Jaki lek przeciwbólowy dla psa? – lista leków i objawów bólowych u psa

Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu (IASP) określa ból jako nieprzyjemne, zmysłowe i emocjonalne przeżycie, towarzyszące istniejącemu lub zagrażającemu uszkodzeniu tkanki bądź jedynie odnoszone do takiego uszkodzenia. Zwierzęta nie są w stanie drogą werbalną zakomunikować bólu, a psy często unikają także wokalizacji, co zapisane jest w ich naturze. Szczególnie psy ras pierwotnych cechują się ogromną odpornością na ból, który są w stanie ukrywać przed właścicielem przez bardzo długi okres czasu. Uważny właściciel może jednak dostrzec subtelne znaki, które przejawiają za tym że jego podopieczny odczuwa ból. Jeśli uważasz lub podejrzewasz, że twoje zwierzę cierpi niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii, który po dokładnym przebadaniu psa będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć leczenie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których właściciel chce przynieść ulgę swojemu psu jeszcze przed wizytą u lekarza weterynarii. Wtedy często zastanawia się, co przeciwbólowe dla psa można mu podać, aby złagodzić objawy bólowe. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jakie tabletki przeciwbólowe dla psa są bezpieczne, jednak nadrzędną kwestią powinna być konsultacja z lekarzem weterynarii. Zawarte w artykule porady są jedynie sugestią dla właściciela, a nie zaleconym postępowaniem. Podanie psu jakiegokolwiek leku na własną rękę bez konsultacji z lekarzem weterynarii jest nieodpowiedzialne i może okazać się tragicznie w skutkach. Każdy przypadek jest inny i do każdego bólu należy podchodzić indywidualnie, dlatego jakiekolwiek leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dla psa właściciel chce podać to powinien zasięgnąć chociażby porady telefonicznej z lekarzem weterynarii.

 

Objawy bólu u psa

Głośna wokalizacja przez psa zachodzi zazwyczaj jedynie w bardzo poważnych sytuacjach. Słysząc wycie czy skomlenie psa po wypadku komunikacyjnym czy innym urazie, nie ma żadnych wątpliwości, że pies w tym momencie przeżywa ogromne cierpienie. Takie sytuacje są jednak rzadkością, ponieważ psy mają dużą tendencję do ukrywania objawów bólowych tak długo jak to możliwie. Dlatego właściciel powinien być wyczulony na objawy bólu przewlekłego. Są to zmiany zachowania, które właściciel może początkowo uważać za złośliwość czy nieposłuszeństwo. Psy z bólem często cechują się nadmiernym pobudzeniem w ciągu dnia lub chodzeniem w środku nocy, gdy normalnie powinny spać. Łagodne psy mogą stać się agresywne jako skutek narastającej frustracji powodowanej ciągłym odczuwaniem bólu. Załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu to także oznaka bólu, np. związanego z zapaleniem pęcherza moczowego. Nadmierne wylizywanie danej części ciała także powinno zwrócić uwagę właściciela – prawdopodobnie jest to właśnie miejsce, w którym lokalizuje się ból. Niechęć do zabawy, trudności we wstaniu czy siedzenie w nietypowej pozycji to także sposoby na unikanie przewlekłego bólu, prawdopodobnie związanego z układem kostno-szkieletowym. Jeśli pies dotychczas leżał spokojnie i nagle zrywa się na cztery łapy i do tego kompulsywnie zaczyna gryźć ulubioną zabawkę – jest to znak, że w danym momencie doznał ostrego bólu, który próbuje osłabić poprzez kompulsywne gryzienie różnych obiektów. Powyższa lista objawów jest skrótowa, ponieważ nie sposób przedstawić wszelkich zachowań świadczących o bólu. Zadaniem właściciela jest uważna obserwacja psa i reagowanie na wszelkie zmiany w zachowaniu, które mogą świadczyć o niepokojących objawach bólowych.

Ludzkie leki przeciwbólowe dla psa z apteki

Leki przeciwbólowe dla psa to nie zawsze te same leki stosowane u ludzi. Niestety najpopularniejsze ludzkie leki przeciwbólowe zawierające w składzie ibuprofen i paracetamol są dla psa niezwykle toksyczne. Pod żadnym pozorem nie powinno podawać się psu leków zawierających te substancje czynne, ponieważ prowadzą one do nieodwracalnych w skutkach uszkodzeń. Nawet jedna tabletka może spowodować powstanie wrzodów żołądka i jelit, a w konsekwencji nawet perforacji przewodu pokarmowego. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który szybko prowadzi do wstrząsu, a w konsekwencji do śmierci zwierzęcia. Paracetamol i ibuprofen to substancje, których właściciel pod żadnym pozorem nie może podać swojemu psu.

Często stosowanym lekiem na złagodzenie bólu u psa w gabinetach weterynaryjnych jest meloksykam. Jest to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy na stawy dla psa, a także inne stany bólowe związane z układem kostno-szkieletowym. Z powodzeniem stosowany jest także w uogólnionych stanach zapalnych z gorączką. W zbyt dużej ilości może powodować jednak te same objawy co ibuprofen czy paracetamol, dlatego jego dawka powinna zostać dokładnie określona przez lekarza weterynarii. Ludzki odpowiednik tego leku z apteki to popularny Opokan. Tabletki Opokan to leki przeciwbólowe dla psa bez recepty.

Pyralgina, która zawiera w składzie metamizol to także lek będący ludzkim odpowiednikiem preparatu weterynaryjnego. Jego podanie zwierzęciu powinno jednak przebiegać pod kontrolą lekarza weterynarii, ponieważ lek może powodować zatrzymanie wody i sodu w organizmie, co może stanowić zagrożenie dla psów mających problemy z układem krążenia. Pyralgina to silnie działający lek przeciwbólowy, który wykazuje także działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Z tego względu znajduje zastosowanie w medycynie psów w przypadku ostrego bólu brzucha czy zapalenia mięśni i stawów.

Lekarze weterynarii, z powodu braku zwierzęcych odpowiedników, często zalecają ludzkie leki przeciwbólowe dla psa z apteki. Takim lekiem jest np. Tramal, który zalecany jest w przypadku ostrego, umiarkowanego bólu pooperacyjnego, szczególnie po zabiegach ortopedycznych czy ginekologicznych. Jest to także lek podawany psom cierpiącym na problem onkologiczny. Jest to lek sprzedawany wyłącznie na receptę. Nawet jeśli właściciel posiada ten lek w domu, to w żadnym wypadku nie powinien podać go bez konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ lek wykazuje liczne interakcje z innymi lekami.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Teriery – jaki mają charakter i jakie to rasy?
Jak prawidłowo karmić kota i jaki pokarm najlepiej mu podawać?
Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa
Pies dla starszej osoby. Lista najlepszych ras psów dla seniorów
Psy z niebieskimi oczami – lista ras
Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Odrobaczanie psa – co ile odrobaczać psa i jak często odrobaczać psa?
Temperatura psa – kiedy zaczyna się gorączka u psa i jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Czosnek dla psa – czy czosnek jest szkodliwy dla psa?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *