Czym i jak żywić szczeniaka?

Żywienie szczeniaka może przysporzyć wiele problemów zdrowotnych. Dzieje się tak wtedy, gdy nie mamy pojęcia o odpowiedniej, dobrze zbilansowanej diecie czworonoga. Młode, dopiero co urodzone psy mają zdecydowanie inne wymagania żywieniowe, niż psy duże. Musisz koniecznie o tym wiedzieć, jeśli Twój pies ma rozwijać się zdrowo i bezpiecznie.

 

Dieta szczeniaka w pierwszych miesiącach życia

Na początku najważniejsze jest mleko psiej mamy, dlatego pierwsze cztery miesiące życia szczeniak żywi się tylko nim. Jest to pokarm pełnowartościowy, pełny składników odżywczych (m.in. tłuszcze, białka) potrzebnych do prawidłowego wzrostu malucha. W takim  mleku znajdują się również hormony, enzymy, przeciwciała oraz czynniki wpływające na wzrost. Dlatego dopiero po 4 miesiącach powinno wprowadzać się stopniowo kolejne składniki pokarmowe

Na początku muszą być to pokarm bardzo delikatny, ponieważ układ pokarmowy szczeniaka jest jeszcze nie do końca wykształcony. Najlepszym rozwiązaniem jest mokra karma dla psa, a dopiero z biegiem czasu karma sucha. Oczywiście muszą to być  produkty najlepszej jakości od sprawdzonego producenta i przeznaczone dla małego psa.

Składniki odżywcze niezbędne dla szczeniaka

W karmach dla szczeniaków nie może zabraknąć składników, odpowiadających za prawidłowy wzrost i ogólny rozwój zwierzaka. Przede wszystkim jest to jeden z kwasów Omega 6, czyli kwas linolowy oraz DHA (Omega 3). Niezwykle ważne są także inne dwa składniki – wapń i fosfor, które muszą występować w odpowiednim do siebie stosunku ilościowym. U ras większych ilość wapnia powinna być niższa w podawanej karmie niż u ras mniejszych. Niestety, szczeniaki wchłaniają tylko ok. 30% wapnia ze spożytego pożywienia. Dlatego trzeba wiedzieć, że lepsze wchłanianie jest zależne m.in. od składu pokarmu, pH układu pokarmowego, witaminy D oraz ww. wapnia i fosforu. 

Pilnowanie, aby szczeniak nie dostawał w karmie więcej wapnia, niż powinien, jest niezwykle istotne. Jeśli będzie go za dużo, pojawią się problemy z układem kostnym. Dopiero gdy zwierzak osiągnie wiek 10 miesięcy, jego organizm poradzi sobie z nadmiarem wapnia. Innymi słowy, najlepsza karma dla szczeniaka to taka, w której występuje od 25 do 30% białka, a wapnia od 0,7 do 1,7% karmy. Natomiast podaż fosforu to tylko 1%.

Jak często karmić i jaki pokarm podawać?

Kilkutygodniowy, a nawet kilkumiesięczny pies musi przyjmować pożywienie, które ma konsystencję papki. W przypadku karmy suchej należy ją odpowiednio namoczyć, natomiast karma mokra dla psa powinna mieć wysoką zawartość mięsa. Nowe składniki wprowadza się powoli w niewielkich porcjach, podobnie jak u małego dziecka. Lekkie zmiany w pożywieniu są wskazane, ponieważ pies bardzo szybko przyzwyczaja się do konkretnego smaku i konsystencji pokarmu. Nie zawsze jednak będzie można podać mu ulubioną karmę i wtedy stanie się to dużym problemem, także dla właściciela. 

Smaczna, pełnowartościowa karma zwalnia z podawania szczeniakowi suplementów. Zupełnie nie jest to konieczne, a nawet mogą mu zaszkodzić. Jeśli zwierzak dostaje już dobrą, sprawdzoną karmę, którą oczywiście lubi, trzeba przy niej pozostać. Ile razy dziennie podawać karmę  pupilowi? Na początku bardzo często. Od 6 do 8 tygodnia jest to ok. 5 lub sześć porcji, od 3 miesięcy jest to już cztery razy na dobę, natomiast w 5 miesiącu zmniejsza się częstotliwość do 3 posiłków. Kiedy szczeniak przekroczy 7 miesiąc życia, może jeść dwa lub raz dziennie, w zależności od potrzeb.

Troska o odpowiednią dietę małego psa jest bardzo istotna, bo wpływa na dalsze życie malucha. Wybór karmy bogatej w składniki odżywcze, przystosowanej do wieku psa oraz umiejętne rozszerzanie diety to klucz do sukcesu. 

Artykuł sponsorowany

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Hot spot u psa – jak wygląda i czym jest?
Kaszak u psa – czym jest i jak go leczyć?
Zapalenie dziąseł u psa – jak je leczyć i czym się objawia?
Jak obciąć psu pazury? Czym obcinać psu pazury?
Jak czesać psa? Czym czesać psa?
Szkolenie psów – jak tresować szczeniaka lub dorosłego psa?
Uśpienie psa, czyli eutanazja – na czym polega, ile kosztuje?
Czipowanie psa – na czym polega?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *