Whippety wyglądem przypominają charty, są jednak od nich mniejsze i szybsze. Dobrze odnajdują się zarówno na wyścigach sportowych jak i na kanapie leżąc obok swojego właściciela. Whippety dobrze sprawdzają się także na polowaniach, obecnie jednak pełnią głównie funkcję psów rodzinnych.
Whippet – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: do 50 cm
- Sierść: krótka
- Długość życia: 12-14 lat
- Waga: 10-13 kg
Charakterystyka:
- Aktywność: 5/5
- Chęć do zabawy: 5/5
- Inteligencja: 5/5
- Łatwość szkolenia: 5/5
- Terytorialność: 2/5
- Linienie: 2/5
- Kontakty z innymi psami: 5/5
- Kontakty z kotami: 5/5
- Kontakty z dziećmi: 5/5
Whippet – wzorzec rasy
Psy rasy whippet dzięki swojej eleganckiej a jednocześnie muskularnej sylwetce na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie niesamowicie zwinnych i szybkich. Z tego względu są to psy idealnie nadające się do udziału w wyścigach. W klasyfikacji FCI zostały przypisane do sekcji chartów krótkowłosych. Typowy wygląd whippeta zgodnie ze wzorcem rasy to:
- Długa czaszka szeroka między oczami i zwężająca się w kierunku kufy
- Lekko zaznaczony stop
- Nos czarny, błękitny u osobników błękitnych, wątrobiany u osobników wątrobianych
- Częściowa depigmentacja nosa możliwa tylko u osobników białych i wielobarwnych, ale nos nie może być całkowicie pozbawiony pigmentu
- Silne szczęki o wyraźnym zarysie
- Oczy owalne o żywym wyrazie
- Małe uszy w kształcie pączka róży
- Długa, elegancko wygięta, muskularna szyja
- Dość długi, szeroki, dobrze umięśniony grzbiet
- Bardzo głęboka klatka piersiowa
- Wyraźnie podciągnięty brzuch
- Długi ogon bez piór, zwężający się ku końcowi
- Proste kończyny z kształtnymi łapami
Whippety cechują się krótką i miłą w dotyku sierścią, która umaszczona może być dowolnie – każda kombinacja jest mile widziana. Najczęściej spotykane kolory sierści u whippetów to szary, wątrobiany oraz pręgowany.
Whippet – charakter
Whippety cechuje łagodne i przyjazne nastawieniem do człowieka, dzięki czemu są to idealne psy rodzinne. Dobrze dogadują się zarówno z innymi psami i kotami, a także bezproblemowo dogadują się z najmłodszymi członkami rodziny. Wbrew ogólnemu przekonaniu whippety zachowują się bardzo spokojnie w domu i nie przysparzają większych problemów. Natomiast gdy tylko poczują zew natury, stają się niezwykle podekscytowane i bardzo aktywne. Whippety należy spuszczać ze smyczy tylko na ogrodzonym terenie, ponieważ zdarza im się puścić w pogoń za zwierzyną. Mimo tego przejawu niezależności są to psy bardzo towarzyskie, które wymagają bliskiego kontaktu z człowiekiem.
Whippet – długość życia
Whippety żyją około 12-14 lat. Wiek ten uzależniony jest między innymi od uwarunkowań genetycznych, które zostały psu przekazane w procesie hodowlanym. Kolejnym czynnikiem wpływającym na długość życia whippeta jest dobrostan zapewniony mu przez właściciela. Zawiera się w tym odpowiednie żywienie, zapewnienie potrzebnej psu aktywności fizycznej oraz opieka weterynaryjna. Należy pamiętać o regularnych szczepieniach, odrobaczeniu oraz o całorocznym zabezpieczaniu psa przeciwko pchłom i kleszczom. Wskazane jest także wykonywanie kontrolnych badań krwi oraz okresowe badanie USG i echo serca, aby monitorować stan zdrowia whippeta.
Whippet – zdrowie
Whippety posiadają kilka specyficznych cech w swojej fizjologii, które odróżniają je od innych psów:
- Niższe wartości hormonów tarczycy w surowicy
- Skłonność do występowania ekscentrocytów, czyli czerwonych krwinek o nieco innym rozmieszczeniu hemoglobiny. Tę cechę można zaobserwować wykonując rozmaz krwi.
- Większy wskaźnik VHS określający rozmiar serca u whippetów wywodzących się z linii psów wyścigowych
- Prawidłowe wartości EKG wykraczające poza zakres normy dla innych ras
- Nadwrażliwość na leki wynikająca z mutacji genu MDR-1. Prowadzi ona do toksycznego działania niektórych leków na skutek ich zwiększonego stężenia w ośrodkowym układzie nerwowym. Obecnie możliwe jest wykonanie testów genetycznych wykrywających tę niebezpieczną mutację przed przeznaczeniem danego osobnika do rozrodu.
- Nadwrażliwość na niektóre środki znieczulające ze względu na niewielką ilość tkanki tłuszczowej oraz duży stosunek powierzchni ciała do jego objętości. Skutkować to może dłuższym wybudzaniem się po dożylnym znieczuleniu niektórymi anestetykami.
Najczęstsze choroby dziedziczne stwierdzane u psów rasy whippet to:
- Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – wada prowadząca do zwyrodnienia i zapalenia stawów, która przejawia się kulawizną i dużym bólem.
- Zwichnięcie rzepki – powoduje niestabilność stawu kolanowego, jego zapalenie a w konsekwencji kulawizny.
- Przerost mięśni szkieletowych – u psów z tą wadą występować mogą epizodyczne skurcze mięśni i sztywny chód.
Inne choroby, do których skłonność ma whippet to:
- Wnętrostwo – wadę stwierdzono u 19% psów
- Łysienie – rozpoczyna się mniej więcej w wieku 6 miesięcy i stopniowo powiększa się. Obejmuje obszary głowy, szyi, klatki piersiowej i tylnej powierzchni ud.
- Alergiczne zapalenie skóry – objawia się świądem i stanem zapalnym.
Poza wyżej wymienionymi chorobami istnieje ogromna liczba dolegliwości, które mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia twojego whippeta. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy natychmiast zgłoś się do lekarza weterynarii, który szybko wdroży odpowiednie leczenie.
Whippet – pielęgnacja
Whippety gubią niewielką ilość sierści i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Sierść whippetów nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Raz w tygodniu należy wyczesać whippeta delikatną szczotką usuwając wypadnięte włosy, którą następnie od razu należy wyczyścić. Raz na jakiś czas można przetrzeć sierść wilgotną szmatką, ponieważ częste kąpiele są niewskazane. Psu należy szczotkować zęby co najmniej 2 razy w tygodniu. Dzięki temu usuwa się zbierającą się w jamie ustnej płytkę bakteryjną, która powoduje tworzenie się kamienia nazębnego. Skutkiem nagromadzenia się drobnoustrojów w jamie ustnej tworzą się bolesne stany zapalne, a sam kamień nazębny należy wtedy usunąć specjalnym urządzeniem podczas sanacji. Zabieg ten przeprowadza się w pełnym znieczuleniu. Regularnie należy kontrolować także długość pazurów whippeta i w razie potrzeby powinno przyciąć się je specjalnymi cążkami. Zbyt długie pazury powodować będą problemy z poruszaniem się, a w drastycznych przypadkach mogą nawet wrastać w opuszkę powodując ogromny ból.
Whippet – żywienie
Whippetowi należy podawać wysokiej jakości karmę, która zaspokajać będzie w pełni ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Należy pamiętać, że whippety startujące w wyścigach potrzebować będą większej ilości energii w ciągu doby i trzeba podawać im nieco więcej karmy dopasowanej do ich potrzeb. Niedobory w diecie rzutować będą negatywnie na cały organizm, co u psów sportowych przekładać się może na gorsze wyniki w zawodach.
Whippet – szkolenie i wychowanie
Psy tej rasy są bardzo pojętnymi uczniami. Chętnie uczą się nowych komend i są bardzo posłuszne swojemu właścicielowi. Dla osiągnięcia największej skuteczności trening należy urozmaicać, ponieważ nuda zniechęca psa do nauki. Delikatne i wrażliwe whippety nie znoszą przemocy zarówno słownej jak i fizycznej, dlatego należy wystrzegać się jej podczas szkolenia. Whippet, któremu poświęci się odpowiednią dozę uwagi, dzięki konsekwentnym ćwiczeniom stanie się ułożonym członkiem rodziny.
Whippet – szczeniaki i hodowla
Szczenię whippeta wymaga ogromnej uwagi już od pierwszych dni życia. Hodowca powinien zadbać o pierwsze szczepienie i regularne odrobaczenia, a także odpowiednią socjalizację z innymi szczeniakami z miotu. Dzięki temu kilkumiesięczne szczenię, które trafi do twojego domu będzie w bardzo dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Zmiana miejsca zamieszkania będzie dla małego whippeta ogromnym stresem, który wpłynąć może negatywnie na jego odporność. Dlatego warto odczekać kilka dni przed wizytą z maluchem u lekarza weterynarii. Podczas pierwszej wizyty ustalony zostanie plan szczepień i niezbędne odrobaczenia, które pozwolą maluchowi w dobrym zdrowiu wyrosnąć na dorosłego, eleganckiego whippeta. W tym newralgicznym okresie przed zakończeniem całego cyklu szczepień psie dziecko jest szczególnie podatne na zarażenie się śmiertelnie groźnymi dla jego zdrowia chorobami zakaźnymi. Dlatego też do tego czasu należy wystrzegać się kontaktów z innymi psami i spacerów w miejsca uczęszczane przez inne zwierzęta.
Whippet – cena
Cena zakupu szczenięcia rasy whippet wynosi między 3 a 6 tysięcy złotych. Warto wybrać hodowlę zrzeszoną w ZKWP lub FCI. Daje to pewność, że zwierzęta utrzymywane są w najlepszych warunkach, a szczenięta pozbawione są wad genetycznych. Szczenię powinno zostać wydane do domu wraz z książeczką zdrowia potwierdzającą przebyte szczepienia i odrobaczenia, a także powinno posiadać metrykę urodzenia. Zakup psa z pseudohodowli skutkować może dużymi problemami zdrowotnymi, poczynając od groźnego dla życia maluszka zarobaczenia i zapchlenia, a na wadach genetycznych kończąc.
Whippet – historia rasy, ciekawostki
- Rasa whippet uzyskała status odrębnej rasy w 1891 roku. Powstała w Anglii poprzez krzyżowanie drobnych angielskich greyhoundów z szorstkowłosymi i gładkowłosymi terierami. W późniejszym czasie do puli genetycznej dołączono także charciki włoskie.
- Są to najszybsze zwierzęta domowe w swojej kategorii wagowej. Potrafią osiągnąć nawet 56 km/h! Ich hodowla prowadzona była celem stworzenia jak najszybszych i najzwinniejszych psów. Dzięki temu whippety idealnie sprawdzają się w wyścigach czy biegach z przeszkodami. Dawniej wykorzystywano whippety do pogoni za zającem, dzięki czemu zyskały przezwisko „konie wyścigowe dla ubogich”.
Whippet – dla kogo?
Whippety to pieski niezwykle rodzinne i przyjacielskie, dlatego dobrze dogadają się z każdym człowiekiem oraz innymi zwierzętami w domu. Nie są wymagające pod względem warunków mieszkaniowych, pod warunkiem że właściciel zapewni im codzienne okazje do wybiegania się. Whippety potrzebują opiekuna, który będzie mógł spędzać z nimi dużo czasu i będzie miał czas na długie spacery w ciągu dnia.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl