Turecki van – charakter i wzorzec rasy

Jeśli szukasz kociego przyjaciela, który wyróżnia się wśród innych czworonogów, ta rasa na pewno przypadnie ci do gustu. Jak wiadomo koty unikają wody, jednak okazuje się, że nie wszystkie z nich takie są. Turecki van to doskonały pływak! Zamiłowanie do moczenia futerka w wodzie wzięło się z historii rasy oraz wynika z doskonałych predyspozycji pod względem sierści. Kociaki tej rasy są ponadto bardzo inteligentne i towarzyskie, dlatego posiadanie takiego pupila w domu to sama przyjemność. Sprawdź, czym jeszcze może zaskoczyć cię turecki van.

 

Turecki van – charakterystyka rasy

  • Rozmiar: 30 – 36 cm
  • Sierść: półdługa
  • Kolor: biała z kolorowymi obszarami
  • Waga: 4 – 9 kg
  • Długość życia: 14 – 19 lat

Turecki van – wzorzec rasy

Koty te należą do kategorii I FIFe, czyli kotów perskich oraz egzotycznych. To średniej wielkości, dobrze zbudowane zwierzęta, które wyglądają na dostojne i eleganckie.Ich głowa jest w kształcie klina. Znajdują się na niej lekko zaokrąglone uszy, bystre oczy oraz różowy nos. Futro tureckiego vana jest miękkie, jedwabiste o średniej długości. W okresie wiosny oraz lata nie posiada podszerstka, dlatego też koty z łatwością pływają. Na zimę staje się puszyste i grybe. Bardzo istotne w identyfikacji tej rasy jest umaszczenie. Tureckie vany muszą mieć białe futro. Dopuszczalne są także koty z kolorowymi oznaczeniami obejmującymi do 20% ciała. Najczęściej skupione są ona na głowie kota oraz ogonie.

Jest to duży kot, dlatego też nic dziwnego, że rozwija się nieco wolniej. Aby osiągnąć swoją ostateczną wielkość turecki van potrzebuje często 4 lat. W okolicy 6 roku życia pojawia się u nich typowy dla tej rasy kołnierzyk na sierści.

Turecki van – charakter

Koty tej rasy są bardzo inteligentne, przyjacielskie, ciekawskie oraz chętne do nauki sztuczek. Bez trudu współpracują z opiekunem i próbują coraz to nowszych zabaw i komend. Uwielbiają wysiłek fizyczny tak samo jak umysłowy, a także nagrody, w postaci smaczków. Tureckie vany lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i bawić się w wodzie. Świetnie czują się w domach z ogrodem, w którym mogą pobawić się w sadzawce, basenie, czy po prostu włożyć łapę do konewki. W domu chętnie wchodzą do wanny, a także bardzo silnie interesują się akwariami. To bardzo odważne i aktywne zwierzaki, które często szaleją i psocą. Należy mieć to na uwadze, decydując się na kociaka tej rasy. Ich zamiłowanie do wody, może okazać się problematyczne.

Zazwyczaj koty tej rasy wybierają na swojego ulubionego opiekuna tylko jednego domownika i z nim rozwijają bardzo zżytą relacje. Pozostałych członków rodziny traktują bardzo dobrze, ale nie są do nich tak mocno przywiązane. Tureckie vany są dość głośne, ponieważ często i chętnie wokalizują, aby zwrócić uwagę swoich opiekunów. Zdarza się, że rozrabiają, gdy są znudzone i chcą w ten sposób zaprosić swoich właścicieli do zabawy. Kotu należy zapewnić różnego rodzaju zabawki, które pozwolą im walczyć z nudą, gdy spędzają czas same w domu. Szczególną przyjemność sprzyja im obserwowanie otoczenia przez zamknięte okno, czy osiatkowany balkon.

Tureckie vany dość dobrze odnajduje się w rodzinach z dziećmi, chociaż każdy kontakt najmłodszych członków rodziny z pupilem należy nadzorować. Zmęczony i zirytowany kot mógłby podrapać nieświadome zagrożenia dziecko. Natomiast sam maluch przypadkiem może zrobić kotu krzywdę, nie rozumiejąc jego potrzeb oraz tego jak wrażliwą jest istotą.. Turecki van nie jest ufny w stosunku do obcych ludzi oraz zazwyczaj nie dogaduje się dobrze z innymi zwierzętami, dlatego warto zadbać o jego wczesną socjalizację, jeśli docelowo ma przebywać z innym przedstawicielem swojego gatunku.

Turecki van – długość życia

Przedstawiciele tej rasy żyją średnio od 14 do 19 lat. Tureckie vany to koty wytrzymałe oraz długowieczne. Aby prawidłowo zadbać o zdrowie swojego pupila należy pamiętać o zbilansowanej diecie, pielęgnacji szczepieniach oraz odrobaczeniach. Koty wychodzące na spacery powinny być dodatkowo zaszczepione na wściekliznę.

Turecki van – zdrowie

Turecki van może mieć problemy z genetycznie uwarunkowaną chorobą autosomalną, której objawy wynikają z zaburzeń koordynacji ruchowej. Dokładne przyczyny nie są poznane, jednak wiadomo, że choroba ta występuje u nich stosunkowo często, tak samo jak u angory tureckiej. Warto wiedzieć, że koty o białej sierści z niebieskimi oczami, częściej mają problem ze słuchem i może rozwinąć się u nich zwyrodnienie ucha wewnętrznego oraz późniejsza głuchota. Zdarza im się również dość powszechna choroba serca – kardiomiopatia przerostowa.

Turecki van – pielęgnacja

Piękna i puszysta sierść tureckiego vana wymaga regularnej kontroli oraz skrupulatnej pielęgnacji w okresach jesienno – zimowych. Aby zachowała swój doskonały wygląd, najlepiej wyczesywać ją codziennie z pomocą specjalnej szczotki. Poza tym okresem wystarczy przeczesywać ją raz w tygodniu, co w zupełności wystarczy kotu. Ze względu na gęste włosy na łapach kota, tam również warto zajrzeć, szczególnie po spacerach. Między palcami może gromadzić się żwirek, piach, czy inne zanieczyszczenia.

Regularnie kontroluj także stan pazurów swojego pupila. Gdy są zbyt długie, skróć je specjalnymi cążkami. Jest to istotne nie tylko ze względu na zminimalizowanie ryzyka zadrapania. Koty z za długimi pazurami, mogłyby zaczepiać się o firany, zasłony, czy dywany. Pamiętaj także, aby zapewnić swojemu pupilowi dostęp do wygodnego drapaka, a najlepiej kilku rozłożonych w wielu miejscach w domu.

Turecki van – żywienie

Koty to bezwzględni mięsożercy, dlatego wymagają dobrze dobranej diety. Można podawać im karmę mokrą, BARF, czy komercyjne karmy suche z odpowiednim składem. Ważnym aspektem jest dopasowanie żywienia do płci, wieku, a także aktywności fizycznej kota. Posiłki powinny być podawane kotu o regularnych godzinach, 4 – 5 razy w ciągu dnia. Jeśli nie możesz dopilnować tego ze względu na prace, warto wyposażyć się w automatyczny podajnik do karmy dla zwierząt. Porcje nie powinny być duże, ponieważ koty niegdyś polowały na małe gryzonie, więc jadły stosunkowo małe porcje kilka razy w ciągu dnia. Jeśli chcesz, aby twój kot był bardzo szczęśliwy, zapoznaj się z pojęciem łańcucha łowieckiego. Dowiesz się wtedy dlaczego warto podać kotu jedzenie po zabawie.

Należy zadbać także o stały dostęp do świeżej wody, która może być rozłożona po całym mieszkaniu. Koty nie piją dużo, chociaż jest to kluczowe w utrzymaniu ich stanu zdrowia. Aby zachęcić kota do pobierania wody, można spróbować różnych rodzajów naczynek, czy nawet fontanny wodnej. Dodatkowo warto wiedzieć, że karma mokra w lepszy sposób pomoże zadbać o nawodnienie twojego pupila niż karma sucha. Dlatego to ona powinna być podstawą jego diety. Jeśli chodzi o suplementy, powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb kota. Kocim seniorom warto podawać nutraceutyki wzmacniające stawy już od 10 roku życia.

Turecki van – szkolenie i wychowanie

Dzięki ogromnej inteligencji, szkolenie tureckich vanów jest przyjemne oraz stosunkowo łatwe. Koty te uwielbiają uczyć się nowych komend i prezentować je za smaczki. Koty tej rasy są bardzo aktywne i uwielbiają zabawy wymagające aktywności fizycznych. Można wyprowadzać je na smyczy na dwór, gdzie chętnie będą zwiedzać i poznawać kolejne miejsca. Nie stronią także od zbiorników wodnych, w których z przyjemnością zamoczą łapki. Warto pamiętać jednak o ich silnym instynkcie łowieckim i pod żadnym pozorem nie spuszczać kota ze smyczy. Pod wpływem impulsu, mógłby uciec i już nigdy nie wrócić.

Turecki van – hodowla

Hodowla vanów tureckich jest regulowana prawnie. Wszystkie dostępne kocięta rasowe to potomki kotów, które w latach 60’ przywiezione zostały z Turcji. Nie można krzyżować tureckich vanów z innymi rasami, dlatego też istotne jest aby wybrać kociaka z dobrego źródła. Ograniczona pula genetyczna wymaga dobrego przygotowania i skrupulatnego doboru partnerów do hodowli. Aby mieć pewność, że wybrany przez ciebie kociak jest zdrowy, zdecyduj się na wizytę w profesjonalnej hodowli. Nie warto oszczędzać i kupować kota z niepewnego źródła. Nie jest to szczególnie popularna rasa w naszym kraju, dlatego trzeba się wysilić, aby zdobyć wymarzonego kociaka.

Turecki van – cena

Jeśli opis rasy cię zainteresował z pewnością zastanawiasz się ile kosztuje turecki van z hodowli. Cena za kociaka waha się między 3 a 5 tysięcy złotych. Jest ona zależna od prestiżu danej hodowli oraz indywidualnych cech każdego kociaka. Ze względu na niską dostępność kotów tej rasy, warto odpowiednio wcześnie zainteresować się tematem i zarezerwować sobie malucha w hodowli.

Turecki van – historia rasy, ciekawostki

  • Jak sama nazwa wskazuje, przedstawiciele tej rasy pochodzą z Turcji, gdzie zamieszkiwały okolice jeziora Wan. Przez wiele lat uczyły się łowić w nim ryby, co wymagało aktywnego kontaktu z wodą. Dzięki czemu wykształciły się w nich cechy charakteru, które obserwujemy u teraźniejszych kociaków.
  • W 1950 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się hodowla współczesnych kotów rasy turecki van. Aktualnie jest to rasa chroniona w Turcji oraz objęta bardzo restrykcyjnej programem hodowlanym, który umożliwia zachowanie wybranych cech u kolejnych pokoleń. Z kraju nie można wywozić kotów rasowych.
  • Dość łatwo pomylić tureckiego vana z angorą turecką, ponieważ te rasy są do siebie podobne.
  • U tureckich vanów często występują tęczówki w różnych kolorach. Jedno oko może być niebieskie, a drugie natomiast bursztynowe.

Turecki van – dla kogo?

Turecki van to aktywny kot, który uwielbia zabawy na dworze oraz kontakt z wodą. Będzie szczęśliwy w domu, w którym jego potrzeby dotyczące zabawy oraz nauki zostaną spełnione. Wymaga właścicieli, którzy chętnie będą wychodzić z kotem i poświęcać mu dużo czasu. To bardzo inteligentny i czuły pupil, który uwielbia towarzyszyć swoim opiekunom w ciągu dnia. Nie znosi nudy i w przypadku pozostawienia go bez uwagi, może głośno miauczeć. Niestety nie jest zbyt zwinny i może nieświadomie zrzucać rzeczy oraz kwiatki z parapetów.

5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Kot bombajski – wzorzec i opis rasy
Teriery – jaki mają charakter i jakie to rasy?
Kot Devon rex – charakter, pielęgnacja i opis rasy 
Kot australijski mist – ognisty wygląd i unikalny charakter
Rasy psów z włosami – najpopularniejsze rasy psów z włosami zamiast sierści
Rasy psów bez sierści – poznaj najciekawsze rasy
Jakie są najszybsze rasy psów – ranking
Wyżeł fryzyjski – charakterystyka i opis rasy
Kai ken  – charakterystyka rasy i najważniejsze informacje
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *