Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Kiedy twój kot zaczyna oddawać mocz poza kuwetą, zapach może być trudny do pozbycia się i prawie niemożliwy do zamaskowania. Niezależnie od tego, czy Twój kot sika na dywan, mebel, pościel czy ubranie, ważne jest, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach, aby zapobiec ponownemu przestępcy. Koty często wracają do miejsca, w którym wcześniej oddawały mocz, jeśli zapach nie został wyeliminowany. Ważne jest również określenie przyczyny tego zachowania, która może być oznaką problemu zdrowotnego lub stresu.

 

Dlaczego mocz kota jest tak silny?

Mocz kota zawiera kwas moczowy, który może trwać latami w dywanach, tkaninach i drewnie! Chociaż soda oczyszczona, ocet, mydło i woda utleniona mogą tymczasowo zneutralizować zapachy, wilgotny dzień może spowodować rekrystalizację kwasu moczowego i powrót niesławnego zapachu kota. Mówi się, że jedynym sposobem na zniszczenie kwasu moczowego jest użycie enzymatycznego środka czyszczącego. Zaatakowane miejsca na dywanie lub tkaninach należy nasączyć środkiem czyszczącym zawierającym enzym i pozostawić do całkowitego wyschnięcia na powietrzu. Enzymy rozkładają kwas moczowy na gazy, a poprzez naturalne suszenie gazy odparowują, pozostawiając dywan i tkaniny ponownie pachnące świeżością. Środki czyszczące enzymatyczne można znaleźć w Internecie i w większości sklepów spożywczych.

Zanim zaczniesz…

W przeciwieństwie do psów, koty nie wymagają długiego treningu, aby nauczyć się oddawać mocz w odpowiednim do tego miejscu. Korzystanie z kuwety powinno być instynktowne, nawet u młodych kociąt. Jeśli Twój kot ignoruje kuwetę, zwykle oznacza to jakiś problem z kuwetą lub dynamiką gospodarstwa domowego. Kuweta może być za mała lub za dużo, może piasek, którego używasz nie odpowiada Twojemu kotu? Warto też rozważyć zmianę miejsca, w którym stoi kuweta. Koty, które oddają mocz poza kuwetą, mogą nawet mieć problemy z moczem lub jelitami i kojarzą kuwetę z bólem związanym z oddawaniem moczu lub kału, dlatego decydują się wyjść poza kuwetę, żeby się załatwić. Koty są również zwierzętami terytorialnymi, a sikanie do domu jest sposobem na oznaczenie tego terytorium. Jeśli masz kilka kotów, upewnij się, że masz w domu wystarczającą ilość kuwety (zasadą jest jedna kuweta na kota plus jedna dodatkowa lub jedna kuweta na grupę społeczną kotów plus jedna dodatkowa).

Jak to wyczyścić?

Niezależnie od tego, czy Twój kot niedawno oddał mocz na powierzchnię w Twoim domu, czy też masz stare plamy i nieprzyjemny zapach, ważne jest, aby zaradzić temu bałaganowi za pomocą jakiejś strategii. Oto kilka podstawowych wskazówek na początek:

  • Użyj starego ręcznika, aby osuszyć i wchłonąć jak najwięcej moczu, gdy tylko znajdziesz miejsce.
  • Odczekaj kilka godzin na zaplamioną powierzchnię środkiem czyszczącym zawierającym enzymy i pozwól wyschnąć w naturalny sposób.
  • Połóż kosz na bieliznę na obszarze, gdy jest czyszczony, aby trzymać kotka z dala od środka czyszczącego.
  • Otwórz okna i uruchom wentylatory, aby utrzymać przepływ powietrza i pomóc wydostać się zapachom z domu.
  • Spróbuj określić, dlaczego Twój kot ma taki problem (problemy z moczem, stres, zmiana rutyny).

Właściciele kotów często zadają sobie pytanie jak usunąć zapach moczu kota. Odpowiedzią na to jest dokładne oczyszczenie obszaru najpierw octem, a następnie z zastosowanie detergentów enzymatycznych spowoduje rozkład i odparowanie kwasu moczowego, a Twój dom będzie wolny od kociego zapachu. Ocet i enzymy czyszczące działają na wszystkich powierzchniach: podłogach z twardego drewna, dywanach czy nawet materacach. Należy jednak pamiętać, że środki czyszczące mogą w różny sposób wpływać na wszystkie rodzaje podłóg i tkanin, dlatego przed wykonaniem jakichkolwiek zabiegów należy zawsze przetestować niewielki obszar i zapoznać się z ulotką.

Jednym z kluczowych punktów do zapamiętania jest jednak, aby nigdy nie używać odkurzacza parowego ani ciepła na plamy moczu kota. Może To utrwalić plamę i utrudnić jej usunięcie.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Kilka produktów działa jako dobre neutralizatory kociego moczu, w tym ocet lub soda oczyszczona i enzymatyczne środki czyszczące. Oto kilka opcji, które pomogą Ci pozbyć się zapachu kociego moczu.

Soda oczyszczona i ocet

Ocet, choć sam nieco śmierdzący, usuwa trwały zapach rozpylonego moczu kota, ponieważ ocet jest kwasem, który neutralizuje sole alkaliczne tworzące się w wysuszonych plamach moczu. Do czyszczenia ścian i podłóg można użyć roztworu składającego się z jednej części wody i jednej części octu. Zwolennicy tej metody twierdzą, że zapach octu ustępuje po kilku dniach, zabierając ze sobą zapach moczu.

Woda utleniona

Woda utleniona utlenia zapach amoniaku. Wylej ją bezpośrednio na obszar pokryty kocim moczem, pozostaw na pięć minut, a następnie wytrzyj. Aby uzyskać świeży zapach, dodaj do roztworu łyżeczkę detergentu do zmywarek. Pamiętaj, aby dokładnie usunąć cały produkt, ponieważ może on prowadzić do odbarwień, jeśli pozostanie zbyt długo, zwłaszcza na tkaninach lub dywanie.

Uwaga: Aby uniknąć plam, przetestuj tę metodę w miejscu, które możesz łatwo ukryć.

Środki czyszczące na bazie enzymów

Aby wyeliminować nieprzyjemny zapach z dywanów, poduszek na kanapę, materacy i pościeli, możesz wypróbować środek czyszczący na bazie enzymów. Enzymy w tych produktach faktycznie rozkładają kwas w moczu kota, jednocześnie są sposobem na to jak pozbyć się zapachu kociego moczu. Naturalne enzymy i pomocne bakterie pomagają pozbyć się złych bakterii, które powodują nieprzyjemne zapachy.

Podczas czyszczenia jakiejkolwiek powierzchni, ważne jest, aby dojść do punktu, w którym nie tylko nie będziesz czuć zapachu moczu, ale również twój kot go nie czuje. „Kiedy kot może wyczuć poprzednią plamę moczu (od siebie lub innego kota), obszar ten prawdopodobnie zostanie ponownie użyty” – mówi dr George.

Unikaj produktów zawierających amoniak

Co najważniejsze, unikaj wszelkich środków czyszczących zawierających amoniak. Amoniak jest jednym ze składników moczu kota, a jeśli koty go wyczuwają, jest bardziej prawdopodobne, że tam pójdą znaczyć teren swoim moczem. Ponadto amoniak i inne chemiczne środki czyszczące mogą często powodować osadzanie się plam — przeciwieństwo tego, co próbujesz zrobić.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu, domowe sposoby?

Enzymatyczne środki czyszczące mogą potencjalnie uszkodzić niezabezpieczone podłogi, dlatego możesz spróbować tych metod.

  • Jeśli Twój kot nasikał na dywan, materac lub kanapę: postępuj zgodnie z ogólnymi wytycznymi czyszczenia, a następnie posyp plamę sodą oczyszczoną i pozostaw ją na około godzinę przed odkurzaniem. Ten sposób działa jako skuteczny neutralizator kociego moczu.
  • Jeśli twój kot nasikał na kafelki, uszczelnioną podłogę drewnianą lub listwy przypodłogowe: postępuj zgodnie z ogólnymi wytycznymi lub użyj roztworu DIY wody utlenionej i wody (stosunek 1:2) lub prosto na plamę daj roztwór nierozcieńczonego białego octu.
  • Jeśli Twój kot sika na niezabezpieczone podłogi: cóż, to trochę bardziej skomplikowane. Jeśli twoje podłogi nie są uszczelnione, po oczyszczeniu kota siusiu zimną wodą, wyszoruj plamę octem i spłucz zimną wodą. Osusz plamę ręcznikiem, aż nie będzie już można wykryć wilgoci.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Problemy zdrowotne

Kiedy kot sika poza kuwetą, może to być oznaką problemów zdrowotnych lub problemów behawioralnych. Problemy z układem moczowym, takie jak kamienie nerkowe i zapalenie pęcherza, mogą być bolesne i powodować wzmożone oddawania moczu przez kota. Choroby nerek i wątroby również mogą mieć wpływ, ponieważ koty odczuwają potrzebę picia więcej i więcej siusiania. Inne możliwości obejmują problemy ze stawami, nerwami lub mięśniami kota, które mogą utrudniać mu wchodzenie i wychodzenie z kuwety.

Problemy związane z wiekiem

Starsze koty mogą cierpieć na demencję związaną z wiekiem lub zaburzenia funkcji poznawczych. Jednym z problemów behawioralnych związanych z dysfunkcją poznawczą jest oddawanie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą.

Czystość kuwety

Kuweta może być brudna lub kot może nie lubić znajdującej się w niej kuwety. Zmieniaj żwirek częściej. Możesz także poeksperymentować z różnymi rodzajami żwirku.

Innym możliwym powodem niekorzystania z kuwety jest stres. Może to być spowodowane niedawnymi zmianami w domu, takimi jak nowe zwierzę lub członek rodziny. Koty lubią rutynę i drobne zmiany, takie jak przenoszenie kuwety, mogą sprawić, że poczują się nieswojo. Jeśli zmiana jest trwała, spróbuj nagrodzić kota uwagą i smakołykami, gdy zostanie wystawiony na działanie tego, co go stresuje. W ten sposób mogą nauczyć się kojarzyć z nim pozytywne uczucia.

Zapobieganie nieprzyjemnym kocim zapachom

Najlepszym sposobem, aby nieprzyjemne zapachy kota nie ogarnęły Twojego domu, to przede wszystkim unikanie ich powstawania. Utrzymuj kuwetę w czystości, możesz dodać trochę sody oczyszczonej, która jest neutralizatorem kociego moczu. Jeśli Twój kot wydaje się mieć problemy z moczem na podłożu stresowym lub stale wyrzuca kule włosowe w po całym domu, rozważ stopniowe przestawienie go na karmę, która pomaga zmniejszyć kule włosowe i problemy z moczem, ale nie zapomnij skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Gdy Twój dom pachnie świeżo i czysto, zwykle możesz go takim utrzymać cały czas, zapewniając kotu zdrową karmę, czystą kuwetę i regularne szczotkowanie. Jeśli jednak coś się stało i potrzebujesz tymczasowej szybkiej naprawy zapachów w swoim domu, użyj takich rzeczy, jak odświeżacze powietrza, jednak upewnij się, że są one bezpieczne dla zwierząt, aby nie stwarzać sobie i kotu więcej problemów niż na początku.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Pies tropiący – jak wyszkolić psa, aby szukał po zapachu?
Pobieranie moczu od psa – praktyczne wskazówki
Krew w moczu u psa – dlaczego pies oddaje mocz z krwią?
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Opieka nad psem – jak zajmować się psem?
Jak się liczy wiek psa? Ile żyją psy?
Co zrobić gdy pojawią się pchły u psa? Jak je zwalczyć?
Drugi pies w domu – jak przygotować się na nowego członka rodziny?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *