Podengo portugalski – pies na króliki oraz towarzysz rodziny

Podengo portugalski to stosunkowo mało znana rasa na terenie naszego kraju- choć jest to wielka szkoda! Przedstawiciele wspomnianej rasy to przyjaźni, weseli, kochający dzieci towarzysze całej rodziny. Są również świetnymi stróżami oraz psami myśliwskimi. Co ważne, odznaczają się dobrym stanem zdrowia oraz imponującą średnią długością życia, dzięki czemu możemy przez długi czas cieszyć się głęboką relacją z naszym psim przyjacielem.

Charakterystyka

Aktywność

Inteligencja

Relacje z dziećmi

Zdrowotność

Relacje z kotami

Wymagająca pielęgnacja

Łatwość wychowania

Dobrze znosi samotność

 

Podengo portugalski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: średni
  • Wysokość w kłębie: 40-55 cm
  • Masa ciała: 16-20 kg
  • Sierść: krótko lub długowłosa, gładka (przy pierwszej odmianie) lub szorstka (w przypadku długiego owłosienia); pozbawiona podszerstka. Dopuszczalne umaszczenie obejmuje kolor płowy, żółty oraz czarny. Możliwe są białe znaczenia lub jednolite umaszczenie.
  • Długość życia: ok 13 lat

Podengo portugalski – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Portugalia
  • Klasyfikacja FCI: grupa 5 (szpice i psy ras pierwotnych), sekcja 7 (pierwotne psy myśliwskie); nie podlega próbom pracy.
  • Ogólne wrażenie: pies średnich rozmiarów, o sylwetce proporcjonalnej, zbliżonej kształtem do prostokąta. Porusza się w sposób żywy i lekki, jest inteligentny i aktywny.
  • Głowa: o delikatnie zaznaczonym stopie, zwęża się w kierunku od podstawy do końca, czaszka płaska, o wyraźnie zaznaczonych łukach brwiowych oraz mało widocznej bruździe czołowej; uszy trójkątne, stojące, wysoko osadzone; nos oraz wargi koloru czarnego; nos stopniowo się zwężający; dopuszczalna barwa oczu od miodowej do brązowej, oczy ukośne oraz małe; uzębienie o prawidłowym oraz regularnym zgryzie; wargi cienkie oraz przylegające.
  • Szyja: prosta, długa oraz wyraźnie umięśniona
  • Tułów: prosty, długi, o głębokiej klatce piersiowej i szerokim zadzie; brzuch szczupły, grzbiet nieco opadający.
  • Kończyny: odpowiednio kątowane, proste, o widocznym umięśnieniu.
  • Ogon: wysoko osadzony, gruby oraz średniej długości
  • Szata: dopuszczalne owłosienie obejmuje krótką, dosyć gęstą sierść lub dłuższy włos, o większej szorstkości i mniej gęstości; w obydwu przypadkach szata pozbawiona jest podszerstka
  • Umaszczenie: kolor jednolity lub z obecnymi łatami, czy białymi znaczeniami; dopuszczalne warianty obejmują barwę rudą, żółtą, płową, czarną, szarą oraz brązową.

Podengo portugalski – charakter

Podengo portugalski jest niezwykle aktywnym, żywym i zrównoważonym psem, wykazującym się dużym poczuciem humoru oraz wesołym usposobieniem. Uwielbia zabawę i aktywność umysłową, chętnie spędza czas z właścicielem oraz lubi pracę z człowiekiem. Jest niezwykle mądry i inteligentny, wykazuje instynkt łowiecki. Odznacza się także dużą czujnością oraz sprytem. W razie zagrożenia psy te ostrzegają przed niebezpieczeństwem, są również dosyć nieufne wobec obcych. Jednocześnie, nie szczekają bez przyczyny oraz nie przejawiają objawów bezpodstawnej agresji. Jest przyjazny wobec dzieci.

Podengo portugalski – długość życia

Średnia długość życia przedstawiciela omawianej rasy wynosi 13 lat. Aby jak najdłużej cieszyć się obecnością naszego psiego przyjaciela, należy pamiętać o regularnej profilaktyce weterynaryjnej, systematycznych szczepieniach oraz odrobaczeniu, prawidłowym żywieniu, czy zaspokajaniu potrzeb behawioralnych zwierzęcia.

Podengo portugalski – zdrowie

Podengo portugalski jest bardzo zdrowym i długowiecznym psem, który nie wykazuje predyspozycji do właściwie żadnych wrodzonych schorzeń. Odznacza się bardzo dużą odpornością oraz wytrzymałością na warunki środowiskowe oraz choroby, z uwagi na historię rasy oraz jej pierwotny charakter.

Podengo portugalski – pielęgnacja

Utrzymanie psa omawianej rasy pod kątem pielęgnacji sierści różni się nieco, w zależności od odmiany szaty konkretnego osobnika. W przypadku wariantu krótkowłosego, pies wymaga regularnego szczotkowania oraz czesania- mniej więcej raz w tygodniu. Osobniki długowłose należy czesać częściej, aby uniknąć splątania oraz tworzenia kołtunów. Ponieważ długa szata jest bardziej podatna na zabrudzenie, takie psy należy też częściej kąpać.
Niezależnie od odmiany rasy, myśląc o tym jak wygląda pielęgnacja podengo portugalskiego, należy pamiętać o regularnym podcinaniu pazurów, szczotkowaniu psiego uzębienia oraz kontrolowaniu stanu uszu, oczu oraz gruczołów okołoodbytowych naszego pupila.

Podengo portugalski – żywienie

Żywienie psa tej rasy nie różni się od diety każdego innego dorosłego mięsożercy. Decydując się na konkretny model żywienia zwierzęcia, możemy wybrać gotową karmą (suchą lub mokrą), jedzenie domowe lub dietę opartą na surowych składnikach, wzbogaconą o odpowiednie suplementy- czyli BARF. Niezależnie od obranej drogi dietetycznej, należy przede wszystkim zadbać o to, aby psie pożywienie zawierało jak największą zawartość mięsa wysokiej jakości. Jest ono źródłem białka- składnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju psiego organizmu. Ważny jest także dodatek owoców i warzyw, które dostarczają zwierzęciu niezbędnych witamin oraz składników mineralnych. Psi pokarm powinien być smaczny oraz aromatyczny. 

Dobra karma dla psa nie powinna zawierać z kolei zbędnych wypełniaczy w postaci zbóż oraz sztucznych składników- aromatów, konserwantów czy ulepszaczy smaku.

Jeżeli decydujemy się na zakup psa z hodowli , warto dowiedzieć się, jak wygląda żywienie hodowlane danego miotu oraz stopniowo zmieniać je na dietę wybraną przez nas. Dzięki temu unikniemy podrażnienia delikatnego przewodu pokarmowego zwierzęcia oraz związanych z tym zaburzeń jelitowych.

Podengo portugalski – szkolenie i wychowanie

Psy tej rasy stworzone były w kierunku użytkowania jako zwierzęta myśliwskie. Pierwotnie wykorzystywano je do polowań na króliki, świetnie sprawdzają się one bowiem w tropieniu (pojedynczo lub w sforze) oraz jako norowce. Obecnie użytkowane są również jako zwierzęta stróżujące oraz do towarzystwa.

Podengo portugalskie są stosunkowo łatwe do wyszkolenia, jeżeli myślimy o nich jako zwierzętach towarzyszących. Są przyjazne w stosunku do człowieka i lubią spędzać z nim czas. Są również skore do nauki oraz bardzo inteligentne. To, w połączeniu z silnym przywiązaniem do całej swojej rodziny, sprawia iż podengo portugalski jest pojętnym i dobrym uczniem.

Psy wspomnianej rasy są również obdarzone silnie wyrażonym instynktem łowieckim, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wczesną naukę posłuszeństwa oraz socjalizację pupila, tak aby ewentualne ucieczki psa lub jego pościg za zwierzyną, nie stał się problemem w późniejszym czasie. 

Warto pamiętać także, że psy tej rasy kiepsko znoszą samotność, dlatego na ich zakup nie powinny decydować się osoby, które dużo czasu spędzają poza domem. 

Podengo portugalski – szczeniaki i hodowla

Decydując się na zakup psa z hodowli, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, od których zależy, czy szczeniaki będą w przyszłości wpasowywać się we wzorzec rasy oraz czy będą zdrowe i zrównoważone.

Będą to więc:

  • Warunki hodowlane w których przebywają zwierzęta, poziom socjalizacji szczeniąt, przestrzeganie harmonogramu szczepień oraz odrobaczenia
  • To, jak wyglądają rodzice miotu oraz jakie jest ich zachowanie
  • Wrażenie, jakie sprawia hodowca, jego kompetencje
  • Cena szczenięcia
  • To, czy hodowca chętnie pokazuje szczenięta w ich codziennym środowisku
  • Opinie innych klientów
  • Rodowód szczeniąt, w jaki sposób krzyżowane są zwierzęta oraz czy w hodowli nie jest uprawiany chów wsobny
  • Wiek, w jakim szczeniaki oddzielane są od matki
  • Samopoczucie, dobrostan szczeniąt oraz to, czy nie wykazują one jakichkolwiek objawów choroby

Podengo portugalski – cena

To, ile kosztuje szczenię podengo portugalskiego, zależy od wielu czynników, między innymi jakości oraz renomy wybranej hodowli, a także ilości oferowanych na rynku miotów. Średnio, koszt zakupu szczeniąt hodowlanych to wydatek rzędu 3 tysięcy złotych. Oczywiście, cena utrzymania pupila obejmuje także inwestycję związaną ze skompletowaniem wyprawki dla szczenięcia, wyżywieniem psa, jego szkoleniem oraz wieloma innymi kosztami.

Jeżeli pragniemy podarować dom zwierzęciu przeznaczonemu do adopcji oraz nie przeszkadza nam wizja posiadania psa bez rodowodu, możemy zyskać takiego przyjaciela całkiem za darmo - na przykład z pobliskiego schroniska lub fundacji. Należy jednak być przygotowanym na późniejsze życie z psem oraz wydatki z tym związane.

Podengo portugalski – historia rasy, ciekawostki

  • Inne nazwy rasy to: Podengo Portugues, Portuguese Warren Hound
  • Rasa ta występuje w trzech wariantach wielkościowych. Oprócz opisanej odmiany średniej (medio), wyróżniamy również rasę miniaturową oraz dużą (grande). Charakterystyka rasy nie różni się w zależności od wariantu, wyłączając oczywiście parametry wzrostowe i wagowe, które u poszczególnych typów wyglądają następująco:
    - rasa miniaturowa: 20-30 cm wysokości w kłębie, masa ciała: 4-5 kg
    - rasa duża: 55-70 cm wysokości w kłębie, masa ciała: 20-30 kg
  • Często w obrębie rasy stosuje się również podział na wariant długowłosy (pelo cerdoso) i krótkowłosy (pelo liso).
  • Rasa powstała najprawdopodobniej jeszcze w XV wieku.
  • Pierwotnie, podengo portugalski wykorzystywany był nie tylko do wspomnianych polowań na króliki, ale również do tropienia gryzoni oraz zabijania owadów.

Podengo portugalski – dla kogo?

Podsumowując, będzie to świetny pies dla Ciebie, jeżeli:

  • Szukasz psa łatwego do ułożenia oraz wychowania
  • Szukasz psa średnich rozmiarów
  • Szukasz psa przyjaznego, wesołego oraz lubiącego dzieci
  • Nie spędzasz dużo czasu poza domem, masz czas na codzienne spacery oraz zabawę ze swoim psem
  • Jesteś osobą aktywną i lubisz ruch
  • Szukasz psa myśliwskiego
  • Szukasz psa stróżującego
  • Szukasz psa towarzyszącego
  • Szukasz psa wytrzymałego oraz cieszącego się dobrym zdrowiem
  • Szukasz psa długowiecznego
  • Lubisz ciszę i nie przepadasz za ciągłym szczekaniem swojego czworonoga
  • Jesteś finansowo przygotowany na utrzymanie zwierzęcia

To może Cię zainteresować:

Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny
Pies w mieszkaniu — jak stworzyć przyjazne środowisko dla czworonoga?
Gradówka u psa: Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie oczu
Husky syberyjski – czy nadajesz się na jego towarzysza?
Gończy chorwacki – energiczny pies znad Adriatyku
Jaka jest najlepsza wegańska karma dla psa?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *