Bulterier miniaturowy – wymagający pies dla silnego charakteru

Jest to pies temperamentny i niezwykle aktywny. Jego charakter będzie pasował osobie lubiącej sport i takiej, która jest w stanie poświęcić swojemu pupilowi dużo czasu. Na pewno nie jest to pies, który będzie w stanie sam się wychować, więc jego zakup powinien być naprawdę dobrze przemyślany.

 

Bulterier miniaturowy – wygląd i opis rasy

Jest to pies o atletycznej budowie ciała z widocznym zarysem mięśni. Nie różni się od zbytnio od swojego kuzyna, który po prostu jest większy. Proporcje ciała tych zwierząt są prawie identyczne. Mocne umięśnienie i charakterystyczna wydłużona głowa sprawia, że pies ten ma swoich zwolenników jak i kategorycznych przeciwników.

  • Budowa ciała- zaokrąglony tułów oraz szeroka klatka piersiowa, krótki ogon, kończyny mocno umięśnione, długa i silna szyja, oczy skośne, małe uszy, głowa wydłużona
  • Wysokość w kłębie- 35,5 cm
  • Waga- około 12-15 kg, natomiast jest silnie związana z rozwojem mięśniowym danego osobnika oraz jego płci
  • Sierść krótka, przylegająca do ciała, może czasem się pojawić podszerstek
  • Charakterystyczne umaszczenie- biała (preferowana jest tylko czysta biel), czarna pręgowata, płowa, ruda, trójbarwna
  • Długość życia od 11 do 14 lat

Bulterier miniaturowy – krótka charakterystyka

Lata 90-te obfitowały w chęć posiadania psa „mordercy”. Bulterier miniaturowy idealnie wpisywał się w ten obraz, ponieważ jego mocno rozbudowana masa mięśniowa i groźny psyk był pożądany przez dzielnicowych smyków. Szczególnie zależało im na białym umaszczeniu psa, ponieważ tym bardziej kojarzył on się groźnie. Niestety, konsekwencją takiego zachowania nawet w dzisiejszych czasach jest to, że ta rasa psów kojarzy się wielu ludziom wyjątkowo negatywnie.

Bulterier miniaturowy – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Klasyfikacja FCI: grupa 3- teriery; sekcja 3- teriery typu „bull”
  • Użytkowanie: pies obronny, stróżujący
  • Ogólne wrażenie: umięśniony, silny, aktywny, inteligentny, charakterystyczną cechą jest jajowata głowa i opadająca linia profilu, wygląd samczy u psów i wygląd suczy u suk
  • Temperament: odważny, chcący się bawić, zdyscyplinowany, uparty, lubi ludzi
  • Głowa: masywna, podłużna, głęboka po koniuszek kufy, mocna i jajowata, bez wklęśnięć i załamań, czaszka między uszami jest prawie płaska, nozdrza rozwarte, nos czarny, wargi ściśle przylegające, mocna żuchwa, zgryz nożycowy, oczy wąskie i trójkątne, uszy małe i cienkie osadzone blisko siebie
  • Szyja: silna, umięśniona, łukowato wygięta, zwężająca się od łopatek, brak luźnego podgardla
  • Tułów: zaokrąglony, z wysklepieniem żeber, głęboka klatka piersiowa, mostek bliżej ziemi, grzbiet krótki i mocny, linia grzbietu z kłębem prosta, lędźwie muskularne i szerokie
  • Kończyny:
  • Kończyny przednie- idealnie równoległe, długość kończyn od podłoża do łokcia powinna być mniej więcej taka jak głębokość klatki piersiowej, łopatki silnie umięśnione, kość łopatki szeroka i płaska, łokcie niewykręcone, kościec bardzo mocny, śródręcza ustawione pionowo, łapy okrągłe o dobrze wysklepionych palcach
  • Kończyny tylne- równoległe, uda dobrze umięśnione, stawy kolanowe dobrze kątowane, stawy skokowe dobrze kątowane, śródstopia krótkie i mocne, łapy okrągłe o dobrze wysklepionych palcach
  • Szata: sierść krótka i przylegająca, lśniąca i twarda w dotyku, zimą obecny miękki podszerstek, u białych psów pożądana czysto biała, możliwa pigmentacja na głowie, u psów kolorowych inna barwa musi dominować nad bielą, niepożądane są cętki, maść błękitna i czekoladowa jest wysoce niedopuszczalna

Bulterier miniaturowy – charakter

Jest to pies obdarzony ogromną energią. Zachowuje się on przyjaźnie wobec ludzi, natomiast problem pojawia się, gdy psi gospodarz ma zaakceptować nowego zwierzęcego członka rodziny. Pies ten bardzo silnie przywiązuje się do swojej rodziny, więc może cierpieć na lęk separacyjny, gdy właściciele zostawiają go samego, a pies czuje się niepewnie. Bulterier miniaturowy niestety w tym momencie zaczyna interesować się przedmiotami w domu, może je niszczyć i zjadać, co w konsekwencji będzie się objawiać problemami zdrowotnymi. Szczeka on intensywnie podczas nieobecności swoich właścicieli, dlatego tak ważne jest przykładanie wagi do wychowania tej rasy. Zwierzę to musi mieć zapewnioną dużą ilość aktywności fizycznej, tak aby rozładował on swoją energię i nie miał siły na rozrabianie w domu. Jest on bardzo dobrym towarzyszem do zabaw dla dzieci, ale lepiej starszych. Jego żywiołowość i podniecenie zabawą może skończyć się zrobieniem małemu dziecku krzywdy, poprzez zupełny przypadek. Pies ten bardzo nie lubi być drażniony, ponieważ wzbudza to w nim agresję. Ma on dużą potrzebę bliskości człowieka, więc niekoniecznie nadaje się na psa podwórkowego. Jego niewielka tolerancja na skrajne warunki atmosferyczne takie jak mróz czy upał, sprawiają, że psy te zimą muszą być ubierane, a latem nie mogą przebywać w miejscach mocno nasłonecznionych.

Bulterier miniaturowy – wiek

Psy te mogą żyć od 11 do 14 lat, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem! Wszystko zależy oczywiście od tego jak się traktowane i jak właściciele dbają o ich zdrowie.

Bulterier miniaturowy – zdrowie

Są to bardzo silne i odporne psy, natomiast występują u nich pewne problemy zdrowotne. Obarczone są one w głównej mierze chorobami nerek i serca, dlatego bardzo ważne jest to, aby regularnie wykonywać u tych psów EKG, udając się do dobrego kardiologa zwierzęcego. Warto zwrócić uwagę na okresowe badania krwi oraz moczu. Przedwczesne zgony u bulterierów miniaturowych są w głównej mierze spowodowane niewydolnością nerek i serca.  Następny problem tej rasy to głuchota, która wywodzi się z pozostałości po genach dalmatyńczyka. Narażone są na nią przede wszystkim białe psy, natomiast nie jest to reguła. Bulteriery często pojawiają się u lekarza weterynarii z problemem zwichnięcia soczewki, przez co pies może stracić nawet wzrok. Psy te mają skłonność do alergii skórnych, dlatego bardzo ważne jest to, aby dbać u nich o odpowiednią dietę i zwracać uwagę na co pies może mieć uczulenie. W takim przypadku bardzo przyda się dieta eliminacyjna, która wskaże nam potencjalny alergen.

Bulterier miniaturowy – pielęgnacja

Tak naprawdę nie jest ona wg problematyczna! Sierść u tej rasy wypada w bardzo małych ilościach i jest ograniczona do minimum. Wystarczy raz na jakiś czas ją wyczesać. Nadwaga u tych psów nie jest również problemem, ponieważ są one na tyle żywiołowymi istotami, że są w stanie spalać naprawdę dużo kalorii w ciągu dnia.

Bulterier miniaturowy – żywienie

Pies ten zdecydowanie potrzebuje zbilansowanej diety, o kaloryczności dostosowanej do jego aktywności fizycznej.  Może on dostawać dobrej jakości suchą lub mokrą karmę dla psów, albo mieć gotowane posiłki w domu przez swoich właścicieli. Jeżeli decydujemy się na własne żywienie psa, do jego diety należy dołączyć suplementy, które pokryją zapotrzebowanie na wszystkie makro i mikroelementy. Bulteriery miniaturowe mają bardzo duży apetyt, dlatego ograniczaj podawanie psu smaczków i gryzaków oraz zwracaj uwagę na to, czy pies nie podjada między posiłkami.

Bulterier miniaturowy – szkolenie

Bulterier miniaturowy - szkolenie

Są to uparte, ale niezwykle inteligentne psy. Bardzo ważna jest ich prawidłowa socjalizacja oraz ich szkolenie. Konsekwencja i cierpliwość właściciela jest kluczowa, ponieważ te psy często chcą stawiać na swoim, a krzyki ze strony ludzi działają na nie drażniąco. Należy obserwować psa i eliminować wszelkie niekorzystne zachowania poprzez metodę nagrody za dobre postępowanie. Jakakolwiek przemoc wobec tych psów jest zabroniona, ponieważ rasa ta traci wtedy zaufanie do człowieka i może stać się agresywna.

Bulterier miniaturowy – hodowla

Bardzo ważne jest to, aby każdy rasowy pies był kupiony w zarejestrowanej hodowli. Bulteriery są psami mocno obciążonymi genetycznie, dlatego jest to szczególnie ważne! Rekomendujemy aby skontaktować się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce i poprosić o polecenie dobrej hodowli, która krzyżuje psy zgodne ze wzorcem rasy FCI.

Bulterier miniaturowy – cena

Koszt takiego psa zakupionego w rekomendowanej hodowli FCI oscyluje w granicach 7-8 tysięcy złotych. Naprawdę nie warto oszczędzać na tych psach, ponieważ bulterier kupiony z pseudo hodowli może mieć zaburzenia związane z warunkami życia u hodowcy, co często wpływa na to, że ciężko sobie z nim poradzić w przyszłości. W takich hodowlach, osobniki często są krzyżowane kazirodczo, przez co psy te nie dożywają nawet kilku lat.

Bulterier miniaturowy – historia rasy i ciekawostki

Rasa ta została wyhodowana, aby wykorzystywać ją do walk psów, ale należy pamiętać, że były to walki nielegalne. Obecnie bulterier z dobrej hodowli i wychowany przez mądrego właściciela nie będzie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Bulteriery narodziły się po krzyżówce terierów z buldogami. Staffordshire bull terrirer to kuzyn bulteriera, który też wywodzi się z Wielkiej Brytanii, zwierzęta te mają podobny charakter ale różnią się wyglądem.

Bulterier miniaturowy – idealny pies dla kogo?

Psy te są najbardziej aktywne w wieku 5-6 lat, dlatego nadają się dla rodzin, które nie potrafią usiedzieć w miejscu. Ważne jest aby właściciel mógł zapewnić temu psu towarzystwo i stały nadzór. Bulterier nie może się nudzić,  a ciągłe spacery i zabawa są dla nich bardzo pożądane. Psy te ze względu na swoją siłę mogą nieumyślnie zrobić krzywdę małym dzieciom, dlatego niezbędna jest stała ich opieka przez osoby dorosłe w przypadku gdy w domu znajdują się małe dzieci!

Bulterier miniaturowy- wady i zalety

Wady: wymaga stałej uwagi, jest uparty, jeżeli się nudzi to może niszczyć przedmioty, gdy zostanie zaatakowany to nie odpuści swojemu przeciwnikowi, często nie toleruje psów tej samej płci.

Zalety: świetny towarzysz dla aktywnych osób, jest dobrym i uważnym stróżem, bardzo łatwy w pielęgnacji, bardzo wierny swoim właścicielom, pies wesoły

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Bulterier – czy jest niebezpieczny?
Pinczer miniaturowy (ratlerek) – energiczny i wesoły maluch
Szpic miniaturowy – wszystko co musisz wiedzieć o pomeranianach
Sznaucer miniaturowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Pies Górski z Estrela – niezwykły pies z gór
Nagi pies peruwiański – pies będący wcieleniem bóstw według Inków
Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny
Pies kuleje – co zrobić jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę?
Jak długo rośnie pies – do jakiego wieku rośnie pies?
Dlaczego pies je kupy? Wyjaśniamy, dlaczego pies zjada odchody
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *