Pirenejski pies górski – majestatyczny i zachwycający

Pirenejski pies górski jest to psiak dość majestatyczny i zachwycający swoim wyglądem. Jego umaszczenie może przybierać wiele różnych szat kolorystycznych. Jest dosyć potężnym psem, aczkolwiek ma bardzo wyważony charakter. Jego każdy ruch jest niezwykle dokładny i stabilny. Pomimo swoich gabarytów i z pozoru agresywnej postawy, jakiej zwykle nie wykazuje, idealnie sprawdzi się do domu z dziećmi, ponieważ jego usposobienie do nich jest niesamowite.

 

Pirenejski pies górski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 70 cm (psy), 65 cm (suki)
  • Sierść: długa, miękka
  • Długość życia: 10 – 12 lat
  • Waga: 40 kg

Pirenejski pies górski – wzorzec rasy

  1. Pirenejski pies górski jest psem umiarkowanie aktywnym i ruchliwym, z chęcią uczestniczy w spacerach i codziennym życiu domowników. Jego ciało jest silnie zbudowane, szczególnie rozwinięte są tylnie partie ciała, a jego ruchy są powolne, ale bardzo dokładne i wyważone.
  2. Pirenejski pies górski jest psem bardzo przyjacielskim, ale bardzo nieufnym w kontaktach z obcymi oraz psami o podobnych gabarytach.
  3. Pirenejski pies górski pochodzi z Francji, był szczególnie przydatny do strzeżenia owiec, a współcześnie wykorzystywany jest jako pies stróżujący i jako psiak do towarzystwa.
  4. W budowie terierów bardzo ważne są proporcje, pies musi być prawidłowo wyważony, długość tułowia powinna być nieco większa niż wysokość psa na wysokości kłębu.
  5. Głowa pirenejskiego psa górskiego powinna być niezbyt duża w stosunku do wielkości psa, płaska po bokach. Trufla nosowa powinna być czarna. Te psiaki posiadają zgryz nożycowy, który jest bardzo dokładny i regularny, ponieważ siekacze górne są w ścisłym kontakcie z siekaczami dolnymi oraz są ustawione pionowo. Oczy mają kształt migdałowy o brązowym kolorze, natomiast powieki mogą być luźne. Uszy tej rasy są osadzone na wysokości oczu, zwisają swobodnie oraz są w kształcie trójkąta.
  6. Ogon u tej jakże dostojnej rasy powinien dosięgać przynajmniej do stawu skokowego oraz powinien być solidnie przykryty sierścią. Podczas spoczynku jest nisko noszony.
  7. Nogi – najważniejszy element budowy pirenejskiego psa górskiego, to dzięki nim pomimo ciężaru jego ciała może on się poruszać w tak dostojny sposób. Przednie nogi powinny być proste, stawy muszą być idealnie proste, żadne odchylenie od normy nie jest tutaj akceptowalne. Stawy kolanowe powinny mieć zachowane odpowiednie kąty, a stawy skokowe powinny być zlokalizowane nisko.
  8. Zwracając uwagę na skórę, powinna być ona gruba, ale także elastyczna, mogą się pojawiać plamy wynikające z pigmentacji rozrzucone po całym ciele, natomiast nie jest to wada ani żadne odchylenie od normy. Natomiast sierść u pirenejskiego psa górskiego powinna być dość długa, przylegać ściśle i być gęsta, najdłuższa powinna być na ogonie oraz na szyi.
  9. Zachowanie powyższych wytycznych jest bardzo ważne, każde odchylenie od normy, nawet niezbyt wielkie, nie jest akceptowalne, ponieważ niszczy prawidłowy wzorzec rasy, więc jest traktowane jako wada. Wady ocenia się biorąc pod uwagę stopień w jakim dana wada wpływa na stan zdrowia i dobro pupila. Dyskwalifikacja psa może nastąpić w momencie, gdy posiada znaczące wady fizyczne lub wady psychiczne i może to wyraźnie zagrażać jego życiu lub zdrowiu, oraz bezpieczeństwu jego opiekunów. Wadą jest także, gdy u samca nie występują dwa prawidłowo rozwinięte jądra umiejscowione w worku mosznowym.

Pirenejski pies górski – charakter

Już na samym początku warto wspomnieć, że dobrze sprawdzi się w roli kanapowca, jako towarzysz rodziny na dobre i złe chwile. Pomimo tego, że jest ogromnym psem, nie potrzebuje maksymalnej ilości ruchu, wystarczy w zupełności mu umiarkowana aktywność fizyczna. Każdy spacer, zabawa, ćwiczenia czy szkolenia są dla niego świetnie spędzonym czasem i na pewno wynosi z tego wiele radości, jednak ze względu na jego gabaryty nie lubi się zbytnio przemęczać.

Jest to psiak, który nadaje się do życia rodzinnego oraz poleca się go do domu nawet z małymi dziećmi, ponieważ jest dosyć mocno tolerancyjnym psiakiem, a rodzina stoi dla niego zawsze na pierwszym miejscu.

Pirenejski pies górski – długość życia

Jaka jest tak właściwie ich długość życia? Przeciętnie psiaki tej rasy żyją między 10 a 12 lat, jest to oczekiwana długość życia, mając na uwadze gabaryty tego psiaka, jest to zdecydowanie piękny wiek jakiego mogą dożyć przy odpowiedniej pielęgnacji, diecie oraz oczywiście aktywności fizycznej.

Pirenejski pies górski – zdrowie

Tutaj nie musimy obawiać się tego co najgorsze, na szczęście psiaki tej rasy są bardzo odporne i rzadko chorują, aczkolwiek przy psach takich gabarytów musimy mieć na uwadze ryzyko z rozwijaniem się dyspalzji stawów, dlatego tak ważne jest, aby kupując szczeniaka wybierać hodowlę, która jest wolna od tej wady.

Pirenejski pies górski – pielęgnacja

Pielęgnacja u tej rasy jest niezwykle ważna oraz pracochłonna. Psiak posiadający taką sierść musi być staranie wyczesywany minimum raz dziennie, szczególnie jest to ważne w okresie linienia, aby zapobiec powstawaniu kołtunów i dredów.

Pirenejski pies górski – żywienie

Bardzo ważną kwestią jest zachowanie zbilansowanej i zdrowej diety dla naszego pupila. Od właściciela zależy, czy zdecyduje się na zakup powszechnie dostępnych karm pełnoporcjowych, pamiętajmy, aby były one dobre jakościowo oraz posiadały odpowiednio zbilansowane składniki analityczne, czy może jednak zdecyduje się na zastosowanie diety BARF. Pamiętajmy, że jakość pożywienia na pewno wpłynie na długość życia naszego pupila. Musimy szczególnie zadbać o odpowiednie posiłki dla tej rasy, ponieważ te psiaki są niezwykle podatne na wzdęcia, które w konsekwencji mogą prowadzić do skrętu żołądka, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia dla naszego pupila.

 Pirenejski pies górski – szkolenie i wychowanie

Od pierwszych dni nowego towarzysza u nas w domu należy pamiętać, aby być konsekwentnym, aby psiak nie wszedł nam na głowę. Ważnym elementem szkolenia są smakołyki, potęgują one chęć psiaka do nauki. Jeżeli poprowadzimy prawidłowo szkolenie naszego psiaka tak, aby był chętny do współpracy z nami, zyskamy wiernego kompana na długie lata.

Pirenejski pies górski – szczeniaki i hodowla

Decydując się na zakup szczeniaka tej rasy powinieneś znaleźć dobrą hodowlę, niestety poprzez szybki wzrost popularności tej rasy powstaje wiele pseudo hodowli, pamiętajmy, że uznawane hodowle w Polsce to takie, które należą do: Polskiego Związku Kynologicznego lub Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, natomiast z pseudo hodowli pod żadnym pozorem nie powinno się kupować psiaka. Szczeniaki nie powinny być oddzielane od matki wcześniej niż w 10 tygodniu życia, ponieważ pomiędzy 6 a 7 tygodniem rozpoczyna się ich socjalizacja, więc wtedy muszą pozostać jeszcze u boku matki.

Czy można znaleźć psa tej rasy za darmo lub do adopcji? Wszystko zależy od tego, gdzie będziemy szukać i czy także interesuje nas przygarnięcie do domu dorosłego psa. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy piesek trafia do schroniska lub po prostu szuka nowego domu, wtedy możemy rozważyć opcję adopcji psiaka.

Pirenejski pies górski – cena

Ile tak właściwie kosztuje pirenejski pies górski? Zakup psiaka tej rasy wiąże się niestety z dosyć dużym wydatkiem, jest to koszt około 3000 złotych. Nie należy szukać jak niższej ceny, ponieważ oferta może pochodzić od pseudohodowcy, a zakup z takiego miejsca może skończyć oznaczać kupno psiaka z wieloma wadami ukrytymi.

Pirenejski pies górski – historia rasy i ciekawostki

Pirenejski pies górski wywodzi się z Francji, a dokładniej z Pirenejów, czyli pasma górskiego pomiędzy Francją, a Hiszpanią. Te psy strzegły zwierząt gospodarskich od wieków. Nie odkryto jakie rasy złożyły się na powstanie tej oto rasy.

Mało popularną ciekawostką jest to, że we Francji te psiaki nadal pełnią służbę podczas nadzorowania owiec i bydła oraz chronią je przed złodziejami i drapieżnikami.

Pirenejski pies górski – dla kogo?

Ten psiak zdecydowanie nadaję się dla osoby, która jest umiarkowanie aktywna. Spacery i wycieczki są jak najbardziej w jego guście, aczkolwiek leniwym dniem także nie pogardzi. Rodzinnie spędzony czas, także w towarzystwie najmłodszych na pewno przyniesie mu wiele radości. Więc jeśli jesteś osobą, która będzie cierpliwie wyczesywać jego klaczki, zdrowo napełni mu brzuszek, a następnie spędzi z nim swój czas, to jesteś idealnym kandydatem na opiekuna właśnie tej rasy.

4.8/5 - (11 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Pies Górski z Estrela – niezwykły pies z gór
Gończy austriacki – górski łowca zajęcy
Nagi pies peruwiański – pies będący wcieleniem bóstw według Inków
Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny
Pies kuleje – co zrobić jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę?
Osowiały pies – co zrobić gdy pies jest smutny?
Jak długo rośnie pies – do jakiego wieku rośnie pies?
Dlaczego pies je kupy? Wyjaśniamy, dlaczego pies zjada odchody
Krew w moczu u psa – dlaczego pies oddaje mocz z krwią?
Dlaczego pies nie chce jeść? Dowiedz się co to oznacza
Oceń nasz artykuł
4.8/5 - (11 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *