Aktywność
Wytrzymałość
Inteligencja
Relacje z innymi psami
Relacje z kotami
Zdrowotność
Kosztowność utrzymania
Trudność wychowania
Predyspozycje do obrony
Predyspozycje do stróżowania
Strona główna » Poradnik » Psy » Rasy psów »
Wilczak czechosłowacki wykazuje dosyć dużą nieufność wobec obcych mu osób, co może utożsamiać go z wilkiem, którego poniekąd jest krzyżówką. A dokładniej jest on krzyżówką wilka karpackiego z owczarkiem niemieckim, po którym odziedziczył to, że za swoim człowiekiem pójdzie wszędzie, nawet na koniec świata. Patrząc na tak nietypową krzyżówkę w świecie psów na pewno wiele z was zastanawia się, ile kosztuje zwierzę tej rasy, jak znaleźć dobrą hodowlę, na te, jak i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.
Aktywność
Wytrzymałość
Inteligencja
Relacje z innymi psami
Relacje z kotami
Zdrowotność
Kosztowność utrzymania
Trudność wychowania
Predyspozycje do obrony
Predyspozycje do stróżowania
Pochodzenie: była Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Wilczak czechosłowacki to rasa zaliczana do użytkowych.
Klasyfikacja FCI: Wilczak czechosłowacki został oficjalnie zarejestrowany jako Grupa 1. Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, sekcja 1. Psy pasterskie, pies ten podlega próbom pracy.
Wygląd: Wilczak czechosłowacki to pies duży o mocnej i silnej budowie ciała, jego sylwetka wpisuje się w prostokąt, natomiast głowa pomimo silnego umięśnienia jest symetryczna. Sierść psa tej rasy i kolor szaty jest niezmiernie podobna do swojego wilczego przodka. Wilczak czechosłowacki jest psem bardzo aktywnym oraz wytrzymałym, z jednej strony jest nieustraszony i bardzo odważny, ale jest bardzo nieufny wobec obcych ludzi, a także podejrzliwy. Wychowanie psa jest kluczowe już od samego początku- szczenię musi podlegać dobrej socjalizacji, a hodowca powinien panować nad jego trudnym charakterem.
Wychowanie psa rasy wilczak czechosłowacki jest bardzo absorbujące natomiast sprawia, że pies wobec swojego właściciela jest bardzo lojalny, mógłby za nim skoczyć w ogień. Jest on bardzo odporny na wszelkie możliwe warunki atmosferyczne, dzięki swoim wilczym przodkom, co jest konsekwencją zachowania czystości rasy. Pod względem użytkowości jest on bardzo wszechstronnym towarzyszem. Głowa tego psa jest bardzo dobrze umięśniona oraz symetryczna. Nos jest czarny o kształcie owalnym, możemy u niego wyróżnić zgryz nożycowy, w którym dolne i górne siekacze ściśle do siebie przylegają. Natomiast uszy są trójkątne i cienkie oraz stojące. Szyja jest bardzo dobrze umięśnione i musi ona być na tyle długa, aby nos swobodnie mógł dosięgnąć ziemi. Ogon jest wysoko osadzony i prosto opada w dół.
Wilczak czechosłowacki swoim wyglądem zdecydowanie przypomina wilczego przodka. Przednie nogi są bardzo mocne, proste i suche, natomiast kończyny tylne są mocne i ustawione równolegle względem siebie. Skóra powinna być elastyczna, napięta, niepofałdowana oraz nie powinna zawierać pigmentu. Warto zaznaczyć, że pies który przypomina wilka posiada włosy zamiast sierści. Włos jest prosty i zamknięty. Istnieje duża różnica pomiędzy okrywą włosową jaką ten pies posiada w zimie i w lecie. Szata kolorystyczne tego psa może być różna od niebiesko – szarych odcieni aż po żółtawo – szare, aczkolwiek występuje charakterystyczna maska, którą jest jasny pysk.
Warto zaznaczyć, że jakiekolwiek odchylenie od normy mogą skutkować dyskwalifikacją danego psa z hodowli. Wady mogą być zarówno fizyczne jak i psychiczne. Bardzo ważnym aspektem jest to, że samce powinny mieć dwa poprawnie wykształcone jądra w pełni osadzone w mosznie, w innym wypadku jest to także wada psa. Należy pamiętać, że tylko zdrowe klinicznie psy, które mają prawidłową budowę, oraz ich zdrowie psychiczne jest na dobrym poziomie powinny być użytkowane w hodowli.
A więc, co można powiedzieć o charakterze psa, który ma w sobie cząstkę wilka? Wiele osób może uważać go za niebezpiecznego bądź agresywnego, aczkolwiek wilczak czechosłowacki może być niebezpieczny tylko dla obcych, pod warunkiem, że jest dobrze zsocjalizowany ze swoją rodziną, nawiązuje piękną relację ze swoim właścicielem, którego traktuje jak członka stada, zatem człowiek jest dla niego niezwykle ważny, a wilczak staje się dla niego bardzo czuły. Uwielbia się bawić, ale zdecydowanie wilczak powinien widzieć granice wyznaczane przez właściciela. Każda zabawa sprawia mu ogromną radość, pod warunkiem, że może bawić się z osobami, którym ufa i są one mu bliskie. Trzeba jednak pamiętać, że wilczak czechosłowacki dysponuje bardzo dużą siłą, którą posiadają już nawet szczeniaki.
Skrzyżowanie psa i wilka może dla niektórych być dosyć kontrowersyjne, aczkolwiek niezwykle zwiększyło zakres naturalnych instynktów, biorąc tutaj pod uwagę życie w stadzie, ale nie tylko, zwiększyło także wytrzymałość tego niezwykłego psa. Wilczak czechosłowacki w Polsce jest niezmiernie inteligentny, dzięki czemu jego życie w grupie czy też w stadzie zapewnia mu bardzo dobre relacje z innymi jego członkami. Pamiętajmy, że wilczak uwielbia wszystkie zabawy, a treningi przynoszą mu niezmierną radość. Jeżeli będziemy dobrze wykorzystywać jego inteligencję możemy podjąć próbę zabawy w psie dyscypliny sportowe. Jeżeli zapewnimy mu te wszystkie zasoby, wtedy na pewno nie będzie miał zbyt dużych pokładów energii, a dzięki temu może okazać się bardzo spokojnym psem. Wilczak czechosłowacki to pies o mocnej potrzebie ruchu- jest bardzo aktywny i potrzebuje zajęcia, a jeżeli wyznaczamy mu cele będzie za wszelką cenę dążył do tego, aby je osiągać. Podczas zabawy czy tresury nie należy wykorzystywać jego instynktu łowcy.
Należy pamiętać, że wilczak ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt drapieżnika, konieczne jest, aby tak naprawdę już od pierwszych dni życia tłumić go, ponieważ jeżeli jego instynkt drapieżnika będzie wzmacniany, już od wieku szczenięcego, może on stać się dla nas niebezpieczny w dorosłym życiu. Młody wilczak czechosłowacki powinien uczestniczyć w szkoleniach od samego początku. Pomimo bardzo dobrego kontaktu z właścicielami jest bardzo strachliwy i nieufny wobec obcych oraz jest wrażliwy na wiele innych bodźców. Jeżeli zobaczysz takiego psa na ulicy i go nie znasz, raczej nie zaleca się podchodzenie czy głaskanie bez wcześniejszego zapytania opiekunów o zgodę, ponieważ takie spotkanie może okazać się niebezpieczne, gdy zwierzę się wystraszy. Jednak jego wspaniały charakter i usposobienie sprawiają, że może on być prawdziwym przyjacielem.
Wiemy już, że wilczak czechosłowacki swoim wyglądem bardzo przypomina wilka, co wpływa na to, że psy te żyją stosunkowo dosyć długo. Uśredniona długość życia wynosi między 13, a 16 lat. Długość ich życia w dużej mierze zależy od tego, jak jego właściciele będę o niego dbać przez całe życie. Wilczak czechosłowacki powinien być wychowywany w rodzinie w której bardzo ważne jest żywienie, aktywność, a także regularne wizyty u lekarza weterynarii. Dzięki nim w razie wykrycia jakichś schorzeń, jesteśmy w stanie szybko zareagować, a następnie dzięki temu możemy wydłużyć życie naszego psiaka.
Wilczak czechosłowacki to niezwykle odporne zwierzę. Na jego zdrowie nie możemy narzekać. Dzięki zachowanym genom wilka, jest on bardzo odporny i wytrzymały. Wilczak czechosłowacki nie wymaga życia w odpowiednich temperaturach. Dzięki temu, także bardzo łatwo przystosowuje się do różnych klimatów, natomiast w lecie należy pamiętać o tym, aby pomimo jego wytrzymałości zapewnić mu możliwość wejścia do domu lub cienia i zawsze zapewnić mu świeżą wodę do picia.
Jest odporny na upały, a na zimno także? Oczywiście, że tak. Pokrywa włosowa w zimie staje się grubsza, dzięki czemu zapewnia mu dobrą izolację cieplną więc zwierzę bardzo dobrze znosi zimne dni i brzydką pogodę. Wilczak czechosłowacki potrzebuje odpowiedniego żywienia. Należy pamiętać, że każdy pies, który spożywa za dużo kalorii w ciągu dnia, a ma zbyt mały wysiłek fizyczny może mieć skłonności do otyłości, jeżeli jednak zapewnimy odpowiednią dietę i dużo aktywności na pewno będziemy mogli uniknąć tego problemu. Wilczak czechosłowacki nie jest psem chorowitym, ale niestety występuje kilka chorób, do których ta rasa ma predyspozycje. Są nimi:
Czy długa okrywa włosowa u tej rasy jest problemem? Na szczęście nie, futro powinno być wyczesywane głównie w okresie linienia. Wilczak czechosłowacki nie wymaga częstych kąpieli. Taka pielęgnacja, więc nie zajmuje zbyt dużo czasu. Należy pamiętać, aby regularnie podcinać pazury, o ile pies tego potrzebuje oraz trzeba pielęgnować mu oczy, ze względu, na podatność tej rasy na ich choroby.
Czy żywienie tej rasy jest bardzo skomplikowane? Nie powinno ono sprawiać dużo kłopotu. Wilczaki czechosłowackie nie są obciążone problemami trawiennymi, jednak niewłaściwe żywienie może powodować choroby układu pokarmowego. Kiedy zdecydujemy się na karmienie naszego psiaka karmą pełnoporcjową, możemy ściśle określić, ile kalorii dziennie spożywa nasz pies, co może uchronić go przed otyłością, a składniki odżywcze zawarte w karmie, na pewno dobrze zadbają o jego kondycję.
Warto wybierać karmę przeznaczoną dla psów dużych ras. Jeżeli jednak opiekun zdecyduje się na samodzielne przygotowywanie posiłków, może okazać się to frustrującym zajęciem, ponieważ jest to czasochłonne i nie zawsze mamy pełną świadomość, ile kalorii i ile danych składników odżywczych spożył nas pies. Jednak, aby przystąpić do samodzielnego przygotowywania posiłków należy posiadać bardzo dużą wiedzę, aby przez przypadek nie zrobić naszemu psiakowi krzywdy.
Czy przez geny wilka tresura jest bardzo skomplikowana? Jeżeli podczas szkolenia nie postawimy Wilczakowi jasnych celów może on wtedy być zniechęcony do nauki, ponieważ będzie mu się nudzić. To, że jest niezależny, wcale nie ułatwia nam jego wychowanie. Jego oporny charakter może przysporzyć nam wiele kłopotów, jeżeli nie doszło do odpowiedniej socjalizacji za młodu. Jeżeli będziemy od niego wymagać w kółko jednej i tej samej rzeczy nie będzie widział w tym żadnego sensu i będzie stawiał opór, a tego chcemy uniknąć. Szczeniaka tej rasy należy uczyć zasad od samego początku. Bardzo przydatne w szkoleniu są smakołyki, które mogą być bardzo dobrą motywacją. Jeżeli nawiążemy piękną relację z naszym psem, która będzie oparta na zaufaniu, będziemy mogli spodziewać się pozytywnych efektów, które będą objawiać się posłuszeństwem i całkowitym oddaniem.
Cena szczeniaka wilczaka czechosłowackiego jest zależna od wielu czynników. Tak naprawdę od danej hodowli i od rodziców psiaka zależy jaki temperament będą miały maluchy. Jest to niezmiernie ważne podczas zakupu szczeniaka, żeby zwrócić uwagę na to jakie usposobienie mieli jego rodzice. Więc, hodując te psy, obecnie dąży się do tego, aby zachować pewne wilcze cechy, które są cenione u tej rasy, ale jednocześnie jak najbardziej wzmocnić ich usposobienie, aby te psy jak najlepiej odnajdywały się w społeczeństwie. Wilczak czechosłowacki szybko rośnie, dlatego tak ważne jest, aby w hodowli psy użyte do rozrodu miały jak najlepsze geny.
Biorąc pod uwagę to, że jest to dosyć młoda rasa, możemy spodziewać się standardowej ceny pomiędzy 3500 a 4500 złotych. Ważnym aspektem, który będzie uzależniał cenę danego psa, będzie jego pochodzenie, wiek i płeć. Bardzo ważne jest, aby kupować psa tylko i wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, ponieważ wilczak potrzebuje naprawdę dobrych genów, żeby być wspaniałym towarzyszem człowieka. Cena takiego psiaka może być wtedy wyższa, ale pamiętajmy, że nie warto wspierać pseudohodowców, ze względu na to, że wtedy nie mamy pewności czy nasz pies będzie zdrowy i czy jego zdrowie psychiczne także będzie nienaruszone. Ile kosztuje wilczak czechosłowacki? Średni miesięczny koszt utrzymania wynosi między 200 a 400 złotych, a to wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy go żywić, czy nie wypadnie nam niespodziewana wizyta u lekarza weterynarii oraz czy nie zdecydujemy się na wizytę w salonie dla psów, gdzie np. będziemy chcieli podciąć mu pazurki.
Karel Hartl jest twórcą tej rasy. W 1955 r. Skrzyżował Owczarka Niemieckiego z Wilkiem Karpackim. Dopiero w 1965 r. Udało się stworzyć, po wielu próbach, nową rasę hodowlaną. W 1982 r. Narodowy Komitet Związków Kynologicznych ZSSR, uznał Wilczaka Czechosłowackiego za rasę. Obecnie istnieją tylko i wyłącznie dwie rasy, które są krzyżówkami psa z wilkiem i są uznane przez FCI. Ciekawostką może być to, że te psy świetnie sprawdzały się w pracy w wojsku, ze względu na to, że są psami bardzo stadnymi, są w stanie pracować w stadzie samodzielnie, bez żadnej ingerencji człowieka.
Wilczak Czechosłowacki jest rasą, która niezwykle mocno przywiązuje się do swojego pana. Nie nadają się one więc do domu, w którym często będą pozostawiamy same, ponieważ mają bardzo silny instynkt stadny i cierpią w samotności, co może doprowadzić do powstania lęku separacyjnego. Osoba podejmująca się kupna psa tej rasy musi być bardzo doświadczona w tresurze psów. Musi być ona nieustępliwa, ale jednocześnie okazywać wiele uczuć swojemu psiakowi. Należy pamiętać, że Wilczak jest bardzo wrażliwy na wszystkie bodźce, więc niekoniecznie może sprawdzić się do życia w mieście. Myślę, że lepiej odnajdzie się na terenach wiejskich, gdzie będzie otaczała go natura. Bardzo dużym atutem dla tej rasy będzie, jeżeli jego właściciel będzie osobą aktywną, która może spędzać z nim dużo czasu na zabawie oraz podejmie się wyzwania dołączenia do psich dyscyplin sportowych.
Autor
Martyna OrlikowskaJestem lekarką weterynarii, która od wielu lat interesuje się poszerzaniem swojej wiedzy na temat ras psów i kotów oraz ich predyspozycji do wielu schorzeń wynikających z hodowli. Temat żywienia zwierząt jest nieodłącznym elementem mojej codziennej pracy. Prywatnie jestem właścicielką królika Dextera oraz owczarka szwajcarskiego o imieniu Brego.