Karma Royal Canin Club Special Performance to karma pełnoporcjowa dedykowana dorosłym psom. Spełnia minimalne zalecenia FEDIAF, jednak jej składniki, oraz ich opis budzą wątpliwości co do jakości. Z drugiej strony możemy zauważyć bardzo sporo minusów, które wskazują nam na niską odżywczość względem żywienia psów.
Kraj pochodzenia - Francja
- Rodzaj: sucha karm dla psa
- Dla: psów dorosłych
- Marka: Royal Canin SAS
- Karma dla psa z cukrzycą: nie
- Karma dla psa z chorą wątrobą/trzustką: nie
- Karma dla psa z niewydolnością nerek: nie
- Karma monobiałkowa dla psa (jedno źródło białka zwierzęcego): nie
- Karma bezzbożowa dla psa: nie
- Karma niskotłuszczowa dla psa: nie
- Karma hipoalergiczna dla psa (z białkiem hydrolizowanym): nie
- Proces produkcji karmy: ekstrudowana
- Karma weterynaryjna: nie
Plusy i minusy
Plusy | Minusy |
---|---|
Zgodna z zaleceniami FEDIAF | Obecność zbóż |
Poprawny stosunek Ca:P | Duża zawartość węglowodanów |
Brak warzyw i owoców | |
Słabo opisane składniki | |
Składniki wątpliwej jakości | |
Proces produkcji | |
Przewaga składników roślinnych nad mięsnymi |
Skład ogólny i analityczny, w tym dodatki
Skład: zboża, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, oleje i tłuszcze, roślinne produkty uboczne, roślinne ekstrakty białkowe, minerały, drożdże.
Legenda:
- Składniki korzystne i bezpieczne w diecie psa
- Składniki niekorzystne lub kontrowersyjne w diecie psa
- Składnik neutralny lub o nieznanym/ciężkim do określenia działaniu
Składniki analityczne: białko: 25%, zawartość tłuszczu: 14%, popiół surowy: 6,8%, włókno surowe: 2,4%. Wilgotność 8%, wapń 1,32%, fosfor 0,91%, NFE: 47,5%
Rozkład makroskładników
Białko: 27,2% w suchej masie, co odpowiada ok. 68g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 18% białka dla psów dorosłych. Patrząc na skład i źródła białka to większość białka pochodzi z produktów roślinnych, a nie mięsnych, co natomiast obniża jego wartość. FEDIAF ani badania nie podają maksymalnej wartości białka w diecie psa. W naszej opinii ilość białka w tej karmie jest w normie.
Źródła białka w karmie: mięso i produkty uboczne, roślinne produkty uboczne, roślinne ekstrakty białkowe. Większość białka w tej karmie może pochodzić z produktów roślinnych, co sprawia, że białko ma niską wartość biologiczną i może nie dostarczać wystarczającej ilości potrzebnych, znajdujących się w mięsie aminokwasów.
Tłuszcz: 15,2% w suchej masie, co odpowiada 38g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 5,5% dla dorosłego, zdrowego psa. Ilość ta nie jest odpowiednia dla psów z problemami wątrobowymi i trzustkowymi. W naszej opinii ilość tłuszczu w tej karmie jest w normie.
Źródła tłuszczu w karmie: oleje i tłuszcze.
Węglowodany (NFE)*: w suchej masie to 47,5%. Pomimo, że nie ustalano minimalnej ani maksymalnej ilości węglowodanów w diecie dla zdrowych psów uważamy, że jest ich zdecydowanie za dużo. Najlepiej, gdyby ich ilość była jak najniższa na poziomie max. 20-25% w suchej karmie.
Źródła węglowodanów w karmie: zboża
* NFE - bezazotowe związki wyciągowe (węglowodany)
Analiza składu
Zboża: Producent nie deklaruje co konkretnie znajduje się za tym słowem. Może być to wszystko, począwszy od ryżu, kukurydzy, po pszenicę i owies. Niestety powinniśmy unikać zbóż w diecie psa, a fakt, że w tej karmie są one na pierwszy miejscu w składzie budzi niepokój.
Mięso i produkty uboczne: Producent nie deklaruje jaki rodzaj mięsa i białka zwierzęcego znajduje się w tej karmie. Jesteśmy w stanie potwierdzić, że jeśli występuje słowo „uboczne” to są to produkty kat.3 nieprzeznaczone do spożycia dla ludzi, np. Dzioby, pazury, racice, pióra, całe tusze zwierzęce. Nie jesteśmy w stanie także określić ilości tego składnika.
Oleje i tłuszcze: To niekorzystny składnik z tego względu, że nie jesteśmy w stanie określić co się w nim znajduje. Gdyby były to wartościowe kwasy omega-3 to uważamy, że producent pochwaliłby się tą informacją. Bardzo możliwe, że są to tłuszcze zwierzęce, lub oleje roślinne, które nie powinny się znaleźć w psiej diecie.
Roślinne produkty uboczne: są to produkty, które wywodzą się od przetwarzania produktów roślinnych dla ludzi. Rzeczy, które nie zostały przeznaczone dla ludzi nazwano produktami ubocznymi i zostały dodane do karmy dla psa. Mogą to być na przykład skórki, łodygi, liście, nasiona lub korzenie. Uważamy, że psy w diecie powinny mieć jasno rozpisane dodatki roślinne w formie warzyw i owoców, a nie ich odpady.
Roślinne ekstrakty białkowe: Nie jesteśmy w stanie sprawdzić z jakich białek roślinnych powstał ten składnik. Najczęściej do takich ekstraktów używa się soję, pszenicę i kukurydzę, czyli tanie, bogate w białko i węglowodany zboża, których powinniśmy unikać.
Drożdże: źródło witamin z gr. B., które pozytywnie wpływają na odporność psa. Są pozostałością przy produkcji alkoholu.
Analiza składu analitycznego (w suchej masie)
Włókno pokarmowe: 2,7% w suchej masie. Opisuje maksymalną strawność karmy, która w tym przypadku może być wysoka, jednak ze względu na komponenty diety i przewagę białka roślinnego, oraz obecność zbóż i dużej ilości węglowodanów ciężko to stwierdzić.
Popiół: 7,4% w suchej masie. Są to związki mineralne, głównie wapnia, fosforu, miedzi, manganu i cynku. Wpływa na uczucie sytości. Wartość powyżej 7% wskazuje nam, że strawność karmy jest niższa i posiada gorszej jakości składniki. Popiół wpływa także na uczucie sytości.
Fosfor: 0,99% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to min. 0,46%-1,6%. Przy przewadze składników roślinnych w składzie może to być gorzej przyswajalny fosfor dla psa. Nadmiar fosforu może doprowadzić do problemów z nerkami.
Wapń: 1,43% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to 0,58%-2,5% dla dorosłego psa. Ten parametr wygląda całkiem przyzwoicie.
Stosunek wapń:fosfor (Ca:P): to 1,5:1. Zalecenia FEDIAF to najlepiej 1:1-2:1. Uważamy, że stosunek wapnia do fosforu jest odpowiedni w tej karmie.
Energia metaboliczna i strawność karmy
Zgodnie ze wzorami National Research Council (NRC2006a) energia metaboliczna tej karmy to 359,5kcal/100g (3595kcal/1kg).
Strawność karmy liczona ze wzoru jest w granicach 87%, jednak wpływ na strawność mają także inne komponenty, o których mamy za mało informacji od producenta. W przypadku składu z dużą ilością składników kontrowersyjnych - liczba ta może być zdecydowanie niższa.
Podsumowanie i ocena
Karma Royal Canin Club Special to pełnoporcjowa karma sucha dla psów dorosłych. Jej zaletami jest dobry stosunek Ca:P oraz zgodność z wytycznymi FEDIAF.
Jesteśmy w stanie dzięki temu zauważyć, że FEDIAF nie zaleca minimalnej ilości mięsa w karmie, a zaleca głównie składniki jak białko, tłuszcz, fosfor itd., przez co producent może użyć jakichkolwiek produktów, byleby spełnić minimalne wartości makroskładników, mikro i makro elementów. Z tego powodu w karmie zostały użyte kategorycznie szkodliwe dla psa surowce, które są marnej jakości.
Głównymi minusami tej karmy są:
- Brak dokładnego opisania składników, które budzą sporo wątpliwości
- Obecność niezidentyfikowanych zbóż na pierwszym miejscu w składzie
- Obecność olejów, tłuszczy i ekstraktów roślinnych niewiadomego pochodzenia
- Bardzo wysoka zawartość węglowodanów, która przekłada się na fakt wyższości zbóż w całym składzie karmy
Z tego powodu oceniamy skład karmy jako 1/10. Niestety nie jesteśmy w stanie znaleźć plusów, które mogłyby tą wartość podnieść nieco do góry.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl