Odrobaczanie psa – co ile odrobaczać psa i jak często odrobaczać psa?

Odrobaczanie psa to absolutna podstawa do tego, aby jego organizm pracował prawidłowo. Nie każdy wie, że pasożyty negatywnie wpływają na funkcjonowanie narządów. Prowadzą nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale również rozwoju wielu poważnych chorób. Zastanawiasz się, co ile odrobaczać psa i jak to robić? Poniżej przedstawiono wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Powinna zapoznać się z nimi każda osoba, która dba o zdrowie swojego pupila. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji nie tylko tabletki do odrobaczania psa, ale również pasy i inne środki. Wybór nie powinien być przypadkowy.

 

Zakażenie pasożytnicze u psa

Robaki, które atakują organizm psa można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są nicienie, czyli m.in. glisty, tęgoryjce i włosogłówki. Druga grupa to robaki płaskie, czyli np. tasiemiec. Wiadome jest, że pasożyty stanowią ogromne zagrożenie dla organizmu. Początkowo mogą nie dawać wyraźnych objawów, jednak z czasem ich ilość może się zwiększyć. Do zakażenia może dojść na różne sposoby, a więc nie można jednoznacznie powiedzieć, gdzie nasz zwierzak zaraził się robakami.

  • Zakażenie w życiu płodowym – jeśli ciężarna suka posiadała w swoim organizmie pasożyty, to istnieje duża szansa na zakażenie potomstwa. Jaja przedostają się do organizmu nienarodzonych szczeniąt poprzez pępowinę.
  • Zakażenie drogą pokarmową – zwierzęta, które wykazują tendencję do spożywania przypadkowo znalezionego jedzenia są o wiele bardziej narażone na zakażenie pasożytnicze. Zanieczyszczony pokarm często posiada nicienie. Oznacza to, że piec może po prostu zjeść robaka.
  • Zakażenie przez spożycie odchodów – pasożyty mogą przedostać się do organizmu czworonoga również wtedy, gdy spożyje on odchody zakażonego zwierzęcia. Dowiedz się, jak postępować, gdy pies zjada odchody.

Mogłoby się wydawać, że wystarczy pilnować psa, aby nie dopuścić do zakażenia pasożytniczego. Nie jest to prawdą! Nie należy zapominać, że nawet pozornie świeży pokarm może posiadać w sobie larwy lub jaja robaków. Nawet ludzie borykają się z pasożytami, pomimo tego, że w zdecydowanej większości przypadków dbają o wysoki poziom higieny. Ważne jest to, aby walkę z robakami zacząć już od pierwszych tygodni życia. Konieczne jest odrobaczanie szczeniaka, jednak pamiętajmy, że podane środki działają jedynie przez określony czas.

Rozpoznanie zakażenia pasożytniczego u zwierząt

co ile odrobaczać psa

Tabletka na odrobaczanie psa może nie zadziałać, jeśli w organizmie zwierzęcia zalęgła się ogromna liczba pasożytów. Bardzo ważne jest to, aby obserwować czworonoga i rozpoznawać nawet najmniejsze nieprawidłowości. Im wcześniej dostrzeżemy objawy zakażenia pasożytniczego, tym lepiej. Nie masz pojęcia, na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę? Wszystko opisano poniżej!

    • Osłabienie apetytu – tabletki na robaki dla psa mogą okazać się niezbędne, jeśli zauważyliśmy, że piec ma mniejszy apetyt. Oczywiście nie oznacza o, ze zwierzak nie będzie spożywał pokarmu. Zazwyczaj jednak nie reaguje na niego z takim entuzjazmem, jak dotychczas. Nie podbiega do miski, ani nie zabiera się za jedzenie natychmiast po wsypaniu karmy.
    • Wzmożony apetyt – niektóre pasożyty sprawiają, że zwierzak zaczyna pochłaniać ogromne ilości jedzenia. Przykładem jest tasiemiec, który stanowi ogromne obciążenie dla organizmu psa. Pomimo spożywana większych posiłków waga stoi w miejscu lub spada.
    • Brak energii – zakażenie pasożytnicze może wywołać apatię i osowiałość u psa. Traci on energię oraz chęć do zabawy, co zwykle jest widoczne już na pierwszy rzut oka. Ponadto, przesypia on znaczną część dnia, co również jest powodem do niepokoju. Czasami jednak objawy nie są na tyle jednoznaczne, żeby zauważyć pogorszenie nastroju u swojego czworonoga.
    • Wymioty – odrobaczanie psów wymaga systematyczności. Nagromadzenie się dużej liczbt pasożytów może nieść za sobą niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego. Nie należy zapominać, że wymioty mogą być przyczyną odwodnienia. Trzeba także wspomnieć o ryzyku martwicy jelita – jest to jednak dość rzadkie zjawisko.
    • Biegunka – robaki zalegające w układzie pokarmowym wywołują wiele nieprawidłowości. Biegunka u szczeniaka lub dorosłego psa może mieć różne przyczyny, a więc należy obserwować, czy jednocześnie nie pojawiły się inne objawy. Istotne jest to, aby obserwować wygląd kału. Bardzo często występuje w nim krew, śluz, robaki lub jaja/larwy. Ważne jest to, aby proces odrobaczania rozpocząć możliwie najszybciej. W tym celu należy zwrócić się po pomoc do weterynarza.
    • Wypadanie sierści – nierzadko traci ona blask, a także pierwotną strukturę. Staje się matowa i szorstka, a dodatkowo nadmiernie wypada. Jest to objaw charakterystyczny dla robaczycy.
    • Swędzenie odbytu – można zauważyć, że zwierze pociera odbyt na wiele różnych sposobów w celu pozbycia się dyskomfortu.

Zastanawiasz się, jak odrobaczać psa domowymi sposobami? Nie należy tego robić, gdyż możemy jedynie przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pupila! Trzeba wziąć pod uwagę, że organizm czworonoga funkcjonuje zupełnie inaczej, niż człowieka, a więc stosowanie tych samych środków jest niemożliwe. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów należy zgłosić się do weterynarza, który z pewnością udzieli niezbędnego wsparcia. Podawanie przypadkowych preparatów jest nieodpowiedzialne.

Jak często odrobaczać psa?

Wiele osób nie ma pojęcia, co jaki czas odrobaczać psa. Ważna jest systematyczność, a wiele zależy od okresu działania podanych środków. Suki, które w najbliższej przyszłości będą kryte należy odrobaczyć profilaktycznie. W innym przypadku może dojść do zakażenia nienarodzonego potomstwa. Trzeba wiedzieć, że robaki mogą przetransportować się do organizmu szczenięcia również podczas karmienia przez sukę. Kiedy odrobaczyć szczeniaka pierwszy raz? Najlepiej w wieku trzech tygodni – preparat podajemy dwukrotnie z odstępstwem 48 godzin. Odrobaczenie szczeniąt należy powtórzyć za dwa tygodnie (także dwukrotnie). Następnie powtarzamy ten proces co trzy tygodnie, aż do ukończenia 21 tygodnia życia.

Pies przed ukończeniem 12 roku życia powinien być odrobaczany raz na trzy miesiące. Niestety wiele osób o tym zapomina, co zwiększa ryzyko zakażenia pasożytniczego. Sukę karmiącą należy odrobaczać w tym samym czasie, co jej potomstwo, o ile jest to możliwe. Trzeba dodać, że wszelkie szczepienia ochronne wykonuje się po upływie tygodnia od daty odrobaczania. Warto założyć kalendarz, w którym będziemy notować wszystkie istotne terminy. Hodowca jest zobowiązany do przekazania informacji na temat szczepień oraz odrobaczania nowemu właścicielowi. Dzięki temu możliwe jest zachowanie ciągłości.

Odrobaczanie psa dorosłego

tabletka na odrobaczanie psa

Pies, który ukończył 12 rok życia również musi być odrobaczany. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co ile należy to robić, gdyż wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Częstotliwość nie może być jednak niższa niż dwa razy do roku, a rasa psa nie ma tutaj żadnego znaczenia. Trzeba mieć świadomość, że zwierzęta, która bytują na zewnątrz są bardziej narażone na pasożyty, a więc wymagają znacznie częstszego podawania preparatów odrobaczających, niż psy pokojowe. Nierzadko musimy powtarzać omawianą czynność, co kilka tygodni. Nie róbmy tego jednak „na własną rękę”. Należy korzystać z wsparcia weterynarza, który po lepszym poznaniu trybu życia czworonoga będzie mógł zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie.

Częste odrobaczanie psa jest także wskazane w przypadku, gdy bierze on udział w wystawach, szkoleniach, czy też pokazach. Wiadome jest, że nienaganny stan zdrowia to podstawa. Pasożyty negatywnie wpływają także na wygląd zwierzęcia, przez co ma ono mniejsze szanse na podium. Co kilka tygodni powinny być odrobaczane także czworonogi biorące udział w polowaniach, czy też wykorzystywane przez służby. Jeśli zwierzak przez pewien czas przebywał w innym miejscu (np. hotelu dla psów), to po powrocie do domu również warto podać mu preparat na robaki.

Jakie preparaty na robaki stosować?

Rozmyślasz nad tym, jak odrobaczyć psa? Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać! Ważne jest, by zaopatrzyć się w odpowiedni preparat. Wybór produktów jest ogromny, a więc nie zaszkodzi skorzystać z porady weterynarza, który pomoże w wyborze najlepszego wariantu. Jeśli chodzi o szczenięta, to najlepiej sprawdzają się pasty oraz zawiesiny. Są one podawane za pomocą dozownika, który na pierwszy rzut oka nieco przypomina strzykawkę (bez igły). Po umieszczeniu końcówki w pysku psa należy nacisnąć tłok, który uwolni preparat odrobaczający. Atutem jest brak możliwości przedawkowania środka. Ponadto, zwierzę zwykle nie może go wypluć.

Standardowe tabletki na robaki dedykowane są starszym psom. Istotne jest, aby podawać je zgodnie z zaleceniami, które znajdują się na opakowaniu. Większa dawka wcale nie oznacza wyższej skuteczności, a więc należy zachować ostrożność. Najczęściej stosuje się przelicznik – 1 tabletka na 10 kg masy ciała. Warto dodać, że w sprzedaży znajdują się również produkty przeznaczone wyłącznie dla ras dużych oraz olbrzymich. Na opakowaniu możemy znaleźć odpowiednią adnotację. Są one wygodne w podawaniu, gdyż możemy ograniczyć liczbę tabletek do podania. Bezwzględnie nie należy podawać takich środków mniejszym zwierzakom, ponieważ są one zbyt silne i mogą wywołać wiele negatywnych reakcji organizmu!

Środki na pasożyty dla ludzi

kiedy odrobaczyć szczeniaka

Łatwo zauważyć, że środki odrobaczające dla psów posiadają w swoim składzie przede wszystkim pyrantel (pod różnymi postaciami). Mogłoby się wydawać, że środek na pasożyty dla ludzi Pyrantelum również będzie odpowiedni, ponieważ posiada w sobie wspomniany związek. Nic bardziej mylnego! Produkty dla ludzi zwykle posiadają dużą zawartość substancji o nazwie sorbitol, która jest niezwykle szkodliwa dla czworonogów.

Preparaty odrobaczające dla ludzi posiadają również wiele innych składników, które szkodzą zwierzętom. Środki dla psów należy kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach np. sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Należy mieć pewność, że produkt posiada certyfikowany oraz bezpieczny skład.

 

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Odrobaczanie kota – jak i kiedy to robić?
Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?
Zapalenie pęcherza u psa – dlaczego pies często sika?
Tęgoryjec u kota – profilaktyka i odrobaczanie kota
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Jak się liczy wiek psa? Ile żyją psy?
Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Jak rozpoznać zapalenie oka u psa?
Badanie krwi u psa – ile kosztuje i co warto zbadać?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *