Źle wyrwany kleszcz u psa – co zrobić z urwanym kleszczem?

Kleszcze stanowią dla naszych czworonożnych przyjaciół coraz większe zagrożenie, gdyż przenoszą groźne choroby, niektóre z nich mogą prowadzić, nawet do śmierci, dlatego nigdy nie należy bagatelizować problemu. Co robić, gdy nasz pies przyniesie ze spaceru kleszcza? Jak się zachować, gdy zostanie źle wyrwany kleszcz u psa?

 

Kleszcz u psa - co robić?

Po każdy spacerze należy bardzo dokładnie obejrzeć swojego pupila w celu wykluczenia obecności pasożytów. Niestety kleszcze nie występują wyłącznie w lasach, coraz częściej bowiem można spotkać je w parkach i na łąkach, co ciekawe są obecne nawet w dużych miastach. To, dlatego warto zachować ostrożność i dokładnie obserwować swojego psa. Choć teoretycznie na ukąszenia kleszczy zwierzęta są narażone od marca do października, ocieplenie klimatu spowodowało, że obecnie można je spotkać praktycznie przez cały rok.

Ukąszenie kleszcza nie zawsze niesie ze sobą ryzyko choroby, jednak niekiedy zwierze może zarazić się babeszjozą, boreliozą, erlichiozą, anaplazmozą, bartonelozą, może też zachorować na odkleszczowe zapalenie mózgu wywołane przez wirusa.

Posiadacze psa powinni w odpowiedni sposób zabezpieczyć go przed tego typu chorobami, za pomocą specjalnych preparatów odstraszających pasożyty. Obecnie na rynku dostępne są specjalne obroże, krople, tabletki i spraye. Nie zawsze jednak takie środki będą w stanie uchronić naszego pupila. Co robić, gdy zauważymy u psa kleszcza? Jak wyciągnąć kleszcza psu? Najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie pasożyta za pomocą specjalnej pęsety zakończonej cienkimi końcami. Niestety, gdy pasożyt jest bardzo mały lub opity krwią, zadanie nie będzie takie łatwe, jak mogłoby się wydawać, szczególnie że kleszcza należy usunąć w całości. Należy złapać go jak najbliżej skóry zwierzęcia bez uciskania tułowia. Pasożyta wyciągamy prostopadle do skóry, powoli zwiększając siłę. Miejsce po ukąszeniu trzeba przemyć wodą z mydłem oraz je zdezynfekować.

Jak wyjąć urwanego kleszcza?

urwany kleszcz u psa

Urwany kleszcz u psa to bardzo częsta sytuacja, szczególnie w przypadku usuwania niezwykle małych lub opitych krwią pasożytów. Niekiedy bywa tak, że fragment kleszcza zostaje w skórze, w tym wypadku nie pozostaje nic innego, jak podjęcie ponownej próby jego usunięcia. Duże znaczenie ma to, jak duża część kleszcza została w skórze, jeżeli jest to sam aparat gębowy, wówczas nie ma powodu, aby martwić się o zwiększone ryzyko zakażenia boreliozą czy innymi chorobami odkleszczowymi. Im szybciej usuniemy pozostałości pasożyta ze skóry, tym lepiej, sprawna reakcja jest w tej sytuacji dość istotna. Zazwyczaj każdy hodowca zwierzęcia będzie w stanie samodzielnie poradzić sobie z usunięciem pasożyta, gdy mimo prób nie jest to możliwe, wówczas warto zgłosić się do weterynarza. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Jeżeli kleszcz zostanie usunięty w ciągu 24-36 godzin, wówczas ryzyko rozwinięcia się choroby jest niskie. To, dlatego tak ważne jest to, aby po każdym spacerze z psem, dokładnie obejrzeć zwierze stan skóry i sierści zwierzęcia. Gdy znajdziemy pasożyta, wówczas nie można zwlekać, należy go jak najszybciej usunąć, oczywiście zachowując przy tym ostrożność.

Objawy choroby odkleszczowej

Niektóre z chorób odkleszczowych początkowo w ogóle nie dają żadnych objawów, dlatego bardzo trudno je zidentyfikować. Nie zawsze też jesteśmy w stanie skojarzyć poszczególne dolegliwości zwierzęcia z ukąszeniem kleszcza.  Jeżeli jednak zaobserwowaliśmy, że zachowanie psa się zmieniło, warto udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Co powinno nas zaniepokoić? Gdy pies jest osowiały, nie ma energii, pojawiła się u niego niezborność ruchowa, oczopląs, porażenie, zapalenie stawów, chudnięcie, senność, zaburzenia widzenia, krwawienie z nosa i odbytu, apatia i nie tylko. Objawy mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane, niemniej jednak jakiekolwiek nagłe zmiany w funkcjonowaniu zwierzęcia, powinny nas zaniepokoić i zmotywować do wizyty w lecznicy dla zwierząt. Nie należy zwlekać, gdyż w tym wypadku czas działa na niekorzyść zwierzęcia.

Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Odpowiednia profilaktyka pomoże nam zadbać o zdrowie psa oraz uniknąć długiego, kosztownego leczenia.

Jak chronić psa przed kleszczami?

co z wyrwanym kleszczem u psa

Choroby odkleszczowe mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla naszego pupila, jak i dla nas, dlatego należy dobrze zabezpieczyć zwierzę przed pasożytami. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego bez wątpienia każdy hodowca znajdzie odpowiedni środek dla swojego pupila. Obecnie preparaty na kleszcze i inne pasożyty są dostępne w formie kropel, które aplikuje się na kark zwierzęcia, co jest bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem.

Można zdecydować się także na zastosowanie specjalnych tabletek, które podaje się co 2-3 miesiące. Na rynku dostępne są także szczepionki przeciwko chorobom odkleszczowym,  które są polecane dla zwierząt bardzo aktywnych.

Profilaktyka w tym wypadku jest niesamowicie ważna, dzięki temu możemy zadbać o zdrowie i samopoczucie swojego czworonożnego przyjaciela w kompleksowy sposób.

To może Cię zainteresować:

Pudelpointer – czy to rasa warta uwagi?
Jakie szelki dla psa wybrać?
Jaki lek przeciwbólowy dla psa? – lista leków i objawów bólowych u psa
Szpic niemiecki – idealne połączenie psa rodzinnego i stróżującego
Owczarek podhalański – olbrzym z polskich gór
Thai ridgeback – co powinien wiedzieć przyszły właściciel
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *