Pies nie chce pić wody – co robić?

Woda stanowi około 70% beztłuszczowej masy psa. Pełni wiele istotnych funkcji w jego organizmie. Jest zarówno rozpuszczalnikiem dla różnego rodzaju substancji, jak i składnikiem wielu procesów biochemicznych zachodzących w organizmie każdego dnia. Odgrywa ważną rolę w utrzymaniu właściwej temperatury ciała, a także zapewnia tkankom właściwy kształt i elastyczność. Będąc w ciągłym obiegu, jest stale wydalana, dlatego czworonogi muszę też regularnie uzupełniać jej poziom w organizmie. Jeśli pies pije mało wody, należy przyjrzeć się dokładniej sytuacji, aby ustalić przyczyny i wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne naszego pupila.

 

Ile wody do picia potrzebuje pies?

Zadając sobie pytanie, jak długo pies może nie pić, musimy przeanalizować cały jego jadłospis. Standardowo przyjmuje się, iż każdy zdrowy pies powinien otrzymywać około 50-60 ml wody na każdy kilogram masy ciała.  Jeśli podajemy mu zazwyczaj mokrą karmę i posiłki zawierające płyny, wówczas świeżej wody z miski nie będzie ubywało zbyt dużo. Ważne jest, aby wziąć również pod uwagę wszystkie aspekty życia i warunki otoczenia takie, jak choćby pogoda i temperatura na zewnątrz. Podczas upałów, każdy pies spożywa znaczne ilości wody. Równie dużo potrzebuje jej przy intensywnym treningu czy pracy wymagającej aktywności. Jeszcze inne problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości płynów pojawiają się w przypadku schorzeń układu pokarmowego, wymiotów czy biegunki. W tej sytuacji pies wymaga stałej kontroli ilości podawanej wody, aby zapobiec niebezpiecznemu odwodnieniu.

Dlaczego pies nie chce pić wody

pies nie pije wody

Jeśli zastanawiamy się, czemu pies nie chce pić wody ze swojej miski, sprawdźmy najpierw, czy nie znalazł jakiegoś innego źródła. To właśnie z tego powodu, zawsze powinniśmy zabierać butelkę czystej wody na długi spacer, podróż czy wycieczkę z psem. Spragnione zwierzę może bowiem błyskawicznie znaleźć alternatywny sposób na zaspokojenie swoich potrzeb picia. Brudna kałuża, sadzawka z nieświeżą wodą, czy strumień, do którego być może wpadają toksyczne zanieczyszczenia z okolicznych rowów. Te miejsca od razu kojarzą się z kłopotami zdrowotnymi, a jeśli nie mamy przy sobie zapasu wody i podróżnej miseczki, nasz czworonóg na pewno będzie chciał z nich skorzystać. Innym powodem niskiego spożycia wody może być podawanie pokarmów zawierających dużo płynów. Jeśli natomiast podczas choroby, nasz pupil jest słaby lub cierpi na bolesność stawów, odległość do miski może stać się dla niego trudna do pokonania. Sprawdźmy więc, czy rzeczywiście pies nie chce pić, czy może nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie. Czasem wystarczy zbliżyć miskę, a nawet w razie potrzeby podać wodę z łyżki, żeby uzupełnić jej poziom w organizmie i zapobiec odwodnieniu.

Niebezpieczne odwodnienie

Podobnie, jak w przypadku ludzi, również psy mogą się odwadniać. Właściwy poziom wody w organizmie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na dobre zdrowie i samopoczucie. Sprawdzenie, czy czworonogi nie potrzebują dodatkowego nawodnienia, nie jest skomplikowane nawet dla początkującego opiekuna. Jeśli pies nie pije wody już od dłuższego czasu i obawiamy się o jego zdrowie, należy kontrolować stan jego skóry oraz błon śluzowych. Wzięta w palce luźna skóra pomiędzy łopatkami czworonoga, powinna po upuszczeniu szybko wrócić do stanu pierwotnego, Jeśli staje się mało elastyczna to oznaka, że nasz pupil ma zbyt niski poziom wody w organiźmie. Oglądając dziąsła psa, należy natomiast zwrócić uwagą na ich barwę i nawilżenie. Zdrowy pies ma różowe i wilgotne w dotyku dziąsła, a odwodniony czworonóg –  suche, lepkie i blade. Odwodnienie powoduje również, że osowiały pies nie ma ochoty na zabawę, spacer czy jakąkolwiek aktywność.

Upały, choroby i inne zagrożenia

Podczas gorącego lata, pies podobnie jak człowiek potrzebuje zwiększonej ilości płynów. W przypadku starszych i chorych czworonogów należy o to dbać szczególnie. Sytuacją, w której podawanie płynów jest mocno ograniczone, są różnego rodzaju zabiegi, zwłaszcza te wymagające zastosowania narkozy. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, pies nie pije wody po operacji przez 12 godzin. Nie wolno mu też w tym czasie podawać niczego do jedzenia, aby nie doszło do zakrztuszenia się czy wymiotów. Po upływie wymaganych 12 godzin można podać w małych dawkach płyny i lekkostrawne, niewielkie porcje posiłków. Jeśli pies nie chce pić wody z miski, warto spróbować podać mu ją z łyżeczki. Czworonogi z ufnością przyjmą ją od swojego ukochanego opiekuna.

Jak zachęcić psa do picia wody?

dlaczego pies nie pije wody

Jeśli z jakiegoś powodu Twój pies nie chce pić wody, a wiadomo, że nic mu nie dolega, wypróbuj różne sztuczki, które go do tego zachęcą. Doskonałym sposobem na mimowolne uzupełnienie poziomu wody w organizmie, zwłaszcza podczas upałów, są zabawy w ogrodzie. Woda może pojawić się przecież w postaci delikatnej mgiełki z ogrodowego spryskiwacza, który nawilży i pozwoli nabrać ją do psiego pyska. Łowienie smakołyków z miski z wodą, a także wyjmowanie z niej ulubionych zabawek, pozwoli na połknięcie przy okazji kilku łyków świeżego płynu. Jeśli czysta woda nie jest dla psa atrakcyjna, można wzbogacić ją o ulubione smaki czworonoga. Być może będzie to trochę wywaru z mięsa, a być może niewielka ilość świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy lub warzyw. Nawet mała łyżeczka rozpuszczonej mięsnej galaretki również może zmienić smak wody i nadać jej wyśmienitego aromatu. Każdy opiekun zna swojego psa, więc z łatwością znajdzie ten produkt, który najbardziej zachęci jego pupila do wypicia niezbędnej porcji płynów.

Odpowiedni poziom wody w organizmie to gwarancja zdrowia i witalności. Krążąca w ciele woda, wspomaga wypłukiwanie szkodliwych substancji, bakterii i wirusów chorobotwórczych czy toksyn. Pomaga w trawieniu pożywienia oraz zapobiega zaparciom. Dbajmy więc o to, aby nasz pies zawsze miał dostęp do świeżej i czystej wody do picia. A jeśli zdarzy się, że pies nie chce jeść lub pić przez dłuższy czas, skonsultujmy to z lekarzem weterynarii, aby zapobiec poważniejszym problemom i w porę zastosować odpowiednią kurację.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Dlaczego pies nie chce jeść? Dowiedz się co to oznacza
Dlaczego szczeniak nie chce jeść i jak mu pomóc?
Pies zjadł gumową zabawkę – co robić?
Padaczka u kota – co robić, gdy kot dostanie epilepsji?
Dlaczego kot bije łapą? Co robić gdy kot bije łapą psa?
Marcowanie kotów – okres godowy kotów, ile trwa i co należy robić?
Kastracja kota – kiedy (i czy w ogóle) to robić?
Odrobaczanie kota – jak i kiedy to robić?
Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?
Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *