Bokser – pies o walecznym sercu

Występuje szereg sprzecznych doznań odnośnie wyglądu i charakteru Bokserów. Jedni uważają, że jest to rasa agresywna, zaborcza – typowe psy obronne. Inni natomiast nie oceniają książki po okładce i zauważają piękną duszę, jaką posiadają psy tej rasy. Jest to zdecydowanie najlepszy przyjaciel człowieka. Pokochasz go zarówno Ty i wszyscy pozostali domownicy, a on nie pozostanie dłużny w tych uczuciach. Jednak pamiętaj, że Bokser, jak każdy inny pies, wymaga uwagi, aktywności i odpowiedniej socjalizacji. Zastanów się, czy to na pewno rasa dla Ciebie.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakt z kotami

Kontakt z dziećmi

 

Bokser – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 53-63 cm
  • Sierść krótka, twardy, lśniąca
  • Długość życia 8-12 lat
  • Waga 25-30 kg

Bokser – wzorzec rasy

Bokser, według klasyfikacji FCI, jest zaliczany do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów, szwajcarskich psów pasterskich, psów do bydła i innych ras. Odnalazł się w sekcji molosowatych, w typie mastifa. Rasa ta podlega próbom pracy.

Jak wygląda Bokser? W budowie molosa ważny jest stosunek wielkości głowy, do reszty ciała. Psy są duże, natomiast sylwetka jest mocna, kwadratowa, z wyraźnie zbudowaną masą mięśniową. Sierść jest krótka i twarda. Rasa ta występuje w trzech umaszczeniach:

  • żółte, z odcieniem jasnożółtym, ciemno-rudo-brązowym, czerwono-żółtym
  • pręgowane, gdzie na żółtym tle przebiegają brązowe lub czarne pręgi
  • białe – niepożądane przez hodowców i nie dopuszczane do dalszego rozrodu

Boksery, jako rasę brachycefaliczną, charaktryzuje przodozgryz. To znaczy, że linia dolnych siekacze wystaje przed górne. Obecnie w Polsce jest zakaz wykonywania kopi, czyli chirurgicznego przycinania uszu. W związku z tym, naturalnie uszy są szeroko rozstawione, oklapnięte. Natomiast ogon jest długi i wysoko ustawiony. Oczy są ciemne, nie mogą być zbyt wyłupiaste, ani zbyt głęboko osadzone.

Bokser – charakter

Boksery są psami rodzinnymi. Uwielbiają pieszczoty i świetnie dogadują się z dziećmi. Jednak osobniki te nie tolerują samotności, więc jeśli spędzasz znaczą większość swojego czasu poza domem, powinieneś pomyśleć o innej rasie.

Bokser jest rasą żywiołową, aktywną i chętną do zabawy. Zwykły spacer może nie zaspokoić potrzeb twojego psa, pamiętaj o zapewnianiu mu stałej rozrywki poprzez różnorodne zadania. W przeciwnym wypadku, twoje mieszkanie może zostać zdemolowane przez znudzonego szczeniaka.

Boksery są bardzo inteligentne, szybko się uczą, jednak potrzebują bodźców stymulujących. Nie zapomnij o nagrodach za prawidłowo wykonaną komendę. Pracuj systematycznie i bądź konsekwentny. Psy tej rasy są nieufne. Nieprawidłowa socjalizacja może przyczynić się do agresywnego zachowania, kiedy w pobliżu pojawia się nowa osoba. U prawidłowo wychowanego psa, problem ten się nie pojawi. Dlatego tak ważne jest szkolenie od najmłodszych lat. W Polsce charakter Bokserów oceniany jest za pomocą testów psychologicznych, wykonywanych przez ZKwP.

Bokser – długość życia

Długość życia Boksera waha się od 8 do 12 lat. Są to psy wytrzymałe i mocne, jednak chorowite, dlatego tak ważna jest profilaktyka od samego początku i świadomość właściciela o możliwych potencjalnych schorzeniach. Nie zapominajmy, że na długość życia ma znaczący wpływ system utrzymania. Zaleca się specjalistyczne karmy, regularne odrobaczanie, kontrole u weterynarza oraz profilaktyczne badanie krwi u dorosłych i starszych psów.

Bokser – zdrowie

Boksery, pomimo swojego niezmordowanego charaktery, wykazują szereg predyspozycji do różnych chorób. Do najczęstszych należą:

  • zwężenie zastawki tętnicy płucnej
  • zwężenie ujścia aorty
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa
  • dysplazja stawów biodrowych
  • schorzenia stawów i kości
  • problemy oddechowe
  • skręt żołądka
  • alergie wziewne i pokarmowe
  • nowotwory

W Polsce warunkiem uzyskanie uprawnień hodowlanych, jest konieczność wykonywania badań pod kątem dysplazji stawów biodrowych u Bokserów. Jednocześnie odpowiedzialny hodowca wykonuje badania serca, ze względu na predyspozycje tej rasy do chorób układu krążenia. Badania te nie są w Polsce obowiązkowe, jednak warto sprawdzać czy hodowca je wykonał.

Boksery, z powodu skrócenia kufy, źle tolerują wysokie temperatury, dlatego latem konieczna jest ochrona przed przegrzaniem psa. Można stosować maty lub ubranka chłodzące oraz zmoczone ręczniki, w postaci okładów na głowę i kark. Ważny jest także stały dostęp do wody i cienia. W cieplejszym okresie powinniśmy ograniczyć długość spacerów i unikać szczytowych godzin, kiedy słońce mogłoby wyrządzić największą krzywdę naszemu zwierzakowi.

Jednocześnie krótka sierść Boksera i brak podszerstka powodują, że pies nie jest odporny na mrozy. Podczas zimowych spacerów, powinniśmy utrzymywać psa cały czas w ruchu, nie możemy pozwolić mu kłaść się na śniegu. Wskazane są także krótsze spacery, ciepłe kurtki dla naszego pupila oraz ochrona łap przed odmrożeniem – możesz użyć wazeliny lub specjalnych preparatów w sztyfcie.

Bokser – pielęgnacja

Pielęgnacja bokserów jest bardzo prosta. Rasa ta linieje przez cały rok, najintensywniej wiosną i jesienią. Jednak wystarczające jest wyczesanie psa 1 raz w tygodniu, za pomocą specjalnej rękawicy z ząbkami lub gumowej szczotki.

Kąpiele ograniczamy do minimum, pamiętając zawsze o stosowaniu szamponów przeznaczonych do psów krótkowłosych, hipoalergicznych lub leczniczych. Pupila można przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Ważna jest codzienna pielęgnacja fałdów na policzkach i pod oczami. Można stosować do tego namoczone płatki kosmetyczne lub specjalistyczne chusteczki. Nie zapominajmy o regularnym obcinaniu pazurów, myciu zębów oraz kontroli czystości uszu.

Bokser – żywienie

Właściciele bokserów nie muszą narzekać na brak apetytu swoich podopiecznych, jednak niektóre jednostki mogą być wybredne. Pamiętaj, że wyżywienie ma ogromny wpływ na kondycję zdrowia i wygląd twojego psa. Możesz serwować mu karmy komercyjne, suche, bądź mokre, przeznaczone specjalnie dla tej rasy. Jeżeli natomiast wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki, upewnij się, że masz wystarczająca wiedzę na ten temat. Dania powinno opierać się głównie na mięsie i podrobach. Konieczna jest także dodatkowa suplementacja mineralno-witaminowa. Jeżeli nie jesteś pewien, co będzie najlepsze dla twojego psa, zawsze możesz zasięgnąć porody u swojego weterynarza.

Ze względu na częste problemy ze skrętem żołądka u Bokserów, posiłki powinny być podawane w małych porcjach, po wysiłku fizycznym. Nigdy nie karm swojego zwierzaka przed spacerem, może to doprowadzić do poważnych problemów z układem pokarmowym.

W rozwoju szczeniąt ważną rolę odgrywa proporcjonalne przybieranie na masie, w stosunku do rozmiarów ciała. Zbyt wczesny skok wagowy może niekorzystnie wpływać na rozwój stawów i kości molosa. Dzienna porcja powinna być podzielona na dwa lub trzy posiłki i serwowana o stałych godzinach dnia. Karmienie musi stać się dla twojego malucha codzienną rutyną.

Bokser – szkolenie i wychowanie

Bokser - szkolenie i wychowanie

Psy opisywanej rasy są bardzo inteligentne, więc szkolenie nie sprawia im żadnych trudności. Pamiętaj jednak o nagradzaniu swojego psa za postępy, bodziec ten spowoduje, że szczeniak będzie chętniej wykonywał zlecone mu zadania. Szkolenie powinno być urozmaicone i przyjemne. Musisz być wobec psa stanowczy ale jednocześnie serdeczny. Wychowanie najlepiej rozpocząć w psim przedszkolu. Szczeniak znacznie szybciej się uczą, niż dorosłe osobniki. Ważne jest także przyzwyczajanie malucha do kontaktu z innymi ludźmi, zwierzętami i dziećmi.

Jeżeli jednak nie jesteś gotowy na samodzielne szkolenie swojego psa, możesz zasięgnąć porady u behawiorysty, który przygotuje Cię pod względem merytorycznym i praktycznym do pracy ze swoim psem.

Boksera powinniśmy wyprowadzać na solidnej, długiej smyczy lub w szelkach. Jest to pies bardzo aktywny, z ogromną siłą, dlatego od małego powinny być uczone chodzenia przy nodze właściciela.

Dla tej rasy sprawdzą się zabawki wykonane z wytrzymałej gumy, wszelkiego rodzaju ringo, sznury i piłki. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiedniego stosunku między wielkością gryzaka, a masą naszego psa. Zabawki nie powinny być za małe, ani za duże. Nie powinniśmy także kupować pluszowych zabawek. Wata, która wypełnia maskotkę mogłaby zaszkodzić naszemu psu.

Bokser powinien mieć duże, wygodne legowisko oraz stały dostęp do misek z wodą i karmą. Miski powinny być ceramiczne – metalowe lub plastikowe mogą uczulać naszego psa.

Bokser – szczeniaki i hodowla

Pomimo, że w Polsce Boksery nie są najbardziej popularną rasą psów, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem szczeniaka. Warto jednak poświęcić swój czas, aby hodowla, z której kupujemy malucha był odpowiednia. Należy zwrócić uwagę, czy piesek ma wszystkie niezbędne szczepienia w książeczce zdrowia oraz czy właściciel wykonywał testy w kierunku dysplazji stawów biodrowych.

Uważaj na pseudohodowle, które oferują szczeniaki bez rodowodu, w zamian za korzystnie niskie ceny. Zazwyczaj wiąże się to z problemami genetycznymi, złymi warunkami utrzymania rodziców, co w przyszłości może odzwierciedlić się na zdrowiu twojego malucha. W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób oferuje Boksery miniaturowe. Z przykrością stwierdzam, że taka rasa nie istnieje. Ludzie bezprawnie krzyżują różne odmiany psów, w celu stworzenia hybrydy, która będzie atrakcyjna i przyniesie większe zyski. Podsumowując, Bokser miniaturowy, pomimo tego, że został stworzony przez hodowców, nie został zatwierdzony przez FCI, więc oficjalnie rasa ta nie istnieje, a pseudohodowle naciągają niedoinformowanych klientów.

Bokser – cena

Ile kosztuje hodowlany Bokser? Cena za szczeniaka z FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) waha się od 2500 do 5000 zł. Jednak należy pamiętać, że są to ruchome widełki i jest wiele czynników, które mogą tę cenę podnieść lub obniżyć. Wszystko zależy od osiągnięć wystawowych rodziców malucha, płci oraz renomy danej hodowli.

Jeżeli nie masz wystarczającej sumy pieniędzy, pamiętaj, że istnieje szereg fundacji i organizacji zajmujących się szukaniem rodzin do adopcji. W zamian za miłość i dobre warunki w domu, możesz wziąć pieska za darmo.

Koszty utrzymania Boksera wynoszą około 200 do 350 zł, w zależności czym karmisz swojego szczeniaka i jak dbasz o jego zdrowie. Pamiętaj, że pies to ogromna odpowiedzialność, więc jego zakup lub adopcja, powinny być bardzo poważnie przemyślane.

Bokser – historia rasy, ciekawostki

Boksery wywodzą się od bullenbeisserów. Były wykorzystywane do polowań na wilki, dziki i niedźwiedzie. Pies miał za zadanie złapać zwierzynę i trzymać, aż do momentu przyjścia myśliwego. Do tego najlepiej sprawdzały się osobniki z dużą kufą i szeroko rozstawionymi zębami. Na tej podstawie powstał wzorzec rasy, a w dalszej hodowli dbano o wyselekcjonowanie tych cech.

Oficjalna nazwa rasy powstała w 1860 roku, natomiast 40 lat później powstał wzorzec rasy.

Podczas wojny, boksery były wykorzystywane przez niemieckich żołnierzy, co poskutkowało spadkiem liczebności populacji tej rasy, jednak później amerykanie zajęli się odtwarzaniem wzorca. Obecnie najwięcej bokserów znajduje się na południu Europy zwłaszcza we Włoszech.

  • W Stanach Zjednoczonych do dzisiaj bokserom kopiuje się (obcina) ogony oraz uszy, w Polsce jest to oficjalnie zabronione
  • Do fanów tej rasy należy między innymi Justin Timberlake oraz Ryan Reynolds
  • Pseudohodowcy bardzo często oferują boksery miniaturowe, które w rzeczywistości nie są uznane przez FCI

Bokser – dla kogo?

Boksery są bardzo towarzyskimi psami, jednak wymagającymi. Musisz poświęcić sporo czasu na odpowiednią socjalizację malucha. Dodatkowo są to psy żywiołowe, dla których krótki spacer nie jest wystarczający. Pamiętaj także, że rasa ta nie znosi samotności. Jeżeli nie jesteś pracoholikiem, lubisz aktywności fizyczne, długie spacery, a twój dom jest przepełniony miłością do zwierząt, to Bokser jest zdecydowanie rasą dla Ciebie!

ZALETY:

  • kochające i oddane
  • rodzinne
  • dobrze dogadują się z dziećmi
  • lubią aktywności fizyczne
  • dogadują się z innymi zwierzętami w domu
  • łatwe w pielęgnacji
  • obronne

WADY:

  • linieje przez cały rok
  • samce mogą być agresywne
  • chorowite
  • wrażliwe na upały i mrozy
  • nie lubią samotności
  • konieczna socjalizacja i szkolenie
5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Pinczer austriacki – wszechstronny pies o wielkim sercu
Portugalski pies dowodny – pływak o wielkim sercu
Wilczarz irlandzki – olbrzym o łagodnym sercu
Mastif angielski – olbrzym o miękkim sercu
Pies Górski z Estrela – niezwykły pies z gór
Nagi pies peruwiański – pies będący wcieleniem bóstw według Inków
Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny
Osowiały pies – co zrobić gdy pies jest smutny?
Jak długo rośnie pies – do jakiego wieku rośnie pies?
Dlaczego pies je kupy? Wyjaśniamy, dlaczego pies zjada odchody
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *