Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny

Zgrabny i nietypowo umaszczony pies, często uznawany za najbardziej urodziwego z wyżłów – to właśnie seter angielski. Jest on nie tylko doskonałym myśliwym, ale także ciepłym, łagodnym przyjacielskim towarzyszem – idealnym kompanem dla rodzin z dziećmi.

 

Seter angielski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: psy 64-68 cm, suki 59-64 cm
  • Waga: 22-27 kg
  • Sierść: średnia długość
  • Długość życia: 10-12 lat

Seter angielski – wzorzec rasy

Seter angielski według klasyfikacji FCI należy do grupy 7 (wyżły), sekcji 2 (wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery). Jest to pies średniego wzrostu o eleganckiej sylwetce i aparycji. Jak wygląda prawidłowo wyhodowany seter angielski? Według wzorca Międzynarodowej Federacji Kynologicznej powinien przedstawiać następujące cechy:

  • długa głowa, noszona wysoko, z kufą umiarkowanie głęboką i dość tępo zakończoną oraz wyraźnym stopem,
  • czaszka owalnie sklepiona między uszami, guz potyliczny dobrze zaznaczony,
  • nos koloru czarnego lub wątrobianego (stosownie do umaszczenia),
  • wargi niezbyt obwisłe, szczęki mocno zbudowane, zgryz nożycowy (siekacze górne powinny pokrywać siekacze dolne),
  • kolor oczu od ciemnoorzechowego do ciemnobrązowego (im ciemniejsze tym lepiej), jaśniejsze barwy dopuszczane tylko u psów o umaszczeniu liver belton, kształt oczu owalny, nie są one wyłupiaste,
  • uszy zwisające ściśle przy policzkach, umiarkowanej długości, nisko osadzone,
  • szyja długa i dobrze umięśniona, brak zwisającego podgardla,
  • grzbiet krótki i poziomy, tułów średniej długości, lędźwie szerokie i dobrze umięśnione,
  • ogon lekko wygięty, nie sięgający poniżej stawu skokowego, nie może być ani zadarty w górę, ani węzłowato zakręcony, włosy na ogonie zwisają w długich kosmykach,
  • kończyny przednie z łopatkami długimi i ustawionymi skośnie ku tyłowi, łokcie nisko osadzone, przylegające do tułowia, przedramiona proste, śródręcze krótkie i mocne, łapy o mocnych opuszkach, obfity włos między palcami,
  • kończyny tylne długie i dobrze umięśnione, stawy kolanowe dobrze kątowane, łapy podobne jak w wypadku kończyny przedniej,
  • włos dość długi i falisty, lecz nie kędzierzawy, obfite frędzle na przednich i tylnych nogach,
  • możliwe umaszczenia: czarno-białe (blue belton), pomarańczowo-białe (orange belton), cytrynowo-białe (lemon belton), wątrobiano-białe (liver belton) lub tricolor – blue belton/liver belton z podpalaniem.

Setery angielskie są dość charakterystyczną rasą, o unikalnym wyglądzie. W hodowli preferowane są osobniki drobno cętkowane, bez barwnych łat o dużych rozmiarach.

Seter angielski – charakter

Jest to rasa o charakterze bliskiemu ideałowi. Setery angielskie mają pogodne usposobienie, są łagodne, posłuszne i wierne. Bardzo przyjazne wobec ludzi z najbliższego otoczenia oraz innych psów. Nie wykazują zwykle potrzeby dominowania, raczej unikają konfrontacji. Czworonogi tej rasy są całkowicie oddane swoim właścicielom, ale przy tym oczekują od nich sporo uwagi. Są bardzo aktywne – wymagają dużej ilości ruchu i zabawy. Mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, tak więc doskonale sprawdzają się także jako towarzysze do polowań.

Seter angielski – długość życia

Średnia długość życia podanych psów to 10-12 lat, co jest dość standardowym wynikiem dla takiej wielkości czworonogów. Naturalnie, aby pupil żył długo i szczęśliwie należy zapewniać mu odpowiednie warunki bytowe, a także regularne wizyty u weterynarza. Bardzo istotne są szczepienia oraz regularne odrobaczanie. Zadbany pies będzie towarzyszył człowiekowi długie lata.

Seter angielski – zdrowie

Setery to odporne i długowieczne psy, które zwykle zachowują młody wygląd oraz pogodę ducha do późnej starości. Ze względu na zamiłowanie do ruchu, nie mają one raczej skłonności do tycia. Niezbyt dobrze znoszą skrajne temperatury – są to psy przystosowane do umiarkowanych europejskich warunków. Potencjalne problemy zdrowotne z jakimi mogą się spotkać to infekcje uszu, do których dochodzi ze względu na ich długość i wiszącą pozycję. Najczęstsze choroby, które dotykają tę rasę to nowotwory, atopowe zapalenie skóry, zapalenie ucha oraz dysplazja biodra lub łokcia. Nie odnotowuje się jednak nadmiernej ilości ich przypadków.

Seter angielski – pielęgnacja

Seter angielski nie jest zbyt wymagający pod względem pielęgnacji. Potrzebuje regularnego wyczesywania, najlepiej 1-2 razy w tygodniu, a w okresie linienia (jesień i wiosna) nawet codziennie. Frędzle między palcami powinny być regularnie przycinane. Warto kontrolować czystość podatnych na infekcje uszu (zwłaszcza po kąpieli – trzeba je dokładnie wysuszyć), a także stan zębów i oczu. Po wycieczkach do lasu czy pole należy dokonać przeglądu sierści pod kątem pasożytów oraz nieczystości, takich jak kawałki gałęzi i liście.

Seter angielski – żywienie

Nie jest to rasa kłopotliwa jeśli chodzi o preferencje żywnościowe. Zadowoli się zarówno suchą karmą, jak i posiłkami przygotowanymi przez właściciela. Należy jednak pamiętać, że dieta setera powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do jego aktywności fizycznej, zdrowia i wieku. Zaleca się podawanie dwóch posiłków dziennie – lekkiego rano i bardziej obfitego wieczorem. Pies powinien wyciszyć się przynajmniej godzinę przed karmieniem, a następnie odpoczywać godzinę po posiłku, ponieważ nadmierna aktywność może spowodować u niego wymioty.

Seter angielski – szkolenie i wychowanie

Setery angielskie to psy inteligentne i chętne do nauki. Socjalizację należy zacząć bardzo wcześnie, aby pies nauczył się prawidłowego funkcjonowania z ludźmi i innymi zwierzętami. Warto od małego przystosowywać go do pozostawania w domu – opiekun powinien zapewnić mu odpowiednio dużą dawkę aktywności przed swoim wyjściem, tak aby pies był spokojny zostając sam. Jeśli właściciel nie planuje wykorzystywania psa do polowań, powinien wyciszać jego silny instynkt łowiecki i ograniczyć między innymi zabawę w aportowanie. Istotną kwestią jest również nauka przychodzenia na przywołanie. Zwiększy to bezpieczeństwo pupila i zapewni spokój opiekunowi.

Najważniejsze w wychowaniu setera jest bycie stanowczym, lecz łagodnym. Najlepszą metodą szkolenia jest pozytywne wzmacnianie – nagradzanie zwierzęcia za dobre zachowanie, a przy tym brak karania za złe. Warto dbać o zdrową i pozytywną relację z psem – jest on w końcu najlepszym przyjacielem człowieka.

Seter angielski – szczeniaki i hodowla

Seter angielski – szczeniaki i hodowla

Tak, jak wszystkie psy rasowe, setery angielskie należy kupować tylko w sprawdzonych miejscach. Wybór hodowli powinien być dobrze przemyślany – niezbędne jest sprawdzenie czy jest ona zarejestrowana w ZKwP i czy psy utrzymywane są w niej w dobrych warunkach. Warto złożyć tam wizytę i osobiście zadać hodowcy pytania, np. o wyniki badań rodziców szczeniąt czy dokumenty potwierdzające czystość ich rasy. Zakup czworonoga to poważna i odpowiedzialna decyzja – trzeba więc zatroszczyć się o każdy, nawet najmniejszy szczegół.

Seter angielski – cena

Koszt szczeniaka setera angielskiego z rodowodem FCI wynosi około 3000 zł. Cena uzależniona jest od pochodzenia, wieku oraz płci psa. Wiele hodowli rezerwuje szczenięta długo przed ich narodzinami – warto więc śledzić ich strony internetowe i wyczekiwać informacji o planowanych miotach.

Seter angielski – historia rasy, ciekawostki

Bezpośrednim przodkiem seterów był dawniej popularny na Wyspach Brytyjskich setting spaniel. Służył on myśliwym jako pies wystawiający – podchodził skrytej w zaroślach zwierzyny, nie płosząc jej, a następnie charakterystyczną postawą sygnalizował właścicielowi jej obecność. Dzięki temu mógł on spokojnie zbliżyć się do ofiary i nakryć ją siecią.

W czasach, gdy popularna stałą się broń palna, pies do polowań musiał zmienić nieco swoją funkcje w myśliwskim świecie. Nauczono go wystawiać ptactwo na odległość i wypłaszać na polecenie strzelca.

Ważną postacią w historii setera angielskiego był lord Edward Laverack – hodowca uznawany za ojca rasy. W latach osiemdziesiątych XX wieku za pomocą odpowiedniej selekcji stworzył on wzorzec angielskiej odmiany setera, bardzo zbliżony do aktualnego. Od jego imienia, psy te często nazywane są lawerakami.

W Polsce setery angielskie pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym i służyły głównie jako psy do polowań. W okresie powojennym rasa odeszła w cień, by znowu stać się popularną w ostatnich latach.

Ciekawostki:

  • nazwa „seter” wywodzi się od angielskiego słowa „set”, czyli „wskazywać”,
  • „belton” oznacza charakterystyczne cętkowane umaszczenie laweraków – nazwa ta wywodzi się od wsi w Wielkiej Brytanii, a pierwszy raz została użyta przez Edwarda Laveracka.

Seter angielski – dla kogo?

Zalety psa tej rasy:

  • ma zrównoważony, łagodny charakter,
  • rzadko wykazuje agresję,
  • nie jest płochliwy,
  • nadaje się dla rodzin z dziećmi,
  • szybko się uczy, jest dość posłuszny,
  • nie wymaga nadmiernej pielęgnacji,
  • cieszy się dość dobrym zdrowiem

Tak, jak każda rasa, seter angielski ma też swoje wady:

  • dość intensywnie linieje,
  • źle znosi nudę i samotność,
  • może wykazywać nadmierne skłonności łowieckie,
  • wymaga dużo ruchu i zaangażowania ze strony właściciela,
  • bywa szczekliwy.

Podsumowanie

Seter angielski to wspaniałą rasa, nadająca się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych właścicieli psów. Trzeba pamiętać, że wymaga on dużej dawki ruchu i uwagi – zdecydowanie nie jest to pies dla leniwych! Jego pogodne usposobienie i temperament z pewnością wprowadzą w życie opiekunów dużo radości i psiej miłości.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Springer spaniel angielski – idealny pies dla aktywnej rodziny
Gordon seter – łagodny pies myśliwski dla aktywnych
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pies rodzinny czy myśliwski?
Foxhound angielski –  myśliwski pies stadny
Cairn terrier – idealny pies dla aktywnych w mini rozmiarze
Seter irlandzki czerwono-biały – czy ten arystokratyczny pies jest idealnym wyborem dla Ciebie?
Beagle harrier – aktywny pies rodzinny
Owczarek szkocki długowłosy – wzorowy pies rodzinny
Appenzeller – pasterski pies rodzinny
Owczarek niemiecki – wszechstronny pies rodzinny
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *