Czkawka u psów – dlaczego pies ma czkawkę?

Czkawka u psów nie jest niczym zaskakującym. Wiele osób zastanawia się jednak, czy może być ona groźna dla czworonoga. Potrzebujesz sprawdzonych informacji na ten temat? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu! Pies dużo pije, a także często ma czkawkę? Przyczyn tego zjawiska może być wiele – w zdecydowanej większości przypadków nie stanowią one realnego zagrożenia dla zdrowia. Nie można jednak wykluczyć tego, że nasz pupil boryka się z męczącym schorzeniem. Każdy przypadek jest zupełnie inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. W razie wątpliwości najprościej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który z pewnością udzieli niezbędnego wsparcia.

 

Co powoduje czkawkę u psa?

Dlaczego pies ma czkawkę? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Warto podkreślić, że może ona pojawić się u zwierząt w każdym wieku. Opisywana dolegliwość to nic innego, jak rytmiczne skurcze przepony oraz mięśni międzyżebrowych. Zazwyczaj trwa ono krótką chwilę, jednak problem może okazać się o wiele bardziej złożony. Podczas czkania najczęściej dochodzi do zamykania głośni, czego efektem jest bezgłos. Należy mieć świadomość, że czkawka zaliczana jest do odruchów bezwarunkowych, a więc nie można nad nią zapanować. Opisywane zjawisko fizjologiczne zapobiega zachłyśnięciu, a także wspomaga usunięcie ciała obcego z dróg oddechowych.

Czkawka u szczeniaka lub dorosłego czworonoga może być następstwem zbyt szybkiego jedzenia. Przy okazji warto jest dowiedzieć się, czym karmić psa. Niektóre czworonogi wymagają zakupu profesjonalnych misek spowalniających spożywanie posiłków. Jest to prawdziwe wybawienie w przypadku łakomczuchów, które pochłaniają karmę w ekspresowym tempie. Trzeba dodać, że czkawka znacznie częściej występuje u szczeniąt, jednak nie jest to regułą.

Rozmyślasz nad tym, czemu pies ma czkawkę? Być może doszło do zachłyśnięcia się jedzeniem lub wodą. Przyczyną może być także zalegające ciało obce, które działa drażniąco. Nie można także nie wspomnieć o gwałtownych zmianach temperatury. Nierzadko czkawka pojawia się po wyjściu z klimatyzowanego samochodu na zewnątrz. Omawianej dolegliwości sprzyja także popicie gorącego posiłku zimną wodą. Wiadomym jest jednak to, że takie sytuacje zdarzają się sporadycznie.

Częsta czkawka u psa powinna być powodem do niepokoju. Nie każdy wie, że jej przyczyną mogą być silne emocje oraz stres. Stan psychiczny zwierzaka odgrywa bardzo ważną rolę. Niepokój może pojawić się np. podczas podróży autem lub zmiany miejsca zamieszkania. Innym powodem występowania opisywanej dolegliwości może być robaczyca płuc. Należy również wykluczyć choroby układu oddechowego – występują one relatywnie rzadko, jednak należy wziąć pod uwagę również taką ewentualność. Nie obędzie się bez wizyty o lekarza weterynarii, który przeprowadzi niezbędne badania.

Objawy psiej czkawki

częsta czkawka u szczeniaka

Czkawka u psa jest bardzo łatwa w rozpoznaniu, więc każdy powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy medycznej. Zazwyczaj trwa ona od kilkunastu sekund do kilku minut, jednak może znacząco się przedłużyć. Czknięcia mają charakter rytmiczny – przerwa między nimi trwa kilka sekund. Pies, który ma czkawkę zazwyczaj delikatnie „podskakuje”, a jego klatka piersiowa drga. Objawy dolegliwości są identyczne, jak u ludzi, więc ciężko się pomylić.

Wraz z zamknięciem krtani i głośni pojawia się czknięcie, podczas którego zwierzak nie może wydać z siebie żadnych innych dźwięków. Skurcz przepony sprawia, że pied delikatnie podskakuje. Podczas rozkurczu czworonóg wydycha powietrze. Wraz z wdechem dochodzi do ponownego czknięcia. Oczywiście niezwykle istotne jest to, aby bacznie obserwować pupila. Normalne jest to, że dorosły osobnik lub szczeniak ma czkawkę, o ile tylko nie pojawiają się przy tym niepożądane objawy, takie jak np.:

  • problemy z oddychaniem,
  • lęk i niepokój,
  • sinienie dziąseł,
  • duszności i trudności w złapaniu powietrza,
  • odruch wymiotny.

W przypadku odnotowania niepokojących dolegliwości należy skontaktować się z weterynarzem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies cierpi na poważną chorobę, która wpływa na częste występowanie czkawki. Nie można również wykluczyć robaczycy płuc, która nieleczona niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Im szybciej zareagujemy na nieprawidłowości, tym lepiej!

Jak postępować, gdy pies ma czkawkę?

dlaczego pies ma czkawkę

Częsta czkawka u szczeniaka jest powszechnym zjawiskiem, które zwykle nie jest groźne. Niejedna osoba zastanawia się jednak, jak postępować w omawianym przypadku. W zdecydowanej większości przypadków opiekun nie musi podejmować żadnych działań, ponieważ dolegliwość samoczynnie ustępuje po kilku minutach, a nawet szybciej. Młode psy bardzo często łapczywie jedzą oraz piją, przez co czkawka może pojawić się u nich kilka razy dziennie. Nie jest to jednak powodem do niepokoju, o ile nie zauważyliśmy żadnych niepokojących objawów.

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną czkawki jest zbyt szybkie spożywanie posiłków, to warto jest zainwestować w miskę, która spowolni ten proces. Wbrew pozorom nie kosztuje ona majątku, a więc niemal każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję. Szybkie pochłanianie karmy może nieść za sobą szereg groźnych konsekwencji, a więc nie należy ignorować problemu. Ponadto, nawyki nabyte w wieku szczenięcym mogą być trudne w eliminacji. Błyskawiczne jedzenie może powodować rozszerzenie się żołądka.

Należy pamiętać o tym, aby nie podawać psu z czkawką żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną omawianego zjawiska jest choroba, a więc wizyta w przychodni weterynaryjnej to absolutna podstawa.

Domowe sposoby na czkawkę u psa

W przypadku czkawki u ludzi można stosować rozmaite domowe sposoby, jednak kompletnie nie sprawdzają się one u zwierząt! Nie należy więc podawać psu cukru lub próbować go przestraszyć. W ten sposób nie wyeliminujemy problemu, a jedynie narazimy pupila na niebezpieczeństwo. Oczywiście zabronione jest wlewaniu zwierzęciu do pyska herbaty, czy też innych naparów, które często wykorzystywane są przez ludzi.

Bardzo ważne jest również to, aby nie ciągnąć psa za język, ani nie narażać go na inne bodźce bólowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać mu wodę lub smakołyk do gryzienia. Być może skróci to czas trwania czkawki.

Długotrwała czkawka u zwierząt

Krótka, a zarazem sporadyczna czkawka u psa nie jest powodem do zmartwień. Problem zaczyna się w momencie, gdy dolegliwość staje się długotrwała. Jeśli czkawka trwa kilkadziesiąt minut, to niezwłocznie należy udać się do weterynarza. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przyczyną może być zachłyśnięcie jedzenie lub piciem. Ważna jest sprawna reakcja na zagrożenie.

Lekarz ustali, co jest przyczyną czkawki. Priorytetem jest odrzucenie chorób dróg oddechowych, czy też jamy brzusznej. Specjalistyczne badania pozwolą także określić, czy zwierzę nie boryka się z robaczycą płuc. Diagnoza „na własną rękę” jest w tym przypadku niemożliwa. Nie należy również czekać zbyt długo na konsultację z weterynarzem, gdyż każda chwila zwłoki może negatywnie wpłynąć na stan czworonoga.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Dlaczego pies je kupy? Wyjaśniamy, dlaczego pies zjada odchody
Dlaczego pies się ślini?
Pies szczeka w nocy- dlaczego?
Dlaczego pies wyje – co oznacza wycie psa?
Jak oduczyć psa uciekania? Dlaczego pies ucieka od właściciela?
Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?
Krew w moczu u psa – dlaczego pies oddaje mocz z krwią?
Dlaczego pies je trawę? Dowiedz się czemu psy jedzą trawę!
Suchy nos u psa – co to oznacza? Sprawdź dlaczego pies ma suchy nos!
Dlaczego pies nie chce jeść? Dowiedz się co to oznacza
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *