Kim jest kynolog? Czym się zajmuje kynologia?

Wielu miłośników psów nie raz słyszało słowo kynologia, sędzia kynologiczny lub stowarzyszenie kynologiczne. Tylko co to jest kynologia? Odpowiadamy na pytania, czym zajmuje się kynolog oraz jak wyglądają studia kynologiczne. Zdradzamy także, gdzie można znaleźć pracę, jak się rozwijać oraz co kynologia znaczy dla “zwykłego” opiekuna czworonoga.

 

Kynologia – co to jest?

Kynologia to w dużym uproszczeniu nauka o psach. Początkowo definiowana była jako nauka obejmująca hodowlę psów oraz ich tresurę. Obecnie jest to jednak o wiele szersze pojęcie. Kynologia skupia się nie tylko na psach rasowych i ich wzorcach, ale także na behawioryzmie, potrzebach środowiskowych czworonogów czy podstawowych zagadnieniach z zakresu ich zdrowia. W praktyce jest to nauka, która łączy ze sobą biologię, chemię, behawioryzm czy psychologię zwierząt oraz podstawy anatomii i fizjologii psów, a także wiedzę z zakresu ich rozrodu.

Dla kogo jest kynologia?

Kynologia to studia dla osób, które lubią mieć kontakt ze zwierzętami. Do zalet pracy kynologa należą:

  • ciągła „komunikacja” z psami, która pozytywnie wpływa na ludzi,
  • możliwość pomocy ludziom podczas pracy z psami w służbach ratunkowych,
  • szansa na połączenie pracy z pasją,
  • możliwość łączenia pracy kynologa z inną działalnością.

Kynologia – studia

Studia kynologiczne w Polsce można podjąć w Szczecinie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Decydując się na ten kierunek możesz wybrać studia magisterskie lub inżynierskie.

Studia I stopnia trwałą 3,5 roku, a II stopnia 1,5 roku.

Praca a kynologia

Kynologia może wydawać się “hobbystycznymi” studiami, ale daje realne możliwości pracy. Wiele zależy od podejścia oraz zainteresowań danej osoby. Po kynologii możesz założyć własną firmę i nic nie stoi na przeszkodzie byś prowadził:

  • ośrodek szkoleniowy dla psów,
  • hotel dla zwierząt,
  • własną hodowlę wybranej rasy.

W wymienionych miejscach możesz znaleźć zatrudnienie także jako pracownik. Kynologów zatrudniają również służby mundurowe do szkolenia psów pracujących.

Pamiętaj, że zawsze warto poszerzać swoją wiedzę dlatego, jeżeli po ukończeniu kynologii zdecydujesz się na jej rozszerzenie np. z zakresu zoopsychologii lub podstaw masażu i rehabilitacji psów będziesz mógł oferować dużo szerszy zakres usług. Opiekunowie psów coraz częściej doceniają profesjonalizm i poszukują różnych usług związanych z opieką nad ich pupilami. Wiedza zdobyta podczas studiów kynologicznych to ogromy plus!

Kynolog i psy pracujące

Jako jedną z możliwości pracy kynologa wymieniliśmy służby mundurowe. W swojej pracy możesz zająć się zarówno szkoleniem czworonogów do działań poszukiwawczo-ratowniczych, jak i dla wojska lub służby granicznej. To jednak nie jedyne możliwości. Jeżeli jesteś pasjonatem psów myśliwskich możesz zająć się szkoleniem, rozwojem i „wyostrzaniem” instynktów łowieckich u takich ras. Z Twoich usług mogą skorzystać także niektórzy hodowcy lub opiekunowie, którzy chcą prezentować zwierzęta na wystawach. W tym przypadku szkolenie psa musi objąć odpowiednie zachowanie psa, które dodatkowo podkreśli jego wygląd i charakter.

Sędzia Kynologiczny

Kolejną możliwością jaką daje kynologia jest praca jako sędzia kynologiczny. Ocenia on cechy rasowych psów podczas wystaw. Taka osoba musi mieć bardzo szeroką i dokładną wiedzę dotyczącą poszczególnych ras czworonogów. Sędzią może zostać osoba należąca do organizacji kynologicznej, która odbędzie odpowiednie staże, a następnie zda egzamin.

Sędziowie kynologiczni mogą mieć różne specjalności:

  • sędzia wystawowy,
  • sędzia oceny pracy,
  • sędzia rasy lub jednej grupy psów wg. FCI.

Wyróżnia się także rangi uprawnień, jak sędzia krajowych i międzynarodowych.

Praca a kynologia – możliwości rozwoju

Praca a kynologia – możliwości rozwoju

Wiesz już mniej więcej, czym może zajmować się kynolog. Chcemy Ci jednak przedstawić możliwe dalsze ścieżki rozwoju. Kynologia to wiedza o psie, którą można rozwijać w wielu różnych kierunkach. Możesz stać się:

  • Groomerem – psi fryzjerzy specjalizują się w utrzymaniu odpowiedniego wyglądu psa i zapewnieniu mu podstawowej pielęgnacji. Groomerzy nie tylko strzygą i czeszą psy, ale także obcinają pazury, czy czyszczą uszy.
  • Petsitterem – coraz większą popularnością cieszą się osoby, które pracują jako opiekunowie psów podczas nieobecności opiekunów. Niekoniecznie musisz otwierać hotel. Możesz świadczyć usługi w domu opiekuna lub wyprowadzać zwierzęta na spacery, gdy właściciel jest w pracy.
  • Dietetykiem weterynaryjnym – zdobywając wiedzę z zakresu żywienia psów możesz stać się również dietetykiem psów. Takie osoby monitorują dietę zwierząt, dobierają karmy lub bilansują diety domowe, opracowują harmonogram karmienia, czy polecają suplementy. Wszystko na podstawie wieku, wagi i rasy zwierzaka, a także jego aktywność i stanu zdrowia, czy wyjątkowych potrzeb opiekuna.
  • Trener psiego fitnessu – kolejną opcją rozwoju kariery do kynologa może być psi fitness. Sporty z czworonogami to kolejna dziedzina, która zdobywa rzesze fanów. Trenerzy psów, którzy potrafią zadbać o formę czworonogów oraz przygotować plan ćwiczeń dla opiekunów to całkiem poszukiwane osoby.

Jak poszerzać wiedzę z zakresu kynologii?

Kynologia nie interesuje cię jako studia lub chcesz poszerzyć wiedzę po ich zakończeniu? W tym przypadku możesz szukać przydatnych informacji:

  • w internecie,
  • na szkoleniach online,
  • podczas kursów stacjonarnych,

Obecnie w sieci znajduje się conajmniej kilka platform, które oferują webinary oraz artykuły dla profesjonalistów lub pasjonatów kynologii, a także dotyczą bardziej ogólnie zdrowia lub hodowli psów. Jeżeli jesteś zainteresowany jakimś tematem sięgnij po badania naukowe.

Chcąc poszerzać swoją wiedzę o psach i opiece nad nimi, możesz zdecydować się na kursy dotyczące:

  • dietetyki weterynaryjnej,
  • masażu i fizjoterapii zwierząt,
  • zoopsychologii i behawioryzmu,
  • psich sportów.

Zawsze warto wybierać się także na konferencje zapraszające zarówno polskich, jak i zagranicznych specjalistów.

Kynologia – wiedza o psie dla opiekunów

Pytanie “co to jest kynologia?” właściwie Cię nie interesuje? Nie ma problemu. Nie chodzi o nazwy. Każdy, kto jest opiekunem psa, w jakiś sposób “studiuje kynologię”. Rozwijasz swoją wiedzę w tym zakresie, gdy szukasz informacji o tym, czym karmić swojego psa lub kiedy wybierasz się ze szczeniakiem na szkolenie. To wszystko należy do “nauki o psach” i pogłębia Twoją wiedzę!

Co ważne zrozumienie fizycznych i emocjonalnych potrzeb psów pomaga lepiej współpracować z pupilem.

Hodowla psów – czym jest Polski Związek Kynologiczny?

Związek Kynologiczny w Polsce (ZkwP) to organizacja zrzeszająca hodowców, która została powołana w 1938 roku. Dzięki stworzeniu Polskiego Związku Kynologicznego polscy hodowcy mogli wstąpić do międzynarodowego FCI.

Uważaj zatem na różnego rodzaju “pseudohodowle”, które nie są zrzeszone w wiarygodnych stowarzyszeniach kynologicznych. Osoby, które je prowadzą zwykle nie mają ani odpowiedniej wiedzy, ani chęci, by podchodzić świadomie do rozmnażania psów. Ceny zwierząt z takich miejsc bywają atrakcyjne, ale podczas zakupu psa nie warto oszczędzać. Zwierzęta z pseudohodowli mogą mieć wady genetyczne, a użytkowane rozrodowo suczki często żyją w złych warunkach. Zawsze sprawdzaj hodowlę, z której chcesz kupić pupila!

Podsumowując, kynologia to ciekawe, choć mało popularne studia. Dla miłośników czworonogów praca z nimi jest jednak również przyjemnością, dlatego zdecydowanie warto rozwijać się zawodowo w kierunku, który jest dla nas interesujący! Prawdziwa pasja skutkuje ciągłym rozwojem i coraz większą wiedzą, co w dzisiejszych czasach szybko przekłada się na dużą ilość klientów. Wystarczy jeszcze odrobina umiejętności rozmowy z klientami i przekazywania im swojej wiedzy, by stworzyć dobrze prosperujący biznes związany z kynologią.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Zapalenie dziąseł u psa – jak je leczyć i czym się objawia?
Hot spot u psa – jak wygląda i czym jest?
Chów wsobny – co to jest i na czym polega?
Kaszak u psa – czym jest i jak go leczyć?
Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Temperatura psa – kiedy zaczyna się gorączka u psa i jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Behawiorysta – na czym polega ten zawód?
Jak obciąć psu pazury? Czym obcinać psu pazury?
Czym karmić psa? Najlepsze jedzenie dla psa
Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    2 odpowiedzi na “Kim jest kynolog? Czym się zajmuje kynologia?”

    1. Ja o kynologii dowiedziałam sie sporo podczas podyplomówki na WSKZ. Robiłam ją z czystej pasji i miłości do psów, natomiast jest sporo ofert pracy. Okres nauki wspominam bardzo dobrze, a psy to moja pasja, więc po swojej pracy pomagam w psim hotelu.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *