Karmy z owadów dla psa – karmy z insektami

Pożywienie zawierające w swoim składzie produkty odzwierzęce pochodzące od insektów jeszcze kilka lat temu wydawały się powszechnie nie tylko fanaberią, ale potocznie mówiąc, pewnym obrzydlistwem. Dziś nikomu nie wydaje się dziwna obecność takich dań na sklepowych półkach. Można znaleźć je nawet w działach zoologicznych, wśród psich pokarmów. Karma dla psa z owadów jest popularnym obecnie wyborem z kilku powodów. Przede wszystkim, taki produkt przychodzi na ratunek wszystkim właścicielom psich alergików, których podopieczni nie są w stanie zaakceptować żadnego innego źródła białka zwierzęcego. Po drugie, wykorzystanie insektów jako zamiennika mięsa drobiowego czy mięsa ssaków, wydaje się rozwiązaniem bardziej ekologicznym oraz korzystnym dla naszej planety. W końcu, insekty są źródłem wielu cennych składników odżywczych, a przodkowie psów od zawsze spożywali owady.

Jednakże, omawiany temat nadal budzi wiele kontrowersji oraz wątpliwości. Czy dla czworonoga lepszy będzie standardowy pokarm czy karma z insektów – opinie na ten temat są drastycznie różne. Jeżeli decydujemy się na karmę z owadów dla psa, to jaki konkretny produkt warto kupić? Jakie owady powinno zawierać takie pożywienie?

 

Karma z owadów dla psa – skład

Karma z insektów może bazować na owadach jako jedynym źródle zwierzęcego białka, bądź wykorzystywać je jedynie jako element składowy, obok mięsa innego pochodzenia. Niezależnie od procentu zawartości, jaką stanowi wspomniane białko, karma z insektami zawiera najczęściej larwy owadów należących do rzędu błonkoskrzydłych, a więc między innymi świerszczy czy szarańczy. Może opierać się również na białku pochodzącym od mącznika młynarka, czy jedwabnika morwowego.

Białko insektów jest składnikiem bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz substancje mineralne (w tym magnes, miedź, cynk, żelazo oraz selen) i witaminy (na przykład witamina B oraz kwas pantotenowy). Ich skład jest także bogaty w egzogenne aminokwasy, które ponadto cechują się dobrą strawnością. Białko pozyskiwane z owadów posiada odżywczość zbliżoną do rybiej oraz wołowej, cechuje się również bardzo atrakcyjnymi dla zwierzęcia walorami smakowymi oraz niskim potencjałem alergizacji. Chityna zawarta w pancerzykach owadów jest nie tylko zdrowa dla zwierzęcego organizmu, ale również stymuluje prawidłowe funkcjonowanie jelit oraz nasila ich perystaltykę.

Karma z owadów dla psa jest z reguły niskokaloryczna, choć można znaleźć ją w wielu odmianach, dopasowanych dla zapotrzebowania energetycznego konkretnej grupy zwierząt. Jesteśmy w stanie kupić idealny produkt przeznaczony zarówno dla psiego seniora, zwierzęcia kastrowanego, jak i szczenięcia. Warto jednakże zwrócić uwagę na to, aby dany pokarm był możliwie niskoprzetworzony i pozbawionych sztucznych barwników, wypełniaczy oraz konserwantów. Zdrowa karma z insektów nie zawiera zbóż, za to dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i substancji mineralnych. Ważne jest również, aby była dla zwierzęcia atrakcyjna pod kątem sensorycznym- musi więc dobrze smakować i dobrze pachnieć. W zależności od indywidualnych potrzeb zwierzęcia należy także zwrócić na dodatkowe aspekty, takie jak dodatek substancji chondroprotekcyjnych (siarczanu chondroityny oraz glukozaminy) w karmie dla zwierząt cierpiących na schorzenia stawów, czy wysoką zawartość kwasów omega wspomagających leczenie chorób skóry. Należy także zaznaczyć, że dobry produkt nie zawsze jest pokarmem tanim- często wygórowana cena pożywienia wynika jedynie z udanego marketingu konkretnej firmy. Warto krytycznie podejść do wyboru idealnej karmy dla swojego podopiecznego, starannie analizując skład każdego produktu.

Karma z owadów dla psa – dla alergików

Karma dla psa z owadów najczęściej wybierana jest przez właścicieli psów cierpiących na alergię pokarmową. Jest to schorzenie bardzo komplikujące życie opiekuna, ponieważ z reguły zmusza go do stosowania wymyślnych diet przez długie tygodnie, zanim będzie można zidentyfikować uczulający psa składnik pokarmowy. Co więcej, często zwierzę jest uczulone na wiele różnych źródeł aminokwasów- wymusza to konieczność poszukiwania kolejnych i kolejnych pokarmów.

Sama alergia manifestuje się również objawami bardzo nieprzyjemnymi dla zwierzęcia- może to być biegunka, wymioty lub inne zaburzenie żołądkowo- jelitowe. Najczęściej mamy jednak do czynienia z objawami skórnymi, wylizywaniem się oraz wygryzaniem zwierzęcia na skutek świądu. Często można zaobserwować także nawracające zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego oraz wylizywanie opuszek łap.

Jeżeli podejrzewamy alergię u naszego psa, należy przeprowadzić tak zwaną dietę eliminacyjną. Polega ona na dostarczaniu zwierzęcia tylko jednego rodzaju białka- takiego, z którym nie miał on wcześniej do czynienia. Po upływie określonego przez lekarza weterynarii okresu czasu, należy stopniowo wprowadzać kolejne składniki pokarmowe, co ma za zadanie ustalić alergizujący zwierzę produkt. Ten etap nazywa się próbą prowokacyjną. Później można stosować dietę z wykluczeniem uczulającego składnika, lub pozostać przy suplementowanej diecie monobiałkowej, czy diecie hipoalergicznej.

Karma z owadów dla psa – dla kogo jeszcze?

Białko owadów jest hipoalergiczne, nie uczula, jak również cechuje się bardzo wysoką strawnością. Dobrze wpływa na mikroflorę jelit oraz funkcjonowanie oraz perystaltykę przewodu pokarmowego. Dodatkowo, cechuje się on działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym oraz poprawia odporność zwierzęcia. Karma z owadów dla psa może być stosowana nie tylko jako standardowa karma bytowa, ale również składnik diety eliminacyjnej, ponieważ jest to pożywienie pełnoporcjowe oraz pełnowartościowe, dostarczające wszystkich niezbędnych elementów odżywczych.

Karma dla psa z białkiem owadów jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, jeżeli jesteś świadomym opiekunem oraz klientem i lubisz dokładnie wiedzieć, co znajduje się w kupowanym przez Ciebie produktem. Owady wykorzystywane przy procesie produkcji omawianych pokarmów, pochodzą z certyfikowanych zakładów. Podczas wytwarzania karm, insekty nie mogą być skarmiane takimi substancjami, jak antybiotyki czy hormony wzrostu. Ponadto, do ich hodowli wykorzystywane są jedynie naturalne nawozy, a cały proces produkcyjny nadzorowany jest przez odpowiednie służby weterynaryjne.

Ponieważ karmy z insektów są produktami smacznymi i dobrze pachną, zwierzęta chętnie je konsumują. Jest to ważne nie tylko dla właścicieli, którzy chcieliby urozmaicić jadłospis swojego czworonożnego pupila, ale również dla opiekunów wybrednych milusińskich.

Karmy z owadów dla psa – względy ekologiczne

W końcu, wybór karmy dla psa z białkiem owadów jest bardzo korzystne z punktu widzenia ochrony naszej planety oraz względów ekologicznych. Hodowla insektów, w przeciwieństwie do hodowli ssaków oraz ptaków, wiąże się z o wiele niższą emisją dwutlenku węgla oraz produkcją znacznie mniejszej ilości odpadów. Jednocześnie, jest humanitarna (co ma ogromne znaczenie dla miłośników zwierząt), ponieważ insekty podczas procesu produkcyjnego przebywają w stanie ciągłej hibernacji. Hodowla owadów wykorzystuje również odpady żywności przekształcane w naturalny nawóz, co pomaga uniknąć ich zmarnowania. Należy także pamiętać, że nie wymaga ona gospodarowania dużymi gruntami rolnymi, generuje niskie zużycie wody a same insekty są stosunkowo łatwo dostępne i łatwe do zdobycia. Hodowla jest procesem szybkim, prostym i bardzo wydajnym.

Zakup karmy dla psa z owadów jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, dla których ważne jest dobro naszej planety, aspekty ekologiczne oraz dobrostan zwierząt gospodarskich, przy czym mają one na uwadze indywidualne potrzeby zwierząt mięsożernych, jakimi są psy. Należy pamiętać, że wysoka zawartość białka zwierzęcego jest absolutną podstawą psiej diety i bezwzględnie nie można z niego zrezygnować. Jeżeli jednak nie chcemy przyczyniać się do hodowli ptaków oraz ssaków gospodarskich, karma z insektów będzie dla psa równie zdrowym, smacznym i atrakcyjnym pokarmem.

4.8/5 - (11 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Subskrypcja karmy dla psów – ceny, dostawa i działanie modelu
Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Odrobaczanie psa – co ile odrobaczać psa i jak często odrobaczać psa?
Temperatura psa – kiedy zaczyna się gorączka u psa i jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Kość dla psa – jakie kości dla psa są najlepsze?
Czosnek dla psa – czy czosnek jest szkodliwy dla psa?
Jaki lek przeciwbólowy dla psa? – lista leków i objawów bólowych u psa
Czym karmić psa? Najlepsze jedzenie dla psa
Socjalizacja psa – jak oduczyć psa agresji wobec innych psów?
Oceń nasz artykuł
4.8/5 - (11 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *