Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Terytorialność
Linienie
Kontakty z innymi psami
Kontakty z kotami
Kontakty z dziećmi
Szpic japoński to mały piesek, który wyróżnia się swoim urokiem i wdziękiem. Należy do popularnej rasy psów, znanej z charakterystycznego, gęstego podszerstka, który nadaje mu niepowtarzalny wygląd. Szpic japoński to mały pies o delikatnym, białym włosie, który czyni go wyjątkowym towarzyszem zarówno dla rodzin, jak i osób samotnych. Jego przyjazne usposobienie oraz lojalność sprawiają, że jest idealnym kompanem na co dzień. Ten uroczy szpic, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, wnosi do domu dużo radości i ciepła, a jego elegancki wygląd przyciąga wzrok i budzi sympatię każdego, kto go spotka.
Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Terytorialność
Linienie
Kontakty z innymi psami
Kontakty z kotami
Kontakty z dziećmi
Ten śnieżnobiały, mały piesek wyraża czystą elegancję i dostojeństwo. Są to czworonogi do towarzystwa, zaklasyfikowane przez FCI do grupy szpiców i sekcji szpiców azjatyckich. Charakterystyczne cechy szpica japońskiego to:
Szpic japoński to niezwykle piękne zwierzę, które zdobywa serca miłośników psów na całym świecie. Charakteryzuje się śnieżnobiałym umaszczeniem, które jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych cech. Jego sierść jest gęsta i puszysta, z wyraźnym podszerstkiem, który nadaje jej objętości. Włos wokół szyi tworzy efektowną kryzę, co dodaje psu elegancji. Ogon szpica japońskiego jest obficie owłosiony i noszony dumnie nad grzbietem, co dopełnia jego harmonijny wygląd. Czysto białe umaszczenie szpica japońskiego podkreśla jego szlachetność i wdzięk.
Gdy rasa ta powstała w XXw., japoński związek kynologiczny postarał się, aby pierwszy miot już przyniósł pożądane cechy. Hodowcom zależało na tym, aby psy były inteligentne i bystre, skore do współpracy z człowiekiem i zdecydowanie im się to udało! Szpice japońskie to świetni towarzysze rodziny. Są przyjaźnie nastawione zarówno do ludzi jak i innych zwierząt, chociaż z początku wykazują niepewność wobec obcych. Wobec członków rodziny są kochające i wierne. Uwielbiają towarzystwo człowieka przez co źle znoszą długie okresy samotności. Poza domem są czuje i żywe, a zaintrygowane wykazują tendencję do głośnego szczekania. Szpice japońskie to psy, które mają swoje grono przyjaciół, a obcym nie potrafią szybko zaufać. Są idealnym wyborem dla osób, które poświęcą im dużo czasu i uwagi. Raczej dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami, ale warto pamiętać, że do nowego członka rodziny trzeba je stopniowo przyzwyczajać. Tworzą silną więź ze swoim właścicielem, dlatego dzielenie się nim nie przychodzi im łatwo.
W przypadku szpica japońskiego ich długość życia wynosi nawet do 16 lat. Aby twój pies cieszył się dobrym zdrowiem jak najdłużej, warto dokonać zakupu szczenięcia z hodowli zrzeszonej w FCI. Tylko dzięki temu możesz mieć pewność, że twój pies nie będzie obciążony groźnymi wadami genetycznymi. Właściciel powinien zadbać o karmienie psa dobrej jakości karmą oraz zapewnienie mu codziennej dawki ruchu.
Szpice japońskie zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Starannie dobierane geny rodziców powinny minimalizować ryzyko chorób genetycznych. Jak większość psów małych ras, szpice mają tendencję do kulawizny na skutek zwichnięcia rzepki wynikającego ze zwiększonej wiotkości więzadeł. Jest to bolesny stan wymagający interwencji chirurgicznej. U tej rasy zdarzają się stany zapalne uszu, dlatego podczas kontrolnych wizyt u lekarza weterynarii warto poprosić o przegląd stanu uszu. Dzięki zachowanemu zdrowiu możesz się cieszyć każdym dniem razem z psem.
Jeżeli myślisz, że Twój szpic nie będzie linieć, to nic bardziej mylnego! Zwierzęta te mają gruby podszerstek, dlatego zrzucają naprawdę spore ilości sierści. Aby szpic japoński z dumą cieszył się śnieżnobiałą, długą sierścią w okresie linienia nawet codziennie potrzebne będzie szczotkowanie. Sierść, z uwagi na obecność gęstego podszerstka, należy codziennie dokładnie wyczesywać. Ponadto wskazane jest regularne przecieranie włosia wilgotną szmatką, aby pozbyć się powierzchownych zanieczyszczeń, głównie z przedpiersia i ogona a także kończyn. Raz na kilka miesięcy wskazana jest kąpiel psa w specjalnym preparacie dla psów z jasnym włosiem. Dodatkowo właściciel może stosować specjalne odżywki nabłyszczające sierść. Małe psy mają szczególną skłonność do odkładania się na zębach kamienia nazębnego. Dlatego też wskazane jest regularne szczotkowanie zębów mające na celu usunięcie płytki bakteryjnej. Brzydki zapach z jamy ustnej to pierwszy znak, że w jamie ustnej toczy się proces zapalny i w tym wypadku wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii, który za pomocą specjalnego narzędzia wyczyści zęby twojego szpica. Zwróć uwagę przy wyborze na preparaty do mycia zębów, ponieważ muszą one być dostosowane do zwierząt, gdyż w innym przypadku zawierają najczęściej trujący dla psów ksylitol.
Szpice japońskie należy karmić dobrze zbilansowaną karmą komercyjną lub przygotowywaną własnoręcznie w domu. Każde pożywienie dla psa musi być odpowiednio zbilansowane, pełne składników odżywczych. Jeżeli komponując samemu posiłki, nie jesteś w stanie tego osiągnąć, skonsultuj się z dietetykiem weterynaryjnym. Wskazane jest podawanie małych ilości pokarmu kilka razy dziennie. Kupując gotową karmę suchą lub mokrą warto zadbać, aby cząstki pokarmu były na tyle małe, żeby pies nie miał trudności z ich pogryzieniem.
Szpice japońskie cechują się niezależnością. Jest to cecha, z której właściciel oczekujący bezwzględnego posłuszeństwa może nie być zadowolony. Najważniejsze, aby jak najwcześniej rozpocząć z psem socjalizację, aby w przyszłości dobrze dogadywał się z innymi zwierzętami. Pewny siebie i zrównoważony pies nie będzie przejawiał agresji. Szpice chętnie uczą się nowych sztuczek, o ile właściciel zadba o różnorodny trening – psy tej rasy szybko się nudzą, dlatego warto zapewnić im rozrywkę w postaci psich sportów kynologicznych np. agility. Szpic japoński cieszy się szczególną popularnością w tej dziedzinie, pokonując tory przeszkód niczym zwinny lis.
Szczenię szpica japońskiego, gdy przyjdzie na świat jest malutkie, a przez to bardzo delikatne. Należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie, ponieważ upadek nawet z niewielkiej wysokości skończyć się może złamaniem. Właściciel powinien udać się z nowo nabytym szczenięciem na wizytę do lekarza weterynarii na niezbędne szczepienia i odrobaczanie. Szpic japoński z hodowli powinien być wydany właścicielom zdrowy, zaszczepiony i odrobaczony, co jest kluczowe, gdy pojawia się w nowym środowisku, które może wywołać w nim stres i niebezpieczny spadek odporności.
Cena zakupu szczenięcia szpica japońskiego z certyfikowanej hodowli zrzeszonej w ZKWP wynosi około 4-6 tysięcy złotych, w zależności od stopnia popularności hodowli i renomy rodziców.Szczenię powinno posiadać metrykę urodzenia oraz książeczkę zdrowia z wpisami potwierdzającymi odbyte szczepienia. Japoński związek kynologiczny sformułował zasady jak ma wyglądać ten pies oraz jakie ma mieć cechy, dzięki czemu warto zwracać uwagę na to, czy hodowla, którą wybieramy trzyma się tych zasad.
Historia rasy szpica japońskiego jest pełna interesujących wydarzeń i międzynarodowych powiązań. Rasa ta ma swoje korzenie w Japonii, gdzie pierwsze szpice japońskie zaczęły zdobywać popularność. W latach trzydziestych XX wieku para szpiców została importowana z Kanady, co stało się punktem wyjścia do rozwinięcia hodowli tej rasy w Japonii.
Po II wojnie światowej, w 1948 roku, hodowla szpica japońskiego w Japonii nabrała tempa. W tym czasie hodowla Hi-Crown odegrała kluczową rolę w ustaleniu standardów rasy i przyczyniła się do jej popularyzacji zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Rasa ta szybko zaczęła przyciągać uwagę na arenie międzynarodowej. Już w 1921 roku szpic japoński dotarł do Szwecji, gdzie jego elegancki wygląd i przyjazne usposobienie zdobyły uznanie. Następnie, w latach powojennych, szpic japoński zaczął zdobywać popularność również w Finlandii.
W 1998 roku wzrosło zainteresowanie szpicem japońskim w Europie i Ameryce Północnej. Dzięki systematycznemu importowaniu tych psów z Japonii, rasa ta zaczęła się szybko rozprzestrzeniać i zdobywać coraz więcej miłośników. Szczególnie ceniona była w Kanadzie, gdzie szpice japońskie zaczęły pojawiać się na wystawach i zyskiwać uznanie za swoją urodę i charakter.
Szpice japońskie to doskonali towarzysze każdej rodziny. Świetnie sprawdzą się do domu z większymi dziećmi, które będą ostrożnie obchodziły się z tymi delikatnymi pieskami. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary będą dobrze czuły się nawet w niewielkim mieszkaniu. Mają umiarkowaną potrzebę ruchu, a więc codziennie rodzinne spacery po parku będą w sam raz pokrywały ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną.
Autor
Martyna OrlikowskaJestem lekarką weterynarii, która od wielu lat interesuje się poszerzaniem swojej wiedzy na temat ras psów i kotów oraz ich predyspozycji do wielu schorzeń wynikających z hodowli. Temat żywienia zwierząt jest nieodłącznym elementem mojej codziennej pracy. Prywatnie jestem właścicielką królika Dextera oraz owczarka szwajcarskiego o imieniu Brego.