Kiedy szczeniaki otwierają oczy i kiedy szczeniaki zaczynają chodzić?

Niejeden właściciel czworonoga zastanawia się, kiedy szczeniak otwiera oczy. Zwykle trafiają do nas już czworonogi w starszym wieku, a więc nie mamy okazji do tego, aby obserwować, jak wygląda proces rozwoju. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy pieski rodzą się w naszym domu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o kryciu suczki należy zastanowić się, czy jesteśmy do tego przygotowani. Pamiętajmy o tym, że hodowla „na własną rękę” jest nielegalna. Suczka nie może więc stanowić potencjalnego źródła dochodu.

 

Podjęcie decyzji o kryciu suki

Szczeniaczki, które dopiero się urodziły są urocze i słodkie. Pamiętajmy jednak, że jest to ogromny obowiązek. Jesteśmy odpowiedzialni za kolejne psy. Nie możemy również przewidzieć, jak duży będzie miot. Przede wszystkim nie należy decydować się na krycie suki w złej kondycji, czy tez chorowitej. Wiek również ma duże znaczenie, a więc dobrze jest dowiedzieć się, jak się liczy wiek psa. Możemy rozmnażać psy rasowe, jednak nie po to, aby sprzedawać małe pieski. Jest to zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalnych hodowców, którzy posiadają zarejestrowaną hodowlę. Rozmnażanie kundelków nie jest polecane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że schroniska są przepełnione bezpańskimi czworonogami, które nie mogą znaleźć domu.

Ciąża u suki trwa około dwa miesiące. Warto wspomnieć, że początkowo może przebiegać ona bez wyraźnych objawów. Uwypuklony brzuch zazwyczaj pojawia się dopiero po pierwszym miesiącu. Nie można zapomnieć, że suka po porodzie może być osłabiona nawet przez kilka tygodni. Musimy zapewnić jej optymalne warunki – oczywiście dotyczy to również szczeniaczków, które stały się członkami naszej rodziny. Opieka nad gromadką psów wcale nie jest łatwa, szczególnie jeśli na głowie mamy również inne obowiązki życia codziennego. Zastanawiasz się, kiedy szczeniaki otwierają oczy? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Kiedy szczeniaki widzą i słyszą?

kiedy szczeniaki otwierają oczy

Zadajesz sobie pytanie: po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy? Przez pierwszy tydzień pieski wyłącznie śpią oraz jedzą. Warto wiedzieć, że 90% czasu spędzają na spaniu. Zazwyczaj są one przytulone do matki lub do siebie. Wynika to z faktu, że potrzebują one dużej ilości ciepła. Maluszki nie mają zdolności do termoregulacji. Suka doskonale wie, jak zajmować się swoim potomstwem, jednak nie oznacza to brak kontroli. Należy pilnować, aby nie przygniotła ona szczeniąt swoim ciałem, ponieważ może to skończyć się tragedią. Dotyczy to w szczególności psów dużych ras, które są ciężkie i nieumyślnie mogą wyrządzić krzywdę. Oczywiście zadaniem właściciela jest również pilnowanie, czy żaden piesek nie został odłączony od gromadki. Jeśli tak się stało, to należy przenieść go w odpowiednie miejsce.

Po jakim czasie szczeniaki otwierają oczy? Zwykle jest to 8-10 tygodni. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, kiedy psy otwierają oczy, gdyż może zdarzyć się tak, że u każdego ze szczeniaczków stanie się to w innym czasie. Jest to zupełnie normalne, a więc nie trzeba się martwić. Pomimo tego, że pieski pochodzą z jednego miotu, to rozwijają się we własnym tempie – zupełnie tak, jak dzieci. Wiesz już, kiedy szczenięta otwierają oczy, jednak pamiętaj, że nie oznacza to tego, że zaczynają one widzieć w tym samym czasie. To jedynie kolejny etap rozwoju.

Nie masz pojęcia, kiedy pieski zaczynają widzieć? Zwykle około 18 dnia życia. Wcześniej jedynie rozróżniają jasne i ciemne barwy. Nie należy więc spodziewać się, że będą one zachowywać się, jak kilkutygodniowe szczenię. Kiedy pieski otwierają oczy wydaje nam się, że zaczynają nas rozpoznawać. Trzeba jednak wiedzieć, że największe znaczenie ma tutaj zapach oraz intuicja. Po jakim czasie szczeniaki widzą, jak dorosłe osobniki? Najczęściej po około 3 tygodniach posiadają one w pełni rozwinięty narząd wzroku.

Posiadają wiedzę na temat tego, po ilu dniach pieski otwierają oczy, a także kiedy zaczynają widzieć, dobrze jest dowiedzieć się, którego dnia zaczynają słyszeć. W zdecydowanej większości przypadków między 13 a 17 dniem życia. W tym czasie możemy już powoli oswajać naszych podopiecznych np. poprzez trzymanie ich na kolanach oraz delikatne głaskanie. Warto jest mówić do nich spokojnym głosem. Oczywiście szczeniaczki nadal są w pełni zależne od matki i potrzebują całodobowej opieki.

Kiedy szczeniaki zaczynają chodzić

kiedy szczeniaki zaczynają chodzić

Dowiedziałeś się już, po ilu dniach psy otwierają oczy, a także kiedy zaczynają widzieć i słyszeć. Czworonogi zaczynają próbę chodzenia po około 21 dniach. Oczywiście może zdarzyć się to wcześniej lub później, jednak odstępstwo od normy nie powinno być zbyt duże. Jeśli jest inaczej, to warto jest skontaktować się z weterynarzem. Warto wiedzieć, że kiedy szczeniaki widzą, to zaczynają potrzebować coraz większej atencji. Pragną być zauważane nie tylko przez matkę, ale również osoby znajdujące się w otoczeniu. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby poświęcać im odpowiednią ilość czasu.

Po ukończeniu trzeciego tygodnia psy zaczynają załatwiać się w wybranym przez siebie miejscu. Ponadto w tym czasie wyrzynają się im zęby. Ponadto mogą one już samodzielnie siorbać płyny. Kiedy pies zaczyna widzieć staja się ciekawy świata. Początkowo szczeniaczki pełzają w różnorodne zakamarki, a z czasem zaczynają się do nich przemieszczać na własnych nogach. Po ukończeniu trzeciego tygodnia życia bawią się ze sobą nawzajem. Z każdym dniem zdobywają nowe umiejętności. Warto podkreślić, że szczenięta dość szybko się rozwijają, a więc dobrze bacznie je obserwować. Nawet w ciągu kilku dni mogą stać się zupełnie innymi pieskami.

Jak opiekować się szczeniakami?

Z naszego artykułu dowiedziałeś się, kiedy pieski otwierają oczy, zaczynają widzieć, słyszeć, chodzić oraz interesować się otoczeniem. Jeśli zdecydowałeś się na hodowlę czworonogów musisz mieć świadomość swoich obowiązków. Po pierwszym miesiącu życia szczeniaczki zaczynają przypominać dorosłe psy. Między nimi pojawiają się wyraźne różnice – nie tylko w wyglądzie fizycznym, ale również charakterze. Intensywnie rosną, a więc nie przypominają puchatych kuleczek. Warto dowiedzieć się, jak karmić szczeniaka. Pieski po odstawieniu od matki wymagają racjonalnego żywienia. W innym przypadku mogą pojawić się problemy trawienne, a nawet wymioty, czy też biegunki.

Żywienie w początkowych miesiącach życia wymaga zakupu specjalistycznej karmy, która posiada starannie wyselekcjonowany skład. Nie może ona posiadać w sobie żadnych alergenów. Nie zapominajmy o tym, że to, czym karmimy sukę również ma znaczenie. Należy wybrać dedykowany pokarm, który zapewnia dobre samopoczucie nie tylko matce, ale również maluszkom. Już od samego początku możemy uczyć szczenię czystości. Sprawdź, jak nauczyć psa sikać na matę. Wiadomym jest, że czworonogi nie powinny trafić do nowych domów przed upływem 8 tygodni. Niestety wiele osób oddaje je w momencie, gdy stają się one wyraźnie samodzielne (mniej więcej w 5-6 tygodniu życia). To ogromny błąd, który może nieść za sobą liczne trudności wychowawcze.

4.9/5 - (11 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Do kiedy pies jest szczeniakiem? Kiedy zmienić karmę?
Badanie krwi u kotów – ile kosztuje i kiedy badać krew kotu?
Paszport dla kota – ile kosztuje i kiedy jest potrzebny?
Kastracja kota – kiedy (i czy w ogóle) to robić?
Odrobaczanie kota – jak i kiedy to robić?
Kołnierz ochronny dla psa – kiedy warto po niego sięgnąć?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Temperatura psa – kiedy zaczyna się gorączka u psa i jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Oceń nasz artykuł
4.9/5 - (11 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *