Eurasier – jak go nie kochać?

Eurasier to stosunkowo nowa, obco brzmiąca rasa określająca średniej wielkości szpica o lisim wyglądzie. Jego bujna szata i dość duże rozmiary z pozoru mogą budzić dystans i respekt, ale okazuje się, że nie ma bardziej przyjacielskiego psa od eurasiera! Dzięki swojemu spokojnemu charakterowi stanowią idealne uzupełnienie każdej rodziny.

 

Eurasier– wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 60cm
  • Sierść: średniej długości
  • Długość życia: 12-16 lat
  • Waga: samce 23-32 kg, samice 18-28 kg

Eurasier– wzorzec rasy

Eurasian to pies średniej wielkości w typie szpica. Jest harmonijny i dobrze zbudowany, a jego ciało pokryte jest dość długą, elegancką sierścią. Eurasian w klasyfikacji FCI należy do grupy szpiców i psów ras pokrewnych oraz do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Ich użytkowość określona została jako psy do towarzystwa. Wygląd typowego przedstawiciela psa rasy eurasier to:

  • Harmonijna głowa o kształcie klinowatym
  • Płaskie czoło z wyraźną bruzdą czołową
  • Słabo zaznaczony stop
  • Średniej wielkości nos o czarnej pigmentacji
  • Prosta kufa, ani zbyt toporna, ani zbyt spiczasta
  • Napięte krawędzie warg, czarno pigmentowane
  • Mocna szczęka
  • Szerokie zęby
  • Nieznacznie wysklepione policzki
  • Ciemne oczy średniej wielkości z nieco ukośną szparą powiekową i czarnymi obwódkami
  • Średniej wielkości, trójkątne, stojące uszy z lekko zaokrąglonymi koniuszkami
  • Średniej długości, dobrze umięśniona szyja
  • Prosty, dobrze umięśniony grzbiet
  • Szeroki i prosty zad
  • Klatka piersiowa sięgająca łokci z owalnie wysklepionymi żebrami
  • Ogon okrągły, prosty u nasady i zwężający się ku końcowi
  • Proste, dobrze umięśnione kończyny
  • Owalne, zwarte łapy z umiarkowanie wysklepionymi palcami i czarnymi opuszkami

Eurasiery szczycą się długim włosem okrywającym ogon i tworzącym pióra i portki. Tułów pokryty jest średniej długości włosem z gęstym podszyciem. Dopuszczalne są wszystkie kolory umaszczenia z wyjątkiem czysto białego. Niepożądane są także łaty w kolorze białym i wątrobianym. Cechą charakterystyczną eurasiera może być fioletowy lub nakrapiany język, chociaż zdarzają się także osobniki ze standardowym, różowym językiem.

Eurasier– charakter

Z uwagi na swój zrównoważony charakter, eurasiery są idealnymi towarzyszami rodziny, do której bardzo mocno się przywiązują. W stosunku do bliskich są bardzo przyjazne i uległe, a w stosunku do dzieci są opiekuńcze i cierpliwe. Wobec obcych ludzi nie wykazują agresji, ale z natury są nieufne i zdystansowane. Są pewne siebie i spokojne oraz cechują się wysokim progiem pobudliwości, dzięki czemu dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Właściciel powinien zapewnić eurasierowi codzienną dawkę aktywności fizycznej w postaci spaceru i zabawy angażującej zarówno jego umysł. Do jednych z ulubionych aktywności tej rasy należy pływanie.

Eurasier– długość życia

Średnia długość życia psa tej rasy wynosi około 12-16 lat. Aby twój pies żył jak najdłużej, należy zadbać o to już podczas momentu zakupu. Wybierając renomowaną hodowlę zrzeszoną w ZKWP masz pewność, że eurasier posiada najlepszy komplet genów i nie jest obciążony żadną śmiertelną wadą genetyczną. W długiej sierści pupila mogą zalęgnąć się pasożyty zewnętrzne jak pchły i kleszcze, które przez długi czas mogą zostać niezauważone przez właściciela. Szczególnie niebezpieczne są kleszcze, które w naszym klimacie stanowią zagrożenie dla zwierząt przez cały rok. Przenoszą one groźne choroby, jak np. babeszjoza, które mogą okazać się potencjalnie śmiertelne. Na rynku dostępne są różne preparaty w postaci kropelek, obroży czy tabletek, które właściciel powinien regularnie podawać. Ważną kwestią jest także odpowiednia profilaktyka w postaci przestrzegania terminów szczepień i odrobaczeń. Warto także wykonywać coroczne badania krwi, a także okresowe USG jamy brzusznej czy echo serca.

Eurasier– zdrowie

Eurasiery uważane są za psy wytrzymałe i odporne, a co za tym idzie, cieszące się dobrym zdrowiem. Choroby dziedziczne, do których eurasiery są predysponowane to:

  • Dysplazja bioder – wrodzona choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Zwichnięcie rzepki – wrodzona wiotkość więzadeł rzepki objawiająca się kulawizną
  • Dwurzędowość rzęs – może sprzyjać infekcjom oka
  • Niedoczynność tarczycy – zazwyczaj w wyniku obecności autoprzeciwciał skierowanych przeciwko tarczycy. Konieczna jest suplementacja hormonami tarczycy.
  • Skręt żołądka – predysponowane do tego schorzenia są psy z głęboką klatką piersiową. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Aby temu zapobiec można stosować miski spowalniające jedzenie oraz unikać aktywności fizycznej bezpośrednio po obfitym posiłku.
  • Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki – uniemożliwia prawidłowe trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pożywienia, co wiąże się z utratą masy ciała przy jednocześnie dużym apetycie.

Eurasier– pielęgnacja

Z uwagi na obecność dość długiej sierści, eurasiery wymagają regularnego wyczesywania. Pomiędzy okresami linienia wystarczy wyczesać psa za pomocą szczotki z miękkim włosiem 1-2 razy w tygodniu. W okresie linienia, który zdarza się zazwyczaj dwa razy w roku, należy wyczesywać psa codziennie aby uniknąć nadmiernego wypadania włosia. Eurasiery mają skłonność do wydzielania niezbyt przyjemnego zapachu, czemu można zapobiec poprzez regularne kąpiele raz na kilka miesięcy. Częste kąpiele są niewskazane, ponieważ nawet najbardziej delikatne szampony powodują wysuszanie skóry i utratę ochronnej warstwy lipidowej, co może skutkować wtórnymi infekcjami skóry.

Do regularnej pielęgnacji należy włączyć także cotygodniowe szczotkowanie zębów swojego pupila. W tym celu należy użyć szczoteczki do zębów z miękkim włosiem oraz specjalnej, smakowej pasty do zębów przeznaczonej wyłącznie dla zwierząt. Ludzkie pasty do zębów są niezwykle toksyczne i w żadnym wypadku nie wolno ich stosować u psów. Eurasiery, u których nagromadziła się duża ilość kamienia nazębnego, mogą wydzielać nieprzyjemny odór z pyska, wynikający z obecności obfitej warstwy bakterii w kieszonkach zębodołowych. Infekcje jamy ustnej mają tendencję do rozprzestrzeniania się na cały organizm – nie należy ich więc bagatelizować. Lekarz weterynarii z łatwością poradzi sobie z usunięciem kamienia nazębnego z zębów twojego eurasiera. W tym celu jednak niezbędne jest pełne znieczulenie psa.

Eurasier– żywienie

Eurasiery powinny być karmione pokarmem o wysokiej jakości, który będzie w pełni pokrywał ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze i mineralne. Dobrze odżywiony pies jest zdrowy, ma piękną sierść i dużo energii. Właściciel może skorzystać z gotowych produktów o dobrym składzie lub zdecydować się na przygotowywanie posiłków własnoręcznie, w postaci gotowanej lub surowej. Ilość pożywienia powinna być dostosowana do wielkości psa, jego wieku oraz aktywności fizycznej. Za duża ilość karmy powodować będzie odkładanie się tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji otyłość. Niedobór składników odżywczych, szczególnie u bardzo aktywnego psa, szybko spowoduje znaczną utratę masy mięśniowej i wychudzenie. Eurasiery mają skłonności do wybrzydzania, co może wymagać od właściciela częstej zmiany diety i urozmaicania jej różnymi dodatkami. Należy pamiętać, że zmianę diety trzeba przeprowadzać powoli, mieszając ze sobą starą i nową karmę w coraz to większych proporcjach. Takie postępowanie pomoże uchronić psa przez problemami żołądkowymi spowodowanymi nagłą zmianą diety.

Eurasier– szkolenie i wychowanie

Eurasiery są bardzo posłuszne i uwielbiają spędzać czas ze swoją rodziną. Dlatego też bardzo chętnie poddają się szkoleniu, które jest dla nich świetną okazją do zabawy z właścicielem. Będą chętnie wykonywały polecenia swojego pana, który musi zadbać o urozmaicenie szkolenia, aby szybko nie stało się ono dla psa nudne. Eurasiery są bardzo wrażliwe, w związku z czym zamykają się w sobie i bardzo źle się czują słysząc ostre reprymendy. Należy do nich podchodzić ze spokojem i wyrozumiałością oraz skupić się na nagradzaniu psa za dobrze wykonane zadanie, a nie na karceniu za błędy.

Eurasier– szczeniaki i hodowla

Szczeniaczki eruasiera są wyjątkowo słodkie i delikatne, wzbudzając tym samym zachwyt nowego właściciela. Należy się jednak spodziewać, że pierwsze chwile w nowym domu są dla niego bardzo stresujące, w związku z czym nie odzwierciedla on entuzjazmu nowego pana. Psie dzieci potrzebują kilku dni na aklimatyzację, żeby przyzwyczaić się do nowego środowiska i osób. Właściciel, aby ułatwić szczeniaczkowi pierwsze dni w nowym domu, powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie. Należy kupić posłanie, które będzie schronieniem dla eurasiera, kilka zabawek dostosowanych do jego wielkości (byle nie za małych – grozi to połknięciem!) oraz karmę – najlepiej taką samą, jaką szczenię dostawało w hodowli. Właściciel powinien także udać się ze szczenięciem na wizytę do lekarza weterynarii, który dokładnie zbada psa oraz zaplanuje kalendarz szczepień i odrobaczenia, których należy bezwzględnie przestrzegać. Do czasu ostatniego szczepienia niewskazane jest spacerowanie ze szczenięciem oraz kontakty z innymi psami, ponieważ są to potencjalne okazje do zakażenia się groźnymi chorobami, na które eurasier nie jest jeszcze odporny.

Hodowla, przed wydaniem psa do nowego domu, powinna zadbać o pierwsze szczepienie oraz odrobaczenia, co powinno znaleźć potwierdzenie we wpisach w książeczce zdrowia. Certyfikowane hodowle zapewniają największy komfort opieki, a ich szczenięta posiadają najlepszy zestaw genów od przebadanych, zdrowych rodziców. Dzięki temu niweluje to do minimum ryzyko sprzedaży szczenięcia obarczonego groźnymi chorobami.

Eurasier– cena

Cena zakupu szczenięcia z renomowanej hodowli zrzeszonej w ZKWP wynosi nawet 7 tysięcy złotych. Cena jest tym wyższa, im większym prestiżem cieszy się dana hodowla oraz jak dobry zestaw genów otrzymał szczeniak. Z reguły im więcej osiągnięć wystawowych mają jego rodzice, tym większy będzie jego przyszły potencjał konkursowy, a co za tym idzie – cena. Kupując szczenię po okazyjnej cenie, należy liczyć się z tym, że hodowla nie musi spełniać europejskich standardów. Niestety często okazuje się, że tanie szczeniaczki eurasiera już od małego muszą przechodzić kosztowne terapie w wyniku zaniedbania szczepień, odrobaczeń lub odziedziczenia wad genetycznych po nieprzebadanych rodzicach.

Eurasier– historia rasy, ciekawostki

  • Rasa pierwotnie powstała w wyniku skrzyżowania chow chowa ze szpicem wilczym i otrzymała wówczas nazwę „wolf-chow”. Po skrzyżowaniu wolf-chowa z samojedem zmieniono nazwę na „eurasier”.
  • Eurasiery mają dobre wyniki w konkursach posłuszeństwa czy agility, a nawet pracują jako psy terapeutyczne.

Eurasier – dla kogo?

Eurasier to bardzo spokojny i przyjazny pies, który dobrze sprawdzi się jako towarzysz każdej rodziny. Wymaga niewielkiego przeszkolenia pod względem posłuszeństwa i socjalizacji, z czym z łatwością poradzą sobie doświadczone osoby. Dla ludzi z mniejszym doświadczeniem pierwszy trening może być małym wyzwaniem, dlatego w razie kłopotów wskazane jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Eurasiery potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem i źle znoszą samotność, dlatego są świetnymi kompanami większych rodzin, gdy któryś z domowników ciągle jest obecny. Dobrze dogadują się także z innymi zwierzętami, a towarzystwo drugiego psa czy kota nie będzie stanowiło żadnego problemu dla odpowiednio zsocjalizowanego eurasiera.

5/5 - (11 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Dlaczego szczeniak nie chce jeść i jak mu pomóc?
Podszerstek – co to jest, jak go wyczesać i które rasy go nie mają?
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty
Rosyjski toy – to wcale nie zabawka!
Pies nie chce pić wody – co robić?
Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów
Dlaczego pies nie chce jeść? Dowiedz się co to oznacza
Oceń nasz artykuł
5/5 - (11 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *