Kot jungle – wszystko co trzeba wiedzieć o tej rasie!

Koty jungle czyli inaczej koty z dżungli to stworzenia z pogranicza dzikiego świata oraz domowego zacisza. Ich niezwykły spryt oraz inteligencja idealnie współgrają z zaskakująco łagodnym podejściem do człowieka i umiejętnością adaptacji do dzielenia z nim życia. Mieszkanie pod jednym dachem z kotem, którego dzikie korzenie widoczne są jak na dłoni, to gratka dla wielu kocich pasjonatów. Rasa jungle należy do ras nowych, liczących zaledwie 12 lat, a więc zasób wiadomości na jej temat jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku innych, wieloletnich, popularniejszych ras. W poniższym artykule postaramy się zebrać możliwie jak najwięcej informacji na temat tej tajemniczej, mało znanej rasy i przybliżyć jej czar szerszemu gronu.

 

Kot jungle – historia rasy, pochodzenie

Koty jungle (z dżungli) stanowią rasę stosunkowo młodą i wciąż dopiero piszącą swoją historię. Powstała w 2010 roku przez prowadzącą hodowlę Walhalla dr Ewę Zgrabczyńską rasa jungle, powstała jako hybryda kilku innych ras – kota bengalskiego, kota abisyńskiego, kota egipskiego mau oraz kota błotnego.

Kot jungle – wygląd

Koty rasy jungle stanowią bliskich potomków dzikich kotów, których korzenie wywodzą się z dżungli. Ich wygląd stanowi idealne świadectwo bliskiego pokrewieństwa z ich dzikimi przodkami. Są to koty o harmonijnej budowie ciała, z zachowanymi odpowiednio proporcjami. W porównaniu do innych ras, można zaliczyć je do kotów średnich lub dużych. Kocury są wyraźnie większe od kotek. Ich wielkość podkreślana jest muskularną budową. Dzięki dobrze zachowanym proporcjom ciała, koty jungle są w stanie poruszać się z niezwykłą, nawet jak na koty łatwością oraz gracją. Umaszczenie kotów jungle może się różnić między poszczególnymi osobnikami, ale wszystkie należą do grupy kotów pręgowanych. Występują trzy warianty barwne kotów jungle:

  • Brown ticked tabby – włos tej odmiany charakteryzuję się gradientem kolorystycznym, przy skórze ma kolor szarawy, który w stronę końca przechodzi łagodnie w odcienie beżu i rudości. Przy końcach ciała, a więc w okolicy łap, ogona i pyska, występuje ciemniejsze zabarwienie sierści. Ta odmiana charakteryzuje się najdrobniejszymi cętkami.
  • Brown black spotted – odcień sierści tego wariantu kolorystycznego waha się między szarością, a brązem z wyraźnie zaznaczonymi, ciemniejszymi cętkami o średniej wielkości
  • Brown black marbled – ta odmiana kolorystyczna posiada przewagę włosów o barwie beżowej lub szarawej, na których ładnie odcinają się ciemniejsze, czarne lub brązowe cętki.

Kot jungle – charakter

Ile kotów, tyle charakterów. Właściciele tych niezwykłych czworonogów wiedzą doskonale, że koci charakter potrafi być osobniczo bardzo odmienny. Koty rasy jungle posiadają jednak pewien zbiór cech, który można uznać za wzorzec usposobienia. Główną cechą tej rasy jest niezwykle rozwinięty spryt. Ze względu na bliskie powiązanie z rasami dzikimi, koty te muszą wykazywać dużą dozę samodzielności, aby przetrwać w niebezpiecznym świecie. Ich umiejętność szybkiego uczenia się z otoczenia sprawia, że nieczęsto popełniają te same błędy i szybko adaptują się do nowych sytuacji. Koty jungle posiadają bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. W stosunku do człowieka wykazują łagodność i potrafią nawiązać więź z właścicielem, ale wymagają w zamian dużej ilości uwagi i czasu. Źle znoszą nudę, a więc należy zapewniać im rozrywkę w postaci wspólnych zabaw i kocich akcesoriów stymulujących ich głodny przygód umysł. Nie są to koty lubujące się w ciszy i spokoju, a więc właściciele, którym zależy na towarzyszu wylegującym się całe dnie na kolanach, mogą być zaskoczeni ich żywiołowością.

Kot jungle – pielęgnacja

Opieka nad silnie aktywnym kotem powinna być przeprowadzana w sposób przemyślany. Zapewnienie specyficznych potrzeb behawioralnych danego kota, jest kluczowe w osiągnięciu przez niego oczekiwanego dobrobytu. Koty jungle wymagają od właściciela dużej ilości uwagi. Cieszyć będzie je wspólna zabawa. Dobrze jest zaopatrzyć się w akcesoria do drapania oraz zabawki, dzięki którym podczas nieobecności domowników, kot będzie w stanie bawić się również sam. Niezapewnienie potrzeb ruchowych i umysłowych kotów jungle może skutkować ich destrukcyjnymi zachowaniami w stosunku do domowych przedmiotów i źle wpłynie na budowanie więzi z właścicielem. Dzięki krótkiej sierści, koty tej rasy nie wymagają specyficznego wyczesywania. Ich naturalnie atletyczna budowa powinna być zachowana aby mogły czuć się komfortowo w ruchu, należy więc dbać o ich sylwetkę i w żadnym wypadku nie doprowadzać do otyłości.

Kot jungle – dla kogo?

Specyficzne usposobienie kotów rasy jungle sprawia, że przed ich potencjalnym właścicielem stoją zadania związane z opieką nad nimi. Koty jungle najlepiej odnajdą się w domu, w którym domownicy często są obecni. Przeciągająca się samotność może stanowić dla nich problem. To koty dla osób, które lubią w sposób aktywny spędzać czas z pupilem. Dzięki łagodnemu usposobieniu w stosunku do ludzi, koty jungle nadają się dla rodzin z dziećmi. Koty tej rasy bardzo dobrze mogą odnaleźć się w domu, w którym będą dzielić przestrzeń z innymi zwierzętami – ich potrzeba ruchu i stymulacji będzie łatwiej zaspokajana w towarzystwie.

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Ragamuffin – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Sussex spaniel – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Buldog angielski – charakterystyka, opis rasy psów, umaszczenie – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Toy bobtail – wszystko o tej rasie kotów
Gradówka u psa: Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie oczu
Kot perski – wszystko co musisz wiedzieć
Kot syjamski – wszystko co warto wiedzieć
York chocolate – wszystko o rasie
Owczarek Portugalski – wszystko o rasie
Border Collie – wszystko co powinieneś wiedzieć
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *