Portugalski pies dowodny – pływak o wielkim sercu

Portugalski pies dowodny jest nie tylko znakomitym pływakiem i nurkiem- choć są to umiejętności, w których słynie w największym stopniu. Jest również bardzo inteligentnym, bystrym i -przede wszystkim- uczuciowym, przyjaznym towarzyszem. Kocha dzieci i dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, lubi ruch i zabawę. Odznacza się także dobrym zdrowiem oraz imponującą średnią długością życia. Sprawdź, czy jest to pies dla Ciebie!

 

Portugalski pies dowodny – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: średni
  • Wysokość w kłębie: 50-57 cm (psy), 43-52 cm (suki)
  • Masa ciała: 19-25 kg (psy), 16-22 kg (suki)
  • Sierść: występująca w dwóch odmianach- krótszej, lokowatej lub dłuższej, wełnistej. Dopuszczalne umaszczenie obejmuje barwę czekoladową, czarną lub białą. W przypadku barwnego umaszczenia możliwa jest obecność białych znaczeń na głowie, kufie, klatce piersiowej, szyi i obwodowych odcinkach kończyn.
  • Długość życia: 10-14 lat

Portugalski pies dowodny – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Portugalia.
  • Użytkowanie: jako pies towarzyszący, aportujący oraz pomagający w rybołówstwie.
  • Klasyfikacja FCI: grupa 8 (aportery, płochacze, psy wodne), sekcja 3 (psy wodne), nie podlega próbom pracy.
  • Ogólne wrażenie: pies cechujący się proporcjonalną i harmonijną budową ciała, dobrym umięśnieniem oraz delikatnie wklęsłym profilu. Ogólny wygląd odpowiada typowi myśliwskiemu. Długość tułowia odpowiada praktycznie wysokości psa, co sprawia, że jego sylwetka przyjmuje charakterystyczny, kwadratowy kształt. Wysokość w kłębie odpowiada również dwóm głębokościom klatki piersiowej. Stosunek długości czaszki do długości kufy wynosi zaś 4:3.
  • Temperament: portugalski pies dowodny jest inteligentny, bystry i uważny, wykazuje również duży zapał do pracy z człowiekiem. Cechuje go odwaga, czujność oraz odporność na wszelakie warunki.
  • Głowa: szeroka i mocna; o delikatnie zaokrąglonej czaszce i dobrze zaznaczonych łukach nadoczodołowych oraz stopie; nos szeroki, o barwie czarnej (w przypadku czarno-białego umaszczenia sierści) lub czekoladowej (przy umaszczeniu również czekoladowym); wargi grube i pigmentowane wraz ze śluzówką dziąseł, języka oraz podniebienia; oczy lekko skośne, rozstawione szeroko, brązowe lub czarne; uszy delikatnie odstające, w sercowatym kształcie.
  • Szyja: prosta, mocna, pozbawiona podgardla, krótka.
  • Tułów: prosty, o słabo zaznaczonym kłębie, umięśnionym i krótkim grzbiecie, szerokich lędźwiach oraz lekko opadającym zadzie; klatka piersiowa głęboka, o dobrze wysklepionych żebrach; szeroka.
  • Ogon: wysoko osadzony, zwęża się ku końcowi.
  • Kończyny: proste, odpowiednio kątowane, mocne.
  • Szata: sierść pozbawiona podszerstka, może występować w pierwszej odmianie- falistej, wełnistej, lśniącej i długiej lub lokowatej, gęstej, zwartej, pozbawionej połysku i krótkiej. Umaszczenie szaty czarne, czekoladowe (dopuszczalne są białe znaczenia) lub jednolicie białe. Zazwyczaj portugalskie psy dowodne poddawane są strzyżeniu- wówczas długie owłosienie pozostawia się tylko na ogonie, zadzie oraz tylnych kończynach.

Portugalski pies dowodny – charakter

Portugalski pies dowodny bardzo lubi pracę z człowiekiem oraz ogólnie towarzystwo ludzi. Głęboko przywiązuje się zwłaszcza do osoby odpowiedzialnej za jego szkolenie, ale okazuje dużo czułości oraz łagodności wobec wszystkich domowników- także dzieci. Dobrze dogaduje się również z innymi zwierzętami. Wobec obcych jest raczej przyjaźnie nastawiony, nie wykazuje również tendencji do nieuzasadnionego szczekania, ale w razie konieczności na pewno będzie informował swojego właściciela o potencjalnym zagrożeniu.

Hiszpański pies dowodny jest także bardzo inteligentny, uważny i szybko się uczy.

Portugalski pies dowodny – długość życia

Średnia długość życia portugalskiego psa dowodnego wynosi między 10 a 14 lat. Oznacza to, że przy sumiennej opiece, odpowiedniej opiece weterynaryjnej, systematycznej pielęgnacji oraz zaspokajaniu wszelkich potrzeb fizycznych oraz psychicznych naszego zwierzęcia, możemy się cieszyć jego towarzystwem przez bardzo długi czas.

Portugalski pies dowodny – zdrowie

Portugalski pies dowodny jest stosunkowo zdrowym zwierzęciem, wykazującym jednakże predyspozycję do kilku schorzeń:

  • Zaćmy
  • Postępującego zaniku siatkówki
  • Młodzieńczej kardiomiopatii

Rasa ta wykazuje również skłonność do rozwinięcia otyłości.

Portugalski pies dowodny – pielęgnacja

Utrzymanie sierści portugalskiego psa dowodnego w dobrym stanie jest niestety dosyć czasochłonnym i wymagającym zadaniem. Szata przedstawiciela tej rasy nie ulega co prawda linieniu, ale wykazuje skłonność do znacznego filcowania oraz zabrudzeń. Z tego powodu, absolutnym minimum jest szczotkowanie psa raz na tydzień, oraz kąpanie go raz na dwa miesiące.

Oczywiście, należy także pamiętać o innych zabiegach pielęgnacyjnych- a więc regularnym obcinaniu pazurów, oczyszczaniu gruczołów okołoodbytowych (oczywiście, jeżeli zachodzi taka potrzeba), a także kontrolowaniu stanu uszu, oczu czy przestrzeni międzypalcowych.

Bardzo ważną kwestią jest także dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej zwierzęcia, a więc systematyczne czyszczenie zębów (przy użyciu szczoteczki i specjalnej pasty lub mokrych chusteczek przeznaczonych do tego celu) oraz usuwaniu kamienia nazębnego u lekarza weterynarii, jeśli zajdzie taka konieczność.

Portugalski pies dowodny – żywienie

Żywienie portugalskiego psa dowodnego - jak zresztą każdego przedstawiciela omawianego gatunku - powinno opierać się przede wszystkim na jak najwyższej zawartości zwierzęcego białka dobrej jakości. Dobra karma dla psa jest produktem pełnoporcjowym, bezzbożowym oraz pozbawionym zbędnych wypełniaczy (na przykład soi, czy kukurydzy) oraz sztucznych barwników i konserwantów. Powinna opierać się na naturalnych składnikach, dostarczać wszystkich niezbędnych elementów odżywczych, witamin oraz substancji mineralnych.

Psi pokarm należy dawkować w taki sposób, aby pokrywał on dobowe zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia, ale go nie przekraczał. Jest to szczególnie ważne w przypadku portugalskiego psa dowodnego, który- jak już wspomniano- wykazuje predyspozycję do rozwinięcia nadwagi, a nawet otyłości.

Portugalski pies dowodny – szkolenie i wychowanie

Portugalski pies dowodny – szkolenie i wychowanie

Pies tej rasy cechuje się dużym ilorazem inteligencji oraz zapałem do nauki, dlatego wychowanie oraz wyszkolenie hiszpańskiego psa dowodnego jest stosunkowo łatwym zadaniem. Jednakże, wykazuje on duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, dlatego przed zakupem zwierzęcia należy upewnić się, że mamy wystarczająco dużo czas na codzienne spacery lub bieganie z psem.

Portugalski pies dowodny jest świetnym pływakiem oraz nurkiem. Nic dziwnego więc, że początkowo użytkowany był głównie w kierunku pomocy rybakom- potrafi on nie tylko aportować ryby, ale także nurkować w poszukiwaniu zgubionej sieci. Wykorzystywano go także do przenoszenia wiadomości na brzeg. Hiszpańskie psy wodne doskonale radzą sobie również w agility oraz jako psy aportujące, ale także dogoterapeuci lub asystenci osób niepełnosprawnych.

Portugalski pies dowodny – szczeniaki i hodowla

Przed przyjęciem do swojego domu portugalskiego psa dowodnego należy sobie odpowiedzieć najpierw na pytanie, skąd chcemy wziąć zwierzę. Możemy oczywiście zdecydować się na psa hodowlanego- w tej sytuacji mamy pewność, że dorosły osobnik będzie odzwierciedlał cechy zawarte we wzorcu FCI rasy. Jeżeli mamy do czynienia z dobrą hodowlą, taki pies będzie również zabezpieczony przed pasożytami, chorobami zakaźnymi oraz pasożytami zewnętrznymi. Powinien być on również wolnych od schorzeń dziedzicznych możliwych do wykrycia testami genetycznymi u rodziców miotu.

Inną opcją, jest przygarnięcie psa za darmo, na przykład ze schroniska czy fundacji. Oczywiście, takie zwierzę będzie psem bez rodowodu, z niejasną przeszłością oraz możliwymi zaburzeniami behawioralnymi na tle swojej przeszłości. Jednakże, taka adopcja pozwoli nam podarować dom zwierzęciu w potrzebie oraz zyskać nowego przyjaciela.

Portugalski pies dowodny – cena

Cena szczeniaków hodowlanych waha się zwykle od 3 do 5 tysięcy złotych. Na to, ile kosztuje ostatecznie dany przedstawiciel rasy, wpływa wiele czynników- od renomy hodowli, przez pochodzenie rodziców miotu, aż po indywidualne zalety danego szczenięcia. Oczywiście, należy także pamiętać, że na koszt utrzymania zwierzęcia składa się wiele innych aspektów- na przykład opieka weterynaryjna, kursy posłuszeństwa, zabawki, wyprawka dla szczenięcia i wiele innych.

Oczywiście, zawsze możemy także przygarnąć za darmo psa przeznaczonego do adopcji, należy jednak pamiętać że ostateczny koszt posiadania zwierzęcia może przerosnąć nasze założenia. Jest to jednak przedsięwzięcie warte swojej ceny.

Portugalski pies dowodny – historia rasy, ciekawostki

  • Początkowo rasa ta występowała w obrębie całego półwyspy portugalskiego, później jedynie w rejonie Algarve. Obecnie Algarve uważa się oficjalnie za miejsce, z którego wywodzi się ta rasa.
  • Przodkowie portugalskiego psa dowodnego trafili na Półwysep Iberyjski prawdopodobnie ponad 1000 lat pne, podczas wędrówek fenickich kupców.
  • Pierwszy wzorzec rasy został opracowany przez Vasco Bensaude,
  • Portugalski pies dowodny jest rasą bardzo popularną w Stanach Zjednoczonych. W obrębie Europy, cieszy się dużą popularnością w krajach skandynawskich, Niemczech oraz, oczywiście, Portugalii.
  • Pierwszy przedstawiciel tej rasy pojawił się w Polsce dopiero w roku 2007.

Portugalski pies dowodny – dla kogo?

Portugalski pies dowodny będzie idealnym przyjacielem dla osoby, która:

  • Szuka psa inteligentnego
  • Szuka psa zdrowego
  • Szuka psa średnich rozmiarów
  • Jest przygotowana na wymagającą pielęgnacji sierści pupila
  • Ma dzieci
  • Ma inne zwierzęta
  • Jest aktywna i lubi ruch oraz wysiłek fizyczny
  • Mieszka w pobliżu zbiornika wodnego

To może Cię zainteresować:

Usuwanie kamienia nazębnego u psa, objawy, zagrożenia, zapobieganie
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pies rodzinny czy myśliwski?
Dlaczego szczeniak nie chce jeść i jak mu pomóc?
Gończy fiński – łowca z północnej krainy
Suchy nos u psa – co to oznacza? Sprawdź dlaczego pies ma suchy nos!
Zapalenie pęcherza u psa – dlaczego pies często sika?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *