Jämthund – charakterystyka i opis rasy

Jämthund – rasa o tajemniczej nazwie, za którą kryje się równie tajemniczy czworonóg. Jämthundy stanowią idealną kombinację wyglądu mocnego, pełnego pierwotnych rysów psa z wiernym, pełnym oddania usposobieniem. Są to psy o docelowym przeznaczeniu związanym ze światem myśliwskim, które odnajdą się jednak również jako psy towarzyszące dla właścicieli o pasji do aktywnego spędzania życia. Być opiekunem Jämthunda to również obowiązek bycia jego przewodnikiem. Ze względu na ich niezależną, dominującą naturę i silny charakter, potrzebują one pana, który zdobędzie ich zaufanie oraz szacunek. W trwałej, stabilnej relacji z właścicielem będą one rozkwitać i pokazywać swoje najlepsze strony. Jämthundy to psy, z którymi warto jest się zapoznać aby w pełni docenić ich majestat i zadecydować czy nie są przypadkiem idealnymi towarzyszami życia.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Jämthund – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar – 50 – 65cm wysokości w kłębie
  • Waga – 25 – 35 kg
  • Sierść:
    • umaszczenie: odcienie szarości z ciemniejszymi obszarami i jasnymi, kremowymi odznaczeniami w okolicach pyska, piersi, brzucha i ogona
    • szata: krótka lub miejscami średniej długości, szorstka, złożona z dwóch warstw – grubszego, twardszego, przylegającego do ciała włosa w okrywie oraz miękkiego, gęstego podszerstka
  • Długość życia – 10-13 lat

Jämthund – wzorzec rasy

Jämthundy to rasa należąca według systematyki Międzynarodowej Federacji Kynologicznej do grupy V czyli szpiców i psów pierwotnych, sekcji 2 czyli północnych szpiców myśliwskich. Rasa ta podlega próbom pracy.

Cechy fizyczne, które powinny cechować Jämthunda to muskularna, mocna sylwetka, której siła jest charakterystyczna dla tej rasy i sprawia, że pomimo średniej wysokości w kłębie, psy te są w stanie zmierzyć się z wielokrotnie większymi przeciwnikami. Ma to zastosowanie głównie podczas polowań na dużą zwierzynę taką jak łosie lub nawet niedźwiedzie. Długość tułowia jest proporcjonalna do długości łap. Ogon jest średniej długości, powinien być zawinięty w kierunku grzbietu. Głowa ma proporcjonalny do szyi rozmiar, kufa jest delikatnie kwadratowa. Na czaszce osadzone są średniej wielkości, postawione uszy.

Jämthund – charakter

Przynależność do grupy ras pierwotnych oraz docelowe myśliwskie użytkowanie mają duży wpływ na usposobienie Jämthundów. Psy te cechuje bardzo silnie rozwinięty instynkt terytorialny oraz łowiecki. Terytorialność może być wykorzystywana przez właścicieli poszukujących psów w typie stróża. Bardzo korzystny jest fakt, iż Jämthundy podczas stróżowania są psami głównie alarmującymi wokalnie obecność intruzów. Nie wykazują one naturalnej tendencji do agresji i dzięki temu są „bezpiecznymi” stróżami. Umiejętności łowieckie są wykorzystywane głównie podczas polowań. Jest to dziedzina, w której odnajdują się one najlepiej i pokazują swój pełen potencjał. Jako psy towarzyszące, Jämthundy są wierne i oddane, ale nie przychodzi im to z taką łatwością jak u innych ras. Na ich zaufanie trzeba zasłużyć sobie poprzez poświęcanie psu dużej ilości uwagi, cierpliwy trening oraz akceptowanie jego naturalnych potrzeb. Jedną z tych potrzeb stanowi potrzeba samotności. Psy tej rasy mają duże zapotrzebowanie na czas dla siebie, bez ingerencji ludzi i innych zwierząt. Są one wtedy w stanie odpowiednio odpocząć i po czasie powrócić do swych właścicieli pełne siły i zapału do ponownych interakcji. Duża doza niezależności może być utrudnieniem podczas wykonywania poleceń kierowanych w stosunku do tych indywidualistów.

Trening Jämthundów powinien być więc rozpoczęty bardzo wcześnie, a w przypadku braku doświadczenia w pracy z psami, warto jest rozważyć jego prowadzenie pod okiem profesjonalisty. We wczesnym okresie życia powinna nastąpić również socjalizacja Jämthundów z innymi psami lub zwierzętami. Psy tej rasy miewają problemy w kontaktach z innymi przedstawicielami swojego gatunku, ponieważ mają silną potrzebę dominacji. Nie ma pewności, że uda im się dogadać z innym psem o równie silnym charakterze. W stosunku do kotów mogą przejawiać zachowania jak do innej, mniejszej zwierzyny, a więc nie poleca się ich do domów, w których mieszkałyby w ich towarzystwie. Duża potrzeba ruchowa najlepiej kiedy jest zaspakajana podczas polowań, aczkolwiek Jämthundy równie dobrze będą czuć się w innych aktywnościach fizycznych. Właściciele uprawiający jogging, jeżdżący na rowerze lub często spacerujący po dużych, otwartych przestrzeniach na pewno odnajdą z nimi wspólny język.

Jämthund – długość życia

Jämthund to rasa o średniej długości życia oscylującej w granicach 10 do 15 lat. Jest to jednak ostatecznie kwestia zmienna osobniczo. Zapewnienie odpowiednich warunków bytowych, skutkować będzie długim życiem w zdrowiu i szczęściu. Zakup psa z rejestrowanej, sprawdzonej hodowli, regularne pamiętanie o odrobaczaniu, szczepieniu oraz kontrolne wizyty weterynaryjne, odpowiednia ilość ruchu oraz dobrze zbilansowana dieta to kwestie, na które należy zwrócić uwagę chcąc wydłużyć życie swojego pupila.

Jämthund – zdrowie

Jämthundy cechują się świetnym zdrowiem. Są to psy bardzo odporne na zachorowania, niską temperaturę i trudne warunki otoczenia. W ciepłe miesiące mogą odczuwać dyskomfort. Problemem może być wrodzona skłonność do schorzeń oczu. Z tego powodu, powinno się okresowo, kontrolnie badać oczy tych czworonogów.

Jämthund – pielęgnacja

Psy tej rasy powinny być regularnie wyczesywane, nie należy o tym zapominać , bo skutkować to może problemami z ich sierścią. Przy niewystarczającym ścieraniu się pazurów należy je podcinać.

Jämthund – żywienie

Jämthundy nie posiadają specyficznych wymagań żywieniowych. Właściciele mogą zdecydować się na karmienie ich pełnoporcjową karmą suchą, półsuchą, mokrą lub odpowiednio zbilansowanym, domowym jedzeniem. W przypadku domowych posiłków warto jest zasięgnąć porady lekarza weterynarii odnośnie ewentualnej suplementacji psa. Przedstawiciele tej rasy nie mają tendencji do tycia, ale nie należy przesadzać z podawaniem im smakołyków.

Jämthund – szkolenie i wychowanie

Ze względu na silnie dominujący charakter, Jämthundy powinny być od najmłodszego wieku wychowywane i tym samym ukierunkowywane na współpracę z właścicielem. Zaniechanie tych czynności może skutkować dużymi problemami z uzyskaniem od nich posłuszeństwa. Szkolenie Jämthundów powinno być konsekwentne, stanowcze, ale i łagodne, aby nie zniechęcić ich do podejmowania stawianych przez opiekunów wyzwań. Idealny trening powinien opierać się na pozytywnych bodźcach i systemie nagród zamiast karceniu. Stres podczas treningów będzie nie tylko spowalniał uzyskiwanie oczekiwanych efektów, ale również wprowadzał ryzyko buntu ze strony tych silnie stąpających po ziemi czworonogów. Sesje szkoleniowe nie powinny się przesadnie przedłużać, ponieważ Jämthundy z natury posiadają dużą potrzebę samotności i wyciszenia, a więc najlepiej przyswoją nowo poznaną wiedzę mając czas na jej przetrawianie w ciszy i spokoju. Właściciele nie posiadający doświadczenia w szkoleniu psów powinni zwrócić się o pomoc do profesjonalnych trenerów i pod ich okiem pracować z pupilem. Źle prowadzony trening może bowiem skutkować pojawieniem się problemów behawioralnych, które będzie później trudno naprostować.

Jämthund – szczeniaki i hodowla

W Polsce, Jämthundy stanowią rasę raczej niszową. Na obecna chwilę nie ma zarejestrowanej hodowli, w której można zakupić szczenię tej rasy. Istnieje jednak możliwość importowania psów zza granicy. Prym w hodowli tej rasy wiodą przede wszystkim kraje skandynawskie. Decydując się na zakup psa jakiejkolwiek rasy należy zawsze zwracać uwagę na hodowlę, z której on pochodzi. Tylko zarejestrowane w FCI hodowle są w stanie zagwarantować bezpieczny zakup psa.

Jämthund – cena

Cena za szczenię rasy Jämthund to koszt wahający się w okolicach 4000 złotych. Cena znacząco odbiegająca od tej może sugerować pochodzenie psów z tzw pseudohodowli, a więc hodowli niezarejestrowanej w FCI. Psy pochodzące z takich miejsc mogą być utrzymywane w warunkach niespełniających podstawowych zasad ich dobrostanu, nie wykazywać wzorca rasowego oraz być obciążone ewentualnymi defektami genetycznymi.

Jämthund – historia rasy i ciekawostki

Rasa Jämthund funkcjonuje oficjalnie od 1946r. Jej korzenie wywodzą się z krajów skandynawskich, w których są one obecne od dziesiątek lat. Ich docelowe przeznaczenie zakładało udział w polowaniach na dużą zwierzynę. Ciekawym jest fakt iż nazwa rasy wywodzi się z prowincji Jämtland leżącej w Szwecji. W kraju tym, jest to jedna z najpopularniejszych ras psów.

Jämthundy – dla kogo?

Jämthundy to psy nie tylko myśliwskie, ale i wspaniali towarzysze życiowi osób aktywnych, którym niestraszna jest praca z psem. Wymagają one opiekuna, któremu będą w stanie zaufać dzięki respektowi, jaki będzie on w nich wzbudzał. Osoby, które cechuje mała konsekwencja mogą mieć problem z dominującą naturą Jämthundów. Ciężko będzie się im również żyć w domach z większą ilością zwierząt. Ze względu na ich zamiłowanie do samotnego spędzania czasu, nie będzie dla nich problemem zostawanie w domu podczas nieobecności właścicieli. Należy im jednak po powrocie do domu zapewnić ogromną dawkę ruchu oraz aktywności umysłowych aby nie doprowadzić do narastającej frustracji, która może się przerodzić w tendencje do niszczenia otoczenia.

Zalety:

  • odważny
  • może być psem stóżującym
  • może sam zostawać w domu
  • jest dobrym towarzyszem aktywności fizycznych

Wady:

  • ma silny, dominujący charakter, który może utrudniać jego szkolenie
  • wymaga duże ruchu
  • wymaga regularnego wyczesywania
  • niezbyt dogaduje się z innymi zwierzętami
5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Szpic nordycki – opis i charakterystyka rasy
Basset bretoński – charakterystyka i opis rasy
Alpejski gończy krótkonożny – charakterystyka i opis rasy
Wyżeł fryzyjski – charakterystyka i opis rasy
Kot syberyjski – charakterystyka i opis rasy
Kot angora turecka – opis rasy, charakterystyka
Owczarek francuski briard – charakterystyka i opis rasy
Hiszpański pies dowodny – charakterystyka i opis rasy
Chin japoński – opis rasy i charakterystyka
Buldog angielski – charakterystyka, opis rasy psów, umaszczenie – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *