Pies kuleje – co zrobić jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę?

Kulawizna u psa powinna być zawsze alarmującą sytuacją dla właściciela czworonoga. Czym może być spowodowane to, że pies kuleje? Przyczyn może być wiele. Najważniejsze to szybko dostrzec problem i udać się do specjalisty, który oceni co dolega naszemu zwierzakowi. Czasami nie można ocenić, czemu pies kuleje na podstawie samej obserwacji. Niezbędne mogą okazać się badania dodatkowe, by ocenić czemu pies nie chce stawać na daną kończynę.

 

Przyczyny kulawizny u psa

Pies kuleje na tylną łapę? Im szybciej zareagujesz, tym lepiej. Weź pod uwagę, że najprawdopodobniej twój ukochany zwierzak cierpi, a więc należy zrobić wszystko, by możliwie najszybciej udzielić mu pomocy. Ciekawym jest, że przyczyna dolegliwości może być zlokalizowana w obrębie kręgosłupa, a nawet jamy brzusznej. Nie musi ona dotyczyć samej łapy, co dla wielu osób jest zaskoczeniem. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego twój pies kuleje na przednią łapę? Nie obędzie się bez wizyty u weterynarza. Samodzielna diagnoza jest niemożliwa – w ten sposób możemy jedynie pogorszyć stan psa. Niezwykle istotne jest to, aby nie bandażować łapy, jeśli nie wiemy, co wywołuje kulawiznę! Dobre chęci mogą nieść za sobą skutki odwrotne do zamierzonych, a więc lepiej uważać.

Najczęstsze przyczyny kulawizny u psa to:

  • Zerwanie wiązadła – na skutek opisywanego zjawiska pies odczuwa potrzebę odciążenia chorej nogi m.in. poprzez prostowanie. Nie staje on na nią podczas chodzenia. Siada wyłącznie po stronie zdrowej łapy. Do zerwania wiązadła może dojść nawet podczas zwykłego spaceru lub zabawy! Warto dowiedzieć się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, żeby zapobiec niebezpiecznym zrywom czy pogoni psa za innym zwierzęciem. Czasami wystarczy jeden gwałtowny ruch, aby nabawić się poważnych problemów.
  • Uraz pazurów lub opuszka – wiadomym jest, że naderwany pazur lub skaleczony opuszek może wywoływać wielki ból podczas chodzenia. W takiej sytuacji zwierzak nie wykorzystuje łapy podczas chodzenia. Należy zwracać uwagę, po jakiej powierzchni porusza się nasz pies. Istotne jest to, aby unikać spacerów po podłożu niebezpiecznym np. pokrytym szkłem lub chropowatym lodem. Trzeba pamiętać o tym, że nawet mocno nagrzany chodnik może stanowić zagrożenie! Spacer w upalny dzień powinien odbywać na placu pokrytym zielenią.
  • Choroby kości – wydaje Ci się, że pies kuleje bez powodu? Pamiętaj o tym, że przyczyny omawianej choroby nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka. Nie można wykluczyć chorób kości np. krzywicę lub młodzieńcze zapalenie kości. Wspomniane schorzenia uniemożliwiają zwierzęciu normalne poruszanie się. Przyczyną może być nie tylko podłoże genetyczne. Zła dieta oraz brak optymalnej ilości aktywności fizycznej także zwiększa ryzyko rozwoju poważnych chorób kości. Bardzo ważne jest to, aby zwierzak miał zagwarantowane zbilansowane posiłki wysokiej jakości. Dotyczy to nie tylko szczeniąt!
  • Choroby stawówpies kuleje po odpoczynku? Wszystko wskazuje na to, że boryka się on z problemem ze stawami. Nie trzeba tłumaczyć, że powoduje to ogromny ból. Częściej pojawia się ono u seniorów, jednak nie jest to żadną regułą. Młode psy z nadwagą lub otyłością nadwyrężają stawy podczas chodzenia, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Pierwszym krokiem jest oczywiście eliminacja nadprogramowych kilogramów. Nie każdy opiekun potrafi samodzielnie poradzić sobie z tym problemem, a więc warto jest zaczerpnąć porady specjalisty. Niektórzy uważają, że wprowadzenie codziennej dawki ruchu rozwiąże problem. Nie zawsze tak jest! Na początku należy dowiedzieć się, jak biegać z psem. Być może ze względu na wagę czworonoga konieczne będzie wdrożenie szczególnych środków ostrożności, które zmniejszą prawdopodobieństwo pogłębienia się schorzenia.
  • Choroby genetyczne – twój pies kuleje na tylną łapę po wstaniu? A może przez całą dobę przemieszcza się na trzech nogach? Trzeba wiedzieć, że w przypadku niektórych ras przyczyną problemu mogą być predyspozycje genetyczne. Jedną z najczęściej występujących chorób jest dysplazja stawu biodrowego – choroba zwykle dotyka czworonogów raz szybko rosnących m.in. bokserów, labradorów, owczarków niemieckich. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby zwierzak posiadał rodowód. Powinien on pochodzić z legalnie funkcjonującej hodowli, gdyż dzięki temu można określić, czy w poprzednich pokoleniach występowała wspomniana choroba. Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że szczenięta także będą się z nią borykać. Niestety wielu pseudo-hodowców nie posiada wiedzy na ten temat lub celowo ją zataja tylko po to, aby dalej rozmnażać psy dla korzyści finansowych.
  • Uszkodzenie skóry – jeśli pies kuleje i liże łapę, to koniecznie sprawdź, czy nie doszło do uszkodzenia skóry w obszarze przestrzeni między palcami. Jest to wyjątkowo wrażliwe miejsce, którego zranienie może wywołać ogromny ból. Trzeba dodać, że pokrywa go sierść, co znacząco utrudnia identyfikację. Być może doszło do wbicia drzazgi lub innego ciała obcego. Brak odpowiedniej pielęgnacji często prowadzi do powstawania kołtunów, wewnątrz których mogą gromadzić się okruchy i drobne zanieczyszczenia. Po zgromadzeniu ich dużej ilości pies może odczuwać dyskomfort oraz ból, co skłania go do utykania na łapę.
  • Uszkodzenie mięśni i ścięgien – pies kuleje na tylne łapy? Weź pod uwagę ryzyko uszkodzenia mięśni oraz ścięgien. W omawianym przypadku przyczyną jest zwykle uraz mechaniczny np. zbyt intensywny spacer lub pogryzienie przez innego czworonoga.

Jak postępować, gdy pies kuleje?

pies kuleje na tylną łapę

Jeśli twój pies kuleje na przednią łapę po bieganiu, to najprawdopodobniej nadwyrężył on staw podczas aktywności fizycznej. Mogło również dojść do naderwania wiązadła. Z tego względu tak ważne jest to, aby wysiłek fizyczny był dopasowany do kondycji oraz stanu zdrowia czworonoga. Jeśli nie mamy pewności, czy wspólne bieganie nie przyniesie bolesnych dolegliwości, to powinniśmy poprosić o pomoc kogoś z większym doświadczeniem. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, jak powinniśmy postępować, gdy pies kuleje, ponieważ wszystko zależy od przyczyny. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

Najprościej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii. Zwykle wystarczy krótkie badanie, aby wstępnie określić, co powoduje utykania na łapę. Dzięki temu możliwe jest określenie dalszego toku postępowanie. Twój pies kuleje, ale łapa go nie boli? W takiej sytuacji możesz zaczekać z wizytą u specjalisty. Oczywiście konieczne jest baczne obserwowanie czworonoga. Należy dokładnie obejrzeć jego łapę – nie można zapomnieć o pazurach, opuszkach oraz skórze znajdującej się pomiędzy pazurami. Być może znajdziemy tam drzazgę lub inne ciało obce, które wywołuje ból. Zwykle można je samodzielnie usunąć, jednak należy zachować ostrożność. Ponadto, zwierzę może się wyrywać, co uniemożliwia spokojne przeprowadzenie nawet prostej czynności. Warto jest więc poprosić kogoś o pomoc.

Twój pies kuleje na przednią łapę po wstaniu, a po kilkudziesięciu minutach odzyskuje pełną sprawność? Nie należy ignorować problemu. Istnieje ryzyko, że cierpi on na zapalenie stawów. Początkowo dolegliwości zanikają dość szybko, jednak stan zdrowia może sukcesywnie się pogarszać. Wizyta u weterynarza nie kosztuje majątku, a z pewnością przyniesie upragniony spokój. Im szybciej zwierzak otrzyma pomoc, tym lepiej. W niektórych przypadkach rozpoczęcie natychmiastowego leczenia może zapobiec rozwojowi choroby, a więc nie należy czekać zbyt długo.

Jakie objawy są niepokojące?

Kwestią, którą warto poruszyć jest także lizanie łapy. Mogłoby się wydawać, że takie zachowanie jest całkowicie normalne. Nic bardziej mylnego! Bardzo często takie zachowanie psa oznacza, że boryka się on z dolegliwościami bólowymi. Być może w jego kończynie zalega ciało obce, którego nie może pozbyć się samodzielnie. Jeśli zwierzę wręcz wgryza się w łapę, to przyczyną może być samoagresja będąca następstwem chorób psychicznych. Utykanie na łapę może być spowodowane bólem rany, którą pies wyrządził sobie sam.

Nie można również pominąć chorób neurologicznych, które mogą objawiać się np. trudnościami w utrzymaniu równowagi. Oczywistym jest, że tylko weterynarz może określić dalszy tok postępowania. Leczenie jest zwykle skomplikowane, a zarazem złożone, więc konieczna jest konsultacja z doświadczonym specjalistą. W innym przypadku najprawdopodobniej dojdzie do pogłębienia się schorzenia.

U kulejącego psa może pojawić się także apatia, brak chęci na zabawę lub aktywność fizyczną, spadek apetytu. Opiekun powinien obserwować pupila oraz informować weterynarza o wszelkich odstępstwach od normy. Znacząco usprawni to proces diagnozy. Każdy powinien pamiętać o tym, aby nie podawać czworonogowi żadnych leków „na własną rękę”! Tyczy się to nawet standardowych środków przeciwbólowych. Czasami wystarczy jedynie nieduża dawka, aby narazić zwierzaka na dotkliwe skutki uboczne. Nie można również samodzielnie wykonywać opatrunków.

Złamana łapa u psa – co robić?

pies kuleje i liże łapę

Złamana łapa u czworonoga wzbudza u właściciela ogromny strach. Nie należy jednak panikować! Konieczne jest unieruchomienie kończyny – dzięki temu pies nie będzie zadawać sobie większego bólu, a także nie doprowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia. Oczywiście omawiana czynność jest wskazana wyłącznie wtedy, gdy mamy pewność, że doszło do złamania. Jeśli doszło do złamania otwartego, to priorytetem jest zatamowanie krwawienia. Należy więc wykonać opatrunek, który zmniejszy jego intensywność.

Jak już wspomniano, nie należy podawać zwierzakowi żadnych leków. Konieczna jest natychmiastowa wizyta w klinice weterynaryjnej. Jeśli zdarzenie ma miejsce w nocy, to należy sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia czynna całodobowo. Mieszkańcy dużych miast mają ułatwione zadanie, gdyż nie muszą pokonywać zbyt dużego dystansu. Ważne jest, aby zabezpieczyć psa przed podróżą, tak aby ograniczyć jego poruszanie się do absolutnego minimum. Najlepiej, jeśli ktoś pomoże nam w tym zadaniu.

 

4.3/5 - (17 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Szkolenie psów – jak tresować szczeniaka lub dorosłego psa?
Västgötaspets – czyli pies Gotów, szwedzki vallhund lub szwedzki szpic owczarski
Chart afrykański czyli Azawakh lub pies Tuaregów
Osowiały pies – co zrobić gdy pies jest smutny?
Hamak dla kota – jak zrobić samemu? Gdzie kupić?
Co zrobić gdy pojawią się pchły u psa? Jak je zwalczyć?
Odmrożenia u psa – co zrobić gdy pies odmrozi sobie łapy?
Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?
Pies wymiotuje – co zrobić gdy pojawią się wymioty u psa?
Biegunka u psa – co podać psu na biegunkę i co zrobić, gdy pies ma rozwolnienie?
Oceń nasz artykuł
4.3/5 - (17 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *