Co zrobić gdy pojawią się pchły u psa? Jak je zwalczyć?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego każdy właściciel czworonoga dokłada wszelkich starań, aby móc zapewnić mu opiekę na najwyższym poziomie. Pasożyty zewnętrzne to bardzo częsty problem, który powoduje u zwierzęcia duży dyskomfort, dlatego warto im przeciwdziałać. Co robić, gdy zauważymy, że nasz pies ma pchły? Jak zwalczyć pchły u psa?

 

Jak rozpoznać pchły u zwierzęcia?

Wielu początkujących hodowców zwierząt zastanawia się, jak wyglądają jaja pcheł u psa. Warto wiedzieć takie rzeczy, dzięki temu będziemy w stanie sprawnie zlokalizować problem oraz mu przeciwdziałać. Po pierwsze warto wiedzieć, że pchły nie żerują wyłącznie na skórze zwierząt, ale także w ich legowiskach, budach, szczelinach parkietu, dlatego tak ważna jest dokładna dezynfekcja tych obszarów. Najlepsze warunki do rozwoju pcheł to okres letni, gdyż w wysokich temperaturach poczwarki najszybciej przeobrażają się w osobniki dorosłe.

Pierwszym objawem występowania pcheł na skórze psa jest uporczywe swędzenie. Gdy zaobserwujemy, że nasz pupil bardzo intensywnie się drapie, skubie i gryzie poszczególne miejsca na ciele, być może zaatakowały go pasożyty. Niestety pchły są tak małymi stworzeniami, że w gęstej, psiej sierści zazwyczaj bardzo ciężko je zaobserwować. Jak więc sprawdzić, czy zwierzę zostało zarażone pchłami? Niezbędny będzie grzebień na pchły, którym wyczesujemy sierść w kierunku jej wzrostu. Następnie w wilgotną szmatkę wystukujemy grzebień, gdy zobaczymy czarno-brązowe cząsteczki należy je rozgnieść. Jeśli po rozgnieceniu przyjmują barwę brązowo-rdzawą lub czerwoną a dookoła ich utworzy się czerwony pierścień, możemy mieć pewność, że to pasożyty.

Po rozpoznaniu pcheł należy działać jak najszybciej, aby nie rozprzestrzeniły się i nie narobiły jeszcze więcej szkód.

Pchły u psa – jak się ich pozbyć?

domowe sposoby na pchły u psa

Gdy zauważymy pchły u psa, warto działać od razu, szczególnie jak zwierze przebywa w domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zastosowanie odpowiednich preparatów, dobrze sprawdzą się środki weterynaryjne, gdyż będą najskuteczniejsze. Oczywiście kluczowe jest także zastosowanie odpowiedniej profilaktyki i pielęgnacji.

Jak odpchlić psa? Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty, które są skuteczne w mniejszym lub większym stopniu. Najlepiej kupić takie, które są sprawdzone, czyli cieszą się dobrymi opiniami wśród hodowców. Możliwości jest naprawdę wiele, bo można wybierać spośród kropli na skórę, które aplikuje się na wysokości karku zwierzęcia. W tym wypadku trzeba uważać, aby nie zabrudzić sierści, środek musi wniknąć bezpośrednio w skórę, wówczas pchły giną od razu. Dostępne są także tabletki w formie przysmaków, po ich spożyciu pchły umierają po kilku godzinach i chronią psa przed pasożytami na okres od 1 do 3 miesięcy. Popularnym rozwiązaniem jest także obroża przeciwpchelna, która nie tylko zapobiega pojawieniu się pcheł, ale działa leczniczo, gdy już się zadomowiły na skórze naszego czworonożnego przyjaciela. Najlepsze obroże działają do 8 miesięcy. W sklepach dostępne są także różnego rodzaju aerozole przeciw pchłom, takie preparaty będą dobrym rozwiązaniem, gdy problem nie jest rozległy, jest to środek doraźny, także nie uchroni psa przed pchłami w przyszłości. Można zastosować także szampony na pchły, pod warunkiem, że inwazja pasożytów nie jest duża. Takie środki pielęgnacyjne należy stosować wyłącznie pod okiem lekarza weterynarii, gdyż mogą podrażniać skórę zwierzęcia.

Domowe sposoby na pchły u psa

Choć w sieci nie brakuje porad na temat domowych sposobów zwalczania pcheł, nie wszystkie będą skuteczne i bezpieczne dla naszego pupila. Olejki eteryczne, mycie podłóg octem, czy spryskiwanie psa roztworem wody z octem, może wprawdzie odstraszyć pasożyty, jednak to nie rozwiąże problemu. Jak pozbyć się pcheł u psa? Gdy zwierze przebywa z nami w domu, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej dezynfekcji, należy zacząć od uprania psich legowisk, wyczyszczenia podłóg oraz dywanów, jednym słowem wszystkich powierzchni, gdzie przebywał nasz pupil. Kąpiel zwierzaka to podstawa, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale pchły nie są w stanie zbyt mocno uczepić się psiej sierści, tak więc porządna kąpiel powinna ograniczyć problem. Dobrym pomysłem będzie także wybranie się do psiego fryzjera, szczególnie gdy jesteśmy posiadaczami psa długowłosego. Prawda jest taka, że skuteczne pozbycie się pasożytów umożliwią wyłącznie profesjonalne środki, tak więc najlepiej odwiedzić gabinet weterynaryjny, aby wybrać skuteczny, bezpieczny preparat. Niestety w składzie większości dostępnych środków są substancje toksyczne, więc w pierwszej kolejności warto sięgać po naturalne rozwiązania. Czy domowe sposoby na pchły u szczeniaka mają szansę się sprawdzić? Jeżeli problem nie jest rozległy, warto wypróbować naturalne obroże przeciwpchelne wykorzystujące właściwości poszczególnych olejków eterycznych, dobrym odstraszaczem może okazać się też sok z cytrusów np. z grejpfruta, pomarańczy albo cytryny. Regularne kąpiele oraz korzystanie z grzebienia do wyczesywania pcheł także na pewno pomoże.

Jak zabezpieczyć psa przed pchłami?

jak pozbyć się pcheł u psa

Niestety pchły są obecne cały rok, choć latem mają lepsze warunki do rozmnażania się, dlatego intensywniej dokuczają naszym zwierzętom. Jak wytępić pchły u psa, żeby problem nie nawracał? Obecnie najczęściej stosowane są preparaty typu spot-on, które równocześnie chronią zwierze przed kleszczami oraz roztoczami. Usuwanie kleszcza u psa to nic przyjemnego, co więcej w tym wypadku istnieje ryzyko zarażenia się boreliozą, która może bardzo negatywnie wpłynąć również na nasze zdrowie. Lepiej zastosować odpowiednią profilaktykę, zamiast zmagać się z problemem w późniejszym czasie.

W przypadku zarażenia się przez psa pchłami nie wystarczy leczenie specjalistycznymi preparatami wykonanymi z myślą o profilaktyce. Wprawdzie dzięki temu pies pozbędzie się pcheł, jednak dorosłe osobniki pozostaną w jego otoczeniu i najprawdopodobniej znowu dojdzie do zarażenia. Ważne jest to, aby wyeliminować dorosłe pchły oraz ich larwy, co można zrobić wyłącznie za pomocą środków od weterynarza. Jednocześnie należy zastosować preparat do niszczenia jaj owadów. Oczywiście w tym wypadku, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdyż to produkty trujące.

Domowe sposoby na pchły u psa mogą okazać się skuteczne, jednak jeżeli problem jest poważny i chcemy pozbyć się go raz na zawsze, konieczne jest zastosowanie preparatów chemicznych pod nadzorem specjalisty.

Pasożyty zewnętrzne mogą bardzo mocno podrażnić skórę naszych czworonogów, poza tym pies jest narażony na infekcję tasiemcem, dlatego profilaktyka jest niesamowicie istotna. Niezależnie od tego, czy zastanawiamy się jak pozbyć się pcheł u szczeniaka, czy psa dorosłego, pamiętajmy, aby stosować bezpieczne, sprawdzone środki, które nie wpłyną negatywnie na zdrowie zwierzęcia. Na początku warto wypróbować domowe sposoby, gdy problem jest duży, lepiej zgłosić się do lekarza weterynarii, który zleci nam odpowiednie postępowanie i pomoże w doborze skutecznych środków.

 

4.9/5 - (11 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Pies wymiotuje – co zrobić gdy pojawią się wymioty u psa?
Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Odmrożenia u psa – co zrobić gdy pies odmrozi sobie łapy?
Zatwardzenie u psa – co zrobić gdy pies ma zaparcia?
Biegunka u psa – co podać psu na biegunkę i co zrobić, gdy pies ma rozwolnienie?
Osowiały pies – co zrobić gdy pies jest smutny?
Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?
Preparaty na pchły dla psa
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Czy pchły przechodzą na ludzi?
Oceń nasz artykuł
4.9/5 - (11 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *