Krople walerianowe dla kota – jak działają i zastosowanie

Waleriana, czyli kozłek lekarski to wieloletnia roślina, mająca właściwości relaksacyjne. Do przygotowania roztworu wykorzystywane są korzenie oraz kłącza. Po walerianę sięgają bardzo często osoby w celu podniesienia jakości snu oraz odprężenia. Aby poprawić samopoczucie naszego kota, możemy walerianę zastosować również dla naszych podopiecznych. Należy jednak pamiętać, by używać naturalnych suszonych roślin lub preparatów stworzonych specjalnie dla kotów.

 

Waleriana a kocimiętka

Waleriana dla kota może być bardzo dobrą alternatywą dla kocimiętki. Badania wykazały, że ok. 30% kociaków jest niewrażliwa na działanie kocimiętki – reakcja na nią jest uwarunkowana genetycznie. W związku z tym dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie waleriany. Nie możemy być jednak pewni w stu procentach, że kozłek lekarski zadziała na naszego kota. Pupile reagują różnie, niektóre są niewrażliwe inne natomiast są podatne na najmniejsze stężenia. Dlatego najlepszym sposobem sprawdzenia reakcji naszego kota jest zakup takiego preparatu i przekonanie się na kociej skórze. Kociaki poniżej drugiego miesiąca życia nie są wrażliwe na działanie waleriany – dla takich maluszków feromony są jeszcze obojętne i mało atrakcyjne. Różnie również bywa ze starszymi kotami. Natomiast zaobserwowano, że kotki dużo częściej i intensywniej reagują na działanie waleriany niż kocurki.

Jak działa waleriana na kota

Waleriana dla kota jest bezpiecznym preparatem używanym w celu rozluźnienia i odstresowania naszego podopiecznego. Słodkawy zapach tego zioła działa na koty podobnie jak feromony. Wprawiają w stan euforii, chwilowego pobudzenia, nie ingerują jednak trwale w układ nerwowy mruczków. Substancje zawarte w kozłku lekarskim nie mają właściwości uzależniających, są więc dla kota bezpieczne (pod warunkiem, że nie jest to preparat przeznaczony dla ludzi zawierający alkohol i inne szkodliwe substancje dla zwierząt).

Reakcja kotów na zapach waleriany to zazwyczaj ocieranie się, gryzienie czy drapanie zabawki/drapaka spryskanego roztworem. Taki stan euforii trwa około 15 min. W tym czasie koty stają się również bardziej potulne, chętniej się przytulają. Po stanie takiego pobudzenia tracą zainteresowanie obiektem i wracają do „normalności”. Przez pewien czas nie będą reagować na zapach waleriany. Po takiej ekspozycji, można zauważyć, że kot staje się bardziej rozluźniony i uspokojony.

Waleriana dla kota – kiedy stosować?

Biorąc pod uwagę silne właściwości rozluźniające i uspakajające waleriany, dobrym pomysłem będzie stosowanie jej kiedy wiemy, że w naszym otoczeniu coś może kota zaniepokoić. Takimi sytuacjami są, np. przeprowadzka, remont, wprowadzenie nowego członka rodziny (zwierzęcego lub ludzkiego – dziecko), zbliżający się Sylwester, podróż. Dzięki walerianie uwaga kota będzie skupiona na afrodyzjaku, więc nie będzie zwracać uwagi na otoczenie. Po takiej sesji będzie również bardziej odprężony i łatwiej zdoła się wyciszyć. Gdy wiemy, że w najbliższej przyszłości wprowadzimy do naszego otoczenia potencjalny koci stresor, warto stosować walerianę z wyprzedzeniem – np. przez 10 dni przed planowaną niepokojącą kota sytuacją. Dłuższy czas stosowania waleriany efektywniej wyciszy naszego kota.

Walerianę można oczywiście stosować nie tylko w nietypowych sytuacjach, ale także na co dzień, żeby zapewnić kotu odpowiednią ilość bodźców i dawkę rozrywki. Jest to wspaniała forma zabawy. Kozłek lekarski dla kota pobudzi zmysły zwierzęcia umożliwiając mu zapewnienie prawidłowej ilości stymulujących bodźców co ułatwi zaspokojenie naturalnej potrzeby aktywności pupila.

Waleriana jest również dobrym preparatem do wspomożenia terapii behawioralnej, np. przy fobiach czy problemach z układem nerwowym – jednak przy takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i behawiorystą.

Koty, które mają tendencję do znaczenia terytorium moczem , również mogą pozytywnie reagować na kurację walerianą – staną się mniej zestresowane i nie będą odczuwały tak silnej potrzeby wyznaczania swojego terenu. Tutaj jednak należy upewnić się, czy takie znaczenie nie jest konsekwencją stresu wywołanego chorobą i bólem (najpierw kot powinien być dogłębnie zbadany przez lekarza – jeśli jest zdrowy, warto próbować działać na płaszczyźnie behawioralnej).

Preparaty z walerianą

Na rynku dostępne są różne środki zawierające walerianę. Mogą to być spraye, zabawki zawierające suszone fragmenty rośliny oraz formy do stosowania doustnego: tabletki, pasty czy krople walerianowe dla kota. Te pierwsze nadają się idealnie do spryskania ulubionych miejsc naszego kota, takich jak drapaki czy półki na których często wyładowują swoją energię. Zabawki, np. w postaci poduszek z walerianą, myszek na wędce czy piłeczek umożliwią pupilowi gryzienie i polowanie na interesujący ich obiekt.

Warto również rozważyć hodowanie własnych roślin – jesteśmy wówczas pewni że dajemy naszym kotom w pełni naturalną formę waleriany. Dobrym pomysłem będzie również suszenie takiego zioła by następnie je zmielić i rozsypać, np. na drapaku.

Waleriana przeznaczona dla ludzi zawiera bardzo często alkohol, czosnek czy grejpfrut przez co jest szkodliwa dla naszych podopiecznych. Waleriana z apteki dla kota może być trucizną!

Czy waleriana jest bezpieczna dla kota?

Tak! Waleriana nie zawiera w sobie środków psychoaktywnych, nie uzależnia oraz nie wpływa długotrwale na układ nerwowy naszego kota. Kot po prostu staje się bardziej aktywny, gdy poczuje jej zapach. Poprawi się wówczas samopoczucie i koci nastrój.

Kozłek lekarski może być do woli wąchany, a nawet spożywany podczas zabawy przez kota. Ponieważ związki zawarte w walerianie nie są metabolizowane – nie da się przedawkować tej rośliny. Nie należy więc martwić się, gdy kot zje fragmenty ususzonej rośliny podczas zabawy. Waleriana więc jest nie tylko bezpieczna, ale również wykazuje multum pozytywnych właściwości.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Feromony dla kota – właściwości i zastosowanie
Algi dla psa – dawkowanie i zastosowanie
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Miauczenie kota w nocy – jak oduczyć kota miauczenia w nocy?
Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?
Wyprawka dla kota – niezbędne wyposażenie dla kota
Hamak dla kota – jak zrobić samemu? Gdzie kupić?
Furminator dla kota – jak go używać?
Jak wybrać karmę weterynaryjną dla kota?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *