Spaniel francuski –  francuski ptasznik

Spaniel francuski, inaczej nazywany epagneul fracais, jest namiętnym myśliwym, z ogromnym talentem do tropienia. Jednocześnie jest to oddany przyjaciel rodziny, który dba o wszystkich członków swojego stada i kocha różne aktywności fizyczne. Jeżeli szukasz rasy, dla psiego amatora, spaniel nada się idealnie. Jego chęć pracy z ludźmi i szybkość uczenia się sprawią, że pokochasz tą rasę.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakt z kotami

Kontakt z dziećmi

 

Spaniel francuski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 54-61 cm
  • Sierść długa i kręcona
  • Długość życia 11-13 lat
  • Waga 25-34 kg

Spaniel francuski – wzorzec rasy

Spaniel francuski według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) zaliczany jest do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych, w sekcji płochaczy. Rasa podlega próbom pracy.

Jak wygląda Spaniel francuski? Psy opisywanej rasy są średniej wielkości, o harmonijnej budowie, z mocnym kośćcem. Założenie charakterystyki rasy mówi o spranym psie, zdolnym do pracy w polu. Samce mierzą od 55 do 61 cm i ważą od 29,5 do 34 kg. Samice natomiast mierzą od 54 do 59 cm i ważą od 25 do 29,5 kg.

Głowa Spaniela jest kwadratowa i masywna, z szeroką czaszką i dobrze zaznaczonym guzem potylicznym. Kufa kwadratowa i ciężka, szczęki mocne z nożycowym zgryzem (siekacze górne pokrywają siekacze dolne i ściśle się z nimi stykają). Oczy spaniela są ciemno bursztynowe. Duże i jasne są niepożądane. Uszy są duże, kształtem przypominają liść winorośli, pokryte prostym włosem i skierowane do przodu. Sierść na uszach nie powinna sięgać poza linię małżowiny. Szyja jest długa i gruba. Tułów dobrze umięśniony, z prostym i szerokim grzbietem. Klatka piersiowa głęboka z widocznie wysklepionymi żebrami. Ogon dawniej był obcinany, dzisiaj średniej długości, nisko osadzony, obficie pokryty włosem, noszony w równej linii z grzbietem. Kończyny są proste i silne.

Włos spaniela francuskiego jest obfity, kręcony i dobrze przylegający, o jedwabistej teksturze. Sierść dłuższa na łapkach i klatce piersiowej. Preferowane umaszczenie to białe z czekoladowo-brązowymi wstawkami, z piegami na kufie i znaczeniami na głowie.

Spaniel francuski – charakter

Spaniel francuski charakteryzuje się zrównoważeniem, przyjacielskością i otwartością w stosunku do swojego stada. Jest to prawdziwy przyjaciel rodziny, który daje sobą przewodzić. Sierściuch bardzo silnie przywiązuje się do swojego przywódcy, darzy go ogromnym zaufaniem i posłuszeństwem, jeśli tylko został konsekwentnie wychowany.

Rasa uważana jest za bardzo mądrą i przyjemną w wychowaniu. Spaniel jednak niezbyt lubi zostawać sam na długie godziny, jeśli będzie mu brakowało odpowiedniej stymulacji, może zacząć niszczyć mieszkanie. Epagneul fracais wykazuje skłonność do ucieczek, dlatego ogród lub teren, na którym będzie trzymany, powinien być bardzo starannie zabezpieczony. Wynika to z jego ciekawości i zamiłowania do tropienia oraz polowania.

Spaniele są oddanymi przyjaciółmi rodziny, które szanuje całe swoje stado i dbają o nie. Dlatego kontak tego czworonoga z innymi psami lub kotami przebiega bezproblemowo, zwłaszcza jeżeli oba gatunki wychowywały się razem od małego. Rasa jest także odpowiednim towarzyszem dla dzieci, względem których wykazuje duża cierpliwość i delikatność. Należy jednak pamiętać, że zabawa maluszka z sierściuchem powinna zawsze przebiegać pod kontrolą rodziców, podczas której dziecko uczy się szacunku do zwierząt i miłości.

Spaniel francuski – długość życia

Długość życia spaniela francuskiego waha się między 11 a 13 lat. Jednak jest to cecha osobniczo zmienna, na którą ma wpływ wiele czynników. Głównym elementem długowieczności, jest zdrowotność. Jeżeli chcesz, aby twój czworonóg dożył późnej starości, zwróć uwagę na:

  • Renomę i jakość wybranej hodowli
  • Prawidłowo zbilansowaną dietę, dobraną do potrzeb twojego pupila
  • Suplementację
  • Regularne wizyty u weterynarza, odrobaczanie, szczepienie
  • Kontrolne badania krwi i moczu
  • Odpowiednią dawkę ruchu i pielęgnację
  • Specjalistyczną opiekę względem pacjentów geriatrycznych

Spaniel francuski – zdrowie

Spaniel francuski jest rasą średnio-długo żyjącą i wyjątkowe okazy potrafią osiągnąć nawet 15 lat. Ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie, rasa jest odporna, silna i wytrzymała. Zarówno niskie, jak i wysokie temperatury nie stanowią problemu dla spaniela, jednak w cieplejsze dni należy dostosować aktywności do odpowiednich godzin, zapewnić psu stały dostęp do świeżej i chłodnej wody oraz zacienione miejsce do odpoczynku.

Rasa wykazuje skłonności do dysplazji stawów biodrowych, genetycznej choroby polegającej  na niedopasowaniu elementów stawowych względem siebie. Głowa kości udowej staje się mniejsza i traci swoją kulistość, a panewka płytsza. Dysplazja najczęściej objawia się zaburzeniami ze strony aparatu ruchu, kulawizną, sztywnym chodem, ustawieniem kończyn w literę X, potykaniem się, problemami ze wstawaniem, chodzeniem po schodach. Dlatego tak ważną rolę odgrywa wybór odpowiedniej hodowli, gdzie rodzice są przebadani.

Do innych chorób, jakie mogą wystąpić u Spaniela francuskiego należą entropia (podwinięcie powiek), zapalenie ucha, zwichnięcie gruczołu migotki (wiśniowe oko), syndrom samookaleczenia łap i epilepsja.

Spaniel francuski – pielęgnacja

Spaniel francuski nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Podstawą jest szczotkowanie, które powinno odbywać się dwa razy w tygodniu. Przed rozczesywaniem spryskujemy sierść odżywką, a do czesania używamy szczotki włosianej lub drucikowej. Ze względu na zamiłowanie rasy do natury, po każdym spacerze należy sprawdzić, czy w sierści nie kryją się żadne leśne skarby.

Kąpiele ograniczamy do sytuacji koniecznych, używając do tego szamponów proteinowych lub regenerujących do wzmocnienia włosa. Podczas mycia używamy szamponu dwukrotnie, a po jego słupaniu i wysuszeniu psa, nakładamy odżywkę. Znacznie lepiej, w celu szybkiego odświeżenia naszego czworonoga, sprawdzi się wilgotna szmatka, która przecieramy grzbiet, pyszczek i łapy.

Nie należy także zapominać o podstawowych czynnościach higienicznych, do których należy: obcinanie pazurków, szczotkowanie zębów i czyszczenie uszu, które mogą być krytycznym punktem spaniela. Oklapnięte uszy powodują, że środowisko przewodu słuchowego zewnętrznego jest ciepłe i wilgotne, co tworzy idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów i stanów zapalnych ucha. Dlatego, co kilka dni, powinniśmy kontrolować stan uszu naszego psa, a w podejrzanych sytuacjach udać się do gabinetu weterynaryjnego.

Spaniel francuski – żywienie

Żywienie to podstawowy filar zdrowotności zwierzęcia. Karma powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb naszego czworonoga, pod względem jego wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej i ewentualnych chorób. Na rynku występuje szereg karm komercyjnych, mokrych i suchych, także bez problemu znajdziesz coś dla swojego pupila. Pamiętaj jednak, żeby zapoznać się ze składem wybranego produktu. Podstawą psiej diety jest białko, a więc mięso – zasada mówi, że im go więcej, tym karma jest lepszej jakości.

Jeżeli wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego psa, powinieneś zapoznać się z filozofią BARF. Dieta zakłada karmienie sierściucha, w sposób jak najbardziej zbliżony do formy jedzenia ich dzikich przodków. To znaczy, że w jadłospisie naszego spaniela znajdą się takie produkty jak: surowe mięso, podroby, kości, ryby, owoce, warzywa.

Ze względu na wysoką aktywność spanieli francuskich, powinieneś pamiętać, aby posiłki były serwowane po spacerze. Nigdy przed, ponieważ może wówczas dojść do skrętu żołądka. Opisywana rasa nie należy do łakomczuchów, jednak jeśli wolisz kontrolować ile twój pies je, powinieneś serwować mu posiłki dwa razy dziennie, rano i wieczorem oraz zapewnić stały dostęp do miski z wodą.

Spaniel francuski – szkolenie i wychowanie

Spaniel francuski słynie ze swojej pracowitości i chęci współpracy z człowiekiem. Jest to rasa bardzo inteligentna i szybko się uczy, dlatego nadaje się na pierwszego psa w domu. Szkolenie, jak w przypadku każdej rasy, powinno rozpocząć się od najmłodszych lat, kiedy to szczeniak chłonie wiedzę jak gąbka. Jeżeli nie jesteś zainteresowany szkoleniem myśliwskim, powinieneś nauczyć psa chociaż kilku podstawowych komend. Podczas szkolenia pomocne mogą okazać się wszelkiego rodzaju smakołyki. W kontakcie ze spanielem powinieneś być stanowczy, jednak przyjaźnie nastawiony. Epagneul fracais nie lubi oschłości, która może wywołać negatywne skutki w socjalizacji szczeniaka.

Spaniele potrzebują bardzo dużo ruchu. Ze względu na ich rozmiary nadają się do mieszkania w bloku, jak i w domu z ogrodem. Powinieneś zapewnić psu co najmniej jeden dłuższy spacer w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że te sierściuchy mają tendencję do ucieczki, więc jeśli twój czworonóg nie reaguje na przywoływanie, nie powinieneś spuszczać go ze smyczy na otwartej przestrzeni. Pamiętaj także o bardzo dokładnym sprawdzeniu ogrodzenia, abyś nie musiał biegać po mieście za swoim pupilem. 

Spaniel francuski idealnie nadaje się do sportów kynologicznych, takich jak:

  • agility
  • obedience
  • rally-o
  • flyball
  • dogfrisbee
  • dummy
  • dogtrekking
  • mantrailing

Spaniel francuski – szczeniaki i hodowla

Mała popularność spaniela francuskiego w Polsce sprawia, że możesz mieć problem z szybkim znalezieniem szczeniaka. Przy wyborze hodowli upewnij się, że należy ona do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Zapoznaj się z renomą wybranej placówki i ich podejściem do zwierząt oraz zapytaj o badania rodziców pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Przed odbiorem szczeniaka, upewnij się, że jest on zaopatrzony we wszystkie niezbędne dokumenty, microchip, książeczkę zdrowia i szczepienia.

Spaniel francuski – cena

Ile kosztuje hodowlany szczeniak Spaniela francuskiego? Cena wynosi około 3000 złotych. Jest to jednak kwestia zmienna i zależy od renomy i osiągnięć wystawowych wybranej hodowli, płci pieska i wieku. Kupno lub adopcja psa to bardzo poważna decyzja, która powinna być starannie przemyślana. Powinniśmy być świadomi, że ceny za pieski hodowlane są wysokie, a atrakcyjne oferty pseudohodowców, którzy oferują szczeniaki bez rodowodu, nie są  legalne.

Jeżeli nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty na pieska, powinieneś skontaktować się z  fundacją, zajmującej się szukaniem rodzin zastępczych do adopcji. Dobrym rozwiązaniem może się okazać odwiedzenie schroniska, gdzie setki psów czekają za nowym domem. W zamian za opiekę i miłość, będziesz mógł przygarnąć pieska całkowicie za darmo.

Koszt utrzymania dorosłego psa wynosi około 300 – 400 złotych, w zależności od jego stanu zdrowia, sposobu utrzymania, pielęgnacji i rodzaju karmy.

Spaniel francuski – historia rasy, ciekawostki

Spaniel francuski wywodzi się z krzyżówki setera ze spanielem. Ich korzenie sięgają średniowiecznej Francji, gdzie ich przodkowie wykorzystywani byli do sokolnictwa i polowań przez majętną grupę społeczną. Pierwsze wzmianki pojawiły się w 1387 roku, gdzie Gaston Phoebus opisał polowanie z ptasznikami. Wkrótce te francuskie sierściuchy nie dorównały popularności ras angielskich, wskutek czego ich populacja zmalała.

Pierwszy wzorzec rasy został opracowany w 1891 roku przez Jamesa de Conincka, gdzie spaniele francuskie przedstawiono jako większe i masywniejsze, niż spaniele bretońskie. Natomiast w 1906 roku powstał Club de l’Epagneul fracais. Ojciec Fournier próbował ratować rasę przygarniając do swojej hodowli kilka osobników o podobnym wyglądzie. W 1921 roku klub został uznany przez Societe centrale canine, a jego prezesem został ojciec Fournier. Dawniej uważano, że kikut ogona jest obowiązkową cechą charakterystyczną rasy. Wygląd nie był spójny i dlatego pozwalano na krzyżowanie osobników, w celu poprawy cech jakościowych rasy.

Rasa została oficjalnie uznana przez FCI w 1955 roku. Obecnie spaniel francuski uważany jest za najpopularniejszą rasę myśliwską we Francji, gdzie w każdym roku notuje się tysiące nowych szczeniąt. W Polsce jest zaledwie kilka hodowli, które rocznie dają kilkadziesiąt szczeniaków.

  • Spaniele francuskie ukazały się na obrazach z Katarzyną Wielką
  • “Francuzi nazywają je szpiegami, ponieważ wszystko odkryją (…)” – Hans Friedrich von Flemming

Spaniel francuski – dla kogo?

Spaniel francuski to średniej wielkości pies nadający się do zarówno do życia w mieszkaniu, jak i w domu – pod warunkiem odpowiedniej ilości ruchu. Jest to oddany przyjaciel rodziny, który tworzy silną więź ze swoim właścicielem. Jego chęć współpracy z człowiekiem i inteligencja, sprawiają że spaniel szybko się uczy i jednocześnie jest idealną rasą na pierwszego psa. Jeżeli szukasz towarzysza do różnych sportów, trafiłeś idealnie!

ZALETY:

  • Oddany przyjaciel rodziny
  • Łatwy w szkoleniu
  • Nadaje się do dzieci
  • Dogaduje się z innymi psami i kotami
  • Pies do sportów i innych aktywności ruchowych
  • Łatwa pielęgnacja

WADY:

  • Mało popularna rasa
  • Potrzebuje dużo ruchu
  • Ma tendencję do ucieczek
5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Wyżeł francuski – braque d’auvergne – pies myśliwski dla początkujących
Owczarek francuski briard – charakterystyka i opis rasy
Owczarek francuski Beauceron – patron francuskich pastwisk
Barbet – francuski brodacz
Billy – czyli francuski pies gończy o zjawiskowym wyglądzie
Buldog francuski – czy to pies dla Ciebie?
Spaniel pikardyjski – wszechstronny wyżeł z północnej Francji
Springer spaniel walijski – pies myśliwski i przyjaciel rodziny 
Cocker spaniel amerykański – opis i charakterystyka rasy
Cavalier king charles spaniel – niezbędnik przyszłego właściciela
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *