Zapalenie żołądka u psa – objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Żołądek psów pełni wiele funkcji – gromadzony w nim pokarm jest mieszany, trawiony, zakwaszany i transportowany do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Narząd ten bierze udział w reakcjach odpornościowych oraz produkowane są w nim enzymy i hormony. Choroby żołądka u psa związane są z zaburzeniem tych funkcji, co wywołuje pojawienie się często dokuczliwych objawów.

 

Zapalenie żołądka u psa – co to jest

Termin zapalenie żołądka określa stan zapalny jego błony śluzowej, spowodowany uszkodzeniem przez różne czynniki. Najbardziej charakterystycznym objawem jest nagłe pojawienie się wymiotów, które mogą występować krótko, lub w przypadku przewlekłej formy zapalenia – nawet przez kilka tygodni.

Zapalenie żołądka u psa – przyczyny

Zapalenie żołądka u psa może mieć wiele przyczyn – przede wszystkim są to czynniki, które uszkadzają jego błonę śluzową. Uszkodzonej błonie śluzowej grozi nadtrawienie przez substancje obecne w soku żołądkowym, co prowadzi do zaburzenia jej funkcji ochronnej i rozwoju zapalenia. Do tego schorzenia predysponują między innymi:

  • spożycie toksyny (np. trujących roślin, niektórych ludzkich leków),
  • spożycie zepsutej karmy (zawierającej toksyny bakteryjne),
  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • inwazje pasożytnicze,
  • połknięcie ciała obcego,
  • alergie pokarmowe,
  • nowotwory,
  • zaburzenia metaboliczne.

Zapalenie żołądka u psa – rodzaje

Zapalenie żołądka u psa może przyjmować kilka form, w zależności od czasu trwania i lokalizacji zapalenia.

Najczęściej zdarza się, że proces zapalny dotyczy samej błony śluzowej, choć w niektórych przypadkach może obejmować głębiej leżące warstwy. W drugiej sytuacji możemy mieć do czynienia do czynienia z wrzodami żołądka lub zagrażającym życiu krwotocznym zapaleniem żołądka u psa.

Ostre zapalenie żołądka u psa

Schorzenie to jest zapaleniem błony śluzowej żołądka u psa, które trwa krócej niż 7 dni. Związane jest najczęściej z jednorazowym podrażnieniem ścian żołądka w wyniku połknięcia ciała obcego lub spożycia szkodliwych substancji (np. zepsutej karmy, pestycydów). W przebiegu tego zapalenia bardzo często stwierdza się nieznaczne objawy ogólne (posmutnienie, chudnięcie) lub nawet ich brak. Głównym symptomem są ostre wymioty treścią pokarmową i żółcią, a chore psy nie interesują się pokarmem.

W przypadku braku leczenia, ostre zapalenie może przejść w formę przewlekłą lub może dojść do rozwoju wrzodów żołądka.

Przewlekłym zapaleniem żołądka u psa nazywamy stan, który trwa 10- 14 dni i objawia się występowaniem okresowo nawracających i długotrwałych wymiotów. Innymi objawami towarzyszącymi mogą być: brak apetytu, spadek masy ciała i bolesność okolicy brzucha. Jeżeli nie zostanie wyeliminowana przyczyna zapalenia, leczenie objawowe nie przyniesie rezultatów. Przyczynami mogą być zakażenia bakteryjne (np. spowodowane przez Helicobacter) lub alergie pokarmowe.

Krwotoczne zapalenie żołądka u psa

Krwotoczne zapalenie żołądka u psa jest schorzeniem o bardzo ostrym przebiegu z szybko narastającymi objawami. Prawdopodobną przyczyną tego zapalenia jest nadmierna reakcja immunologiczna obejmująca przewód pokarmowy. U chorych zwierząt obserwuje się obfite krwawe wymioty i/lub krwawą biegunkę o intensywnym, przykrym zapachu. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, ponieważ rozwój choroby może prowadzić do rozwoju wstrząsu zagrażającemu życiu zwierzęcia.

Zapalenie żołądka u psa – objawy

Wystąpienie nawet jednego z niżej wymienionych objawów powinno być powodem rozpoczęcia diagnostyki w kierunku chorób żołądka u psa:

  • wymioty,
  • nadmierne ślinienie,
  • brak apetytu,
  • biegunka,
  • ból w okolicach podbrzusza,
  • posmutnienie,
  • zaburzone pragnienie.

Symptomy zależne są od postaci choroby i stopnia jej nasilenia. Zdarza się, że zapalenie żołądka u psa ma objawy, które nie są wyraźnie zaznaczone.

Wymioty

Głównym, najbardziej zauważalnym objawem zapalenia żołądka u psa są wymioty. W zależności od rodzaju zapalenia, mogą być one mniej lub bardziej intensywne.

W przypadku ostrego zapalenia żołądka wymioty pojawiają często, a ich zawartość to treść pokarmowa, żółć, a nawet niewielkie domieszki krwi (w postaci czarnych fusów). Podczas przebiegu przewlekłego zapalenia żołądka wymioty pojawiają się z różną częstością – od jednego epizodu na tydzień do kilku w ciągu dnia. Krwotoczne zapalenie żołądka u psa charakteryzuje się obfitymi, krwawymi wymiotami.

Brak apetytu

Chore zwierzęta zwykle nie interesują się pokarmem. Przerwa w dostawie niezbędnych składników odżywczych może prowadzić do utraty wagi, ospałości, apatii, a nawet wyniszczenia organizmu.

Biegunka

Biegunkowy kał może być czarny, smolisty lub zawierający domieszki krwi. Krwawy stolec, o intensywnym, przykrym zapachu może być objawem niebezpiecznego stanu, jakim jest krwotoczne zapalenie żołądka. W przypadku zaobserwowania takiego objawu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Ból w okolicach podbrzusza

Zapalenie żołądka jest stanem który może powodować silną bolesność. W takich przypadkach grzbiet psa będzie wygięty a na próby omacania podbrzusza będzie reagował bólowo.

Zaburzone pragnienie

Zwierzęta mogą wykazywać zwiększone pragnienie lub niechęć do picia. Częste biegunki i wymioty prowadzą do odwodnienia organizmu.

Zapalenie żołądka u psa – leczenie

Zapalenie żołądka u psa jest leczone dzięki stosowaniu odpowiedniej diety i farmakoterapii.

Terapia powinna być dostosowana od określonych objawów i stopnia uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W pierwszej kolejności należy zminimalizować lub całkiem wyeliminować działanie czynników, które powodują zapalenie (np. usunąć ciało obce, odstawić nieodpowiednią karmę, zastosować leki przeciwko pasożytom wewnętrznym). W łagodnych przypadkach zdarza się, że zapalenie mija bez interwencji weterynaryjnej.

Opieka nad psem wykazującym ostre zapalenie żołądka polega na:

  • nie podawaniu zwierzęciu żadnego pokarmu przez 6- 12 godzin (licząc od ostatnich wymiotów),
  • jeżeli po okresie głodówki nie pojawiają się wymioty, podawaniu psu niewielkich ilości lekkostrawnej karmy,
  • regularnym podawaniu niewielkich ilości wody – podczas pierwszych 24 godzin,
  • jeżeli picie wody powoduje wymioty, zapobieganie odwodnieniu psa będzie wymagało interwencji weterynaryjnej i zastosowaniu wlewów dożylnych (kroplówek).

Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, weterynarz może zalecić podawanie:

  • leków przeciwwymiotnych (np. maropitant, metoklopramid),
  • inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazol) – w przypadku średnio ciężkiego lub ciężkiego zapalenia żołądka,
  • leków o działaniu osłaniającym błonę śluzową żołądka (np. sukraflat),
  • antagonistów receptora histaminowego (np. ranitydyna, cymetydyna),
  • płynów w postaci wlewów dożylnych (zwłaszcza w przypadku pacjentów będących w stanie krytycznym, wykazujących objawy wstrząsu hipowolemicznego).

W niektórych przypadkach (np. przebicia przewodu pokarmowego przez połknięte ciało obce, podejrzenie występowania nowotworu) wymagane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego na jamie brzusznej.

Jeżeli podczas okresu leczenia pies przebywa w domu, ważne jest aby właściciel regularnie monitorował stan zdrowia swojego pupila. W przypadku braku poprawy lub pogorszenia (np. krew w kale, podwyższenie temperatury ciała, znaczne osłabienie) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Zapalenie żołądka u psa – dieta

Na czas terapii zapalenia żołądka u psa dieta powinna się opierać na karmie lekkostrawnej, podawanej niewielkimi porcjami, kilka razy w ciągu dnia. Pokarm taki powinien:

  • być miękki i jednorodny (bez twardych elementów mogących uszkadzać ścianę żołądka),
  • nie zawierać przypraw, świeżych owoców i warzyw,
  • być ubogi w tłuszcze,
  • zawierać dużo węglowodanów (przede wszystkim skrobię – obecną np. w ryżu, ziemniakach), należy unikać produktów bogatych w sacharozę,
  • początkowo, powinien mieć niską zawartość białka (rozdrobnione, chude mięso, smażone na maśle lub oleju), po 3-4 dniach ilość białka w dawce pokarmowej być zwiększana.

W odżywianiu psa bardzo dobrze sprawdzają się komercyjne karmy wysokiej jakości przeznaczone dla zwierząt z problemami żołądkowo-jelitowymi.

Zapalenie żołądka u psa – rokowania

W przypadku zapalenia żołądka u psa rokowanie zależy od rodzaju schorzenia i jego przyczyn. Jeżeli terapia zostanie rozpoczęta odpowiednio szybko, większość przypadków zapalenia żołądka można wyleczyć w ciągu kilku dni. Kiedy zostanie zwalczona przyczyna schorzenia i leczenie jest połączone z odpowiednią dietą, rokowanie jest dobre.

W przypadkach przebicia ściany przewodu pokarmowego rokowanie jest niepewne lub złe, chyba ze interwencja chirurgiczna została przeprowadzona na tyle szybko, że nie doszło do rozwoju zapalenia otrzewnej.

Krwotoczne zapalenie żołądka u psa jest schorzeniem, w przypadku którego szczególnie ważne jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Nieleczone, w ciągu maksymalnie 24 godzin może spowodować śmierć z powodu wstrząsu hipowolemicznego. Przy zaobserwowaniu krwi w kale i/ lub wymiotach należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. W przypadku podjęcia szybkiego, sprawnego leczenia rokowanie może być korzystne.

Zapalenie żołądka u psa – zapobieganie

Zatrucia i połknięte ciała obce są jedną z najczęstszych przyczyn występowania ostrego zapalenia żołądka, dlatego ważne jest, aby już od szczeniaka uczyć psa, że nie wolno zjadać znalezionych obiektów, padliny lub resztek jedzenia.

Chcąc uchronić naszego pupila przed zapaleniem żołądka należy zadbać regularne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym powodującym zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Inwazje pasożytów żołądkowo-jelitowych są stosunkowo częstym powodem chorób żołądka i jelit, dlatego ważne jest również regularne odrobaczanie psa.

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia biegunki związanej ze zmianą karmy, zalecane jest stopniowe wprowadzanie nowego pokarmu. Przez pierwsze 3-4 dni przygotowując porcję pokarmu mieszamy ¾ karmy „starej” i ¼ karmy „nowej”. Przez kolejne 3-4 dni mieszamy oba rodzaje jedzenia pół na pół, a następne 3-4 dni podajemy ¾ karmy nowo wprowadzonej i ¼ karmy poprzedniej. Ostatnim etapem jest karmienie psa wyłącznie nową karmą.

Ważne jest, aby po zaobserwowaniu niepokojących objawów nie zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Niektórym właścicielom może wydawać się że tańszym sposobem na leczenie pupila jest korzystanie z domowych terapii, nie zawsze opisywanych w rzetelnych źródłach informacji. Przykładowo, szukając informacji o leczeniu zapalenia żołądka u psa na forum internetowym właścicieli lub w innym nieprofesjonalnym źródle, można spotkać się ze szkodliwymi informacjami narażającymi zdrowie naszych pupili.

Źródła:

  1. Hans G. Niemand, Peter F. Suter : Praktyka Kliniczna: PSY, tom II. Wydawnictwo Galaktyka, 2006.
  2. W. Nelson, C.G. Couto : Choroby wewnętrzne małych zwierząt. Tom I. Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, 2016.
5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Zapalenie płuc u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie warg u psa – objawy i leczenie
Padaczka u psa – przyczyny, objawy, leczenie
Usuwanie kamienia nazębnego u psa, objawy, zagrożenia, zapobieganie
Zatwardzenie u kota – objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Jak rozpoznać zapalenie oka u psa?
Charczenie u psa – objawy, przyczyny, predysponowane rasy
Liszajec u psa: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Choroba Aujeszkyego u psa – wścieklizna rzekoma – objawy i leczenie
Alergia pokarmowa u psa – objawy, leczenie
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *