Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Jak rozpoznać zapalenie oka u psa?

Zapalenie spojówek u psa to choroba, która ne zawsze jest prosta w rozpoznaniu. Niektórym wydaje się, że dotyka ona wyłącznie ludzi, ale nie jest to prawdą. Zwierzęta również są narażone na to nieprzyjemne schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie zapominajmy o tym, że każdy właściciel ma obowiązek bacznie obserwować swojego czworonoga. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana dolegliwość, tym szybciej rozpocznie się leczenie, a tym samym stan zdrowia psa ulegnie poprawie. Ciekawym jest, że niektóre rasy posiadają szczególne predyspozycje do wystąpienia chorób związanych z narządem wzroku. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu!

 

Jak objawia się zapalenie spojówek u psa?

Spojówka to nic innego, jak błona śluzowa, którą znajdziemy po wewnętrznej stronie powiek oraz w przedniej części twardówki. Jest to biała część wokół tęczówki, a więc nikt nie będzie miał problemu z jej rozpoznaniem. Wiadomym jest, że pełni ona bardzo ważną rolę nie tylko u ludzi, ale również zwierząt. Zapalenia oka u psa może pojawić się nagle i bez wyraźnej przyczyny. Ważne jest to, aby nauczyć się diagnozować problem. Nawet, jeśli uda nam się trafnie rozpoznać chorobę, to nie oznacza, że możemy samodzielnie leczyć naszego zwierzaka. Bez wizyty w gabinecie weterynaryjnym się nie obędzie! Pamiętajmy, że podobne objawy może dawać np. alergia u psa. Właśnie dlatego osoby bez specjalistycznej wiedzy nie mogą wydać diagnozy „na własną rękę”.

Zaczerwienione oko u psa to częsty objaw zapalenia, jednak nie należy zapominać, że niemal u każdego osobnika choroba objawia się nieco inaczej. Wiele zależy od stadium jej zaawansowania. Ogromne znaczenie ma również to, jakie czynniki wywołały dolegliwość. Bywa tak, że zapalenie rogówki u psa przebiega bardzo łagodnie, co utrudnia rozpoznanie schorzenia. Może jednak okazać się, że rozwinęło się grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa, które wymaga złożonego leczenia. Jedno jest pewne – nie należy czekać zbyt długo na konsultację z weterynarzem.

Zapalenie oczu u psa może objawiać się łzawieniem. W wielu przypadkach sierść pod oczami robi się mokra, co jest widoczne już na pierwszy rzut oka. Ponadto, pojawiają się charakterystyczne śpiochy. Początkowo jest ich niewiele, jednak ilość zwiększa się wraz z upływem czasu. Nie można również zapomnieć o wycieku surowicy, czy tez ropy. Powoduje to przebarwienia sierści pod oczami, co jest szczególnie zauważalne u białych i jasnych psów. Warto dodać, że zapalenie może obejmować tylko jedno oko. Chorobę dzieli się na dwa podstawowe typy – ostrą oraz przewlekłą. W pierwszym przypadku objawy zwykle są mocno nasilone, jednak stan zapalny trwa krócej. W drugim przypadku dolegliwości mogą być mniej uciążliwe dla psa, jednak choroba utrzymuje się przez długi czas, a jej wyleczenie jest trudniejsze.

Do najczęstszych objawów zapalenia spojówek u psa można zaliczyć m.in.:

  • przekrwienie spojówek,
  • łzawienie oczu,
  • wyciek ropy lub płynu surowiczego,
  • obrzęk spojówki,
  • zapadanie się oczodołu,
  • wysunięcie się trzeciej powieki,
  • pojawienie się grudkowatych zmian na trzeciej powiece,
  • częste mrużenie chorego oka,
  • ocieranie oczu o napotkane przedmioty lub za pomocą łapy.

Pozostałe choroby oczu

grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa

Zapalenie oka u psa nie jest jedyną chorobą, która może dotknąć naszego psa. W zdecydowanej większości przypadków osoby bez doświadczenia mogą mieć problem z rozpoznaniem schorzenia. Temperatura u psa może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z poważniejszym schorzeniem. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie zgłoszenie się do weterynarza. Zbędne oczekiwanie prowadzi jedynie do sukcesywnego pogarszania się zdrowia psa.

  • Zespół suchego oka – mówimy tutaj o jednoczesnym zapaleniu rogówki oraz twardówki. Warto podkreślić, że jest to dolegliwość wywołująca ogromny ból. Brak leczenia może doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego. Ponadto, nie można wykluczyć trwałego uszkodzenia narządu wzroku, a nawet jego utraty. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby zgłosić się do weterynarza natychmiast po zaistnieniu niepokojących objawów. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołuje zespół suchego oka. Częstą przyczyną jest brak możliwości produkcji lub wydzielania łez.
  • Grudkowe zapalenie trzeciej powieki – omawiana dolegliwość najczęściej występuje u psów w wieku do 18 miesięcy. Nie można jednak wykluczyć wystąpienia choroby u starszych zwierząt. Jest to infekcja wirusowa, która zwykle okazuje się być niegroźną. Czasami jednak dochodzi do zaostrzenia objawów na skutek wystąpienia infekcji bakteryjnej. W takim przypadku proces leczenia jest o wiele bardziej zaawansowany, a schorzenie może nieść za sobą szereg powikłań. Wewnętrzna strona trzeciej powieki pokrywa się powiększonymi grudkami chłonnymi, co drażni spojówkę. Konsekwencją tego zjawiska jest zapalenie twardówki oraz wewnętrznej części powiek.
  • Wady genetyczne – bywa tak, że powieka psa jest nieprawidłowo zbudowana, co uznaje się za wadę genetyczną. Brzeg powieki może być podwinięty w stronę gałki ocznej lub wywinięty na zewnątrz. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia oka. Nie tylko jest ono drażnione, ale również pojawiają się trudności z wydzielaniem łez, a tym samym prawidłowym nawilżeniem. Interesującym faktem jest to, że nawet nieprawidłowa budowa rzęs może doprowadzić do zapalenia spojówek. Dodatkowy rząd rzęs może powodować drażnienie mechaniczne, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób narządu wzroku. Warto wiedzieć, że jest to dość częsty problem. Wady wrodzone można zaobserwować niemal od razu po urodzeniu. W wieku szczenięcym są one już wyraźnie widoczne.

Co wywołuje zapalenie spojówek u psa?

Jak już wspomniano, zapalenie oczu u psa może być wywołane przez wiele różnych czynników. Bardzo często nie możemy samodzielnie określić, co doprowadziło do rozwoju choroby u naszego pupila. Konieczna jest wizyta u weterynarza, który przeprowadzi niezbędne badania. Poniżej przedstawiono najczęstsze przyczyny omawianej choroby.

  • Infekcja bakteryjna – zapalenie spojówek to choroba, która może mieć charakter bakteryjny. Do namnażania bakterii najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy w przeszłości doszło do m.in. uszkodzenia mechanicznego oka. Ponadto, znacznie bardziej narażone są zwierzaki po infekcji wirusowej. Gronkowce oraz paciorkowce prowadzą do rozwoju ognisk zapalnych. Nie zapominajmy, że wiek czworonoga nie ma żadnego znaczenia. Zapalenie spojówek może pojawić się zarówno w młodym, jak i starszym wieku. Czasami choroba dotyka szczenięta, które nie otworzyły jeszcze oczu. W takiej sytuacji wysięk ma miejsce pod powiekami.
  • Infekcja wirusowa – ciężko powiedzieć, kiedy pies jest narażony na wirusowe zapalenie spojówek. Nie możemy uchronić naszego zwierzęcia przez opisywaną chorobą. Winny za rozwój dolegliwości może okazać się wirus nosówki. Niestety nie mamy możliwości uchronienia czworonoga przed chorobami narządu wzroku. Możemy jednak rozpoznać objawy na tyle wcześnie, aby szybko rozpocząć leczenie i zaoszczędzić mu cierpienia. Ponadto, w ten sposób możemy ograniczyć ryzyko pojawienia się groźnych powikłań.
  • Pasożyty – bywa tak, że to pasożyty wywołują zapalnie oczu u psa. Warto jednak wiedzieć, że na terenie naszego kraju jest to dość rzadkie zjawisko. Nie możemy jednak całkowicie go wykluczyć! Oczywiście diagnoza leży po stronie lekarza weterynarii. Zwykle jest tak, że pasożytnicze zapalenie spojówek przebiega nieco inaczej, niż bakteryjne lub wirusowe, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna.
  • Alergeny – alergiczne zapalenie spojówek to bardzo często występujące zjawisko. Wiadomym jest, że wspomniana część oka jest bezpośrednio narażona na czynniki zewnętrzne płynące z otoczenia. Nie można jednoznaczne powiedzieć, jakie alergeny wywołują niepożądane reakcje narządu wzroku. Może być to np. pierze pochodzące od drobiu, pyłki roślin, czy też kurz. Niezwykle istotna jest trafna diagnostyka, dzięki której można ustalić dalszy tok postępowania. Trzeba zaznaczyć, że zapalenie oczu u czworonoga pojawia się wyłącznie wtedy, kiedy ma kontakt z alergenami. Duże znaczenie ma więc obserwacja zwierzaka.
  • Ciało obce – z pewnością każdy człowiek miał w życiu sytuację, gdy zalegające ciało obce wywoływało podrażnienia i łzawienie. Nierzadko jego eliminacja wymaga wizyty u okulisty. Pamiętajmy, że z tym problemem borykają się także nasze zwierzaki. Niestety mają one ograniczone możliwości, ponieważ nie mogą pomóc sobie samemu. Zapalenie spojówki jest naturalnym następstwem uszkodzenia mechanicznego oka. Niezwykle ważne jest to, aby w możliwie najkrótszym czasie wyeliminować ciało stałe, które wywołuje podrażnienia. W innym przypadku może dojść nawet do trwałego uszkodzenia wzroku, a więc jest to bardzo groźna sytuacja, której nie należy ignorować!
  • Czynniki chemiczne – każdy odpowiedzialny właściciel zdaje sobie sprawę, że niektóre psy są wyjątkowo ciekawskie. Zainteresowanie kosmetykami czy też preparatami do sprzątania mieszkania może być tragiczne w skutkach. Nawet, jeśli zwierzak nie polizał specyfiku, to opary mogły negatywnie wpłynąć na narząd wzroku. Nie można wykluczyć, że to właśnie czynniki chemiczne wywołały stan zapalny spojówek. Do omawianego zjawiska może dojść również podczas kąpieli psa. Nie zapominajmy, że nawet specjalne szampony do zwierząt często posiadają w sobie substancje drażniące dla oczu.

Leczenie zapalenia oczu u psa

zapalenie oka u psa

Leczenie zapalenia spojówek u psa zależy od przyczyny choroby. Wiadomym jest, że to lekarz decyduje o tym, jak będzie przebiegać kuracja. Pod żadnym pozorem nie podawajmy zwierzakowi leków lub kropli do oczu samodzielnie! W ten sposób możemy jedynie przyczynić się do zaostrzenia schorzenia. Może okazać się, że zapalenie oczu zostało wywołane przez kilka czynników jednocześnie, co utrudnia leczenie.

Podstawą leczenia zapalenia spojówek jest antybiotykoterapia. Medykamenty przyjmują różne formy. Mogą występować pod postacią tabletek lub zastrzyków, a także maści do oczu, które należy stosować miejscowo. Zdarza się tak, że przyczyną choroby jest zalegające ciało stałe. W takiej sytuacji należy je usunąć, a następnie podjąć kroki chroniące poszczególne części gałki ocznej.

W przypadku alergii należy ustalić, co wywołuje niepożądane reakcje. Ważne jest to, aby ograniczyć kontakt z alergenami. W innym przypadku zwierzę będzie cierpieć na nawracające stany zapalne, które mogą być bardzo poważne w skutkach. Jeśli zwierze posiada wady genetyczne powieki, to można rozważyć leczenie operacyjne. Tylko skorygowanie jej budowy pozwala skutecznie rozwiązać problem. Niestety operacja chirurgiczna nie zawsze jest możliwa np. ze względu na osłabioną pracę serca lub inne choroby towarzyszące.

Czy należy psu czyścić oczy?

Wiele osób nie ma pojęcia, czy należy czyścić psu oczy. Oczywiście, że tak! Ważne jest jednak to, aby stosować do tego dedykowane preparaty. Możemy je zakupić w niemal każdym sklepie zoologicznym. Nie należy wdrażać produktów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ posiadają one skład nieprzystosowany do czworonogów. Oczywiście domowe sposoby również są dobrym pomysłem. W takim przypadku należy przemywać psu oczy za pomocą np. przegotowanej wody, wywaru z rumianku, czy też soli fizjologicznej.

Do przemywania oczu stosujemy jałową gazę. Ważne jest, aby do każdego oka zastosować inny wacik. Ciecz zawsze musi być zimna! Przemywamy oko od wewnątrz do zewnątrz. Istotna jest systematyczność – nawet, jeśli nasz pies nie wykazuje tendencji do chorób narządu wzroku, to utrzymanie wysokiego poziomu higieny jest absolutną podstawą.

Jakie psa są narażone na choroby oczu?

zapalenie rogówki u psa

Jak już wspomniano, niektóre rasy psów są szczególnie narażone na choroby oczu. Warto to uwzględnić podczas wybierania najlepszego pupila dla siebie. Nie każdy ma dostateczną ilość czasu, aby zapewnić zwierzakowi odpowiednią pielęgnację. Poniżej wymieniono rasy, u których zachodzi wysokie ryzyko rozwoju zapalenia spojówek i innych chorób w obrębie wzroku.

  • shih tzu,
  • cocker spaniel,
  • pekińczyk,
  • buldog francuski,
  • buldog angielski,
  • bokser,
  • pudel,
  • yorkshire terier.
5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Zapalenie dziąseł u psa – jak je leczyć i czym się objawia?
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Kaszak u psa – czym jest i jak go leczyć?
Przeziębienie u kota – jak rozpoznać, czy kot jest przeziębiony?
Anemia u kota – objawy. Jak leczyć niedokrwistość?
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Zapalenie płuc u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa
Zapalenie żołądka u psa – objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie
Zapalenie pęcherza u psa – dlaczego pies często sika?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *