Dysplazja u psa – objawy i leczenie

Dysplazja to nieprawidłowości w wyglądzie komórek oraz zaburzenia w architekturze tkanki. Jeśli usłyszymy od lekarza diagnozę brzmiącą: dysplazja stawu biodrowego u psa, zazwyczaj pierwszym skojarzeniem jest to, że nasz pupil będzie mieć duże problemy z poruszaniem się. Jak leczyć to schorzenie, co robić, by przynieść ulgę w bólu stawów, czy niezbędna jest operacja i czym dokładnie jest dysplazja stawów u psa?

 

Czym jest dysplazja?

Dysplazja stawów biodrowych u psa to mówiąc językiem kolokwialnym różnego rodzaju nieprawidłowości w budowie stawów. Spłycenie panewki stawowej sprawia, że głowa kości udowej nie jest wystarczająco mocno podtrzymywana i dochodzi do jej nadwichnięcia. Nieprawidłowości mogą dotyczyć również samej budowy głowy kości udowej, przez co następuje zbyt duże tarcie podczas ruchu czworonoga i pojawia się stan zapalny. Kończyny stają się bardziej usztywnione, a pies próbując je oszczędzać, coraz mniej używa bolącej łapy.

Choroba rozpoznana  może obejmować stawy biodrowe i łokciowe. Badania dowodzą, że jest przenoszona genetycznie, ale nie każde pokolenie ma identyczne objawy dysplazji u psa. Na jej rozwój ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, dlatego nawet psy nie obciążone genetycznie tą chorobą, mogą mieć problemy ze stawami. Wśród tych najczęściej wymienianych jest bardzo szybki wzrost szczeniąt, który dotyczy szczególnie psów ras dużych i olbrzymich, jak boksery, dogi niemieckie, samoyedy, bernardyny, nowofunlandy czy berneńskie psy pasterskie. W przypadku zagrożonych tym schorzeniem ras, zaleca się szczególną dbałość o zdrowie kończyn i regularne badania bioder i kolan.

Sposób odżywiania, a dysplazja stawów u psa

dysplazja stawu biodrowego u psa

Istotną rolę w przebiegu choroby, jak i jej występowaniu odgrywa także żywienie zwierząt. Chodzi o jego jakość oraz ilość. Otyłość i nadwaga są wymieniane jako jeden z głównych czynników zewnętrznych wpływających niekorzystnie na kondycję stawów i dotyczy to zarówno psów małych, jak i dużych. Równie istotna jest suplementacja, w której również ważne są odpowiednio dostosowane dawki substancji mineralnych. Szkodliwy może być brak suplementacji i niedobory wapnia w organizmie, jak też jego nadmierna ilość, podawana w niekontrolowanych dawkach wraz z różnego rodzaju pożywieniem czy preparatami wzmacniającymi.

Ważne jest także dobranie właściwej lekkostrawnej diety nie powodującej otyłości. W sklepach kupimy odpowiednie suche i mokre karmy weterynaryjne z dodatkami poprawiającymi ruchomość stawów. Są wśród nich kolagen, glukozamina czy chondroityna oraz wapń, fosfor i witaminy podawane w naturalnej lub syntetycznej postaci.

Jednym z niezwykle wartościowych produktów jest wyciąg z omułka zielonowargowego nowozelandzkiego, inaczej nazywanego małżą zieloną, który redukuje między innymi symptomy zwyrodnienia stawów, zwiększa ich ruchomość, działa przeciwzapalnie, uśmierza ból mięśni i obrzęk. Ponadto działa bez jakichkolwiek skutków ubocznych. Dostarcza kwasu krzemowego wpływającego korzystnie na tworzenie tkanki łącznej i stymulację syntezy kolagenu. Krzem przyczynia się do poprawy kondycji stawów i procesu mineralizacji kości.

Objawy dysplazji u psa możemy starać się redukować poprzez odpowiednie odżywianie, nie powodujące dodatkowych kilogramów, które obciążałyby już i tak wrażliwe stawy. Niskotłuszczowa i małokaloryczna dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna pomogą poprawić kondycję czworonoga. W diecie powinny pojawiać się także składniki redukujące stan zapalny w organizmie. Do takich substancji należą między innymi wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, stymulujące działanie limfocytów T, odpowiedzialnych za odporność. Innym produktem naturalnym jest wyciąg z imbiru o silnym działaniu przeciwzapalnym.

Wśród popularnych produktów, które wpływają korzystnie na stan stawów jest też Boswelia Serata, czyli wyciąg z kadzidłowca, rośliny używanej w leczeniu schorzeń stawów i kości. Ten naturalny ekstrakt z żywicy kory kadzidłowca indyjskiego jest dostępny w preparatach polecanych dla psów starszych, jak i tych mających problemy z ruchomością stawów.

W zestawach witaminowo-mineralnych i środkach wspomagających kondycję stawów i kości znajdziemy także popularny„czarci pazur”. Ten naturalny ekstrakt afrykańskiej rośliny Harpagophytum wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwreumatyczne. Zmniejsza również sztywność, ból i obrzęki w obrębie stawów i posiada właściwości przeciwzapalne.

Żywność dedykowana psom z problemami stawowymi to nie tylko suche i mokre karmy, ale również doskonałe przysmaki, w których znajdują się wartościowe składniki.

Dysplazja u psa – objawy

Na rozwój choroby może również mieć wpływ niewłaściwie prowadzony trening psów, wymagający zwłaszcza od młodych, rosnących czworonogów wykonywania nieodpowiednich ćwiczeń. Nadwyrężają one łokcie czy biodra, nadmiernie je obciążają i doprowadzają do dysplazji stawów u psa.

Chociaż zwierzęta rodzą się ze zdrowymi stawami biodrowymi, to wkrótce w miarę wzrostu może dochodzić do ich nadmiernego rozluźnienia. Siły działające na staw podczas ruchu rozkładają się nierównomiernie i w obrębie tych struktur zostaje zaburzony proces kostnienia. To natomiast prowadzi zarówno do niestabilności stawu, jak i mikrourazów chrząstki stawowej, która gorzej amortyzuje wstrząsy podczas ruchu kończyn. W konsekwencji pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe i tworzą tak zwane osteofity, czyli wyrośla kostne w obrębie krawędzi powierzchni stawowych.

Zaawansowana postać dysplazji u psa objawia się zwyrodnieniem chrząstki, spłyceniem panewki, zwężeniem szyjki kości udowej i spłaszczeniem głowy kości udowej, a także rozciągnięciem lub pęknięciem więzadeł i zanikiem mięśni pośladków i ud. Pies kuleje lub chodzi bardzo ostrożnie, usztywniając łapy, niechętnie biega i ma problemy ze skakaniem. Nie jest też w stanie wchodzić po schodach czy wskakiwać na kanapy czy fotele. Czworonogi niechętnie leżą na twardej powierzchni i bardzo ostrożnie na niej siadają starając odciążać łapę. Często porównuje się to, jak biega pies z dysplazją do tak zwanych króliczych skoków. Pies ma krótki, sztywny chód, a biegając wyrzuca do przodu obie tylne kończyny razem, ma też trudności z utrzymaniem zadu podczas ostrych skrętów. W skrajnych przypadkach postępującej niestabilności stawów może dochodzić do całkowitego zwichnięcia, czyli wypadnięcia głowy z panewki.

Diagnozowanie i leczenie dysplazji u psów

dysplazja stawów u psa

Przy diagnozowaniu dysplazji stawów łokciowych u psa lub tej w obrębie stawów biodrowych konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Oprócz tego lekarz wykonuje badanie palpacyjne sprawdzające ruchomość stawów. Wdrażając leczenie w lekkich przypadkach stosuje się środki farmakologiczne oraz zaleca odpowiednią dietę. Czworonogi mają również możliwość rehabilitacji chorych stawów, a odpowiednio prowadzone ćwiczenia dla psa z dysplazją mogą znacząco poprawić jego stan zdrowia i kondycję na co dzień. Ponadto dostępne suplementy uzupełniają braki mineralne w organizmie.

Dodatkową pomocą są ważne składniki w diecie, które wspomagają funkcjonowanie stawów i wspierają budowę tkanki chrzęstnej. Wśród takich substancji znajduje się kwas hialuronowy, który pokrywa powierzchnię chrząstki stawowej i chroni ją przed nadmiernym obciążeniem oraz nadmiernym tarciem. Zapewnia również odpowiednie nawodnienie chrząstki i hamuje powstawanie substancji, które przyczyniają się do jej niszczenia.

Kolejnym ważnym składnikiem jest glukozamina , czyli organiczny związek chemiczny – pochodny glukozy, który wspomaga odbudowę chrząstki stawowej, zmniejsza ból stawów i wpływa na ich sprawniejsze funkcjonowanie. Podawany pod postacią siarczanu glukozaminy wspomaga leczenie dysplazji u psa.

Znana z pożywienia dla psów chondroityna to kolejny związek chemiczny zbudowany z pozostałości kwasu glukonorowego, który również ma właściwości chroniące stawy. Zapewnia odpowiednie nawilżenie pomiędzy ruchomymi elementami stawów i bierze udział w poprawnym tworzeniu chrząstki. Co niezwykle istotne, chondroityna jest lepiej przyswajana przez organizm w towarzystwie witaminy C, dlatego należy pamiętać o połączeniu tych dwóch składników.  Zarówno glukozaminę czy chondroitynę, jak i kwas hialuronowy można stosować w postaci zastrzyków lub suplementów i preparatów podawanych wraz z pożywieniem.

U młodych psów, na wczesnym etapie choroby pewne symptomy mogą się wcale nie pojawić. Jeśli jednak zachodzi podejrzenie, że występuje dysplazja stawów biodrowych u psa, podczas badania można wykonać testy specjalistyczne. Należą do nich testy Ortolaniego, Barlowa i Bardensa. Pierwszy z nich jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym i jest zalecany dla czworonogów, które ukończyły 4 miesiąc życia. Ocenia on predyspozycje do wystąpienia dysplazji u psa.

Test Barlowa również jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i polega na wyczuwaniu palcami przemieszczenia głowy kości udowej poza panewkę stawu biodrowego. Lekarz wywierając lekki ucisk na kolana psa przywodzi uda czekając na przeskok lub charakterystyczne „kliknięcie”, które towarzyszą podwichnięciu głowy kości udowej. Jeśli dochodzi do nich, oznacza to pozytywny wynik testu.

Z kolei test  Bardensa wymaga głębokiej sedacji lub znieczulenia ogólnego. Ta próba jest stosowana u czworonogów w wieku 6-8 tygodni i z wysoką skutecznością pozwala ocenić predyspozycję do wystąpienia dysplazji stawów biodrowych u psa. Lekarz wykonując badanie ocenia stan stawów i robi pomiar przemieszczenia głowy kości udowej, które wyrażane jest w milimetrach.

Terapie stosowane przy leczeniu dysplazji u psów

leczenie dysplazji u psa

Terapia farmakologiczna, jaką stosuje się w leczeniu dysplazji u psów polega zarówno na podawaniu zaleconych przez lekarza weterynarii chondroprotektyków, jak i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zmniejszają one ból i stany zapalne stawów. Podawanie środków poprawiających wydzielanie enzymów odbudowujących chrząstkę oraz jednocześnie redukujących te, które odpowiadają za proces jej rozkładu również przyczynia się do spowolnienia niekorzystnych zmian zachodzących w stawach. Farmakologicznie można także stymulować produkcję ważnych dla układu ruchu naturalnych substancji wytwarzanych przez organizm zwierząt. Należą do nich zarówno kolagen, proteoglikany, jak i kwas hialuronowy.

Wśród innowacyjnych metod leczenia znajdziemy również terapię laserową. Działa ona szczególnie korzystnie na stany zapalne. Znacząco zmniejsza wydzielanie prostaglandyn, które biorą udział w stanie zapalnym i jednocześnie stymuluje produkcję tych, które go hamują.

Dla osób pragnących wykorzystywać wszelkie dostępne środki wspomagające leczenie dysplazji stawów biodrowych u psa lub innych dolegliwości związanych z układem ruchu, specjaliści przygotowali szereg zabiegów fizykoterapeutycznych proponowanych czworonogom. Każdy z nich może skorzystać z krioterapii, czyli leczenia z wykorzystaniem niskich temperatur. Dla zwierząt dostępne są także masaże lecznicze, rozciąganie i kompleksowa rehabilitacja z użyciem nowoczesnego sprzętu.

Wśród zabiegów znajdziemy też terapię ciepłem, a niezwykle pozytywne rezultaty przynosi psom pływanie oraz spacery na bieżni wodnej. Polecana przez lekarzy weterynarii hydroterapia wzmacnia tkanki miękkie, które stanowią wsparcie dla struktur stawu biodrowego czy łokciowego. Pies powinien rozciągać stawy, co w przypadku chodu na bieżni wodnej jest łatwiejsze aniżeli podczas pływania. Zwiększa się wyprost, który dzięki samoczynnemu ruchowi taśmy pies może osiągnąć w sposób bierny i bezbolesny. Rehabilitacja mająca na celu zmniejszenie objawów dysplazji u psa składa się głównie z ćwiczeń usprawniających zakres ruchów i rozciągających kończynę. Zaletą metody jest jej naturalność i przyjazne otoczenie, zapewniające psom spokój i relaks.

Operacja stawu biodrowego u psa – cena

jak biega pies z dysplazją

Jeśli dysplazja u psa daje objawy częste i coraz bardziej postępujące, może być konieczny zabieg chirurgiczny. Najlepiej, aby przeprowadził go lekarz o specjalności ortopedycznej weterynaryjnej. W zależności od stopnia nasilenia objawów, wieku czworonoga  oraz zaawansowania zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu specjaliści zalecają zabiegi takie, jak: pektinektomia, neurectomia- odnerwienie stawu biodrowego, symfisjodeza, darthroplastyka, czyli nadbudowa obrąbka panewki miednicy, potrójna osteotomia miednicy (TPO), endoproteza stawu biodrowego oraz wykonywana w ostateczności dekapitacja głowy kości udowej.

Cena operacji stawu biodrowego u psa zależy od kilku czynników, w tym wagi psa, stopnia zaawansowania dysplazji, wyników przeprowadzonych badań. Koszt zabiegu jest ustalany podczas konsultacji ortopedycznej i obejmuje wykonanie samej operacji, jak i przygotowanie do niej oraz opiekę pooperacyjną. Zazwyczaj koszty operacji to kwota od około 1 tysiąca złotych  i więcej.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Zapalenie warg u psa – objawy i leczenie
Zapalenie płuc u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie żołądka u psa – objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie
Choroba Aujeszkyego u psa – wścieklizna rzekoma – objawy i leczenie
Tasiemiec u psa – objawy, diagnoza i leczenie
Padaczka u psa – przyczyny, objawy, leczenie
Niewydolność nerek u psa – objawy, leczenie i rekomendowana dieta
Alergia pokarmowa u psa – objawy, leczenie
Ptasia grypa u kotów – objawy i leczenie
Zatwardzenie u kota – objawy, przyczyny i leczenie
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *