Jaka karma dla suki karmiącej

Ciąża u psa odpowiedzialna jest nie tylko za wiele zmian w ciele psa, ale także za zmiany w stylu życia. Zwróć szczególną uwagę na zmieniające się potrzeby żywieniowe psa podczas ciąży. Prócz odpowiedniego żywienia w czasie ciąży bardzo ważną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniej karmy podczas karmienia. Właśnie dlatego sprawdź karmy dla suk karmiących poniżej.

 

Karma dla karmiącej suczki

Ciężarne psy tracą na wadze po porodzie, ale ich potrzeby żywieniowe gwałtownie wzrastają. W zależności od wielkości miotu, psy karmiące piersią mogą potrzebować od dwóch do trzech razy większego niż normalnie zapotrzebowania na pokarm, aby odżywiać swoje szczenięta. Upewnij się, że twoja karmiąca suczka ma dużo wody, aby mogła wygenerować odpowiednią ilość mleka potrzebną do karmienia młodych.

Aby pomóc twojej karmiącej suczce w dostatecznym odżywianiu, zaserwuj jej dietę bogatą w składniki odżywcze, np. poprzez karmę dla szczeniąt. Nie zwiększaj porcji podawanego jedzenia, zwiększ po prostu liczbę posiłków w ciągu dnia.

Odpowiednio zbilansowana dieta dla suki w ciąży wpływa zarówno na jej zdrowie, jak i jej szczeniaków. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jaka jest najlepsza karma dla suki w ciąży, pamiętaj, że wybierając ją inwestujesz w dietę najlepszej jakości, która będzie miała wpływ na zdrowie psiej mamy i szczeniąt nie tylko w okresie ciąży, ale także w okresie laktacji. Psiej mamie po porodzie powinniśmy zapewnić zarówno właściwy komfort psychiczny, jak i odpowiednie żywienie. Nie jest to bez znaczenia, gdyż naturalny brak apetytu u suki przed porodem (ok. 2-3 dni przed) oznacza jego zbliżanie się, więc przez wiele godzin suka jest bez posiłku. Z kolei w trakcie porodu powinno się podawać suce wyłącznie wodę do picia. Suka natomiast zgodnie ze swoim instynktem w czasie porodu zjada łożysko, bogate w hormony, białko, stymulujące dalszy etap porodu i laktację. Pierwszym posiłek dla suczki po porodzie powinien być lekki i nie powinien odbiegać od tego, co jadła przed rozwiązaniem.

Jak wybrać najlepszą karmę dla suki karmiącej?

Laktacja u suki trwa 7 tygodni – jest to czas, w którym karma dla suki karmiącej musi być bogata we wszelkie składniki odżywcze. Przez pierwsze 4 tygodnie szczenięta są karmione tylko mlekiem swojej mamy, dopiero później następuje stopniowe wprowadzanie pokarmów stałych do ich diety. Jaka karma dla suki karmiącej będzie najlepsza? Musi uwzględniać następujące kwestie:

  • powinna wspomóc połóg, czyli pomóc w regeneracji narządów rozrodczych suki, które charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię;
  • powinna wspomóc laktację, gdyż ilość mleka wytwarzanego przez suczkę bywa nawet trzy razy większa niż jej masa ciała;
  • nie może przeciążać przewodu pokarmowego suczki;
  • porcje muszą być racjonalne, nie można przekarmiać suki, żeby nie doprowadzić do nadwagi i uczulenia szczeniąt na jej mleko.

Najlepiej, gdyby porcja karmy mogła zostać podzielona na 4-5 posiłków w ciągu doby, co ułatwi organizmowi zwierzęcia racjonalne gospodarowanie dostarczanymi składnikami odżywczymi.

Jaki skład powinna mieć dobra karma dla suki karmiącej?

Karma dla suk karmiących powinna uwzględniać jej zapotrzebowanie kaloryczne i białkowe, czyli powinna być wysokokaloryczna i wysokobiałkowa, by zapewnić organizmowi zwierzęcia możliwość produkcji odpowiedniej ilości mleka i zachowanie wagi. Już w ostatnich tygodniach ciąży oraz po porodzie dzienna porcja wysokosprawnego białka w diecie zwierzęcia powinna zostać zwiększona o 25%. Oprócz tego w jej składzie powinny znaleźć się również niezbędne sole mineralne i nienasycone kwasy tłuszczowe. W innym przypadku suczka będzie szybko traciła na wadze, nie będzie również w stanie wykarmić szczeniąt, które będą się wolno rozwijać i mało przybierać na wadze.

Czym karmić suczkę po porodzie? Lista bezpiecznych produktów

Zaleca się stosowanie dobrej karmy suchej typu junior z tego względu, że jest w pełni zbilansowana. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w najlepszych proporcjach.

Do bezpiecznych produktów, którymi można wzbogacić karmę dla suki karmiącej zalicza się:

  • dobrej jakości, bez tłuszczu, mięso wołowe, drobiowe;
  • podroby, np. żołądki, serca, wątróbka
  • sfermentowane produkty mleczne, np. ser twarogowy, jogurt;
  • całe jaja;
  • gotowe puszki mięsne dla psów.

Właściwie dieta suki karmiącej jest bardzo podobna do diety suki będącej w drugiej połowie ciąży. W obu przypadkach stosowanie najlepszej karmy dla suki w ciąży i karmiącej zapobiega wykorzystywaniu przez jej organizm rezerw, co mogłoby negatywnie wpłynąć na zdrowie jej i szczeniąt. Przy karmieniu trzeba zachować rozsądek. W razie pytań, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który rozwieje wszelkie wątpliwości na temat karmy dla suki karmiącej. Należy pamiętać, że niedozwolone jest podawanie psiej mamie resztek jedzenia, gdyż są tłuste i zawierają przyprawy. Mogą spowodować problemy jelitowe u suki oraz jej szczeniąt. To, czym karmimy suczkę ma wpływ na to, jakiej jakości mleko otrzymują szczeniaki. Warto więc zadbać, by jego jakość była jak najlepiej dopasowana do małych brzuszków.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Jaka jest najlepsza karma dla kurcząt?
Jaka jest najlepsza karma dla papug?
Jaka jest najlepsza karma dla jeża pigmejskiego?
Jaka jest najlepsza karma dla gekona?
Jaka jest najlepsza karma dla świnki morskiej (kawii domowej)?
Jaka jest najlepsza karma dla ryb?
Jaka jest najlepsza karma dla chomika?
Jaka jest najlepsza karma dla królika?
Jaka jest najlepsza karma dla gołębi?
Jaka jest najlepsza wegańska karma dla psa?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *