Szpic nordycki – opis i charakterystyka rasy

Szpic nordycki to czujny, pewny siebie i odważny pies. Te cechy sprawiają, że są doskonałymi psami stróżującymi, a ich czułe, lojalne i oddane natury decydują o tym, że sprawdzą się także jako wierne pupile rodzinne. Jeśli jesteś osobą aktywną, lubiącą wypoczynek na świeżym powietrzu i szukasz zaangażowanego kompana swoich przygód, zapoznaj się informacjami na temat tej niezwykłej rasy.

 

Wygląd i opis rasy:

  • Grupa FCI: grupa 5 (szpice)
  • Sekcja: 2 (północne szpice myśliwskie)
  • Rozmiar: 40-47 cm
  • Waga: ok. 12-15 kg
  • Kolor sierści: Maść biała, z symetrycznymi łatami w różnych odcieniach żółtego i czerwonego, na głowie i tułowiu. Pożądane duże łaty
  • Długość życia: 12-14 lat

Szpic Nordycki – wzorzec rasy

Szpic nordycki to mały pies w typie szpica o zwartym, dobrze umięśnionym ciele, spokojnym, żywym wyrazie twarzy i śmiałym, odważnym usposobieniu.

Szata i umaszczenie: Podobnie jak inne rasy z tego regionu, szpic nordycki ma podwójną sierść składającą się z delikatnego, gęstego podszerstka i okrywy wierzchniej z twardymi, krótkimi i prostymi włosami, które są najkrótsze na mostku nosa, czubku czaszki, uszach i przedniej stronie nóg. Dłuższe włosy pokrywają szyję, grzbiety ud i spód ogona.

Szczególne cechy fizyczne: Szpic nordycki ma zwartą budowę i nieco prostokątny wygląd. Choć nie jest to rasa masywna, ma dobrze rozwinięte mięśnie i lekkie kątowanie rysów, co nadaje mu surowe, ale pełne wdzięku proporcje. Rasa ta ma krótką kufę, wysoko osadzone i wyprostowane uszy oraz średniej wielkości brązowe oczy w kształcie migdałów. Ogony są wysoko osadzone i noszone w wysokim łuku.

Szpic Nordycki – charakter

Szpice nordyckie to chętne, uważne i pewne siebie psy a także spokojni i czuli towarzysze domowi. Rasa ta znana jest ze swojej nieustraszonej postawy. W polowaniach na dziką zwierzynę wykorzystywał wyostrzone zmysły oraz oznajmiał myśliwych o swoim położeniu za pomocą wysokich dźwięków. Silny instynkt myśliwski pozostał, spodziewajmy się zatem, że szpic może mieć tendencję do gonienia małych zwierząt domowych. Nie jest jednak uważany za rasę agresywną i jest w stanie dobrze dogadać się z innymi zwierzętami domowymi, jeśli zostanie odpowiednio zsocjalizowany. Warto mieć świadomość, że zwierzę wykazuje się tendencją do szczekania, szczególnie gdy jest podekscytowane, zatem nie radzi sobie dobrze w mieszkaniach.

Szpic Nordycki – długość życia

Średnia długość życia szpica nordyckiego wynosi 12-15 lat.

Szpic Nordycki – zdrowie

Jest to rasa ciesząca się raczej dobrym zdrowiem. Najpowszechniejszymi problemami zdrowotnymi u psów są: dysplazja stawów, epilepsja i padaczka. Zdarzają się także alergie skórne. U rasy czasami występuje postępująca ataksja móżdżkowa o wczesnym początku-jest to zaburzenie układu nerwowego, powodujące nieskoordynowane ruchy i utratę równowagi. Jeśli chodzi o odporność na upały, warto zdawać sobie sprawę, że rasa pochodzi z zimnych regionów i dzięki podwójnej sierści niskie temperatury nie są mu straszne. Natomiast podczas upałów powinniśmy ograniczyć aktywność naszego pupila i zapewnić mu chłodniejszy kąt. Pamiętaj także o regularnych kontrolach weterynaryjnych i profilaktyce, a długo będziesz cieszyć się zdrowym pupilem.

Szpic Nordycki – pielęgnacja

Psy tej rasy z natury są nie brudzą się często, nie mają skłonności do tarzania się w błocie i zazwyczaj myją się samodzielnie. Szpice nordyckie mają minimalne potrzeby pielęgnacyjne i przez większość roku potrzebują jedynie okazjonalnej kąpieli i szczotkowania. Wiosną i jesienią linieją i wymagają codziennego szczotkowania. Oprócz regularnego czyszczenia uszu i obcinania paznokci, pamiętaj także o tym, aby dbać o zęby i zapewnić psu higienę jamy ustnej.

Szpic Nordycki – żywienie

Szpic nordycki wymaga wysokiej jakości karmy, która jest odpowiednia dla jego poziomu aktywności i etapu życia (np. szczeniak, dorosły, senior). Wszystkie psy są narażone na ryzyko otyłości, jeśli jedzą zbyt dużo kalorii. Aby zapobiec nadwadze, porcjuj karmę w miarce i ogranicz smakołyki do maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii.

Szpic Nordycki – szkolenie i wychowanie

Szpic nordycki jest psem odważnym i aktywny. Nie powinien sprawiać wrażenia nerwowego, płochliwego czy przejawiać agresji.
Jest wierny i oddany swojej rodzinie. Sprawdza się jako stróż, gdyż jest nieufny i podejrzliwy w stosunku do obcych. Nie toleruje także obcych psów na swoim terenie i nie cofnie się przed podjęciem walki. Szpice nordyckie są bardzo wierne, uczuciowe i dobrze czują się wśród dzieci. Szkolenie jest niezbędnym elementem dla tych zwinnych i uważnych psów. Regularne sesje ustanowią pozytywne nawyki i zapewnią bardzo potrzebną stymulację fizyczną i umysłową. Szpic nordycki lubi zajęcia, które mają szybkie tempo i są interesujące. Pomiń powtarzające się sesje szkoleniowe i utrzymuj je w wesołej atmosferze. Rasa szybko się uczy, ale nie oczekuj, że szkolenie sprawi, że ich szczekanie będzie pod kontrolą. Te psy lubią „mówić” i to wrodzone zachowanie będzie trudne do wytrenowania. Nawet na ringu wystawowym, gdzie zasady są surowe, sędziowie nie karzą szpiców nordyckich za ich częste szczekanie. Użyj pozytywnego, opartego na nagrodach szkolenia, oferując smakołyki, zabawki i pochwały zamiast ostrej krytyki.

Szpice nordyckie są psami wyhodowanymi do polowań. W dzisiejszych czasach mogą spędzać więcej czasu na gonieniu piłek, niż zwierząt, jednak nadal są rasą aktywną, która wymaga dużo ruchu. Regularne spacery lub szybkie gry na świeżym powietrzu pomogą pomóc spalić ich energię. Sprawdzą się jako wyborni towarzysze zajęć na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki i pływanie. Szkolenie w zakresie psich sportów, takich jak agility, obedience czy rally, również może być świetnym sposobem na zapewnienie psu ćwiczeń.

Szpic Nordycki – szczeniaki i hodowla

Obecnie na terenie Polski nie działa żadna hodowla szpiców nordyckich i ich zakupu musimy dokonać poza granicami kraju. Decydując się za zakup psa z hodowli, zweryfikujmy jej rzetelność i warunki i dokonujmy zakupu jedynie ze sprawdzonych hodowli, troszczących się o swoich podopiecznych.

Szpic Nordycki – cena

Cena szpica nordyckiego waha się od 1 do 2 tys. euro w zależności od rodowodu i hodowli. Średni miesięczny koszt utrzymania psa to około 120 zł.

Szpic Nordycki – historia rasy, ciekawostki:

Jest to starożytna rasa pochodząca ze skandynawskich regionów Szwecji i Finlandii. Te małe pieski przetrwały surowy północny klimat polując na małe zwierzęta, które ich właściciele następnie sprzedawali lub handlowali. Po II wojnie światowej ceny futer spadły, zmniejszył się też popyt na te wytrwałe psy myśliwskie. W 1948 roku Szwedzki Związek Kynologiczny uznał szpica nordyckiego za wymarłego. Zamknął swoje księgi stadne, ale rasa przetrwała w odległych wioskach, gdzie psy nadal pracują jako psy stróżujące i zwierzęta do towarzystwa. Dzięki oddanym hodowcom, niecałe dwie dekady później szpic nordycki powrócił do Szwedzkiego Związku Kynologicznego wraz z nowym wzorcem rasy. Populacja pozostaje niewielka – w Skandynawii żyje mniej niż 3000 szpiców nordyckich, a w pozostałych częściach świata ich liczba jest niewielka. Poza krajami skandynawskimi są mało znane, a w Danii, Kanadzie i USA trzyma się je jako psy do towarzystwa. Nie ma ich ani w Polsce, ani u naszych sąsiadów.

Szpic Nordycki – dla kogo?

Szpic będzie idealnym kompanem dla osób aktywnych, wędrowców, czy myśliwych jako pies do polowania. Raczej nie jest polecany osobom starszym czy preferującym siedzący tryb życia. Dobrze dogaduje się z dziećmi, ale nie do końca małymi. Łatwo i szybko może stać się ulubieńcem całej rodziny. Z innymi psami i zwierzętami domowymi dogaduje się dobrze, ale konieczna jest wczesna i właściwa socjalizacja.

Oceń tę stronę

To może Cię zainteresować:

Szpic japoński – pielęgnacja, hodowla, opis rasy
Basset bretoński – charakterystyka i opis rasy
Alpejski gończy krótkonożny – charakterystyka i opis rasy
Elkhund szary – charakterystyka i opis rasy
Kot rosyjski niebieski – charakterystyka i opis rasy
West Highland White Terrier – charakterystyka i opis rasy
Boerboel – opis i charakterystyka rasy
Owczarek szkocki krótkowłosy – charakterystyka i opis rasy
Cocker spaniel amerykański – opis i charakterystyka rasy
Buldog angielski – charakterystyka, opis rasy psów, umaszczenie – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Oceń nasz artykuł
Oceń tę stronę
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *