Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?

Co to jest kastracja psa i na czym polega ten zabieg? Pytanie na temat przedmiotu kastracji i jej przebiegu, bardzo często jest stawiane przez świeżo upieczonych właścicieli psów. Kastracja psa jest zabiegiem operacyjnym. Podczas tej interwencji chirurgicznej usuwane są gonady u psa. U samca usuwa się jądra i najądrza, natomiast u suk jajniki, jajowody, macicę i szyjkę macicy. U suk zabieg kastracji nazywamy histerektomią.

Jak przygotować psa do zabiegu i jak krok po kroku przebiega? Kastrację psa zawsze należy konsultować ze sprawdzonym weterynarzem, najlepiej takim, który zna psa od co najmniej kilku wizyt i mamy do niego zaufanie. Musi to być bardzo przemyślana decyzja, dlatego należy rozważać wszystkie plusy i minusy kastracji z profesjonalistą. Powinien on zlecić naszemu pupilowi badania biochemiczne i morfologiczne krwi, ponieważ pies musi być całkiem zdrowy. Nie może być żadnych przeciwwskazań do wykonania kastracji psa. Pomoże to uniknąć niepożądanych powikłań po zabiegu. W dniu operacji pacjent nie może jeść ani pić minimum 12 godzin. Pies musi być na czczo, ponieważ kastracja dokonywana jest pod pełną narkozą i w razie, gdyby pies nie był na czczo, mogłoby dojść do zwrócenia zawartości żołądka. Piesek ma golone miejsce, które ma być nacięte, ale już po podaniu narkozy. Sam zabieg trwa stosunkowo krótko, jednak pies przez 2-3 godziny dochodzi jeszcze do siebie. Po wybudzeniu zwierzak może być skołowany i osowiały.

Po wypuszczeniu do domu samiec dostaje specjalny kołnierz, aby nie lizał szwów, natomiast suka – specjalny gorset. Można też zabandażować ranę. Szwy zewnętrzne nie mogą mieć kontaktu ze śliną psa. Muszą same się zagoić. Szwy wewnętrzne wchłaniają się same. Szwy zewnętrzne wyciągane są średnio po 10 dniach. Weterynarz może przepisać pupilowi środki przeciwbólowe, na kilka dni, aby złagodzić dyskomfort psiaka. W dniu zabiegu czworonóg może mieć problem z nietrzymaniem moczu, chwiejny krok i obniżoną temperaturę. Stan ten szybko minie, ponieważ jest wywołany reakcją na środki zastosowane przez anestezjologa.

Po odbiorze po zabiegu kastracji psa pupil powinien być razem z właścicielem, w znajomym otoczeniu, dlatego, że może być wrażliwy na bodźce, na przykład zbyt ostre światło lub hałas. Może to jeszcze bardziej stresować psa. Dlatego też nie powinno się zostawiać psa po zabiegu samego w domu. Nie należy też, w dniu po zabiegu i kilka dni po przyjmować gości, aby nie drażnić zwierzęcia. Przez odpowiedni czas po zabiegu, pies powinien też unikać większego wysiłku fizycznego. Nie powinien chodzić na długie spacery, biegać, czy skakać. Chodzenia po schodach również nie wchodzą w grę. Trzeba ograniczyć szalone zabawy z pupilem, aby mógł się szybko wykurować i dojść do pełni sił. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby pies mógł komfortowo przejść rekonwalescencję.

Na co zwrócić uwagę po kastracji psa? Czy coś powinno nas zaniepokoić? Zdecydowanie powinniśmy natychmiast zgłosić się do weterynarza, jeśli zaobserwujemy u psa niepokojące objawy, takie jak na przykład przewlekłe wymioty, drgawki, krwawienie z dróg rodnych. Musimy również zwrócić uwagę na to, czy pies oddał mocz w ciągu 48 godzin po zabiegu, oraz obserwować ranę, czy nie ma obfitego krwawienia.

 

Sterylizacja a kastracja

kastracja chemiczna psa

Różnica między sterylizacją a kastracją jest znaczna. Podczas kastracji psa dochodzi do całkowitego wycięcia narządów płciowych zwierzęcia, co powoduje nieodwracalną bezpłodność. Podczas sterylizacji natomiast dochodzi do podcięcia lub podwiązania jedynie nasieniowodów, lub jajowodów. Jeden i drugi zabieg pomaga w antykoncepcji. Sterylizacja jednak nie ma wpływu na wydzielanie hormonów płciowych, tak jak w przypadku kastracji, kiedy to wydzielanie hormonów jest zahamowane. Dlatego też po zabiegu sterylizacji, psy nadal mają popęd seksualny, co skłania je między innymi do ucieczek, w celu znalezienia suki z cieczką, i poszukiwania przygód. Sterylizacja więc jest tylko połowicznym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam tylko na antykoncepcji, to wystarczy sterylizacja. Jeśli jednak kierujemy się chęcią zmiany nawyków, czy zachowania pupila, warto wybrać kastrację psa. Wtedy będziemy mieli pewność, że pies nie będzie miał, na przykład skłonności do włóczęgostwa.

Kastracja chemiczna psa

Na czym polega kastracja chemiczna psa? Kastracja chemiczna psa jest dość nowatorskim sposobem antykoncepcji. Jest to wszczepienie pod skórę, w okolicach łopatek implantu, z substancją czynną – desloreliną, która powoduje kastrację chemiczną. Substancja ta powoduje obniżenie testosteronu, poziomu libido i płodności na okres 6-14 miesięcy. Zabieg trwa zaledwie kilka minut.

Kastracja chemiczna psa pozwala właścicielowi zobaczyć jakie skutki uboczne może przynieść pełna kastracja psa. W pewien sposób człowiek ma możliwość przetestowania tej opcji na psie i sprawdzenie, jakie skutki uboczne może u pupila przynieść kastracja. Jest to również dobra alternatywa dla starszych psów, u których interwencja chirurgiczna jest bardzo ryzykowna. Minusem jest fakt, iż trzeba czekać około 6 tygodni do uzyskania pełnej niepłodności. Ten sposób kastracji jest aktualnie dostępny tylko dla samców. Nie został bowiem jeszcze dopuszczony dla suk.

Sukom można natomiast podać doustne środki antykoncepcyjne, które powodują zatrzymanie cieczki. Antykoncepcję hormonalną stosuje się u suk, kiedy na przykład pies ma jechać na wystawę. Wówczas niepożądana byłaby cieczka. Długotrwała kuracja hormonalna zaburza pracę narządów endokrynologicznych. Przez to często występują problemy z narządami rodnymi u suk. Jeśli zdecydujemy się na antykoncepcje hormonalna, musimy liczyć się z tym, że narazimy psa na większy stres, spowodowany częstszymi wizytami u weterynarza.

Kiedy kastrować psa?

kiedy kastrować psa

Czas, kiedy można wykastrować psa, zależny jest między innymi od jego rasy i płci. Pomijając temat zachowań psa, ważna podczas podejmowania decyzji o kastracji psa, jest konsultacja z weterynarzem. Zabieg może być dokonany na psie, który osiągnął dojrzałość płciową. U każdej rasy dojrzałość pojawia się w innym czasie. U małych ras z reguły wcześniej, u większych później (średnio między 7 a 12 miesiącem życia, górnej granicy nie ma). Większe psy czasem kastruje się nawet w okolicach czwartego roku życia. Zbyt wczesny zabieg kastracji psa może spowodować zaburzenia w rozwoju psa, między innymi problemy ze stawami i dysplazję bioder. Dlaczego? Hormony płciowe są odpowiedzialne również za rozwój kości. Suk nie należy kastrować wcześniej, niż po pierwszej cieczce. Wcześniejszy zabieg może spowodować u niej zachowania szczenięce. Trzeba również uważać, aby w przypadku ciąży urojonej u suki, kastracja nastąpiła po 3 miesiącach po ustąpieniu objawów. Przeważnie suki kastruje się w połowie cyklu.

Nie należy kastrować psów, które są lękliwe lub wrażliwe na dotyk, ponieważ kastracja może nasilić zaburzenia.

Ważne, żeby nie podejmować pochopnej decyzji. Jest to przecież ingerencja w gospodarkę hormonalną zwierzęcia. Jednak są pewne zachowania psa, w których kastracja jest nieunikniona. Sytuacją taką jest nieposłuszeństwo psa, próba dominacji lub agresywność na tle seksualnym. Jeśli wizyta u psiego behawiorysty nie pomoże, trzeba rozważyć opcję kastracji psa.

Znaczenie terenu przez psa a kastracja

Psy, szczególnie samce mają pewne zachowania, które wynikają z procesów biologicznych. Jednym z nich jest znaczenie terenu psim moczem. Pies w taki sposób zaznacza swoje terytorium, aby ostrzec inne psy, że to jego teren, do którego nie mają wstępu. Jest to pewnego rodzaju forma komunikacji między czworonogami. Może to być bardzo uciążliwe dla domowników, jeśli pies zaznacza teren, właśnie oddając mocz w gospodarstwie domowym. Takie zachowanie jest zdecydowanie jednym ze wskazań do przeprowadzenia zabiegu kastracji. Po kastracji pies nie odczuwa takiej potrzeby, nie wydziela też charakterystycznego zapachu. Brak tego zapachu, powoduje czasem konflikty między psami, które nie są w stanie odczytać komunikatów.

Zalety kastracji psa

kiedy można wykastrować psa

Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy kastrować psa? Co daje kastracja psa? Jedną z zalet zapewne jest posłuszeństwo psa. Pies po kastracji nie ma potrzeby dominacji i zachowań agresywnych na tle seksualnym. Z reguły nie jest też agresywny zarówno w stosunku do właściciela, jak i do innych psów. Jednak zanim zdecydujemy się na kastrację psa, z powodu jego agresywnych zachowań, idźmy do psiego behawiorysty. Czasem złe zachowanie psa spowodowane jest niewłaściwym zachowaniem właściciela w stosunku do swojego pupila. Warto więc to skonsultować ze specjalistą. Może on stwierdzić, że wystarczy trening lub szkolenie psa, bądź przeszkolenie samego właściciela, bez potrzeby kastracji.

Pies po zabiegu kastracji nie posiada zachowań terytorialnych, zatem mamy pewność, że nie będzie “zaznaczał terenu”. Dzięki kastracji pies nie będzie uciekał w poszukiwaniu suczek z cieczką, gdzie często takie włóczęgostwo jest tragiczne w skutkach dla czworonoga. Podczas takiej wędrówki, może zostać zaatakowany przez inne psy, bądź po prostu zgubić się i nie wrócić do domu. Pies, po zabiegu kastracji nie jest już tak zainteresowany otoczeniem i innymi psami, w związku z czym, może bardziej skupić się na właścicielu i pracy z człowiekiem. Kolejną z zalet kastracji psa, jak nie najważniejszą jest antykoncepcja. Jeśli nie planujemy hodowli psów, warto się nad zabiegiem zastanowić. Niestety 80% psów pochodzących z nieplanowanych ciąż, trafiających ze schroniska, nie znajduje nowych właścicieli. Poza tym ciąża i sam poród jest dla suki ciężkim przeżyciem.

Po kastracji u suk nie występuje cieczka. Jest to wygodne zarówno dla psów jak i dla właściciela. Jest także minimalne prawdopodobieństwo, że suka zajdzie w ciążę urojoną. Samce wraz z zabiegiem pozbywają się natomiast stresu wywołanego hormonami oraz niezaspokojonym popędem seksualnym. Kastracja psa pomaga również w uniknięciu chorób, na przykład nowotworów układu rozrodczego u suk, czy nowotworu jąder u samców.

Plusem jest także fakt, że dzięki możliwości kastracji, możemy zmniejszyć problem bezdomności psów. Jak widać, argumenty są mocne, jednak zanim podejmie się decyzję, należy zastanowić się również nad wadami zabiegu.

Wady kastracji psa

Nie da się ukryć, że kastracja psa jest interwencją chirurgiczną w organizm psa. Podczas każdego zabiegu chirurgicznego może dojść do zakażenia bakteryjnego, a krótko po nim, do powikłań. Pies może również źle zareagować na narkozę. Ta interwencja w gospodarkę hormonalną zwierzęcia może powodować wiele skutków ubocznych. U psa może wystąpić zmiana zachowania. Niegdyś aktywny pies, może być teraz mało skory do zabaw, apatyczny. Może być także bardziej kąśliwy w stosunku do innych psów. Psy po kastracji, przez spowolnienie metabolizmu, mają tendencje do otyłości, co powoduje, że wymagają specjalnej diety i aktywności fizycznej. Większe rasy mają często tendencje do nietrzymania moczu, co może być bardzo problematyczne dla właściciela i niekomfortowe dla samego psa. Mogą także wystąpić częste infekcje układu moczowego lub infekcje uszu. Jeśli zabieg zostanie wykonany zbyt szybko, u suk występują zachowania infantylne. Przy za wcześnie wykonanym zabiegu psy mają również prawdopodobieństwo choroby stawów i tarczycy.

Dieta psów po kastracji

sterylizacja psa

Psy po zabiegu kastracji potrzebują specjalistycznej diety. Krótko po zabiegu powinny mieć ścisłą dietę oraz stopniowo zwiększaną aktywność fizyczną. Karma powinna być dobierana indywidualnie dla psa, najlepiej skonsultowana i odpowiednio zbilansowana przez psiego dietetyka. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze karmy po kastracji psa? Przede wszystkim na jego rasę, wagę ciała, kaloryczność karmy. Po zabiegu zapotrzebowanie energetyczne u psa spada o 30%.

Pies po zabiegu kastracji jest mniej aktywny fizycznie, a przez zwolnienie metabolizmu ma tendencje do otyłości. W związku z tym należy zwrócić uwagę na skład karmy, aby zawierała mniej tłuszczów. Wybór suchej lub mokrej karmy zależy od preferencji smakowych pupila. Jednak należy ograniczyć dostępność do miski, ponieważ wykastrowany pies ma zwiększone łaknienie. Najlepiej wystawiać posiłek w formie 2-3 posiłków dziennie. Warto też ograniczyć przekąski. Dobrze poinformować wszystkich domowników, aby trzymali się zasad i nie dokarmiali psiaka.

Przy zmianie karmy należy być bardzo ostrożnym, dlatego że gwałtowna zmiana może spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aby uniknąć rewolucji i biegunek, należy karmę zmieniać stopniowo, aby pies mógł się przyzwyczaić do zmiany diety. Najlepiej, w przypadku zmiany karmy na początku dosypywać i mieszać ją ze starą. Stopniowo zwiększając dodatek nowej karmy. Czynność ta powinna być stosowana od 7 do 10 dni.

Karma, którą należy stosować po kastracji psa, jest uboga w tłuszcze, dlatego nie zawsze jest akceptowana przez psy. Nie należy się jednak zniechęcać. Trzeba być konsekwentnym i nie podawać psu innego jedzenia, aby widział, że nie ma wyboru i musi się nauczyć jeść właściwie dopasowaną do jego potrzeb karmę.

Jeśli chodzi o ilość porcji nowej karmy, dla psów kastrowanych lub sterylizowanych, należy trzymać się opisu i instrukcji podanej na opakowaniu. Jednak, jeśli pies przybiera za dużo na wadze lub chudnie, należy skonsultować dietę ze specjalistą.

Często karmy dla wykastrowanych psów zawierają l-karnitynę, która pomaga w procesie spalania tłuszczu. W pewnym stopniu składnik ten pomaga w zapobieganiu wystąpieniu otyłości u psa.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na odpowiedni skład karmy, między innymi mikro i makroelementy, które wpływają na ochronę układu moczowego psa i jego układ trawienny.

Konieczna jest kontrola wagi ciała zwierzęcia po kastracji. Otyłość bowiem wpływa na ryzyko pojawienia się różnych przykrych chorób, między innymi cukrzycy, chorób nerek, zmiany hormonalne, metaboliczne i spadek odporności. Jeśli pies ma stwierdzoną otyłość, powinno się zmienić dietę, na przykład na karmę mokrą, zrezygnować z przekąsek i zwiększyć aktywność fizyczną psa.

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna po kastracji psa? Oprócz oczywistej rzeczy, czyli zmniejszenia ryzyka otyłości, aktywność fizyczna u wykastrowanego psa świetnie wpływa na jego samopoczucie, dzięki endorfinom. Zwiększa również masę mięśniową i sprawność fizyczną. Ruch wzmacnia układ oddechowy oraz reguluje krążenie krwi. Ponadto wspólne spacery i zabawy na świeżym powietrzu, pomagają zacieśnić więzi psa z właścicielem i pomóc w integracji.

Koszt kastracji, sterylizacji i kastracji chemicznej psa

Koszt standardowej kastracji psa mieści się w granicach 200 – 400 zł. Koszt sterylizacji natomiast mieści się w widełkach 150 – 400 zł, a kastracji chemicznej psa w granicach 220 – 350 zł.

Cena zależy od wielkości rasy psa oraz miasta, w którym jest wykonywana usługa. W cenę zabiegu bardzo często wliczona jest usługa badania kontrolnego psa. Warto również śledzić na bieżąco informacje, ponieważ często niektóre gminy organizują akcję bezpłatnej sterylizacji zwierząt. Ponadto w marcu, każdego roku, organizowana jest ogólnopolska “Akcja sterylizacja”, w której biorą udział gabinety weterynaryjne w całej Polsce. W ramach tej akcji usługi sterylizacji są obniżone o 50%.

4.8/5 - (13 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Kastracja kota – kiedy (i czy w ogóle) to robić?
Kiedy szczeniaki otwierają oczy i kiedy szczeniaki zaczynają chodzić?
Do kiedy pies jest szczeniakiem? Kiedy zmienić karmę?
Temperatura psa – kiedy zaczyna się gorączka u psa i jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Kołnierz ochronny dla psa – kiedy warto po niego sięgnąć?
Badanie krwi u kotów – ile kosztuje i kiedy badać krew kotu?
Paszport dla kota – ile kosztuje i kiedy jest potrzebny?
Odrobaczanie kota – jak i kiedy to robić?
Odrobaczanie psa – co ile odrobaczać psa i jak często odrobaczać psa?
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Oceń nasz artykuł
4.8/5 - (13 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *