Szkolenie psów – jak tresować szczeniaka lub dorosłego psa?

Posiadanie własnego psa nie jest wyłącznie atrakcją, która nie wymaga od nas wysiłku. Źle poprowadzone zwierzę będzie nieposłuszne i może wyrządzić w domu wiele szkód. Abyśmy mogli cieszyć się z dobrze wychowanego psa, zaplanujmy dla niego odpowiednie szkolenie. Prawidłowe szkolenie psów przynosi wspaniałe efekty i sprawia, że właściciel może być spokojny, np. zostawiając psa pod opieką, gdy musi pilnie wyjechać.

To, jak tresować szczeniaka i na czym właściwie polega tresura psów, jest bardzo ciekawym zagadnieniem. Dla właścicieli, którzy chcą nauczyć swojego psa nowych zachowań oraz dla tych, którzy dopiero przygotowują się do przyjęcia nowego domownika, stworzyliśmy tekst, w którym podpowiemy, jak tresować psa, aby praktyka przyniosła efekty.

 

Tresowanie psów – dlaczego warto o to zadbać?

Tresowanie psa to proces, który pozwala nauczyć go podstawowych komend i zachowania. Dzięki skutecznym lekcjom od najmłodszego wieku, szkolenie szczeniaka może przynieść doskonałe rezultaty. Nie bez powodu psy są wychowywane do pomocy osobom, które mogą mieć trudności w samodzielnym funkcjonowaniu. Pies przewodnik dla osoby niewidomej lub pies dający wsparcie osobom zmagającym się z autyzmem i stanami lękowymi, to prawdziwy skarb, który zawsze jest gotowy pomóc.

Odpowiednio wytresowane psy, które mieszkają ze swoimi właścicielami, będą bardziej posłuszne i uważne. Zdyscyplinowane zwierzę lepiej orientuje się w rzeczywistości, dzięki czemu właściciel może nad nim zapanować. To bardzo ważne szczególnie podczas spacerów na zewnątrz, gdzie bodźce zewnętrzne mogą wprowadzić zamieszanie. Wyraźna komenda przywróci psa do porządku, dzięki czemu szybko się uspokoi.

Od czego zacząć tresowanie psa w domu?

Chcesz spróbować nauczyć swojego psa podstawowych rzeczy? W takim razie zacznij od prostych zadań, które możesz wykonać w domu. Pamiętaj, że efekty najszybciej pojawią się w ciągu tygodnia. Zwierzę na początku może mieć problemy ze skupieniem i koncentracją, ale regularna nauka z pewnością wykształci w nim lepszą organizację i dyscyplinę.

Proces nauki może trwać kilka dni lub kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma nasz pies. Po stronie właściciela-nauczyciela najważniejsze jest przestrzeganie regularności. Jeżeli sami nie możemy się zorganizować, nie możemy oczekiwać tego samego od naszego podopiecznego pupila.

1.     Wołaj psa jego imieniem

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nauczenie psa reagowania na jego własne imię jest pierwszym zrealizowanym zadaniem w procesie wychowania. Zwierzę reagujące już na swoje imię będzie wiedziało, kiedy zwracasz się do niego, dzięki czemu szybciej zorientuje się w wywoływanych komendach.

Dla tych, którzy jeszcze nie wybrali imienia, zalecamy, aby było ono jak najkrótsze. Im dłuższe będzie tym mniejsze są szanse, że pies zrozumie, że go wołamy. Krótkie i dźwięczne imię gwarantuje reakcję psa.

Nie należy łączyć komend z imieniem w trakcie lekcji. W ten sposób zwierzę zakoduje sobie konkretne polecenia i będzie wykonywało je za każdym razem, gdy go zawołamy. Imię stosujemy tylko i wyłącznie do skierowania jego uwagi.

2.     Wyznacz jedną osobę do lekcji

Zwierzę naturalnie poszukuje jednego przywódcy. Oznacza to, że osoba odpowiedzialna za tresowanie psa powinna być jedna, wcześniej wyznaczona. W procesie nauki szkodliwe będzie wspólne wychowywanie psa przez wszystkich domowników, ponieważ nie będzie miał jednego lidera, który za każdym razem go poprowadzi. Przestrzeganie tej zasady gwarantuje lepsze efekty nauki.

3.     Uprzedź domowników o tresurze

Uczenie psa odpowiednich zachowań wymaga ogólnej dyscypliny. Jeżeli w domu znajdują się inne osoby, które lubią go rozpieszczać, to nasze starania mogą pójść na marne. Jeżeli zależy nam na skuteczności zajęć, poinformujmy inne osoby, że chcemy nauczyć psa konkretnych rzeczy. Dzięki temu ktoś inny nie będzie, np. pozwalał zwierzęciu sięgać po smakołyki z ławy w salonie, gdy my wcześniej staraliśmy się go tego oduczyć.

4.     Pamiętaj o regularnych lekcjach

Tylko systematyczna nauka przyniesie oczekiwane rezultaty. Lekcje można przeprowadzać codziennie przez kilka minut. Ważna jest dobrze rozłożona w czasie nauka, a nie jednorazowe długie sesje, które zniechęcą obie strony.

5.     Zakończ naukę wspólną zabawą

Na koniec każdej lekcji staraj się wygospodarować chwilę zabawy, którą pies najbardziej lubi. Dzięki temu zwierzę zapamięta, że trud włożony w skupienie w trakcie nauki będzie wynagrodzony w niedalekiej przyszłości. To pozytywnie wpłynie na wszystkie aspekty relacji i tresury.

6.     Przygotuj ulubione psie przekąski

Zwierzęta szybciej uczą się rzeczy, które przynoszą im korzyści. To prosty biologiczny mechanizm oczekiwania nagrody, który przyczynia się do większego zaangażowania w zdobycie jej. Dlatego właśnie w trakcie sesji warto wspomagać się przekąskami, które pies lubi najbardziej. W ten sposób chętniej wykona zadaną komendę, bo wie, że na końcu czeka na niego nagroda.

Warto jednak stosować to do trudniejszych zadań. Pies musi wiedzieć, że proste komendy nie przyniosą mu dużej korzyści, dlatego powinien się bardziej wykazać. Do innych zadań można pogłaskać go po grzbiecie i pochwalić słowami.

7.     Zwracaj uwagę na możliwości psa

Bardzo ważnym elementem w trakcie nauki, jest rozpoznanie zachowania psa i tego, w jaki sposób przyswaja on nasze komunikaty. Jeżeli zwierzak niezbyt reaguje na nasze starania, nie rezygnujmy zbyt pochopnie. Zwierzęta niekiedy potrzebują więcej czasu do zapoznania się ze zmianami, dlatego bądźmy cierpliwi, ponieważ któregoś dnia może się to zmienić.

Jeżeli piesek został przyjęty ze schroniska, to wyszkolenie go może być bardzo trudne. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy profesjonalnego psiego behawiorysty, który ma doświadczenie w pracy ze zwierzętami po trudnych przejściach.

8.     Naucz psa podstaw

Zanim zwierzę zacznie wykonywać zaawansowane rzeczy, musi doskonale opanować podstawy. Należy do nich oczywiście nauczenie się korzystania z własnego legowiska, kontrolowanie załatwiania potrzeb fizjologicznych czy oduczenie gryzienia mebli lub butów. Jeżeli pies opanuje te podstawy, będzie to oznaczało, że nasz wysiłek zdecydowanie się opłacił.

9.     Wprowadź słowo „STOP”

Dla zwierzęcia rozumne zareagowanie w kryzysowej sytuacji jest niemożliwe do zrealizowania. Dlatego właśnie po naszej stronie znajduje się odpowiedzialność za to, czy pies będzie bezpieczny poza domem. Idąc na spacer, będziemy narażeni na inne zwierzęta, a puszczając psa bez smyczy, musimy być uważni, szczególnie przy ruchliwych drogach. Wyraźny komunikat „STOP”, który zwierzę wcześniej opanuje, pozwoli nam zapanować nad jego zachowaniem w trudnych sytuacjach.

Jak powinno przebiegać tresowanie psa?

Jak powinno przebiegać tresowanie psa?

Przy tresowaniu psa należy uzbroić się w dużo cierpliwości. To, jak szybko zwierzę zrozumie nasze komunikaty i nauczy się na nie reagować, zależy od charakteru. Dla oszczędzenia sobie frustracji i irytacji wynikającej z braku szybkich efektów nauki warto dobrze rozeznać się w tym, w jaki sposób możemy ułatwić naszemu pupilowi efektywne uczenie się.

Na samym początku zaplanujmy pojedyncze lekcje szkoleniowe. Nie mogą trwać zbyt długo, ponieważ zwierzę szybko się znudzi i zupełnie straci zainteresowanie. Dobrze, aby jedna lekcja tresury trwała nie więcej niż 10 – 15 minut. W tym czasie pies będzie żywo zainteresowany i najlepiej przyswoi to, co do niego mówimy.

Z każdym większym wydłużeniem tego czasu zwierzę zacznie tracić zainteresowanie i szybko się zniechęci. Warto zwracać na to uwagę – jeżeli lekcja przebiega aktywnie, to możemy ją przedłużyć, jeżeli jednak pies już po kilku minutach przestał chętnie reagować, to zakończmy sesję i zaczekajmy do kolejnej.

Szczególnie ważną kwestią w tym, jak powinno przebiegać tresowanie psa, jest zaznaczenie czasu, w którym odbywa się lekcja. Chodzi o to, aby pies dostawał wyraźny sygnał, że w tej chwili zaczyna się lekcja, a w danym momencie się ona kończy. Takie zaznaczenie ram czasowych będzie dla niego mobilizującym czynnikiem.

Jak dać sygnał, że zaraz rozpocznie się trening psa? Pomocne będzie skorzystanie z przedmiotów, na które pies zareaguje – może to być smycz, zabawka lub saszetka ze smakołykami. Zwierzę w ten sposób zorientuje się, że powinno być teraz uważne. Na koniec lekcji możemy wyrazić komendę, np. „koniec”, odkładając w tym samym momencie używany wcześniej przedmiot do szafki. Dzięki temu pies dostanie informacje, że lekcja się skończyła i może odpocząć lub zająć się inną aktywnością.

Takie wyraźne sygnalizowanie jest bardzo ważne, ponieważ uczy psa orientacji i uważności. Zwierzę dzięki temu lepiej rozumie otoczenie i może bezpiecznie się w nim odnaleźć. To pozytywnie wpływa także na komunikację w relacji pies-właściciel.

Czy wyszkolenie dorosłego psa jest możliwe?

Oczywistą kwestią jest to, że łatwiej przychodzi wychowanie młodego szczeniaka. Nie oznacza to jednak, że dorosły pies nie ma szans na naukę nowych rzeczy. Wręcz przeciwnie. Dorosłe psy potrafią nauczyć się nowych rzeczy, ale proces ten wymaga znacznie więcej pracy. Od czego najlepiej zacząć?

Dobrym pomysłem będzie odwiedzenie psiego behawiorysty, który oceni, co potrafi nasz pies i jakie są jego szanse na efektywną naukę. Dzięki temu będziemy mogli nastawić się na to, ile czasu zajmie proces wychowania i kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów.

Ważne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Dorosłe zwierzę jest już mocno osadzone w dotychczasowych zasadach, dlatego będziemy musieli na samym początku wyprowadzić je z tego podejścia. Dopiero potem stopniowo wdrożymy nowe zasady. To długi proces, ale dobrze poprowadzone lekcje z pewnością przyniosą świetne efekty.

Nauka wymaga pełnego zaangażowania i chęci odniesienia sukcesów. Wychowanie młodego szczeniaka lub dorosłego psa wiąże się ze wzięciem dużej odpowiedzialności za zwierzę. Starajmy się dobrze zaplanować ten czas, aby wszyscy czuli, że wymaga on pełnej koncentracji. Dzięki temu po kilku tygodniach pies będzie posłuszny i dobrze wychowany.

W razie jakichkolwiek trudności warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy z pewnością doradzą, co należy robić.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Pies kuleje – co zrobić jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę?
Västgötaspets – czyli pies Gotów, szwedzki vallhund lub szwedzki szpic owczarski
Chart afrykański czyli Azawakh lub pies Tuaregów
Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?
Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Jak rozpoznać zapalenie oka u psa?
Pies asystujący – szkolenie i certyfikat
Pies ratownik – szkolenie, rasy, zarobki
Socjalizacja psa – jak oduczyć psa agresji wobec innych psów?
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *