Owczarek chorwacki – pies pasterski i przyjaciel rodziny

Owczarek chorwacki, jak sama nazwa wskazuje, jest rasą wywodzącą się z Chorwacji. Jego główne zadania to stróżowanie i pełnienie funkcji psa pasterskiego. Czy nada się na psa rodzinnego i jak sprawuje się w relacji owczarek chorwacki – dzieci? Jak wygląda owczarek chorwacki i o czym powinniśmy wiedzieć przed jego zakupem? Czy utrzymanie owczarka chorwackiego jest kosztowne i z jakimi problemami zdrowotnymi możemy spotkać się u psów tej rasy? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Owczarek chorwacki – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 40-53 cm
  • Sierść: średniej długości, lekko pofalowana
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Waga: 13-20 kg

Owczarek chorwacki – wzorzec rasy

Wzorzec FCI owczarka chorwackiego określa go jako psa żywego i łatwego w szkoleniu, który charakteryzuje się krótką sierścią na nogach i głowie. Uznawany jest za doskonałego psa pasterskiego i obronnego, a także psa stróżującego.

Rasa ta jest klasyfikowana jako psy pasterskie i zaganiające, próby pracy nie są wymagane.

Jak wygląda owczarek chorwacki?

  • Głowa lekka, o długości około 20 cm
  • Słabo zaznaczony stop
  • Zgryz nożycowy
  • Czarny nos i krawędzie warg
  • Oczy brązowe lub czarne, o kształcie migdała
  • Uszy trójkątne, stojące lub półstojące
  • Ogon silnie owłosiony, usadzony umiarkowanie wysoko
  • Sierść miękka i falista z gęstym podszerstkiem
  • Umaszczenie czarne, dopuszczalne z białymi znaczeniami na spodzie szyi, piersi i klatki piersiowej

Wzorzec FCI owczarka chorwackiego jasno określa cechy, jakie muszą spełniać psy tej rasy, by zostać dopuszczonym do dalszego rozrodu. Reproduktory i suki hodowlane owczarka chorwackiego nie mogą mieć żadnych wad dyskwalifikujących, gdyż wykluczają je z hodowli.

Owczarek chorwacki – charakter

Owczarek chorwacki to pies bardzo inteligentny, przez co może czasem wykazywać chęć bycia niezależnym. W większości przypadków jest to jednak rasa bardzo uległa i posłuszna, a co za tym idzie – łatwa w szkoleniu.

Owczarek chorwacki i dzieci to dobre połączenie pod warunkiem, że nie zostawiamy zwierzęcia sam na sam z dzieckiem – jest to wyjątkowo nieodpowiedzialne zachowanie, które może mieć przykre konsekwencje. Z innymi zwierzętami, w tym kotami, rasa ta dogaduje się zazwyczaj bardzo dobrze.

Zarówno szczeniak, jak i dorosły owczarek chorwacki jest bardzo żywiołowy i potrzebuje sporej dawki ruchu każdego dnia. W przeciwnym razie ucierpieć może na tym nasze mieszkanie. Owczarek nie lubi samotności, w dodatku jest dość szczekliwy, więc nie jest najlepszym wyborem dla mieszkańców bloku.

Owczarek chorwacki – długość życia

Długość życia owczarka chorwackiego wynosi średnio od 12 do 14 lat. Aby jednak osiągnięcie takiego wieku u naszego przyjaciela było możliwe, konieczna jest odpowiednia opieka nad czworonogiem. Utrzymanie owczarka chorwackiego w dobrej kondycji to m.in.:

  • zbilansowane żywienie, które dostarcza psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze,
  • duża dawka ruchu każdego dnia – długie spacery, wspólne zabawy, aktywności na świeżym powietrzu,
  • właściwa pielęgnacja – higiena sierści, skóry, uszu, oczu i zębów,
  • regularne odrobaczanie, najlepiej poprzedzone badaniem kału,
  • szczepienia wykonywane zgodnie z kalendarzem szczepień,
  • badania profilaktyczne i systematyczne wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Owczarek chorwacki – zdrowie

Jest to naprawdę odporna rasa, dlatego utrzymanie owczarka chorwackiego w zdrowiu i dobrej kondycji nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Nie wyróżniamy żadnych chorób charakterystycznych dla tych czworonogów.

Musimy jednak zwracać uwagę na prawidłowe żywienie i zapewnianie wystarczającej ilości ruchu, gdyż nadwaga może doprowadzić do problemów ze stawami – dysplazji stawów biodrowych. Jest to choroba, która wywołuje trudności w poruszaniu się pupila.

Każdy pies, niezależnie od rasy, powinien minimum raz w roku pojawić się na wizycie w gabinecie weterynaryjnym na badaniach profilaktycznych – pozwoli to wykryć ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju, co daje lepsze rokowania.

Owczarek chorwacki – pielęgnacja

Utrzymanie owczarka chorwackiego w dobrej kondycji i jego pielęgnacja nie są szczególnie trudne i wymagające. Aby uniknąć powstawania kołtunów, gdyż psy tej rasy mają miękką, średniej długości sierść, należy czesać je dwa lub trzy razy w tygodniu. Pomoże to również w usuwaniu podszerstka, który jest dość gęsty u tych psów.

Konieczne jest także regularne kontrolowanie długości pazurów i ich ewentualne przycinanie. Należy też sprawdzać stan okolicy oczu, by zapobiec ich infekcjom oraz sprawdzać stan uzębienia przez lekarza weterynarii i ściąganie kamienia nazębnego.

Owczarek chorwacki – żywienie

Prawidłowe żywienie pupila jest jednym z kluczowych elementów pozwalających na długie, zdrowe życie. Odpowiednia dieta powinna zapewniać psu wszystkie potrzebne składniki odżywcze we właściwych proporcjach.

Bardzo ważne jest dostarczanie białka w postaci mięsa, najlepiej świeżego. Zwracajmy uwagę, by wybierane przez nas karmy miały w składzie minimum 50% jego zawartości. Unikajmy pokarmów, które zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, gdyż są to najczęściej słabej jakości resztki z produkcji zwierzęcej.

Dorosły owczarek chorwacki powinien jeść dwa posiłki dziennie, a szczeniaki owczarka chorwackiego – 3-4 posiłki dziennie. Częstość karmienia musi być dostosowana do wieku i aktywności czworonoga.

Owczarek chorwacki – szkolenie i wychowanie

Psy tej rasy są bardzo posłuszne i chętnie wykonują polecenia opiekuna. Ich szkolenie nie sprawia większych trudności, jednak należy pamiętać o systematycznej pracy, najlepiej zaraz po przybyciu pupila do naszego domu.

Dorosły owczarek chorwacki będzie grzecznym i dobrze wychowanym pupilem pod warunkiem, że zaczniemy z nim szkolenie odpowiednio wcześnie – należy pamiętać o tym, że są to psy pasterskie, które z natury są dość szczekliwe.

Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, by samodzielnie wyszkolić psa, warto skorzystać z pomocy psiego trenera, a szczeniaki owczarka chorwackiego zapisać można na treningi w „psim przedszkolu”.

Owczarek chorwacki – szczeniaki i hodowla

Jeśli chcemy kupić szczeniaki owczarka chorwackiego, powinniśmy najpierw znaleźć odpowiednią hodowlę i sprawdzić, jakie warunki zapewniane są sukom i ich szczeniętom. Ważne jest, by była ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym – inaczej będzie to pseudohodowla, w której stan zdrowia szczeniąt i ich rodziców budzi często wiele wątpliwości.

Szczeniaki owczarka chorwackiego z dobrej hodowli powinny być szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, odrobaczane, regularnie badane przez lekarza weterynarii, socjalizowane z innymi zwierzętami i zadbane – o odpowiedniej masie ciała, dobrym stanie skóry i sierści.

Owczarek chorwacki – cena

Ile kosztuje owczarek chorwacki? Cena owczarka chorwackiego waha się zazwyczaj w granicach 3-4 tysięcy złotych. Jest to cena za szczenię z legalnie działającej hodowli, a jej dokładna wartość zależy od renomy hodowli i osiągnięć rodziców. Cena ta zawiera koszt utrzymania owczarka chorwackiego (matki i szczeniąt), udziału w wystawach, krycia, a także czas, wiedzę i doświadczenie hodowcy.

Owczarek chorwacki bez rodowodu z pewnością będzie kosztować znacznie mniej, jednak może pochodzić on z miejsca, w którym suczki są nadmiernie rozmnażane bez zapewnienia ich podstawowych potrzeb. Jeśli nie stać nas na kupno psa z dobrej hodowli, możemy rozważyć adopcję – na pewno znajdziemy psa w typie owczarka chorwackiego do adopcji.

Owczarek chorwacki – historia rasy, ciekawostki

Jak wygląda owczarek chorwacki wiadome jest już od XIV wieku, jednak nie ma pewności co do tego, że wywodzi się on z Chorwacji. Bardzo prawdopodobne jest, że rasa powstała w bardziej wschodniej części Europy.

Jego hodowlę rozpoczęto w 1935 roku, a przez FCI owczarek chorwacki został uznany w roku 1969. Owczarek chorwacki jest blisko spokrewniony z podobnymi do niego rasami – Mudi i Pumi. Występują obecnie głównie na terenach Węgier i Słowenii.

Owczarek chorwacki – dla kogo?

Owczarek chorwacki to pies pasterski, obronny, stróżujący, który sprawdzi się również jako pies do agility czy jako członek rodziny. Utrzymanie owczarka chorwackiego nie jest drogie i skomplikowane, wymaga on jednak dużej dawki ruchu każdego dnia, dlatego nie będzie dobrym wyborem dla osób, które nie są w stanie mu tego zapewnić.

Relacja owczarek chorwacki – dzieci jest bardzo pozytywna, jednak należy pamiętać o nadzorowaniu ich wspólnych zabaw. Są to psy posłuszne i łatwe w szkoleniu, więc nie powinny sprawiać problemu podczas nauki. Jednak są też bardzo szczekliwe, przez co nie będą nadawać się do mieszkania w bloku.

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Gończy chorwacki – energiczny pies znad Adriatyku
Springer spaniel walijski – pies myśliwski i przyjaciel rodziny 
Tornjak – znakomity stróż i przyjaciel rodziny
Terier walijski – łowca gryzoni czy przyjaciel rodziny?
Flat coated retriever – kompan myśliwych czy przyjaciel rodziny?
Labrador retriever – biszkoptowy przyjaciel rodziny
Sarplaninac –  pies pasterski z Szar Płaniny
Duży szwajcarski pies pasterski czyli DSPP
Appenzeller – pasterski pies rodzinny
Podengo portugalski – pies na króliki oraz towarzysz rodziny
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *