Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Terytorialność
Linienie
Kontakty z innymi psami
Kontakty z kotami
Kontakty z dziećmi
Strona główna » Poradnik » Psy » Rasy psów »
Wygląd tego zwierzaka nasuwa często podejrzenie, iż jest to groźny i niezbyt przyjaźnie nastawiony do świata pies- nic bardziej mylnego! To zwierzęta niezwykle towarzyskie, wesołe i czułe. Nie wymagają one również intensywnych spacerów czy pielęgnacji, świetnie odnajdują się jako pupile żyjące w mieście i nie sprawiają specjalnych problemów wychowawczych.
Można by więc rzec, że buldog angielski jest przyjacielem idealnym, gdyby nie jego ponadprzeciętna chorowitość. Liczne schorzenia do których jest on predysponowany, wiążą się z ogromnymi kosztami leczenia oraz stresem właścicieli, a co najważniejsze wpływają na obniżony komfort życia naszego czworonożnego przyjaciela.
Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Terytorialność
Linienie
Kontakty z innymi psami
Kontakty z kotami
Kontakty z dziećmi
Buldog angielski jest dobroduszny, towarzyski i bardzo przyjazny- idealny kandydat na rodzinnego czworonoga. Jest zwierzęciem spokojnym i zrównoważonym. Wykazuje się dużą czułością w stosunku do swoich domowników, lubi dzieci i jest stosunkowo łatwy do ułożenia. Silny charakter raczej nie opisuje tego zwierzaka, natomiast nie warto robić tego czego on nie lubi- może odpłacić się zdenerwowaniem. Mimo wszystko, patrząc na niego, aż trudno uwierzyć, że współczesny buldog angielski kiedyś był wykorzystywany do walk psów.
Cechuje go jednak spora upartość oraz lenistwo, co należy uwzględnić w szkoleniu naszego pupila (niezbędna będzie odpowiednia motywacja w postaci smacznych przekąsek). Pomimo swojej nieskrywanej niechęci do intensywnego wysiłku fizycznego, buldog bardzo lubi zabawę i spędzanie wspólnego czasu z człowiekiem.
Średnia długość życia buldoga angielskiego wynosi 9 lat. Jednak, jak zaraz się dowiemy, dużo przedstawicieli żyje znacznie krócej, z uwagi na olbrzymią ilość chorób związanych np. z problemami z oddychaniem.
Proces hodowlany buldoga angielskiego doprowadził do rozwoju wielu wad anatomicznych, które mają negatywny wpływ na komfort życia tych zwierząt. Jednocześnie, zwierzaki te są predysponowane do mnóstwa innych schorzeń. O problemach zdrowotnych buldogów można by więc pisać bez końca.
Zaburzenia zdrowotne buldoga jako efekt anatomii psów brachycefalicznych
Ponadto, buldogi wykazują predyspozycje do takich chorób, jak:
Warto również pamiętać o niskiej tolerancji buldoga angielskiego na wysokie temperatury oraz o częstym występowaniu udaru cieplnego. W ciepłe dni, należy ograniczyć wychodzenie zwierzaka na otwarte przestrzenie do minimum, chłodzić go (na przykład przy użyciu specjalnych mat przeznaczonych do tego celu, czy klimatyzacji) oraz zapewnić mu odpowiednią ilość świeżej, chłodnej wody.
Co ciekawe, z uwagi na krótką sierść oraz brak podszerstka, buldogi kiepsko znoszą również temperatury niskie. W końcu, nie można zapomnieć o fakcie, że krótka kufa oraz związany z tym problematyczny przepływ powietrza, przysparzają anestezjologom wiele problemów podczas przedoperacyjnego znieczulania buldogów.
Utrzymanie sierści buldoga angielskiego w dobrym stanie nie jest specjalnie skomplikowane ani kosztowne. Wystarczy raz na jakiś czas przeczesać go gumową rękawicą. Buldog angielski linieje zwykle trzy razy do roku, ale nie gubi przy tym bardzo dużych ilości sierści.
Jeżeli decydujemy się na kąpiel buldoga, należy go póżniej dobrze osuszyć. W miejscu fałdy skórnej nie jest trudno o rozwinięcie się oparzeń lub zapaleń na tle bakteryjnym, czy drożdżakowym.
Ważna jest również regularna kontrola stanu uszu, czy pazurów (buldogi mają problem z ich samodzielnym ścieraniem) oraz- co najważniejsze- oczu, zębów i fałdów skórnych, które są narażone na typowe dla rasy schorzenia.
Przy wyborze diety naszego buldoga możemy zdecydować się na wiele opcji- dietę domową, komercyjną karmę czy dietę BARF (opartą na produktach surowych, uzupełnioną o konkretne suplementy). Warto wybrać sposób żywienia dostosowany do potrzeb zwierzaka i możliwości właścicieli. Należy pamiętać, że nieodpowiednio zbilansowana karma BARF może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego kluczowe jest ułożenie tej diety w konsultacji z doświadczonym dietetykiem weterynaryjnym.
Każda metoda żywieniowa powinna zapewniać odpowiednią kaloryczność, stosunek składników odżywczych, zawartość witamin i minerałów. Warto również zadbać o dodatek odpowiednich suplementów, np. chroniących chrząstkę stawową (to znaczy chondroitynę oraz glukozaminę).
Buldog angielski to pies towarzyski, lubiący być w centrum zainteresowania. Do szczęścia potrzebuje bliskiego i częstego kontaktu z człowiekiem, dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi psami (ale niekoniecznie z kotami). Bez problemu odnajduje się w mieście, nie przeszkadza mu bowiem hałas i zgiełk. Nie potrzebuje również olbrzymiego terytorium, dlatego jest to zwierzę, które nadaje się świetnie do życia w mieszkaniu.
Jak już ustalono, jego leniwy charakter sprawia, że przedstawiciel tej rasy nie będzie dobrym kandydatem do uprawiania psich sportów. Buldog angielski szybko się męczy, więc właściciel powinien zwracać uwagę na codzienne spacery o niskiej intensywności. Oprócz tresury, konieczna jest odpowiednio wczesna socjalizacja czworonoga. Metody wychowawcze nigdy nie powinny opierać się na agresji, bo wysoce prawdopodobne jest, że buldog odpowie nam na to tym samym.
Z uwagi na ekstremalnie wysoką chorowitość buldogów angielskich, wiele ekspertów kynologicznych oraz weterynarzy apeluje o całkowite zaniechanie dalszego rozmnażania oraz kupowania psów tej rasy. Jeżeli mimo wszystko decydujemy się na takie szczenię, bardzo ważny jest wybór hodowli, która ograniczy do minimum ryzyko wystąpienia wszystkich wymienionych schorzeń- lub przynajmniej stopień ich natężenia.
Przede wszystkim musimy się upewnić, że nie mamy do czynienia z pseudohodowlą! Szczeniak rasowy, zgodny z wzorcem rasy FCI, musi mieć rodowód- jest to wymóg konieczny. Zwierzęta bez rodowodu bez cienia wątpliwości przysporzą przyszłemu właścicielowi mnóstwa problemów- nie tylko zdrowotnych, ale i behawioralnych.
Warto także zwrócić uwagę na warunki hodowlane, przeprowadzane badania genetyczne w kierunku dziedzicznych chorób typowych dla rasy, to jak wygląda matka i ojciec miotu oraz jaka jest cena szczeniąt tych psów rasowych.
Koszt szczenięcia buldoga angielskiego waha się pomiędzy 3000 a 8000 złotych, w zależności od jakości hodowli. Mimo, że cena ustalona przez hodowcę o wysokiej renomie może osiągać bardzo wysokie wartości, w przypadku tak chorowitej i kłopotliwej pod względem zdrowotnym rasy, nie warto oszczędzać na kupnie szczeniaka.
Oczywiście, utrzymanie buldoga angielskiego to kolejne 200-300 złotych miesięcznie. Dodając do tego koszt licznych wizyt weterynaryjnych, które najprawdopodobniej nas czekają- utrzymanie to może nas wynieść o wiele, wiele więcej.
Zalety:
Wady:
Jeżeli więc zachęcają Cię wymienione zalety, a wady nie odstraszają – to znak, że jesteś idealnym kandydatem na opiekuna buldoga angielskiego!
Autor
Martyna OrlikowskaJestem lekarką weterynarii, która od wielu lat interesuje się poszerzaniem swojej wiedzy na temat ras psów i kotów oraz ich predyspozycji do wielu schorzeń wynikających z hodowli. Temat żywienia zwierząt jest nieodłącznym elementem mojej codziennej pracy. Prywatnie jestem właścicielką królika Dextera oraz owczarka szwajcarskiego o imieniu Brego.