Buldog angielski – charakterystyka, opis rasy psów, umaszczenie – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie

Wygląd tego zwierzaka nasuwa często podejrzenie, iż jest to groźny i niezbyt przyjaźnie nastawiony do świata pies- nic bardziej mylnego! To zwierzęta niezwykle towarzyskie, wesołe i czułe. Nie wymagają one również intensywnych spacerów czy pielęgnacji, świetnie odnajdują się jako pupile żyjące w mieście i nie sprawiają specjalnych problemów wychowawczych.

Można by więc rzec, że buldog angielski jest przyjacielem idealnym, gdyby nie jego ponadprzeciętna chorowitość. Liczne schorzenia do których jest on predysponowany, wiążą się z ogromnymi kosztami leczenia oraz stresem właścicieli, a co najważniejsze wpływają na obniżony komfort życia naszego czworonożnego przyjaciela.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Co warto wiedzieć o buldogu?- wygląd i opis 

  • Wysokość w kłębie: ok 40 cm
  • Waga: ok 25 kg (samiec), 23 kg (samica)
  • Sierść krótka, lśniąca i gładka o umaszczeniu płowym, pręgowanym lub łaciatym
  • Długość życia: 8-10 lat

Jak wygląda buldog angielski?- wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.
  • Klasyfikacja FCI: grupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy typu mastifa); nie podlega próbom pracy.
  • Użytkowość: pies do towarzystwa i odstraszający.
  • Usposobienie wskazujące na łagodny, ale śmiały i odważny charakter.
  • Budowa ciała przysadzista, mocna, o rozbudowanym tułowiu; stosunek poszczególnych części ciała harmonijny i proporcjonalny.
  • Głowa szeroka i głęboka; czoło płaskie; kufa krótka, może być pomarszczona; mózgoczaszka kanciasta, o dużym obwodzie; nos o dużych, otwartych nozdrzach, czarny i szeroki; pysk z prawidłowo wykształconą przegrodą nosową; wargi powinny zakrywać zęby; uzębienie mocne, nie powinno być widoczne przy zamkniętym pysku; żuchwa lekko wystająca przed szczęką; zaokrąglone policzki; oczy nisko osadzone, okrągłe, ciemne; uszy wysoko osadzone, małe.
  • Szyja gruba, mocna, o łukowatym kształcie karku; skóra szyi tworzy podwójne podgardle.
  • Mocny i szeroki grzbiet idący prosto w kierunku ogona; klatka piersiowa okrągła i głęboka, krępy. Budowa prostopadła do stawów biodrowych i łokciowych. 
  • Ogon średniej długości, nisko osadzony,
  • Kończyny dobrze umięśnione, proste; kończyny tylne dłuższe od kończyn przednich, szeroko rozstawione . Kończyny przednie nie mogą być krótsze od tylnych. 
  • Należy do psów krótkowłosych, gładkich i zwartych (jak podaje encyklopedia ras psów); dopuszczalne umaszczenie pręgowane, czerwone (różne odcienie), płowe, łaciate; sierść jednolita lub z maską.
  • Wysoce niepożądane: wady genetyczne związane z trudnościami w oddychaniu, a także- brak ogona, nadwaga, maść czarna/cielista!
  • Wady dyskwalifikujące to agresja, lękliwość, zaburzenie zachowania oraz nienormalna budowa ciała.

Buldog angielski -charakter idealny?

Buldog angielski jest dobroduszny, towarzyski i bardzo przyjazny- idealny kandydat na rodzinnego czworonoga. Jest zwierzęciem spokojnym i zrównoważonym. Wykazuje się dużą czułością w stosunku do swoich domowników, lubi dzieci i jest stosunkowo łatwy do ułożenia. Silny charakter raczej nie opisuje tego zwierzaka, natomiast nie warto robić tego czego on nie lubi- może odpłacić się zdenerwowaniem. Mimo wszystko, patrząc na niego, aż trudno uwierzyć, że współczesny buldog angielski kiedyś był wykorzystywany do walk psów.

Cechuje go jednak spora upartość oraz lenistwo, co należy uwzględnić w szkoleniu naszego pupila (niezbędna będzie odpowiednia motywacja w postaci smacznych przekąsek). Pomimo swojej nieskrywanej niechęci do intensywnego wysiłku fizycznego, buldog bardzo lubi zabawę i spędzanie wspólnego czasu z człowiekiem.

Ile żyje ten pies?

Średnia długość życia buldoga angielskiego wynosi 9 lat. Jednak, jak zaraz się dowiemy, dużo przedstawicieli żyje znacznie krócej, z uwagi na olbrzymią ilość chorób związanych np. z problemami z oddychaniem.

Gdy zdrowie nie jest mocną stroną…problemy buldogów

Buldog angielski – zdrowie

Proces hodowlany buldoga angielskiego doprowadził do rozwoju wielu wad anatomicznych, które mają negatywny wpływ na komfort życia tych zwierząt. Jednocześnie, zwierzaki te są predysponowane do mnóstwa innych schorzeń. O problemach zdrowotnych buldogów można by więc pisać bez końca.

Zaburzenia zdrowotne buldoga jako efekt anatomii psów brachycefalicznych

  • Brachycefalizm- obecność skróconej oraz spłaszczonej twarzoczaszki, cechującej się krótkim nosem o wąskich nozdrzach. Występuje także u innych zwierząt w typie „bulldog”. Inne wady wchodzące w skład syndromu brachycefalicznego to- między innymi- zbyt długie podniebienie miękkie, zapadnięcie krtani, niedorozwój tchawicy czy wynicowanie kieszonki krtaniowe. Brachycefalizm objawia się głównie problemami oddechowymi- chrapaniem, charczeniem, ale również podatnością na udar cieplny, nietolerancją wysiłkową czy omdleniami. Przede wszystkim, brachycefalik- z uwagi na to, jak wygląda jego anatomiczna budowa- ma po prostu znacznie ograniczony komfort życia.
    Leczeniem, który może podnieść ten komfort jest tak naprawdę jedynie zabieg chirurgiczny, choć też nie zawsze przyniesie dobry skutek. 
  • Wąskie biodra w zestawieniu z dużą głową i szerokimi łopatkami- takie połączenie sprawia, że poród naturalny nie jest możliwy u większości przedstawicieli tej rasy, a śmiertelność szczeniąt jest bardzo wysoka. Samce mają też często problem z zapłodnieniem samicy.
  • Dysplazja stawów biodrowych- dotyczy nawet 70% buldogów angielskich.
  • Nadwaga- nie wynika bezpośrednio z budowy, ale jego temperamentu (jak już wyżej wspomniano, buldog angielski jest zwierzęciem dosyć leniwym i mało aktywnym a z drugiej strony- bardzo żarłocznym).
  • Zapalenie wielonerwowe ze względu na specyficzną sylwetkę (delikatnie wzniesienie) kręgosłupa.
  • Przetarcia, zmiany oraz zapalenia na prawie każdej fałdzie skórnej, która się marszczy.

Ponadto, buldogi wykazują predyspozycje do takich chorób, jak:

  • Dysplazja stawów
  • Epilepsja
  • „Wiśniowe oko”- choroba spojówki
  • Wypadanie gruczołu trzeciej powieki 
  • Alergie skórne, atopowe zapalenie skóry
  • Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego
  • Kamica pęcherza moczowego
  • Ubytek przegrody międzykomorowej
  • Rozszczep podniebienia
  • Pododermatitis
  • Zapalenie rogówki
  • Zapalenie spojówki
  • Dwoistość kręgów
  • Wady ustawienia powiek
  • Młodzieńcze zapalenie kości
  • Krzywy zgryz, obecność kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł
  • Wzdęcia, rozwolnienia, niestrawność

Warto również pamiętać o niskiej tolerancji buldoga angielskiego na wysokie temperatury oraz o częstym występowaniu udaru cieplnego. W ciepłe dni, należy ograniczyć wychodzenie zwierzaka na otwarte przestrzenie do minimum, chłodzić go (na przykład przy użyciu specjalnych mat przeznaczonych do tego celu, czy klimatyzacji) oraz zapewnić mu odpowiednią ilość świeżej, chłodnej wody.

Co ciekawe, z uwagi na krótką sierść oraz brak podszerstka, buldogi kiepsko znoszą również temperatury niskie. W końcu, nie można zapomnieć o fakcie, że krótka kufa oraz związany z tym problematyczny przepływ powietrza, przysparzają anestezjologom wiele problemów podczas przedoperacyjnego znieczulania buldogów.

Jak dbać o tego pupila?

Utrzymanie sierści buldoga angielskiego w dobrym stanie nie jest specjalnie skomplikowane ani kosztowne. Wystarczy raz na jakiś czas przeczesać go gumową rękawicą. Buldog angielski linieje zwykle trzy razy do roku, ale nie gubi przy tym bardzo dużych ilości sierści.

Jeżeli decydujemy się na kąpiel buldoga, należy go póżniej dobrze osuszyć. W miejscu fałdy skórnej nie jest trudno o rozwinięcie się oparzeń lub zapaleń na tle bakteryjnym, czy drożdżakowym.

Ważna jest również regularna kontrola stanu uszu, czy pazurów (buldogi mają problem z ich samodzielnym ścieraniem) oraz- co najważniejsze- oczu, zębów i fałdów skórnych, które są narażone na typowe dla rasy schorzenia.

Buldog angielski – żywienie

Przy wyborze diety naszego buldoga możemy zdecydować się na wiele opcji- dietę domową, komercyjną karmę czy dietę BARF (opartą na produktach surowych, uzupełnioną o konkretne suplementy). Warto wybrać sposób  żywienia dostosowany do potrzeb zwierzaka i możliwości właścicieli. Należy pamiętać, że nieodpowiednio zbilansowana karma BARF może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego kluczowe jest ułożenie tej diety w konsultacji z doświadczonym dietetykiem weterynaryjnym. 

Każda metoda żywieniowa powinna zapewniać odpowiednią kaloryczność, stosunek składników odżywczych, zawartość witamin i minerałów. Warto również zadbać o dodatek odpowiednich suplementów, np. chroniących chrząstkę stawową (to znaczy chondroitynę oraz glukozaminę).

Szkolenie i wychowanie- na czym warto się skupić?

Buldog angielski to pies towarzyski, lubiący być w centrum zainteresowania. Do szczęścia potrzebuje bliskiego i częstego kontaktu z człowiekiem, dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi psami (ale niekoniecznie z kotami). Bez problemu odnajduje się w mieście, nie przeszkadza mu bowiem hałas i zgiełk. Nie potrzebuje również olbrzymiego terytorium, dlatego jest to zwierzę, które nadaje się świetnie do życia w mieszkaniu.

Jak już ustalono, jego leniwy charakter sprawia, że przedstawiciel tej rasy nie będzie dobrym kandydatem do uprawiania psich sportów. Buldog angielski szybko się męczy, więc właściciel powinien zwracać uwagę na codzienne spacery o niskiej intensywności. Oprócz tresury, konieczna jest odpowiednio wczesna socjalizacja czworonoga. Metody wychowawcze nigdy nie powinny opierać się na agresji, bo wysoce prawdopodobne jest, że buldog odpowie nam na to tym samym.

Szczeniaki i hodowla angielskiego buldoga

Z uwagi na ekstremalnie wysoką chorowitość buldogów angielskich, wiele ekspertów kynologicznych oraz weterynarzy apeluje o całkowite zaniechanie dalszego rozmnażania oraz kupowania psów tej rasy. Jeżeli mimo wszystko decydujemy się na takie szczenię, bardzo ważny jest wybór hodowli, która ograniczy do minimum ryzyko wystąpienia wszystkich wymienionych schorzeń- lub przynajmniej stopień ich natężenia.

Przede wszystkim musimy się upewnić, że nie mamy do czynienia z pseudohodowlą! Szczeniak rasowy, zgodny z wzorcem rasy FCI, musi mieć rodowód- jest to wymóg konieczny. Zwierzęta bez rodowodu bez cienia wątpliwości przysporzą przyszłemu właścicielowi mnóstwa problemów- nie tylko zdrowotnych, ale i behawioralnych. 

Warto także zwrócić uwagę na warunki hodowlane, przeprowadzane badania genetyczne w kierunku dziedzicznych chorób typowych dla rasy, to jak wygląda matka i ojciec miotu oraz jaka jest cena szczeniąt tych psów rasowych.

Ile zapłacimy za buldoga angielskiego?

Koszt szczenięcia buldoga angielskiego waha się pomiędzy 3000 a 8000 złotych, w zależności od jakości hodowli. Mimo, że cena ustalona przez hodowcę o wysokiej renomie może osiągać bardzo wysokie wartości, w przypadku tak chorowitej i kłopotliwej pod względem zdrowotnym rasy, nie warto oszczędzać na kupnie szczeniaka.

Oczywiście, utrzymanie buldoga angielskiego to kolejne 200-300 złotych miesięcznie. Dodając do tego koszt licznych wizyt weterynaryjnych, które najprawdopodobniej nas czekają- utrzymanie to może nas wynieść o wiele, wiele więcej.

Buldog angielski – historia rasy, ciekawostki

  • Pierwsze pisemne wzmianki o buldogu angielskim datowane są na siedemnasty wiek- jednak już wcześniej prawdopodobnie był użytkowany jako pies do walk z bykami i nie tylko. Dla psów rasy buldog angielski tworzono specjalne kluby buldoga, w których trenowano te zwierzęta. 
  • Pierwszy wzorzec rasy został ustanowiony w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Hodowla buldoga skierowana na utrwalenie cech zwierząt do towarzystwa, rozpoczęła się na przełomie XIX i XX wieku. W wyników tych zabiegów, buldogi stały się spokojne i łagodne, ale nie tolerujące przemocy. 
  • Buldog angielski to jedna z najstarszych ras brytyjskich oraz symbol Wielkiej Brytanii.
  • Nie potrafią pływać, nawet z opiekunem 
  • Najbardziej znanym właścicielem buldoga angielskiego był Winston Churchill.
  • Pierwsza hodowla buldogów angielskich w Polsce powstała w latach 70-tych XX wieku.

Buldog angielski – dla kogo? Wady i zalety

Zalety:

  • Towarzyski, przyjazny, czuły, cechuj się dużą cierpliwością. 
  • Lubi dzieci- jest idealną „psią niańką”
  • Nadaje się do życia w mieszkaniu
  • Nie wymaga bardzo długich ani intensywnych spacerów
  • Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
  • Jest stosunkowo łatwy do ułożenia

Wady:

  • Bardzo chorowity
  • Długość ich życia jest o wiele krótsza w stosunku do innych psów ras średnich
  • Jego komfort życia jest obniżony przez obecność wielu wad anatomicznych i schorzeń, których leczenie może być bardzo drogie
  • Uparty
  • Leniwy
  • Ze skłonnością do otyłości
  • Nie nadaje się na psa stróżującego ani obronnego
  • Zwykle kiepsko dogaduje się z kotami
  • Głośno chrapie i charczy

Jeżeli więc zachęcają Cię wymienione zalety, a wady nie odstraszają – to znak, że jesteś idealnym kandydatem na opiekuna buldoga angielskiego!

4.9/5 - (13 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Ragamuffin – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Sussex spaniel – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Kot jungle – wszystko co trzeba wiedzieć o tej rasie!
Gradówka u psa: Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie oczu
Cocker spaniel angielski – wszystko co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz
Toy bobtail – wszystko o tej rasie kotów
Buldog amerykański – charakterystyka rasy -czy okiełznasz ten wulkan energii?
Psy policyjne – wszystko co musisz wiedzieć
Kot perski – wszystko co musisz wiedzieć
Szpic miniaturowy – wszystko co musisz wiedzieć o pomeranianach
Oceń nasz artykuł
4.9/5 - (13 głos/ów)

Autor

Jestem lekarką weterynarii, która od wielu lat interesuje się poszerzaniem swojej wiedzy na temat ras psów i kotów oraz ich predyspozycji do wielu schorzeń wynikających z hodowli. Temat żywienia zwierząt jest nieodłącznym elementem mojej codziennej pracy. Prywatnie jestem właścicielką królika Dextera oraz owczarka szwajcarskiego o imieniu Brego.

Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *