Canaan dog – wartowniczy pies z Izraela

Kupując psa rasy Canaan dog należy pamiętać, iż jest to rasa pierwotna. Psy te są bardzo inteligentne, niezależne, terytorialne i nieufne wobec obcych. Niestety psy te są czujne i bardzo wrażliwe na bodźce zewnetrzne, więc mimo poznania komend i oczekiwań właściciela w praktyce może być różnie. Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i przekonaj się czy pies kananejski to rasa dla Ciebie!

 

Canaan dog - wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 50-60 cm
  • Sierść:szorstka, krótka lub średniej długości
  • Długość życia: 15 lat
  • Waga: 18- 25 kg

Canaan dog - wzorzec rasy

Psy rasy Canaan dog należą do grupy szpiców i psów pierwotnych, stanowią V grupę FCI. Psy z rodowodem muszą spełniać następujące kryteria obowiązującego od 1999 roku wzorca rasy:

  • Proporcjonalna, średniej wielkości głowa o dość spłaszczonej górze czaszki
  • Czarne umaszczenie nosa i wokół oczu
  • Wyraźna, silna szczęka
  • Ciemnobrązowe oczy
  • Stojące, krótkie uszy o zaokrąglonych końcach
  • Umięśniona i stosunkowo krótka szyja
  • Gruby, wysoko osadzony ogon, który zawija się nad grzbietem
  • Proste nogi
  • Lekki i dynamiczny bieg

Psy te cechuje krótka, dwuwarstwowa szata. Sierść jest prosta, gęsta i twarda, a pod nią kryje się gęsty podszerstek. Włos jest zwykle krótki. Jeśli chodzi o umaszczenie to dopuszczalne są różne odmiany. Najczęściej spotyka się psy o umaszczeniu piaskowym i czerwonobrązowym. Zdarzają się również łaciate, białe, czarne, o białych znaczeniach (umaszczenie irlandzkie -  biała strzałka na głowie, biały kołnierz, koniec ogona, łapy i brzuch). Niedopuszczalne z kolei są psy szare, pręgowane czy trójkolorowe.

Canaan dog - charakter

Kupując psa rasy Canaan dog należy pamiętać, iż jest to rasa pierwotna, stąd jego określony charakter i zachowanie. Psy te są bardzo inteligentne, niezależne, terytorialne i nieufne wobec obcych. Niestety psy te są czujne i bardzo wrażliwe na bodźce zewnetrzne, więc mimo poznania komend i oczekiwań właściciela w praktyce może być różnie. Psy te niestety bardzo źle znoszą rozłąki i izolacje. 3 godzinny pobyt w samotności to dla nich granica wytrzymałości. Canaan dog jest zwierzęciem stadnym, mimo to jest nieufny wobec obcych ludzi i zwierząt i z pewnością będzie bronił swojego terytorium. Posiada również silny instynkt łowiecki wobec mniejszych zwierząt, z tego powodu potrzebuje trochę czasu, żeby przyzwyczaić się i nie reagować na koty w domu. Jeśli chodzi o dzieci to znane jak najbardziej toleruje, a wręcz jest bardzo troskliwy. Jego nieufność jednak może się objawiać w kontakcie z obcymi dziećmi – tutaj lepiej być ostrożnym.

Jeśli chodzi o ruch i aktywność fizyczną psy te nie wymagają wycieńczających treningów – z pewnością wystarczy im lekki spacer raz dziennie, bądź po prostu możliwośc wybiegania na ogrodzonym terenie. Canaan dog lubi leżakować i nie rozsadza go zwykle energia, nawet po całym dniu spędzonym na fotelu.

Canaan dog – zdrowie

Pod względem zdrowotnym psy rasy Canaan dog jak na pierwotne psy przystało są raczej bezproblemowe. To psy zwinne i wytrzymałe, rzadko kiedy zmagają się z jakimiś dolegliwościami. Nie oznacza to że nie wymagają podstawowej opieki weterynaryjnej obejmującej regularne odrobaczenia i szczepienie. Ponadto wśród tych psów zdarzają się schorzenia oczu i bioder – stąd zaleca się dodatkowe badania w razie potrzeby. Psy te żyją zwykle około 15 lat – zdarza się, że potrafią żyć dłużej.

Canaan dog – pielęgnacja

Zaletą tej rasy jest bezproblemośc w pielęgnacji. Wystarczy, że wyczeszemy naszego pupila raz na jakiś czas.

Canaan dog – szkolenie

Tak jak każdy pies, canaan dog wymaga szkolenia, najlepiej już od najmłodszych miesięcy. Psy te chętnie się uczą i szybko łapią komendy, ale pod warunkiem, że robimy to w miły i atrakcyjny sposób. Najlepiej już na starcie zaopatrzyć się w smakołyki, gdyż siłą i twardym traktowaniem nic nie zdziałamy. Dobrze, jeśli lekcje nie trwają za długo, gdyż psy te łatwo się nudzą. Plusem jest, iż psy tej rasy w przeciwieństwie do innych pierwotnych ras nie mają tendencji do oddalania się. Nie musimy się martwić, że po spuszczeniue psa ze smyczy, pod wpływem zwierzyny lub innych bodźców, pies ucieknie.

Canaan dog – żywienie

Canaan dog – żywienie

Żywienie psa rasy Canaan dog powinno być bogate w niezbędne składniki odżywcze i nutraceutyki. Wystarczy jak będziemy go karmić dwa razy dziennie. Psy te nie są wybredne, zwykle nie mają problemu z różnymi karmami, zjedzą karmę gotową jak i samodzielnie przygotowaną. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta dostępnych na komercyjnych karmach, by zapewnić odpowiednią ilość pożywienia. No i najważniejsze – stały dostęp do wody!

Canaan dog – historia rasy

Canaan dog to rasa wywodząca się z Izraelu – co ciekawe jedyna rasa o takim pochodzeniu. Pochodzi od psów półdzikich zwanych pariasami. Starożytnie mieszkańcy Izreala po oswojeniu psów zaczeli wykorzystywać je do pilnowania obozowisk i stad. Dzięki swojemu dzikiemu pochodzeniu wyróżniały się niezwykłą wytrzymałością. Kynolog dr Rudolfina Menzel na podstawie pustynnych pariasów wyhodowała obecną rasę. Co ciekawe, próbowano wdrożyć te psy w przewodnictwo niewidomych. W wyniku ich niezwykłej niezależności i nieufności psy te okazały się niezdatne do pełnienia tej funkcji.

Na podstawie nagrobnych wizerunków w starożytnej krainie Kanaan uważa się, że przodkowie tych psów żyli już w czasach biblijnych. Obecnie psy te cieszą się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwszy Canaan dog pojawił się w 2011 roku, do dzisiaj jest rzadkością.

Canaan dog – hodowla i cena

Jak w przypadku innych ras, przed zakupem należy poszukać sprawdzonej hodowli psów Canaan dog. Sprawdzona to taka, która jest zarejstrowana w FCI, i która oferuje jedynie zdrowe psy z bezpiecznej hodowli. Ze względu na rzadkość tej rasy, szczeniaki nie należą do najtańszych. Za psa z rodowodem zapłacimy około 5 000 złotych. Mimo nieniskiej ceny zakupy, koszty utrzymania są stosunkowo niewielkie. W miesiącu nie powinny przekraczać 150 złotych.

Canaan dog – dla kogo ta rasa

Jak widać, psy te nie należą do wymagających pod względem utrzymania. Dzieci w domu również nie powinny stanowić problemu. Ważne by miały towarzystwo, a ruch i pielęgnacja to sprawa drugorzędna. Właściciel mimo swojej konsekwentności powinnien być wyrozumiały na pierwotne cechy charaktery psa i uszanować ich niezależność.

To może Cię zainteresować:

Mango dla psa – czy to smaczna i zdrowa przekąska?
Subskrypcja karmy dla psów – ceny, dostawa i działanie modelu
Akita amerykańska – nietuzinkowy towarzysz z dalekiego kraju
Dlaczego pies je trawę? Dowiedz się czemu psy jedzą trawę!
Chart rosyjski borzoj –  arystokratyczny włochacz 
Choroby serca u psów – kompedium wiedzy
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *