Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa

Każdy właściciel psa, a także i niektórych innych zwierząt, takich jak na przykład kot, powinien być świadomy obecności u swojego czworonoga gruczołów okołoodbytowych. Dodatkowo gruczoły okołoodbytowe to tak naprawdę nazwa potoczna tych struktur, które prawidłowo powinny być nazywane zatokami okołoodbytowymi. Mieszczą się one tuż przy odbycie po jego bocznych stronach i nie są widoczne z zewnątrz, ponieważ znajdują się one pod skórą. Gruczoły okołoodbytowe mają za zadanie produkować i magazynować wydzielinę, która naturalnie powinna zostać wydalana na zewnątrz przy oddawaniu stolca. Główną funkcją tej wydzieliny jest znaczenie terenu oraz komunikacja pomiędzy poszczególnymi osobnikami – co więcej zapach, kolor oraz gęstość jest cechą charakterystyczną dla każdego psa i to właśnie dlatego psy rozpoczynają swoje znajomości od wąchania zadu drugiego! Niestety, dla ludzi zapach wydzieliny zatok okołoodbytowych jest niezwykle nieprzyjemny, opisywany wręcz jako mdły i rybi.

W fizjologicznych warunkach zatoki okołoodbytowe powinny być opróżnianie przy każdym oddawaniu kału, jednak nie zawsze jest to wystarczające i czasami wymagają one dodatkowego czyszczenia, i to regularnie. Co więcej pewne rasy psów czy psy z problemami żołądkowymi mogą mieć jeszcze dodatkowe problemy z fizjologicznym pozbywaniem się wydzieliny, co powoduje zgromadzenie się nadmiaru wydzieliny w gruczole, która nie może znaleźć ujścia. Rozwijający się stan zapalny gruczołów okołoodbytowych u psa jest dla niego niezwykle dokuczający i może przerodzić się w jeszcze poważniejsze problemy. Jak rozpoznać i jak leczyć zapalenie gruczolow odbytowych u psa? Dowiedz się tego czytając nasz artykuł!

 

Jakie objawy ma zapalenie gruczołu odbytu u psa?

Stan zapalny gruczołów okołoodbytowych u psa może dawać u niego różne objawy. Jako najczęstszy objaw przyjmuje się czynność zwaną potocznie saneczkowaniem, czyli przesuwanie się po podłożu w pozycji siedzącej, które tak naprawdę służy ocieraniu i drapaniu odbytu. Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa często idzie w parze z problemami z wypróżnianiem, co można rozpoznać jako przyjmowanie i napinanie się w pozycji do oddawaniu kału, przy braku stolca lub jego bardzo małej ilości w postaci twardych bobków.

Podczas zapalenia zatoki okołoodbytowe i cała okolica odbytu jest mocno uwrażliwiona, przez to mocno swędzi i przy podrażnieniu sprawia silny ból. Psy reagują na to w ich naturalny sposób, czyli wylizują podrażnione miejsce, co dodatkowo pogarsza jego sytuacje i doprowadza do pogorszenia się stanu odbytu. Okolice odbytu stają się zaczerwienione, widocznie obrzęknięte oraz bardzo tkliwe – pies może reagować popiskiwaniem czy nawet agresją na próbę ich dotknięcia czy nawet obejrzenia. Czasami powiększenie gruczołu objętego zapaleniem może być widoczne gołym okiem jako czerwone i twarde okrągłe wyniosłości obok odbytu. Wydzielina objęta stanem zapalnym najczęściej zmienia swoją konsystencję z typowo wodnistej na bardziej gęstą i zwartą, co dodatkowo utrudnia jej wydobycie, a dodatkowo może być w niej obecna krew lub ropa.

W niektórych przypadkach pies może wykazywać ogólne objawy niespecyficzne, głównie przez cierpienie jakie towarzyszy zapaleniu gruczołów okołoodbytowych. Są to osowiałość, brak apetytu, gorączka czy zaburzenia chodu tylnych łap.

Jak leczyć zapalenie - gruczoły okołoodbytowe u psa?

Zapalenie zatok okołoodbytowych u psa to bardzo bolesne i uciążliwe dla niego schorzenie, dlatego należy jak najszybciej po zauważeniu problemu udać się do weterynarza. Weterynarz zadecyduje jak poważny jest problem i jakie leczenie wdrożyć. Przede wszystkim przed podaniem leków ważne jest opróżnienie gruczołów, które lekarz weterynarii przeprowadzi ręcznie lub w sytuacji gdy wydzielina jest za gęsta i trudna do usunięcia wykona płukanie zatok odpowiednim preparatem. Następnie zadecyduje jakie dokładnie leki będą potrzebne – przede wszystkim będą to leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz odpowiedni na zapalenie gruczołów okołoodbytowych u psa antybiotyk. Weterynarz może także przypisać odpowiedni preparat do smarowania odbytu w domu oraz kołnierz, jeśli pies ma problemy z nadmiernym wylizywaniem okolic objętych zapaleniem.

Lekarz weterynarii stwierdzi także czy pies prawdopodobnie będzie wykazywał predyspozycje do nawrotów choroby i jak często będzie potrzebne opróżnienie gruczołów okołoodbytowych w celach profilaktycznych.

Jakie konsekwencje może mieć nieleczone zapalenie zatok okołoodbytowych u psa?

Zapalenie gruczołu odbytu u psa jest przede wszystkim bardzo dla niego bolesne i utrudnia psu jego normalne funkcjonowanie. Ponadto w grę wchodzi także silny zapach wydzieliny z gruczołów okołoodbytowych psa, a pies może pozostawiać po sobie plamy w miejscach na których się wylizywał - można więc z łatwością powiedzieć, że jest to problem trudny do przeoczenia przez właściciela. Zapalenie gruczołów okołoodbytowych to choroba, która prawdopodobnie nie przejdzie sama, a może się zaostrzyć i doprowadzić do poważnych konsekwencji – dlatego bardzo ważne jest aby jak najszybciej zareagować i udać się z psem do weterynarza.

Miejsce, w którym znajdują się gruczoły sprzyja ich dodatkowego nadkażeniu przez bakterie kałowe, co tylko pogłębia proces zapalny. Dodatkowo zapalenie gruczolow okoloodbytowych u psa może przejść w ropień, który najprawdopodobniej będzie wymagał interwencji chirurgicznej i nacięcia go pod generalną anastezją.

W przypadku pogłębiania się problemu gromadzenia nadmiaru wydzieliny w już i tak powiększonych zatokach okołoodbytowych, bardzo możliwe jest powstanie przetoki, z której będzie wyciekała krwawa, widocznie zmieniona wydzielina.

Co zrobić gdy mamy zatkane zatoki okołoodbytowe u psa – czyli profilaktyka zapalenia gruczołów okołoodbytowych u psa

Dzikie psowate radzą sobie z opróżnianiem gruczołów okołoodbytowych przy każdym oddawaniu stolca, dodatkowo znacząc ich wydzieliną swój teren. Jednak nasi domowi przyjaciele nie zawsze sobie tak dobrze radzą - jest to kwestia typowo osobnicza, zależna przede wszystkim od anatomii psa, głównie od tego jak głęboko położone są gruczoły, oraz od jego problemów żołądkowych. W przypadku biegunki stolec nie będzie uciskał na gruczoły, tak więc nie będzie powodował ich wypróżniania. Częste zaparcia u psa także mogą się przyczynić do wystąpienia tego problemu, przede wszystkim przez rzadsze niż normalnie wypróżnianie. Zapaleniu gruczołów okołoodbytowych sprzyja także otyłość psa, niedoczynność tarczycy czy alergie pokarmowe.

Jeśli wiemy, że nasz pies wykazuje skłonność do zatykania się zatok okołoodbytowych powinniśmy porozmawiać z weterynarzem, który pomoże określić nam jak często powinniśmy wykonywać zabieg oczyszczania gruczołów. W przypadku grzecznego psa, który daje sobie wykonać ten nieprzyjemny zabieg, weterynarz może nawet nauczyć wykonywać go właściciela, dzięki czemu będzie mógł to robić sam w domu i oszczędzi psu stresu częstych wizyt u weterynarza. Pokaże on jak należy unieść ogon, jak dokładnie chwycić gruczoły i za pomocą ręcznika papierowego wycisnąć ich zawartość na zewnątrz. Jest to tak zwana zewnętrzna metoda opróżniania gruczołów okołoodbytowych, a metoda wewnętrzna powinna być używana wyłącznie przez weterynarzy, ponieważ jest bardziej bolesna.

Aby dodatkowo wspomóc naszego psa w fizjologicznym opróżnianiu tych struktur, powinniśmy szczególnie zadbać o jego dietę. Powinniśmy wybierać karmę z wysoką zawartością błonnika, który dzięki zwiększeniu perystaltyki jelit ma pozytywny wpływ na formowanie stolca. U weterynarza lub w sklepie zoologicznym powinniśmy znaleźć specjalne suplementy przeznaczone dla psów z takimi problemami.

To może Cię zainteresować:

Lakeland Terrier – opis i charakterystyka
Uśpienie psa, czyli eutanazja – na czym polega, ile kosztuje?
Kromfohrländer – czy to pies właśnie dla Ciebie?
Pies zjadł ślimaka
Posokowiec bawarski – czyli niemiecki pies myśliwski
Pirenejski pies górski – majestatyczny i zachwycający
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *