Västgötaspets – czyli pies Gotów, szwedzki vallhund lub szwedzki szpic owczarski

Większość ludzi wybierających rasę psa, która będzie im towarzyszyć przez najbliższe kilkanaście lat kieruje się wyglądem, własnymi wyobrażeniami i przedstawieniem danego psa w filmach czy opowieściach znajomych. Zamiast tego ważniejsze jest rozważenie własnych możliwości finansowych i dysponowania wolnym czasem. To ile kosztuje utrzymanie psa zależy przede wszystkim od jego wielkości, aktywności oraz predyspozycji do chorób, które w przypadku niektórych ras są niemal nieuniknione a w przypadku innych sporadyczne. Jeśli uważasz, że jesteś w stanie poświęcić co najmniej 2 godziny życia dziennie wyłącznie na aktywnym spędzaniu czasu z Twoim pupilem, niezależnie od pogody i nastroju, możesz rozważyć aktywną i inteligentną bombę energii jaką jest Västgötaspets.

Charakterystyka

Aktywność

Terytorialność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Västgötaspets - wygląd i opis rasy

  • Pochodzenie: południowa Szwecja
  • Rozmiar: samce 32-34 cm, samice 31-33 cm
  • Waga 9-14 kg
  • Sierść: krótka, gęsta o twardym włosiu.
  • Maść: wilczasta, piaskowa, rdzawa, pręgowana, niebieskawa. Dopuszczalne białe znaczenia
  • Długość życia: 12-15 lat
  • Charakter: żywiołowy, czujny, chętny do nauki

Västgötaspets – wzorzec rasy

Västgötaspets jest psem niewielkich rozmiarów należącym do grupy szpiców i psów pierwotnych, chociaż przez niektórych badaczy, ze względu na odmienne proporcje ciała uważany powinien być za owczarka krótkonożnego. Pies Gotów posiada trójkątne, stojące uszy, wilkowaty kształt głowy, jednak jednocześnie krótkie łapy i ogon zakręcony ponad grzbietem, bądź tez krótki na ledwie kilka kręgów u 50 % populacji tej rasy. Najczęściej występuje w maściach wilczastych z białymi znaczeniami, chociaż zdarzają się również: piaskowa, niebieskawo-szara, rdzawa, brązowo-żółta i pręgowana. Włos jest krótki i twardy, na piersi, szyi i kończynach tylnych może być nieco wydłużony. Oczy ma kształtu migdałów, bystre i koloru brązowego.

Västgötaspets – charakter

Västgötaspets jest psem bardzo energicznym, niezwykle skorym do zabaw i szybkiego reagowania na wszelkie komendy człowieka. Jest odważny i inteligentny, lubi pracę zwłaszcza wymagającą myślenia. Doskonale odnajduje się w psich sportach z zakresu agility czy nose work. Ze względu na swoją czujność wykorzystywany jest do stróżowania, nie wykazuje jednak agresji by zaatakować włamywacza. Wymaga niezwykle intensywnej dawki ruchu, dlatego nie nadaje się dla ludzi szukających psa kanapowego – przy niezaspokojeniu potrzeb biegania i trenowania nowych sztuczek może stać się sfrustrowany i odreagowywać na niszczeniu mebli czy wyciu.

Västgötaspets – długość życia

Jak na psa rasy małej przystało, szwedzki szpic owczarski  może poszczycić się dłuższym życiem niż duże psiaki. Przygarnięcie Västgötaspetsa pod nasz dach może oznaczać nawet 15 lat przyjaźni, dlatego od samego początku powinniśmy zadbać aby korzyści z niej płynące były obustronne. O dobra starość naszego pupila możemy zadbać badając go corocznie pod kątem niewydolności narządów poprzez zwykłe pobranie krwi, dbanie o prawidłowe żywienie i zapewnienie odpowiednich treningów co wspomoże odporność Twojego psiaka.

Västgötaspets – zdrowie

Västgötaspets jest stosunkowo zdrową rasą odporną na niekorzystne warunki środowiska. Najczęściej zdarzające się przypadłości u tej rasy to dysplazja stawów, tak zwana „focza łapa” czyli wygięcie łap na boki, wypadanie jądra miażdżystego czyli dyskopatia kręgosłupa i choroba Legg Calve Perthesa, które mogą przyczyniać się do kulawizn i niezborności ruchowych tych niewielkich psów chondrodystroficznych. Kolejnymi problemami są wady uzębienia, jaskra i inne choroby oczu oraz padaczka idiopatyczna, która może objawiać się na początku dziwnym zachowaniem psa (wpadaniem na ściany, popuszczaniem moczu, niepokojem, ospałością) z czasem nasilając się coraz bardziej i pozwalając zaobserwować rodzinie napady drgawkowe. Ważne jest by zwłaszcza w okresie szybkiego wzrostu szczenięcia udać się do lekarza weterynarii by sprawdził stan szkieletu kostnego w 4, 6 i 24 miesiącu życia naszego psa. Jeśli nasz psiak będzie wymagał operacji biodra to NIE MA OPCJI, że nie udzielisz mu pomocy na jaką zasługuje. Zwierzę domowe powinno się traktować tak jak dzieci i innych członków rodziny, zawsze powinniśmy trzymać fundusz, który pokryje koszty ewentualnego ratowania życia w razie wypadku czy wykrycia groźnej choroby.

Västgötaspets – pielęgnacja

Västgötaspets nie jest szczególnie wymagający pod względem pielęgnacji. Krótka sierść nie wymaga kąpieli a jedynie wyczesywania raz na parę tygodni, a w okresie wiosennego linienia codziennie by ułatwić odchodzenie martwego podszerstka. Ważne jest dbanie o prawidłowy stan pazurów, które przy zapewnieniu odpowiedniej dawki biegania po chropowatych powierzchniach mogą same się ścierać, jednak jeśli w pozycji stojącej opierają się o podłoże wymagają skrócenia odpowiednimi cążkami. Ponadto powinniśmy szczególną uwagę poświęcić zębom psiaka, ponieważ rasa Västgötaspets jest predysponowana do rozwoju kamienia nazębnego. Naszym nawykiem powinno stać się codzienne szczotkowanie zębów by zdrapać narastającą warstwę bakterii, która w kolejnych etapach ulegałaby wapnieniu i wytrącaniu kamienia. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego robić, powinniśmy co najmniej raz lub dwa razy do roku udać się z pieskiem do lekarza weterynarii by ocenił stan uzębienia i wykonał ewentualne czyszczenie.

Västgötaspets – żywienie

Ze względu swoją ponadprzeciętną aktywność Västgötaspets potrzebuje dobrej jakości karmy, opierającej się w co najmniej 50% na mięsie mięśniowym, a w dalszych częściach na podrobach, tłuszczach, owocach, warzywach oraz dodatkach mineralno-witaminowych. Częstym problemem jest przekarmianie pupili domowych przez właścicieli co skutkuje otyłością a dalej uszkodzeniem wrażliwych stawów i kręgosłupa psiaków. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dokarmiania psa resztkami ze stołu, które absolutnie nie jest prawidłowym nawykiem, a także skarmianiu psa popularną i dobrze reklamowaną karmą, która w głównej mierze opiera się na zbożach takich jak kasza czy makaron, posiadając ledwie niewielki odsetek mięsa. Skarmianie psa tanią karmą złej jakości może bardzo źle odbić się na zdrowiu zwierzaka, dlatego nie jest to coś na czym powinniśmy oszczędzać. Koszt utrzymania Västgötaspetsna dobrej jakości karmie zamknie się w mniej niż 100 zł miesięcznie.

Västgötaspets – szkolenie i wychowanie

Västgötaspets to głodne wiedzy i nauki zwierzęta, bardzo szybko rozumiejące czego człowiek od nich oczekuje i chętnie wykonujące różne ćwiczenia. Doskonale nadają się na naukę podstawowego posłuszeństwa, agility, pracy węchowej i zwykłych domowych sztuczek. Wymagają intensywnego treningu obejmującego nawet 10 km dziennie biegania i wykonywania poleceń, tak by stymulować mięśnie do pracy a mózg do myślenia. Pomoże to nam nawiązać wspaniałą relację już od najmłodszych tygodni ze szczeniakiem, a później z dorosłym psem, który będzie nas traktował nie tylko jak pana ale przede wszystkim przyjaciela. Ważna jest odpowiednia socjalizacja szczeniaka z członkami rodziny i innymi zwierzakami. Västgötaspets raczej nie są skore do agresji i całkiem dobrze radzą sobie z nimi dzieci, jednak należy pamiętać, że każde zwierzę ma swoje granice cierpliwości. W przypadku niedostatecznego wyszkolenia czy wybiegania Västgötaspets mogą wykazywać bardzo duże tendencje do szczekania i niszczenia.

Västgötaspets – szczeniaki i hodowla

W Polsce Västgötaspets jest jedną z najrzadszych ras psów. W 2012 roku do ZKwP były wpisane ledwie 2 zwierzęta tej rasy, dlatego jeśli interesuje nas kupno rasowego szczeniaka konieczne jest szukanie hodowli za granicą. Największe powodzenie w szukaniu psa Gotów będziemy mieć w rodzimym kraju, czyli Szwecji.

Västgötaspets – cena

Cena rasowego Västgötaspets waha się między 2-4 tysiące euro. Ponadto jako, że krajem z największą ilości hodowli szwedzkiego vallhunda jest kraj skandynawski, to ile kosztuje kupno szczeniaka zależy w sporej części od kosztów wyrobienia paszportu i zorganizowania transportu. Nie jest to jedyny sposób by nabyć psa, który wygląda jak Västgötaspets. W schroniskach w Polsce znajduje się pełno kundelków bez rodowodu do adopcji za darmo, które wyglądem niewiele odbiegają rasowemu psiakowi. Adopcja pozwoli zaoszczędzić nam sporo pieniędzy i zyskać wspaniałego przyjaciela, który nie zapomni nam tego dobrego uczynku. Szerokim łukiem powinniśmy natomiast omijać pseudohodowle oferujące szczeniaki za ledwie kilkaset złotych, ponieważ pochodzą one z nielegalnych kojarzeń i bardzo często w dorosłym życiu rozwijają wiele chorób.

Västgötaspets – historia rasy, ciekawostki

  • Rysunki naskalne z krainy jezior Wener i Wetter sugerują, że kiedyś Västgötaspetsbyły większe i służyły w polowaniach, później jednak zaczęły nabywać mutację chondrodystrofii, która przetrwała do dzisiaj.
  • Västgötaspets służy jako pies zaganiający bydło hodowlane, stróżujący i szczurołap.
  • W latach 40 XX wieku Björn von Rosen dokonywał spisu psów w jednolitym typie w południowej Szwecji, które następnie stały się założycielami rasy uznanej przez FCI.
  • Chociaż średnia długość życia Västgötaspets to 15 lat, rekordzista tej rasy żył aż 27 lat.

Västgötaspets – dla kogo?

Wady:

  • Szczeka i niszczy w przypadku nudy
  • Wymaga wiele uwagi na ćwiczenia fizyczne i trenowanie
  • Może wymagać operacji z powodu problemów ortopedycznych – bądź gotowy na wydanie kilku tysięcy zł

Zalety:

  • Łatwo się uczy
  • Lojalny i rodzinny
  • Stosunkowo tani w utrzymaniu

Dla zdecydowanej i konsekwentnej osoby nastawionej na pracę z niewielkim psem, Västgötaspets może być wspaniałym towarzyszem życia na długie lata. Szwedzki szpic owczarski to pies, który wiele może nam zaoferować, dlatego winni będziemy mu co najmniej równe oddanie. Doskonale odnajdzie się w rodzinie z dziećmi i innymi zwierzętami, ponieważ nie wykazuje on agresji ani odruchu polowania na zwierzęta domowe czy hodowlane. Być może szwedzki vallhund to pies właśnie dla Ciebie?

To może Cię zainteresować:

Dieta BARF dla psa – wszystko o diecie opartej na surowym mięsie
Behawiorysta – na czym polega ten zawód?
Pseudohodowla – co to jest i gdzie zgłosić nielegalną hodowle?
Czy pchły przechodzą na ludzi?
Teriery – jaki mają charakter i jakie to rasy?
Osowiały pies – co zrobić gdy pies jest smutny?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *