utrzymanie prawidłowej higieny w otoczeniu zwierzęcia. Koty są bardzo czystymi zwierzętami, dlatego kluczowe jest codzienne mycie ich misek, a także regularne oczyszczanie kuwet oraz dosypywanie świeżego żwirku. Według ogólnie ustalonej zasady, ilość kuwet w domu powinna odpowiadać liczbie obecnych  w mieszkaniu kotów powiększoną o jeden.

Kot rosyjski niebieski – żywienie

Koty rosyjskie niebieskie, jak każdy przedstawiciel kociego gatunku, są zwierzętami bezwzględnie mięsożernymi. Oznacza to, że wysokojakościowe produkty mięsne powinny stanowić podstawę kociego pokarmu, a jakakolwiek dieta wegetariańska lub (co gorsza) wegańska jest stanowczo niewskazana. Kocia dieta musi bazować na białku zwierzęcym oraz pokrywać zapotrzebowanie kociego czworonoga na wszystkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne. Powinna być także możliwie nisko przetworzona, nie zawierać sztucznych barwników, konserwantów, ulepszaczy oraz wypełniaczy (takich jak soja lub zboża). Oczywiście, pokarm musi być dla kota atrakcyjny pod względem sensorycznym, a więc dobrze pachnieć i dobrze smakować.

Niekiedy zdarza się, że u danego kota pojawią się objawy alergii na któryś ze składników żywieniowych. W takiej sytuacji można albo przeprowadzić dietę eliminacyjną, opierającą się na tylko jednym, wcześniej nie stosowanym źródle zwierzęcego białka lub zastosować karmę hipoalergiczną.

Warto także pamiętać o konieczności odpowiedniego nawodnienia kota, co można osiągnąć przez rozmieszczenie po domu dużej ilości miseczek z wodą lub stosowanie mokrej karmy. Jest to szczególnie ważne pod kątem zapobiegania chorobom układu moczowego, w tym kamicy nerkowej oraz przewlekłej niewydolności nerek.

Kot rosyjski niebieski – cena

Kot rosyjski niebieski – cena

Cena zakupu kota rosyjskiego niebieskiego waha się  od 3 do nawet 5-6 tysięcy złotych. Na to, ile kosztuje przedstawiciel omawianej rasy, wpływa wiele czynników, w tym renoma konkretnej hodowli, rodowód rodziców miotu oraz indywidualne cechy osobnicze każdego zwierzęcia. Kocięta przeznaczone do rozmnażania w późniejszym życiu są z reguły o wiele droższe niż te, których zadaniem będzie jedynie pełnienie roli pupila oraz towarzysza rodziny.

Oczywiście, koszt nowego nabytku w postaci kocięcia zawiera także cenę wyprawki dla małego kota, specjalne pożywienie spełniające wymogi dietetyczne, zabawki, drapak, komplet kuwet oraz misek, czy zapas żwirku. Do tego należy doliczyć również koszt opieki weterynaryjnej, behawioralnej oraz wiele innych czynników, na które powinniśmy być przygotowani finansowo, zanim zdecydujemy się na przygarnięcie kota rosyjskiego niebieskiego lub jego zakup.

Kot rosyjski niebieski – hodowla

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup kota rosyjskiego niebieskiego, z pewnością staniemy przed dylematem, jaka hodowla będzie najlepsza do nabycia nowego przyjaciela. Rosnąca popularność opisywanej rasy manifestuje się w postaci wysypu ogromu pseudohodowli oferujących zwierzęta w typie kota rosyjskiego niebieskiego. “W typie” to w tym przypadku słowo klucz, jako że takie koty nie spełniają z reguły kryteriów ustalonego wzorca, ich pochodzenie jest niejasne (często stanowi wynik chowu wsobnego), a uzyskiwane osobniki odznaczają się zupełnie innymi cechami fenotypowymi niż koty rosyjskie niebieskie. Mogą wykazywać one także niepożądane cechy charakteru, rozwijać multum schorzeń genetycznych, zapadać na ciężkie choroby oraz przejawiać zaburzenia behawioralne. Zwierzęta rozmnażane w pseudohodowlach są nierzadko traktowane w okrutny sposób, mnoży się je na potęgę oraz ostawia młode kocięta od matki przed osiągnięciem ustalonego odgórnie terminem odstawienia. Cena kociaka z pseudohodowli może wydawać się kusząca, jednakże taki zakup jest decyzją, która przysporzy nam nie tylko mnóstwa kłopotów, ale ostatecznie również ciężkich wydatków.

Przy wyborze hodowli warto więc zwrócić uwagę na rodowód kociaka, pochodzenie jego rodziców oraz to, czy zwierzęta są badane na najczęściej występujące u danej rasy choroby genetyczne. Należy także ocenić warunki panujące w hodowli, podejście hodowcy do rozmnażanych przez niego zwierząt oraz zapoznać się z opiniami klientów danej hodowli. Tym co bezdyskusyjnie powinno zwrócić naszą uwagę, jest stan zdrowotny kotów, stopień ich socjalizacji oraz samopoczucie i dobrostan psychiczny.

Kot rosyjski niebieski – zdrowie

Kot rosyjski cieszy się, najogólniej mówiąc, dobrym zdrowiem i optymistyczną średnią długością życia. Jest to związane z ukształtowaną przez lata wytrzymałością omawianych zwierząt oraz ciężkimi warunkami klimatycznymi, w których ewoluowały. Jednakże, u przedstawicieli tej rasy stosunkowo często można spotkać się z przewlekłą niewydolnością nerek.

Jest to choroba manifestująca się stopniowym zatruwaniem organizmu przez gromadzone w organizmie produkty przemiany materii. Do schorzenia tego predysponują nawracające infekcje układu moczowego oraz jego niedrożności, wrodzone wady w obrębie nerek oraz ich kłębuszkowe zapalenie, a także nowotwory czy amyloidoza. Przewlekła niewydolność nerek manifestuje się zwykle pod postacią zwiększonego pragnienia oraz oddawania moczu, wymiotów, braku apetytu oraz spadku masy ciała, niedokrwistości,  charakterystycznego amoniakalnego zapachu z pyszczka oraz pogorszeniu stanu sierści. Mogą się również pojawić nadżerki w obrębie jamy ustnej.

Należy także pamiętać, że na zdrowie kota rosyjskiego niebieskiego składa się także jego dobrostan psychiczny. Przedstawiciele tej rasy do szczęścia potrzebują dużej ilości ruchu oraz zróżnicowanej zabawy. Łakną także kontaktu z człowiekiem i źle znoszą samotność, wymagają ogromu pieszczot oraz okazywanej im czułości. Nie przepadają za hałasem oraz natłokiem obcych ludzi.

Kot rosyjski niebieski – ile żyje?

Przy sumiennej opiece, odpowiedniej profilaktyce, żywieniu oraz dbaniu o dobrostan zwierzęcia (zarówno psychiczny jak i fizyczny), kot rosyjski niebieski może dożyć nawet 20 lat. Jest to więc rasa długowieczna, cechująca się bardzo optymistyczną długością życia.

Kot rosyjski niebieski – historia i ciekawostki

  • Omawiana rasa została wykształcona w sposób naturalny, w okolicach Archangielska. Ich grube futro stanowi swoiste przystosowanie do surowych warunków klimatycznych panujących nad Morzem Białym. Powstanie rasy szacuje się na XVII wiek.
  • Rasa zawdzięcza swoją sławę przede wszystkim rosyjskim carom, którzy upatrzyli sobie piękne, srebrne, sprytne koty i wybrali je na swoich podopiecznych.
  • Do znanych właścicieli kotów rosyjskich niebieskich należą: Car Mikołaj II, królowa Wiktoria, książę Edward VII oraz Jan Paweł II.
  • Na część ulubieńców rosyjskich carów powstał również specjalny trunek- prestiżowa wódka o nazwie “Kot Rosyjski Niebieski”.
  • Kot rosyjski niebieski swego czasu był również ulubieńcem marynarzy, którzy chętnie zabierali na statek przedstawicieli owej rasy. Wierzyli bowiem, że zwierzęta te przynoszą szczęście swoim właścicielom.
  • Populacja kotów rosyjskich niebieskich znacznie zmniejszyła się podczas II Wojny Światowej. Po tym okresie, zaczęto krzyżować je z wieloma rasami orientalnymi (w tym kotami syjamskimi oraz balijskimi), co skutkowało powstaniem nowego wzorca rasy.
  • Obecnie wyróżniamy 3 typy w obrębie rasy- typ amerykański, angielski oraz skandynawski. Typ angielski w największym stopniu odzwierciedla pierwotny wzorzec rasy, w przeciwieństwie do typu amerykańskiego. Ten drugi manifestuje się bowiem stosunkowo cienkim futrem oraz słabo zaznaczonymi poduszkami wybrysowymi.
  • Kot rosyjski niebieski pojawił się w naszym kraju w latach dwudziestych zeszłego wieku. Jednakże, jest to jedna z najstarszych ras na całym świecie. Pierwszy związek hodowców kotów rosyjskich niebieskich został założony już w 1867 roku.
  • Pozostałe, mniej znane nazwy rasy to kot archangielski oraz kot maltański.
  • Czasem można spotkać białe oraz czarne umaszczenie kota rosyjskiego niebieskiego. Należy zaznaczyć jednakże, że nie są to barwy uznawane przez federacje felinologiczne.
  • Wyróżnia się także długowłosą odmianę kota rosyjskiego niebieskiego o nazwie “Nebulung”. Powstała ona w wyniku krzyżowania tych zwierząt z kotami domowymi.

Kot rosyjski niebieski – dla kogo?

Podsumowując, kot rosyjski jest zwierzęciem średniej wielkości, o oryginalnym i wzbudzającym zachwyt wyglądzie. Jest odporny, wytrzymały i cieszy się dobrym zdrowiem. Lubi spokój oraz ciszę, jednocześnie wykazując ogrom chęci do zabawy oraz interakcji z właścicielem. Kocha swoją rodzinę i głęboko się do niej przywiązuje, co manifestuje się dużym zapotrzebowaniem na pieszczoty oraz uwagę człowieka. Kot rosyjski niebieski potrzebuje opiekuna, który będzie w stanie poświęcić mu odpowiednio dużo czasu, jest finansowo przygotowany na utrzymanie zwierzęcia oraz opiekę nad nim oraz będzie rozumiał i szanował indywidualne potrzeby swojego zwierzęcia.

Pielęgnacja przedstawiciela tej rasy nie jest specjalnie skomplikowana, wymaga jednak ona dużej systematyczności. Konieczna jest także odpowiednia profilaktyka zdrowotna oraz zapewnienie kotu zbilansowanego, pełnowartościowego żywienia. Ważne jest także dostarczenie mu odpowiedniej ilości zabawy oraz stymulacji umysłowej. Należy także zwrócić uwagę na higienę kocich kuwet, miseczek, regularną wymianę żwirku oraz zapewnienie wystarczająco dużej ilości drapaków oraz powierzchni do wspinania się.

Przy spełnieniu powyższych warunków, na długie lata zyskamy wiernego, mądrego i uczuciowego towarzysza w postaci kota rosyjskiego niebieskiego.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Kot syberyjski – charakterystyka i opis rasy
Kot angora turecka – opis rasy, charakterystyka
Kot savannah – wygląd, opis i charakterystyka
Irish glen of imaal terrier – opis i charakterystyka rasy
Jämthund – charakterystyka i opis rasy
Owczarek francuski briard – charakterystyka i opis rasy
Nagi pies meksykański – charakterystyka i opis rasy
Devon rex – charakterystyka i opis rasy
Boerboel – opis i charakterystyka rasy
Owczarek szkocki krótkowłosy – charakterystyka i opis rasy
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *